Άμα είσαι αρχάριος...

Μηνύματα
16
Reaction score
9
Μετά από πολλά χρόνια αποφάσισα να επαναφέρω στη ζωή από την αποθήκη μια μικρή συλλογή από βινύλια.

Η προηγούμενη επαφή μου με πικαπ ουσιαστικά ανύπαρκτη (πριν 25 χρόνια με ένα πικαπ sanyo :))
Ξεπακετάρω περιχαρείς το καινούργιο πικαπ (planar 2), τα συνδέω όλα και φτάνω στο αντίβαρο. Δυσκολεύτηκα λίγο αλλά τα κατάφερα.

Εδώ αρχίζει το ωραίο... Βάζω έναν δίσκο και η βελόνα κάνει τα δικά της, ως επι το πλείστων πήγαινε προς τα πίσω!!!
Σκέφτομαι ότι κάτι δεν έχω κάνει καλά στο αντίβαρο. Ξαναδιαβάζω οδηγίες, ξαναβλέπω βιντεο, ξαναρυθμίζω το αντίβαρο, το ρυθμίζω και στο πάνω όριο (3gr) και λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι αδύνατον να ακούσεις δίσκο.
Για κακή μου τύχη ένας δίσκος που δοκιμάζω παίζει καλύτερα από τους υπόλοιπους, άρα σκέφτομαι φταίνε οι δίσκοι , 25 χρόνια σε αποθήκη είναι αυτά. Δοκιμάσω να καθαρίσω 2-3 δίσκους , μικρή βελτίωση αλλά πάλι πρόβλημα.
Τους κοιτάω από το πλάι ενώ παίζουν και έχουν μια απειροελάχιστη κλίση από την μια πλευρά. Η πλευρά που έχει την κλίση δεν παίζει (η βελόνα πηδάει προς τα πίσω) ή άλλη παίζει σχεδόν κανονικά.

Μην τα πολυλογώ κάποια στιγμή πέφτει το μάτι μου στα καλώδια του cartridge το οποία ακούμπαγαν στο δίσκο!!! Έτσι από την πλευρά που υπήρχε η κλίση ακούμπαγαν περισσότερο και φυσικά τραβούσαν το βραχίονα προς τα πίσω.

Τα ίσιωσα και όλα καλά.
Άμα είσαι αρχάριος.... :)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.347
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top