Έκθεση hi fi-hi end 2020.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.144
Έλα, μη γκρινιάζετε, τα κόκκινα ηχεία είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση, έχει και τα ματζικο, έχει κάποιο α υλικό να χαζεψει κανείς, σιγά τώρα.

Προφανώς θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον αν μπορούσαν όλοι οι εκθέτες να στήσουν από ένα 9.6.6 σύστημα να κάνουν τη διαφορά, μα δυστυχώς δε μπορούν. *

Δε πειράζει, θα μάθουν. Σιγά σιγά. Μη ζμπρώχνετε. :biggrin:




* Και δεν μπορούν, και πιθανώς δεν ξέρουν, και συνάμα πιθανώς δεν διαθέτουν στην γκάμα των προϊόντων που αντιπροσωπεύουν εξοπλισμό για να το κάνουν. Με λαμπατους και πικάπ, δε στήνεις τέτοια σεταπ. :gotcha:
 
Last edited:



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.575
Reaction score
27.908
Eίσαι λίγο υπερβολικός.
Παραθέτω το λινκ της έκθεσης https://highend.show/

Επίσης δεν χρειαζόταν να το κάνεις λούνα παρκ με τόσα χρώματα.
Άποψη μου είναι. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούν όλοι.
Το υλικό των φωτογραφιών είναι αρκετό, και προσωπικά ευχαριστώ γιατί μου γλίτωσε τουλάχιστον ένα τρίωρο που δεν περισσεύει.
Τα χρώματα είχαν λόγο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.144
Τα λες ωραία.
Ευχαριστώ. :drinks:


Φυσικά, στο οικονομοτεχνικό του θέματος, οι τηλεοράσεις και τα μικρά φτηνά ηχεία, αποτελούν την βάση των εσόδων, και σε μια συμπιεσμένη οικονομία δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για να "απλωθούν", καταλαβαίνω..

Ωστόσο, όλοι θέλουν να έχουν κι ένα "άπλωμα" στις υψηλές κατηγορίες (τιμής και ποιότητας) προϊόντων, έστω και με μικρό αγοραστικό κοινό.
Κι αυτά τα "εντυπωσιακά" προϊόντα, είναι που θα ήθελε κι ο πελάτης (αλλά και οι ίδιοι να δείχνουν με περηφάνια) σε μια έκθεση. Χωρίς μιζέριες, αν και οι καιροί είναι μίζεροι, κακά τα ψέματα.

Εύχομαι ειλικρινά να παν καλά οι δουλειές, ώστε να ξεσφίξει το ζωνάρι και να μπορέσουν (οικονομοτεχνικα) να εστιάσουν το ενδιαφέρον τους και στο κομμάτι αυτό, δηλαδή να προμηθευτούν στην γκάμα τους κατάλληλα προϊόντα για τέτοια χρήση, διότι έτσι θα κάνουν τη διαφορά τελικά στην εγχώρια αγορά, παρουσιάζοντας υψηλών προδιαγραφών σύγχρονα οπτικοακουστικά σεταπ.

Είμαι βέβαιος πως αν υπήρχε ένας 24/32-καναλος av processor (στυλ τρινοβ-εμοτιβα-ντατασατ-φοκαλ-κλπ) με ένα καλοστημένο 9.6.6 σεταπ με 15 δορυφοράκια 8-αρια και 6 σαμπ 18-αρια, με μια οθόνη 120-αρα και 4κ προβολή συναυλίας κλασσικής μουσικής εναλλάξ με συναυλία BB King, θα έσπρωχνε άγρια ο κόσμος για να πάρει μια θέση ακρόασης (κλειστά σετ 20 θέσεων) για ένα 20-λεπτο επίδειξης. ;)

Κάτι ανάλογο με το χαμό που έγινε στο παρόμοιο ιμερσιβ σεταπ της PMC. 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
3.767
Reaction score
6.736
Ευχαριστώ. :drinks:


Φυσικά, στο οικονομοτεχνικό του θέματος, οι τηλεοράσεις και τα μικρά φτηνά ηχεία, αποτελούν την βάση των εσόδων, και σε μια συμπιεσμένη οικονομία δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για να "απλωθούν", καταλαβαίνω..

Ωστόσο, όλοι θέλουν να έχουν κι ένα "άπλωμα" στις υψηλές κατηγορίες (τιμής και ποιότητας) προϊόντων, έστω και με μικρό αγοραστικό κοινό.
Κι αυτά τα "εντυπωσιακά" προϊόντα, είναι που θα ήθελε κι ο πελάτης (αλλά και οι ίδιοι να δείχνουν με περηφάνια) σε μια έκθεση. Χωρίς μιζέριες, αν και οι καιροί είναι μίζεροι, κακά τα ψέματα.

Εύχομαι ειλικρινά να παν καλά οι δουλειές, ώστε να ξεσφίξει το ζωνάρι και να μπορέσουν (οικονομοτεχνικα) να εστιάσουν το ενδιαφέρον τους και στο κομμάτι αυτό, δηλαδή να προμηθευτούν στην γκάμα τους κατάλληλα προϊόντα για τέτοια χρήση, διότι έτσι θα κάνουν τη διαφορά τελικά στην εγχώρια αγορά, παρουσιάζοντας υψηλών προδιαγραφών σύγχρονα οπτικοακουστικά σεταπ.

Είμαι βέβαιος πως αν υπήρχε ένας 32-καναλος τρινοβ με ένα καλοστημένο 9.6.6 σεταπ με 15 δορυφοράκια 8-αρια και 6 σαμπ 18-αρια, με μια οθόνη 120-αρα και 4κ προβολή συναυλίας κλασσικής μουσικής εναλλάξ με συναυλία BB King, θα έσπρωχνε άγρια ο κόσμος για να πάρει μια θέση ακρόασης (κλειστά σετ 20 θέσεων) για ένα 20-λεπτο επίδειξης. ;)

Κάτι ανάλογο με το χαμό που έγινε στο παρόμοιο ιμερσιβ σεταπ της PMC.
Μόνο για λόγο επίδειξης όμως.
Φαντάζομαι ότι κάποιοι έχουν αναρωτηθεί σε ποιο κοινό να απευθυνθούν με τέτοιο set up και άρα και το γιατί να μη μπουν σε τέτοια "φασαρία"....;)
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Γιατί το 2020 μια έκθεση τεχνολογίας Ήχου και Εικόνας είναι τίγκα στη λάμπα και δεν έχει ούτε ένα πολυκάναλο, και τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα γιατί όπως λένε τα παιδιά που πήγαν δεν έχει ούτε μια Smart TV, ούτε ένα προτζέκτορα.
Έχει όμως ΛΑΜΠΕΣ.

Ντροπή και κατάντια.

Καλά είπα παραπάνω, επίσκεψη σε μουσείο είναι, όχι έκθεση τεχνολογίας.
Δυστυχως με βρισκεις συμφωνο φιλε μου....σιγουρα ειναι κριμα να βλεπουμε ποσο πολυ εχουν αλλαξει τα πραγματα ....κριμα που ακομα και οι γνωστες μεγαλες εταιριες οπως Sony-ePSON-Pioneer -Lg και αρκετες αλλες δεν δηλωνουν το παρων τους σε τετοιες εκδη
Δηλαδή, για να καταλάβω, εσύ για την έκθεση θα ερχόσουν ή για να δεις τα φιλαράκια σου;
και τα δυο μπρε αλλα απο οτι βλεπω και τα φιλαρακια μου δεν θελουν να δουν και να ακουσουν -λαμπες-.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.144
Μόνο για λόγο επίδειξης όμως.
Φαντάζομαι ότι κάποιοι έχουν αναρωτηθεί σε ποιο κοινό να απευθυνθούν με τέτοιο set up και άρα και το γιατί να μη μπουν σε τέτοια "φασαρία"....;)
Διαφωνώ.

Υπό μικρότερη κλίμακα, αναλόγως χώρου (και πορτοφολιού) του καθενός, εκτιμώ πως υπάρχει ενδιαφέρον και αγοραστικό κοινό.

Περισσότερο από αυτό που κοιτάει παθητικά ηχεία των 30 χιλιαρικων.

Ας δει το 9.6.6 τι κάνει, κι ας συζητήσει μετά με τον πωλητή για ένα ανάλογο σύγχρονο σεταπ για τις δικές του ανάγκες και δυνατότητες, είτε 7.4.4 είτε 5.2.2.

Το θέμα είναι να έχει τη δυνατότητα ο πωλητής να καλύψει και αυτή την ανάγκη. Να δείξει και αυτή τη δυνατότητα.

Το αν θα πωληθεί σετ 15 δορυφόρων ή 7 δορυφόρων, είναι ανάλογο με τις δυνατότητες του αγοραστή.

Την έλλειψη της υπηρεσίας και των προϊόντων σχολιάζω. ;)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Είμαι βέβαιος πως αν υπήρχε ένας 24/32-καναλος av processor (στυλ τρινοβ-εμοτιβα-ντατασατ-φοκαλ-κλπ) με ένα καλοστημένο 9.6.6 σεταπ με 15 δορυφοράκια 8-αρια και 6 σαμπ 18-αρια, με μια οθόνη 120-αρα και 4κ προβολή συναυλίας κλασσικής μουσικής εναλλάξ με συναυλία BB King, θα έσπρωχνε άγρια ο κόσμος για να πάρει μια θέση ακρόασης (κλειστά σετ 20 θέσεων) για ένα 20-λεπτο επίδειξης. ;)
Δεν προλαβαίνουν να στήσουν κάτι τέτοιο σε μισή μέρα ρε φίλε.

Κάποιοι έχουν κάνει κάτι παρόμοιο στο χώρο τους.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
κριμα που ακομα και οι γνωστες μεγαλες εταιριες οπως Sony-ePSON-Pioneer -Lg και αρκετες αλλες δεν δηλωνουν το παρων τους σε τετοιες εκδη
Η Pioneer είναι στο show.
Oi άλλες που αναφέρεις ήταν πχ πέρσι που η έκθεση ήταν μία και στην σωστή εποχή.
 

Μηνύματα
3.767
Reaction score
6.736
Διαφωνώ.

Υπό μικρότερη κλίμακα, αναλόγως χώρου (και πορτοφολιού) του καθενός, εκτιμώ πως υπάρχει ενδιαφέρον και αγοραστικό κοινό.

Περισσότερο από αυτό που κοιτάει παθητικά ηχεία των 30 χιλιαρικων.

Ας δει το 9.6.6 τι κάνει, κι ας συζητήσει μετά με τον πωλητή για ένα ανάλογο σύγχρονο σεταπ για τις δικές του ανάγκες και δυνατότητες, είτε 7.4.4 είτε 5.2.2.

Το θέμα είναι να έχει τη δυνατότητα ο πωλητής να καλύψει και αυτή την ανάγκη. Να δείξει και αυτή τη δυνατότητα.

Το αν θα πωληθεί σετ 15 δορυφόρων ή 7 δορυφόρων, είναι ανάλογο με τις δυνατότητες του αγοραστή.

Την έλλειψη της υπηρεσίας και των προϊόντων σχολιάζω. ;)
Θα συμφωνήσω σε αυτό αλλά η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι το όφελος και για τις δύο πλευρές θα ήταν μεγαλύτερο και σίγουρα αποδοτικότερο αν έκαναν τέτοιες εγκαταστάσεις στον χώρο της εκάστοτε επιχείρησης, όπως είδαμε έναν πολύ όμορφο χώρο που έστησε η svs πρόσφατα.
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Πήγα κι εγώ μια βολτίτσα, άκουσα τα wilson στην αρχή της έκθεσης ( δεν τα είχα ακούσει ποτέ ή δεν θυμάμαι να τα είχα ακούσει ) και μετά έκατσα στο δωμάτιο με τα AKU και το έκλεισα το κατάστημα καθώς πήγα λίγο αργά. Ωραία τα AKU, έκανα και παραγγελιά μια το The Robots απο Kraftwerk, έτσι για να νιώσει στα νερά του ο Bryston που οδηγούσε τις μονάδες χαμηλών.

Υ.Γ. Όντως, θα ήταν καλή φάση να είχαν και ένα Immersiv σύστημα. Να ακούσουμε κι εμείς περί τίνος πρόκειται. Τώρα πρέπει να πάω με το album μου στον Κώστα. Αυτά κάνουν.
 

Μηνύματα
309
Reaction score
419
Εμένα μου άρεσε , ευρύχωρα δωμάτια οπότε δεν υπήρχε συνωστισμός
ωραίοι ήχοι , ωραίες μουσικές
Θα πάω και αύριο να ξανακούσω τα AKU

20200125_160511.jpg


Ωραία και τα Proac

20200125_160845.jpg


Ωραία και τα Audio Solutions με τους Canare

20200125_152408.jpg
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Η Pioneer είναι στο show.
Oi άλλες που αναφέρεις ήταν πχ πέρσι που η έκθεση ήταν μία και στην σωστή εποχή.
Φιλος πιστευω οτι αυτες οι μεγαλες εταιριες μπορουν και πρεπει να δινουν ενα ετησιο παρων για τους καταναλωτες ..
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Φιλος πιστευω οτι αυτες οι μεγαλες εταιριες μπορουν και πρεπει να δινουν ενα ετησιο παρων για τους καταναλωτες ..

Συμφωνώ , αλλά οι διοργανωτές πάνε για 4 εκθέσεις μέσα στο 2020.
Νισάφι.
Το διαφημιστικό budget δεν είναι απεριόριστο για καμιά εταιρεία.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Συμφωνώ , αλλά οι διοργανωτές πάνε για 4 εκθέσεις μέσα στο 2020.
Νισάφι.
Το διαφημιστικό budget δεν είναι απεριόριστο για καμιά εταιρεία.
Aυτο δεν το ηξερα και εχεις δικιο...ειναι δυσκολο το χρημα για να το ριχνεις για τοσες φορες σε εκθεσιακους χωρους οποτε παω πασσο νεαρε μου!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Άκου !
Βγαίνουν και με διακοπτικα τροφοδοτικα
Parasound.. και γενικότερα πειραματίζονται με υλικά και σχεδιασμό .
Νέα εταιρία από συμπαθητικα παιδιά
και με ιστορία με πολύ ενδιαφέρον.
Έτυχε και ήμουν δίπλα σε μια συνέντευξη με
το περιοδικό. Να περιμένετε νεότερα.


Τα duevel με .. copland και.. λάμπες . Ωραία !

και τα Τriangle με primare.

Immersive τίποτα
Καλό κλίμα
 


D

Deleted member 38719

Guest
Σχετικά μεγαλύτερα δωμάτια, κάποια με φροντίδα, μικρή έκθεση, ωστόσο αρκετά ικανοποιητική, ενα 3ωρο, 4ωρο με καφε κουβεντα και ολες τις ακροάσεις! Καλο φιλικό κλίμα, υπάρχουν και ευχάριστες εκπλήξεις...
20200125_161042.jpg
20200125_222319.jpg
20200125_155926.jpg
20200125_154637.jpg
 
Last edited by a moderator:


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.275
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top