Έκθεση hi fi-hi end 2020.


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
τραγούδια με τον μαύρο τραγουδιστή με λάρυγγα Φ500 σε διασκευή κομματιού ντάηαρ στρέητς
Παίχτηκε τέτοια μλκ;;;;
Ευτυχώς έλειπα, παίζει να είναι χειρότερο από το να σε τριγυρνά ο ncov
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Φτωχη η εκθεση ειδικα για καποιον που κανει χιλιομετρα για να δει και ακουσει καινουργια προιοντα.

Χαρηκα γιατι ειδα σε ακομη μια εκθεση οτι ηχεια και ενισχυτικα τον αρκετων χιλιαδων ντολαρς/ευρω δεν καταφεραν να παιξουν καλυτερα απο τα δικα μου!

Απογοητευθηκα γιατι κανενα καλοφτιαγμενο, τουμπανιασμενο, βαρυ μεταλλο, καλοσχεδιασμενο σε cnc μηχανημα με την μοναδικοτητα του κυκλωματος του δεν καταφερε να με ανατριχιασει.

Περιμενα περισοτερα Network πλαυερ.

Συγχαρητήρια στον Ορφεα και τα αρκετα μηχανηματα που ειχε προς επiδειξη.
Πολλα μπραβο στην Ακουστικη Κρητης που ενω ολοι οι αλλοι ειχαν το ιδιο τροπαριο καθε χρονο Demo με κλασικες μουσικες και diana krall ειχε τα μπαλακια να κανει demo με ροκιες και Blues Wires!
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495
Εγώ χάρηκα πολύ που τα είπαμε με Κοκαλιό και Κοτσίδη για άλλη μια φορά.

Για τα δωμάτια δεν έχει νόημα να λέμε τα ίδια κάθε φορά. Τα μεγάλα δωμάτια πιο προβληματικά σε θέματα ακουστικής. Για μένα ήτανε πιο αδικημένα τα σετάπ αυτά. Όλα βέβαια είχανε τα θέματά τους - λογικό.

Αυτά που ξεχώρισα με τα όποια προβλήματά τους ήτανε:

1. Magico & D'Agostino - το ηχείο με έπεισε - έχει σίγουρα πολλές δυνατότητες και αντοχές - δε ξέρω τί κάνει τονικά με απόλυτα κριτήρια αλλά δεν είχε δικαίωμα βάσει μεγέθους και κλειστής καμπίνας να παίζει τόσο δυνατά απαραμόρφωτα και το χαμηλό να σταματάει πάντα ακαριαία. Πρέπει να παίζανε σχεδόν ολόκληρο το cd με μεγάλα δύσκολα έργα κλασσικής σε πολύ μεγάλη ένταση.

2. Focal & Vitus: Από τις λίγες φορές που μου άρεσαν Focal (με τα όποια θέματα του χώρου κλπ). Ο κύριος του δωματίου να είναι καλά. Του ζήτησα αν μπορούσαμε να ακούσουμε λίγο κλασσική. Μου έβαλε και δεν με άφηνε να φύγω παρόλο που μπαινοέβγαινε πολύς κόσμος. Άλλαζε κομμάτι στο κομμάτι.

3. Του φίλου του Φουάση το σύστημα με τις εναλλακτικές μουσικές του ο οποίος παίζει πάντα καλά με ότι και να κατέβει. Φέτος ήταν με Horning Eufrodite & Lamm λάμπα. Το μυστικό μου είπε πως είναι στο "power conditioner" και ειδικότερα με τους πολλαπλούς αντάπτορες ρεύματος. Ρϊξαμε πολύ γέλιο:

power conditioner.jpg


4. Η Ideon όντως έβγαζε ωραίο ήχο παρόλο που είχε μικρό ηχείο σε μεγάλο δωμάτιο.


Για αυτά που δεν μου αρέσανε δεν θα γράψω. Το έχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια.

Και του χρόνου με υγεία. :D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021

Έλα και το δικό μου 10άρι στον αγαπητό Βασίλη και στα διαχρονικά αγαπημένα proac.



Πάρτε και λίγο μάτζικο από τον μάτζικ ΝΜ.

Τα proac αψηφούν τα target curves και τις καμπύλες φλετσερ μανσον. Τα μάτζικο, όχι ;-) Αλλά είναι τούμπανο και όλοι τα ποθούμε.

Κατά τα όλλα, όλα καλά όλα ανθηρά. Εμένα όλα μου άρεσαν, είμαι εύκολος άνθρωπος. Και τα φοκάλ και τα ενεργά και οι λάμπες και τα πικάπια! Σούπερ, όλα! Άντε και του χρόνου!
 
Last edited:


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Τελικα ειναι σιγουρο και καρατσεκαρισμενο. Οταν αλλαζει ο αντιπροσωπος αλλαζει ο ηχος. Σε τι να οφειλεται αυτο το γεγονος αραγε. Στα συνοδα; Στα καλωδια; Στα πολυμπριζα; Στις παρθενες; Στην αυρα του πωλητη;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Τελικα ειναι σιγουρο και καρατσεκαρισμενο. Οταν αλλαζει ο αντιπροσωπος αλλαζει ο ηχος. Σε τι να οφειλεται αυτο το γεγονος αραγε. Στα συνοδα; Στα καλωδια; Στα πολυμπριζα; Στις παρθενες; Στην αυρα του πωλητη;
έτσι....
ενώ με ΠΑΣΟΚ όλα παιζνε μαμάτα:lol:
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Τελικα ειναι σιγουρο και καρατσεκαρισμενο. Οταν αλλαζει ο αντιπροσωπος αλλαζει ο ηχος. Σε τι να οφειλεται αυτο το γεγονος αραγε. Στα συνοδα; Στα καλωδια; Στα πολυμπριζα; Στις παρθενες; Στην αυρα του πωλητη;
Στον χώρο, στο καλύτερο στήσιμο, στην ικανή οδήγηση, στο τι μουσική έπαιζαν τη στιγμή που τα άκουσες, και γενικότερα στην τύχη, Γιατί για παίξει σωστά χρειάζεται όλα τα προιγούμενα, άρα και τύχη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ένας μεγάλος dealer μου είπε κάποτε:

"Δεν υπάρχουν κακά μηχανήματα, μόνο κακοί συνδυασμοί. Δουλειά των αντιπροσώπων είναι να φέρνουν μηχανήματα και δική μας να τα κάνουμε να παίξουν σωστά φτιάχνοντας τους κατάλληλους συνδυασμούς". :biggrin:

"Έφτιαχνε" τον ήχο με το αυτί, ακόμα και calibration σε πολυκάναλο. Έτρεχε το auto calibration, δεν του άρεσε και έκανε αλλαγές με το αυτί. Από μετρήσεις δεν είχε ιδέα. Στο "ποιο καλώδιο (brand) πάει σε πιο μηχάνημα" ήταν μανούλα. :biggrin:
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
1. Σε γενικες γραμμες η εκθεση ηταν ικανοποιητικη. Ισως γιατι την ειχαν θαψει εκ των προτερων. 2. Τα burmester (θηρια υποτιθεται )ηταν για γελια. 3. Ωραιοι οι lamn τελικοι αλλα οικονομικα... Το ιδιο και ο diagostino... 4. Ωραια και τα cabasse murano; , τα διδρομα αλλα 3.600. Επαιξαν ενα stratus bill cobham ονειρο. 5. Καλη παρουσιαση η ακουστικη κρητης. 6. Ideon audio. Ωραιος ηχος αλλα πανακριβου. Και αμαν αυτα τα blues μονοχορδα... 7. Οι Σκωτσεζοι καλοι αλλα τι γινεται στην 7η σειρα την ακριβη... Νεοι στο χωρο και μας εμφανιζουν την πιο μικρη σειρα; 8. Που ηταν τα μονιτορ; 9. Οι Ακο πως τους λεγανε σχεδιαστικα ωραιοι, ακουστικα; Δεν το λεω για να το δυσφημισω. Αλλα στο σπιτι τους τα εχουν δοκιμασει; Αν ακουσεις και την τιμη θα σε πιασει κλαυσιγελος. Ντρινγι ντρονγκ. Τα cabasse των 1000 ευρω τους ειχαν για την πλακα τους. Προσωπικη αποψη. Παντως σεβαστη καθε προσπαθεια. Υπηρχσν ανθρωποι που τους αρεσε πολυ. 10. Ωραια τα proac, ξερεις τι ακους, τι παιρνεις. H chameleon ειχε δουλεψει πολυ το χωρο της. Ωραιος ηχος σωστος, αν και σε οδηγουσαν να συμπερανεις οτι σε αυτα τα μεγαλα θα ακους παλια τζαζ και κλασικη μονο. 11. Γιατι δεν ειχαν στηθει τα graham audio ls τα διδρομα; Γιατι;;;
Από αυτή την κριτική έκθεσης το μόνο που μου μένει ως επίγευση είναι το "ακριβά, ακριβά, ακριβά"
"Ακριβά" τα 3.600 ευρώ παρ' όλο που ακούστηκαν "όνειρο", ακριβά τα proac παρ' όλο που ο ήχος τους είναι "σίγουρη" επιλογή, η Ideon "ωραίος" ήχος αλλά "πανάκριβη", οι Σκωτσέζοι ¨καλοί" (υποθέτω από τα υπόλοιπα σχόλια και αναφορά στον αριθμό 7 για σειρά, ότι αναφέρεσαι στη Fyne Audio) αλλά, γιατί δεν παρουσίασαν την ακριβή σειρά 7 ώστε να "γκρινιάξω" ότι είναι "ακριβά" αν έπαιζαν καλά ή να "χλευάσω" την απόδοσή τους αν δε μου άρεσαν σε εκείνο το "δωματιάκι" των 3,5 x 4,5τ.μ. -περίπου- τα "θηρία" των διπλών 8 και 10 ιντσών ανά ηχείο;
Μετά, αναρωτιόμαστε γιατί χρόνο με το χρόνο μειώνονται οι συμμετοχές... Είναι που είναι στραβό το κλίμα το τρώει και ο γάϊδαρος...

Orpheus: Μόνο και μόνο από την πληθώρα των εμπορευμάτων που παρουσίασε και τον κόπο των ανθρώπων του, αξίζει κάθε σεβασμό από πλευρά μας,
Exclusive: Επίσης όγκος εμπορευμάτων, όμορφα δωμάτια
Οι τρεις Ελληνικές συμμετοχές, μακάρι να υπήρχαν και άλλοι Έλληνες κατασκευαστές.
Μπορεί να ακούγεται άδικο για τους υπόλοιπους εκθέτες και εισαγωγείς αλλά οι Έλληνες κατασκευαστές θα πρέπει να είχαν καλύτερες τιμές για να παρουσιαστούν στην έκθεση ή ευνοϊκότερους όρους αποπληρωμής της.
"Παλεύουν" σε ένα χώρο που συνηθίζει να ... "τρώει τα παιδιά του", δίπλα σε ονόματα παγκοσμίου φήμης, σε ένα αδύναμο, οικονομικά, αγοραστικό κοινό και όμως δεν εγκαταλείπουν την προσπάθεια!
Audio harmony και stepcom: Στο μόνο δωμάτιο που άκουσα από S.O.A.D. , Rammstein και Dream Theater έως Mary J. Blige και Μάγδα Γιαννίκου! Προς τιμή τους, δεν αρνήθηκαν να χρησιμοποιήσουν δίσκους cd ή βινυλίου επισκεπτών, άσχετα μουσικού θέματος! Επίσης, οι καπνιστές βρήκαν "σύμμαχο" το... μπαλκόνι του συγκεκριμένου δωματίου :)

Γενικά, η εκδήλωση ήχου αξίζει τα συγχαρητήρια μας στους εισαγωγείς που βρέθηκαν εκεί, σε αντίξοες συνθήκες (μικροί ανελκυστήρες, σκαλιά για την πρόσβαση στους χώρους έκθεσης - που σημαίνει διπλό κόπο φόρτωσης/εκφόρτωσης, στενοί διάδρομοι, 4 επίπεδα με λιγοστούς εκθέτες ανά επίπεδο, καμμία πληροφορία για ποιοί εκθέτες ήταν σε ποιό όροφο) κάτι που πρέπει να σκεφτεί σοβαρά ο διοργανωτής στην επόμενη εκδήλωση.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Ένας μεγάλος dealer μου είπε κάποτε:

"Δεν υπάρχουν κακά μηχανήματα, μόνο κακοί συνδυασμοί. Δουλειά των αντιπροσώπων είναι να φέρνουν μηχανήματα και δική μας να τα κάνουμε να παίξουν σωστά φτιάχνοντας τους κατάλληλους συνδυασμούς". :biggrin:

"Έφτιαχνε" τον ήχο με το αυτί, ακόμα και calibration σε πολυκάναλο. Έτρεχε το auto calibration, δεν του άρεσε και έκανε αλλαγές με το αυτί. Από μετρήσεις δεν είχε ιδέα. Στο "ποιο καλώδιο (brand) πάει σε πιο μηχάνημα" ήταν μανούλα. :biggrin:
Ακόμα με αυτόν τον τρόπο δουλεύουν οι περισσότεροι.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
καλε κοριτσια, με την μουσικη που επαιζε το συνολο των εκθετων ,μπορειτε να βγαλετε συμπερασματα αν τα σεταπια πεζνε κακα, μετρια, καλα, αριστα, ερωτηξη ρητορικη αν θελετε,
 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Συνδυάζοντας τα παραπάνω σχόλια για το είδος της μουσικής που έπαιζε ο κάθε εκθέτης, μαζί με την προσωπική μου εμπειρία, σχεδόν όλοι οι εκθέτες έπαιξαν κάποια στιγμή αυτό που ήθελε ο επισκέπτης ή τέλος πάντων απαιτητικό πρόγραμμα. (όχι μόνο μια φωνή και ένα όργανο).
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Τελικα ειναι σιγουρο και καρατσεκαρισμενο. Οταν αλλαζει ο αντιπροσωπος αλλαζει ο ηχος. Σε τι να οφειλεται αυτο το γεγονος αραγε. Στα συνοδα; Στα καλωδια; Στα πολυμπριζα; Στις παρθενες; Στην αυρα του πωλητη;
Εδώ έχουμε και το φαινόμενο, αντιπρόσωπος να σχολιάζει την έκθεση με ψευδώνυμο και να "ευλογεί" και το δωμάτιο του.............αυτό σε πείραξε.......:D:D:D
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Πετρο εγω ειχα να παω σε εκθεση απο οταν εφυγα απο το κλεινον αστυ 2004, ηθελα να ακουσω μονο ενα ζευγαρι ηχεια απο μεγιστη περιεργεια, πρεπει να πω, λεω στον ευγενεστατο κυριο θα παιξετε κλασικη μουσικη; μου λεει ναι σε καμια ωρα επιστρεφω ξανα ακουω ντουπα ντουπα καταιβενω πρωτο, εκει ξανα ντουπα ντουπα σε σεταπιον 425.000 και 75 λεπτα, το δε μπασο του σεταπιον εστω σε αυτη τη ΄΄μουσικη ΄΄ ηταν απαραδεκτο, ολο το απογευμα τιπτα, ευτυχως ακουσα για κανα μισαωρο ενα σεταπιον μουσικη αλλα το ηξερα πως παιζ στο καταστημα του ανθρωπου -αριστα κατα τη γνωμη μου- και οτι δεν υπηρχαν ενεργα ηχεια απαραδεκτο
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top