Έκθεση Hxos eikona show 2017

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Έτσι αξιοποιείς και ένα καλό παλιό dac.
:thumbsup: Κι ένα καλό καινούργιο ντάκ, δε με χαλάει! :p:thumbsup:

Αλλά όσον αφορά τη διαχείριση μεγάλων βιβλιοθηκών, τίποτα σαν ένα γυαλιστερό, καινούριο λάπτοπ! :D
Να, προηγουμένως έγραψα στο φουμπάρ, "Dynavector XV" και μου έβγαλε (σε μισό δευτερόλεπτο...:o ) 11 vinyl rip με τη συγκεκριμένη κεφαλή και με phono stage Αυτό !!!
Κάθομαι τώρα και ξανακούω Λεντ Ζέππελιν... :mad::laugh:

Δεν υπάρχει χάρντγουέαρ η σοφτγουέαρ στρήμερ, να σου δίνει τέτοιο αποτέλεσμα, πιο γρήγορα κι απ' το Google Search λέμε...

Άρα, η γενική μου συμβουλή είναι: Μάθε παιδί μου Γράμματα!
(Για μας το λέω, μην ανησυχείτε και τα παιδιά μας δεν φοβούνται κανένα λάπτοπ...) :drinks:
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
:thumbsup: Κι ένα καλό καινούργιο ντάκ, δε με χαλάει! :p:thumbsup:

Αλλά όσον αφορά τη διαχείριση μεγάλων βιβλιοθηκών, τίποτα σαν ένα γυαλιστερό, καινούριο λάπτοπ! :D
Να, προηγουμένως έγραψα στο φουμπάρ, "Dynavector XV" και μου έβγαλε (σε μισό δευτερόλεπτο...:o ) 11 vinyl rip με τη συγκεκριμένη κεφαλή και με phono stage Αυτό !!!
Κάθομαι τώρα και ξανακούω Λεντ Ζέππελιν... :mad::laugh:

Δεν υπάρχει χάρντγουέαρ η σοφτγουέαρ στρήμερ, να σου δίνει τέτοιο αποτέλεσμα, πιο γρήγορα κι απ' το Google Search λέμε...

Άρα, η γενική μου συμβουλή είναι: Μάθε παιδί μου Γράμματα!
(Για μας το λέω, μην ανησυχείτε και τα παιδιά μας δεν φοβούνται κανένα λάπτοπ...) :drinks:
Κανιβαλίζουμε το θέμα, αλλά αν θες γράψε μου σε pm το setup σου (μέγεθος βιβλιοθήκης σε τραγούδια / gb , πρόγραμμα αναπαραγωγής, χαρακτηριστικά λάπτοπ κοκ)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.032
Reaction score
8.058
Ένα πράγμα πρόσεξα εγώ! Τα players όπως τα γνωρίζαμε, πεθαίνουν! Το pc τελικά είναι αυτό που θα μείνει! Και φυσικά αναλογικά το γνωστό και αιθάλες Πικάπ. Οι περισσότεροι κατασκευαστές με φορητούς δοκίμαζαν τα συστήματά τους!

Συμφωνώ μαζί τους και επαυξάνω!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Mαλλον κλεφτες θα ειναι αυτοι που φτιανουν τα music servers - streamers.
Ικανοποιούν εκπεφρασμένες - από μερίδα του ακροαματικοφιλικού κοινού - απαιτήσεις παρέχοντας προϊόντα που προσφέρουν όχι μόνο εντονότερους συνειρμούς οικειότητας στους οπαδούς που μεγάλωσαν με πατροπαράδοτες πηγές (legacy sources όπως αποκαλούνται),αλλά και υπερηφάνεια κυριότητας.

Είναι πάνω απ'όλα επιχειρηματίες δρώντες υπό συνθήκες ελεύθερης αγοράς.
Δεν είναι κλέφτες,όπως δεν είναι υπερδιάνοιες ή...΄΄τσίπηδες΄΄ όσοι βολεύονται με πιο χρηστικές και ίσως λιγότερο οικείες προς την πατροπαράδοτη μερίδα πηγές.:sneaky:
Ένα πράγμα πρόσεξα εγώ! Τα players όπως τα γνωρίζαμε, πεθαίνουν! Το pc τελικά είναι αυτό που θα μείνει! Και φυσικά αναλογικά το γνωστό και αιθάλες Πικάπ. Οι περισσότεροι κατασκευαστές με φορητούς δοκίμαζαν τα συστήματά τους!

Συμφωνώ μαζί τους και επαυξάνω!
Και η πλάκα είναι ότι υφίσταται πεδίον ψαξίματος λαμπρότερον στο σετάρισμα μιας άϋλης πηγής σε σύγκριση με τις πατροπαράδοτες υλικές πηγές (transport-CDP κ.ο.κ.)
 
Last edited:

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Οι εντυπωσεις μου και μενα απο την εκθεση ηταν!

Κατ αρχας μπραβο σε ολους τους εκθετες που σε χαλεπους καιρους καταφεραν και εδωσαν το παρων!

Δεν μου αρεσαν τα πολυ μικρα δωματια αλλα τι να κανουμε δυσκολοι καιροι δυσκολη εκθεση, το λεω γιατι υπηρχε πολυ συνωστισμος αρκετη ιδρωτιλα απο ενα σημειο και μετα δεν μπορουσες να κατσεις δεν θα το βαλω ομως και τοσο στα μειων!

Εντυπωσιαστηκα/παραξενευτικα οτι μηχανηματα χιλιαδων ευρω επαιζαν χειροτερα απο τα δικα μου!

Μου αρεσαν τα δωματια τον Αudio evelution και τα Pass ειδα και τα πολλα υποσχομενα Revel πολυ θα μου αρεσε να ακουγα τον Audio analoge maestro τον anniversary!

Το δωματιο των τσακιριδαιων ωραιος ηχος και τα αδερφια πολυ προσχαρα στην οποιαδηποτε ερωτηση απο το κοινο!

Ωραιος ηχος στο δωματιο LAB 12 προσπαθουσαν να καταλαβω τα ηχεια ποια ηταν...?

Το δωματιο της WAVEMOTION τα Boombox και το μικρο και το μεγαλο επαιζαν εκπληκτικα, και η καιν ηχομπαρα της JBL η μεγαλη με το sub και τα αποσπωμενα ασυρματα επαναφορτιζομενα ηχεια της που τα τοποθετουσες οπου ηθελες ηταν καταπληκτικα εκατσα και ακουσα λιγο το sub θα ελεγα οτι ειχε τασης να κατεδαφισει τοιχο!

Τι δεν μου αρεσε

Ολα τα δωματια επαιζαν απαλη κλασικη μουσικη μπετοβεν μπαχ αρπες βιολια και τα συναφη ελεος με το sacd των ping floyd-Dark side of the moon ολοι εμεις που ακουμε ροκ,κλαπτον γκαλαχερ και deep purple indie, 80s, αντε και κανα house τι θα γινει? απορουσα τι στο καλο ολα τα μηχανηματα στα δωματια σεταρισμα για κλασικη μουσικη ηταν?
Δηλαδη οσοι αγοραζουν ηχομηχανες πανε σπιτι τους και ακουνε μπετοβεν??? αυτο το κολημα με τα demo ακομα και σε αντιπροσωπειες με την κλασικη μουσικη ποτε δεν το καταλαβα....

Περιμενα να δω περισοτερα ηχεια απο τον κολοσσο JBL και ειδικα απο τη σειρα syntheshs η κανα studio monitor ειδικα τα επετειακα!

Απουσιαζε η HECO με τα ηχεια της απορω αυτη η εταιρια γιατι εχει αδικηθει τοσο πολυ στην ελλαδα και καθε τρεις και λιγο αλλαζει αντιπροσωπους!

Μικρη εκθεση της Polk audio πολυ καλη εταιρια αμερικανικης σχολης ηχειο και πολυ προσιτα τα δαπεδου Lsim η ισως και καποια μικρα απο την σειρα signature την αδικησαν η Rtia σειρα εχει κλεψει της εντυπωσεις!

Απουσιαζε η Technics γιατι ακομα δεν εχει βρει την εδρα της στην ελλαδα? εκπληξη θα ηταν τα καινουργια SL 1200 MK2GR ωραια και τα project και τα dual και τα audio technika αλλα ολοι εχουμε πιει νερο στο ονομα ενος ΜΚ2!

Τα καλωδια της signal project και τα echo diastashs τα θεωρησα πανακριβα!
θα ηθελα να δω λογο κρισης και πιο οικονομικα consumer προιοντα δεν θα τα βαλω με τους ενισχυτες των χιλιαδων ευρω δεν εχω τετοιο θεμα και αυτοι εχουν το κοινο τους,
ομως πιστευω το αγοραστικο κοινο της ελλαδας ειναι πιο πολυ πλεον στα χαμηλα βαλαντια.

Φτιαξτε σετ πηγη-ενισχυτικο-ηχειο σε νορμαλ τιμες βοηθηστε τον κοσμο να αγορασει
να μπει στον κοσμο του Hi fi τουλαχιστον δωστε του την δυνατοτητα στης ελλαδα της χρεωκοπιας τα 9 στα 10 μηχανηματα στην εκθεση ειχαν τιμες φεραρι η διαμερισματος!

Γενικα η εκθεση μου αρεσε ξαναλέω μπραβο στους εκθετες για την προσπαθεια και την αντισταση στους χαλεπους καιρους!
Και του χρονου με το καλο και μπραβο στην δωρεαν εισοδο!
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Τα players όπως τα γνωρίζαμε, πεθαίνουν! Το pc τελικά είναι αυτό που θα μείνει! Και φυσικά αναλογικά το γνωστό και αειθαλές Πικάπ.
Διαβλέπω πάντως μια μικρή τάση να αφαιρεθεί η pc usb από πολλά μηχανήματα... Ακόμα και οι Ιάπωνες (μαραντζ, δενον κι η λατρεμένη μου γιαμάχα :), όχι ακόμα η παηονήρ), την αφαιρούν από τους streamer ενισχυτές τους και την προσφέρουν σε sacd-cd players...
Να για παράδειγμα ένα μηχανάκι, που - έχει και Φλέτσερ Μάνσον - αν είχε και usb audio, θα το έβαζα στο καθημερινό για 10 τουλάχιστον χρόνια...
Δεν έχει, ενώ ο 801 έχει - αλλά δεν κάνει στρήμινγκ, μουλτιρουμ, web platforms support κλπ.
Θα μου πείς πάρε ένα αουντιοκουέστ στικάκι η ένα usb2spdif...
Νομίζω ότι είναι θέμα κόπυ-προτέκσιον, γιατί κακά τα ψέμματα, το μέσο πισί, είναι γεμάτο με "ελεύθερα" κατεβασμένα HD αρχεία...o_O

προσφέρουν όχι μόνο εντονότερους συνειρμούς οικειότητας στους οπαδούς που μεγάλωσαν με πατροπαράδοτες πηγές (legacy sources όπως αποκαλούνται),αλλά και υπερηφάνεια κυριότητας.
...Ενώ ποιός μπορεί να κλωνοποιήσει ένα βινύλιο;;; Η το "κατέχεις" η όχι! Κανείς "λάτρης" του βινυλίου δε συμβιβάζεται με ένα βίνυλ-ριπ, - η μια κασέτα :gotcha: - , ακόμα κι αν χρησιμοποίησες DV XV, SME, Allnic και NAGRA... :(
(Δεν διανοείται καν τι χάνει βέβαια... :D )
Έτσι, το χρήμα ρέει (και καλώς!)...
Και για μένα το πικάπ είναι "μαγικό" :angel: , ΑΛΛΑ δεν έχω σκοπό να επενδύσω 100.000€ για να αγοράσω 4.000 LP στο μέλλον! Δε θα προλάβω να τα χαρώ κατ' αρχήν...:(

η πλάκα είναι ότι υφίσταται πεδίον ψαξίματος λαμπρότερον στο σετάρισμα μιας άϋλης πηγής σε σύγκριση με τις πατροπαράδοτες υλικές πηγές (transport-CDP κ.ο.κ.)
Είναι απίστευτο τι μπορείς να κάνεις στο φουμπάρ, με συνδυασμούς EQ, noise shaping, noise sharpening, ακόμα και crossfeed η tube eq...:D
Κάτι σαν αυτό που λέει ο Κωσταυτιάς: "Μπορώ να σου κάνω ένα ηχείο, να ακούγεται σαν οποιοδήποτε άλλο!"
(Προς το παρόν μόνο σε nearfield, όταν κάθομαι στα 3 μέτρα, το μόνο που δε μ' ενδιαφέρει, είναι να κάνω "κριτικές" ακροάσεις...:gotcha: )
----
Η αλλιώς τα βγάζεις όλα off, κι ακούς bit perfect...! :drinks:
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.272
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top