Ένας οδηγός για αγορά νέας τηλεόρασης

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.656
Reaction score
27.995
Οι καινούργιες Sony Full Array Led έχουν καλύτερη εικόνα από τις προηγούμενες.
Δεν έχουν έρθει καν κοντά ακόμα και στις προηγούμενες Sony OLED, οι οποίες αν και περσινές σου ρίχνουν το σαγόνι στο πάτωμα.
Υπάρχει σημαντική διαφορά, τουλάχιστον στα μάτια μου.
Τα παραπάνω από προσωπική εμπειρία (με ότι σημαίνει αυτό), σε μεγάλο κατάστημα στο αεροδρόμιο Αθηνών, το οποίο όποτε και να επισκεφθώ δεν υπάρχει περίπτωση να μην περάσω από τις τηλεοράσεις.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Επιβεβαιώνω ως κάτοχος μοντέλου 2020.
Για τα λεφτά τους όμως είναι παραπάνω από εξαιρετικές. Την 85αρα xh90 φίλος έφτασε να την αγόρασει στα 2.1k με την 5ετη, που είναι τρελό.

Με την 75αρα πάντως κοντά στο 1.5k δεν υπάρχει αντίπαλος στο vfm σκέλος. Αγοράστε άφοβα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Έχουν και οι σύγχρονες τηλεοράσεις Sony εξαιρετικά αντιεργονομικά* τηλεχειριστήρια όπως τα UHD players;
Έχω χρόνια να χειριστώ Sony τιβί.

*άπειρα κουμπιά πεταμένα στην τύχη χωρίς φωτισμό που δεν μαθαίνονται με τίποτα.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.225
Reaction score
27.010
Αναρίθμητες τηλεοράσεις Sony ρε παιδιά... μάς έχουν μπερδέψει!
9Χ και 8Χ. Αυτή π.χ. τι διαφορές έχει?

ΟΜΩΣ!
Δείτε κι αυτό. 3.125 ντόλαρς λέει ο ποιητής!!
 

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.814
Εκλεισα ραντεβου το Σαββατο να παω να την δω και τσεκαρω με δικο μου υλικο και πηγη κι επιτοπου να την κλεισω, το προβλημα μου ειναι η στηριξη.


1607251666407.jpg

 

Attachments


Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
Εκλεισα ραντεβου το Σαββατο να παω να την δω και τσεκαρω με δικο μου υλικο και πηγη κι επιτοπου να την κλεισω, το προβλημα μου ειναι η στηριξη.


View attachment 245496
Πες στον ξυλουργό σου, να σου κάνει ενα "π" να περνά πάνω απο το κεντρικο και πάνω του να κάτσει η tv ??

Α και βαλε αγγελία το cd player και το BR player... :roflmao:
 

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.814
Εχω ηδη σκεφτει κατι διαφορετικο, δυο "Π" αριστερα και δεξια αλλα και βαση τοιχου γιατι το επιπλο εχει παραφορτωθει, τρεις ενισχυτες οι δυο τελικοι μονο κοντα 40 κιλα, το κεντρικο αλλα 20, ο Μαραντζ αλλα 15, θελω να τα ισομοιρασω.
 

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
αν "πετάξεις" τα συμπράγκαλα μπορείς να βάλεις κάτι σαν "τάκους" να πατάει η tv.

Νομίζω το έχω δει σε φώτο του @Zizik όπου έχει πάνω τους μια 75άρα, καλή ώρα..
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.231
Reaction score
41.874
Επειδή γενικώς με αρέσει να ζω κάπως επικίνδυνα έχω κάνει αυτό.
PXL_20220321_211130057.jpg


Πίσω ουσιαστικά είναι το βάρος όλο και το κεντρικό παρέχει τη επιπλέον στήριξη.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Εκλεισα ραντεβου το Σαββατο να παω να την δω και τσεκαρω με δικο μου υλικο και πηγη κι επιτοπου να την κλεισω, το προβλημα μου ειναι η στηριξη.
Δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις και πολλά βλέποντας μια μάλλον αρρύθμιστη εκθεσιακή Tv. Θα πάρεις μια ιδέα αλλά σίγουρα δεν θα καταλάβεις τις πραγματικές δυνατότητες της.
Και προσοχή μην ακούς τι θα σου λέει ο πωλητής :biggrin:

Εμένα ένας στο πλαίσιο μου έλεγε ότι οι OLED δεν αξίζουν γιατί δεν έχουν αρκετή φωτεινότητα και στις σκοτεινές σκηνές χάνεις πληροφορία. Φυσικά ήταν αρpύθμιστη με brightness/contrast αλλού για αλλού
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.305
Reaction score
93.816
Δεν υπάρχει μπροστά κάποιο πάνελ με κουμπιά, έστω με τα βασικά για το on off, την ένταση του ήχου και την επιλογή καναλιών.
Τίποτα. Όλα γίνονται μόνο με το τηλεχ/ριο.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πού είναι οι παλιές καλές εποχές...



Τότε το τηλεκοντρόλ ήταν ο μικρότερος της οικογένειας. :roflmao:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Τότε το τηλεκοντρόλ ήταν ο μικρότερος της οικογένειας. :roflmao:
Έχω εκτελέσει για μερικά χρόνια καθήκοντα ως αλλαχτήρι καναλιών.
Επί εποχής ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ.
Με δύο κεραίες στον ιστό, μία για UHF και μία για VHF.
 


Μηνύματα
2.121
Reaction score
5.567
Έχω εκτελέσει για μερικά χρόνια καθήκοντα ως αλλαχτήρι καναλιών.
Επί εποχής ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ.
Με δύο κεραίες στον ιστό, μία για UHF και μία για VHF.
Ειχα θειο που ειχε βρει πατεντιαρη ηλεκτρονικο!!!!!και του είχε φτιαξει με ενα ιδιο πανελ σαν αυτο που ειχε η τηλεοραση του, ενσυρματο control σε ξυλινη κατασκευη για να αλλαζει καναλια απο την πολυθρονα του.Διαστημικο για τις αρχες του 80.
 

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.814
Λοιπόν να ξαναζεστάνω την κουβέντα, πήγα όπως είπα το Σάββατο στο Σόνυ σέντερ του Golden hall, πήγα με το dune hd base 3d που έχω στον εσωτερικό του σκληρό δίσκο αρκετές ταινίες ποιότητας bd remux γιατί μην ξεχνάμε δεν θα τις πετάξω ούτε αυτές ούτε το player, οπότε θα θελα να δω πως τα πάει με το upscaling.
Σε αρκετές ταινίες που τις έχω χιλλιοδεί στον προτζέκτορα (INFOCUS IN80) μπορώ να πω τα πήγε αρκετά καλά αν κι η αναλογική εικόνα του Ινφόκους δεν υπάρχει και δεν συγκρίνεται με καμμία τηλεόραση, εντούτοις σε μερικές ταινίες παρατήρησα κόκκο και βράσιμο και στο blade runner υπήρχε κάτι artifacts να τα πω; Παρατήρησα σε κάτι περιγράμματα κάτι σαν νάυλον να κινείται, δεν μου άρεσε, έκανε μπαμ. Να είναι θέμα ρυθμίσεων; Πιθανόν; Εγώ με όλες τις ρυθμίσεις που είδα ότι έχει πελάγωσα, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να διορθωθεί αυτό το πράγμα.
Υπόψιν η τηλεόραση την είχα στο standard preset.

Για τα μαύρα της δε μπόρεσα να βγάλω άκρη, το κατάστημα φωτιζόταν απο δεκάδες λάμπες, επίσης κι η κίνηση πολύ απότομη, judder πιο έντονο απ τον Ινφόκους μου, πάλι δε μπόρεσα να καταλάβω με το μενού τι παίζει και πως θα μπορούσα να το βελτιώσω.

Κι εκεί που πήγα να την αγοράσω αφελέστατα θα έλεγα μιας και δεν έμεινα 100% ικανοποιημένος αλλά με την προσδοκία ότι με τον καιρό θα μάθω το μενού της και θα τη φέρω όπως θέλω, τσουπ, δεν γίνεται δεκτή η κάρτα, δύο προσπάθειες και τίποτα. Παίρνω την Eurobank τηλέφωνο ρε παιδιά τι γίνεται; Και τι απάντηση παίρνω; Εχει ακυρωθεί λέει η κάρτα απ τις 22 του μήνα για λόγους ασφαλείας; ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΕΛΛΕΙΝΟΙ; ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΕΓΙΝΑ ΞΕΦΤΙΛΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ;

Προσπερνάμε το κάζο και την ανικανότητα της τράπεζας που λέγεται eurobank κι αφού πήρα χαρτί παραγγελίας ώστε όταν εκδοθεί και αποσταλεί η νέα κάρτα να κάνω τηλεφωνικά την επιβεβαίωση για την αγορά της, πάω σπίτι κι όλο το ΣΚ να βλέπω βίντεο με reviews στο Youtube και απ τα καλά που είχα δει να ξεπηδάνε τώρα και νέα με άσχημα νέα για την τηλεόραση και ν αρχίζω να σκέφτομαι το κάζο με την κάρτα λες να ταν για καλό μου; Ποια καλή νεράιδα με προστατεύει και δεν το ξερα. Δεν θα γράψω τίποτα παραπάνω γιατί φαντάζομαι όλο το κατεβατό έχει ήδη γίνει κουραστικό στην ανάγνωσή του, απλά επισυνάπτω μερικά λινκ πρώτα με ένα θετικό review και μετά δύο ή τρία αρνητικά να μου πείτε τη γνώμη σας.
Σε δύο τρία βίντεο, παρατήρησα ότι η τηλεόραση υπολλείπεται σε κοντράστ κι ως εκ τούτου δεν έχει βάθος πεδίου, επίσης σε δύο τρία βίντεο σε απ ευθείας αντιπαράθεση με την 900Η η μέρα με τη νύχτα, η 90j ξεπλυμμένα χρώματα, έλλειψη κοντράστ, κακά μαύρα αλλά ο Ιάπωνας παρακάτω λέει η 90j είναι καλύτερη, εννοείται κόντρα με τα ίδια preset mode. Tι γίνεται ρε παιδιά; Ισχύει ό,τι λένε στ αρνητικά ή στα θετικά; Τι πραγματικά συμβαίνει;





Ξέχασα να συμπληρώσω, τελικά ΑΝ την πάρω, θα την στηρίξω στον τοίχο με την εξής βάση:

https://www.skroutz.gr/s/23699718/B...ονα-έως-80-και-60kg.html?from=favorites_popup
 
Last edited:

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
Ας ερχόσασταν κύριε να δείτε την XH9505, εντάξει είναι πιο πάνω μοντέλο και περσινό, αλλά θα είχες μια ιδέα για το menu και τις απεριόριστες ρυθμίσεις που παίρνει.

Για ότι είδες στην τηλεόραση δεν θα εκφέρω γνώμη, την είδες και έκρινες, αν ήταν σωστό η λάθος κανείς δεν ξέρει.
 

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.814
Ας ερχόσασταν κύριε να δείτε την XH9505, εντάξει είναι πιο πάνω μοντέλο και περσινό, αλλά θα είχες μια ιδέα για το menu και τις απεριόριστες ρυθμίσεις που παίρνει.

Για ότι είδες στην τηλεόραση δεν θα εκφέρω γνώμη, την είδες και έκρινες, αν ήταν σωστό η λάθος κανείς δεν ξέρει.
Γυρισα 5 η ωρα Μιχαλη ημουν εκτος ωραριου σου.
 

skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
405
Reaction score
206
Τελικά σε ποιές τηλεοράσεις 4κ η 8κ αξίζει κάποιος να επενδύσει σε μια νέα αγορά τηλεόρασης;
Τα κανάλια HD σε ποιά ανάλυση εκπέμπουν τις καλύπτουν οι τηλεοράσεις 4κ;
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Καλημέρα στην παρέα. Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα είπα να ρωτήσω εδώ. Υπάρχει κάποια πρόταση για vfm τηλεόραση στις 50''; Χρήση basic, 2 ώρες τη μέρα, όχι video games, λίγα αθλητικά, μέχρι bluray να φτάσει. Οι οικονομικές σειρές Samsung/LG αξίζουν ή είναι πεταμένα λεφτά; Οι sony ανεβαίνουν σε budget, δεν ξέρω αν αξίζει να ανέβω +200-300€ για τη χρήση που θέλω. Για budget βάζω ένα όριο μέχρι 700€ με την επέκταση εγγύησης. Ευχαριστώ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.978
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top