Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Συμφωνώ.

The ultimate roon experience.

As simple (and stable) as it gets. ;)

Κι είναι και εντελώς αθόρυβο. Dead.

O server κάνει φασαρία, ανεμιστήρια, σκληροί δίσκοι, όλα ακούγονται. Ευτυχώς σε μένα, έχω τη δυνατότητα και θα είναι σε άλλο δωμάτιο, οπότε δε με ενδιαφέρει.

Θέλω να κάνω δοκιμές πολυκάναλου με ρουν από σκληρό στο σέρβερ. Αν τυχόν έχω θέμα με το νας σέρβερ σε αυτή την εφαρμογή, και γω θα πάρω nucleus+, χωρίς άλλη κουβέντα. Ελπίζω να μη χρειαστεί. ;)
Το απλό είναι καλύτερο, δε θα διαφωνήσω ... αλλά για αυτό που κάνει. Το "πολύπλοκο" συνήθως κάνει περισσότερα.... και πρέπει ο καθένας απλά να κινηθεί εκεί ανάμεσα....
Προσωπικά προτιμώ την προσέγγιση σου, με server.... (να μη σου πω ούτε καν qnap... ακόμα πιο diy... αλλά όπως είπες και συ δεν έχουν όλοι τη διάθεση να διαθέσουν χρόνο)
Στο server θα κάνεις και άλλα πράγματα που τώρα ίσως δεν τα έχεις σκεφτεί καν...
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δεν έχω καλώδια ρεύματος! Μίλα με όρους ιντερκονέκτς, να καταλάβω! :p
Kατσε ρε τρελό αγόρι. Δύο σαμπς, ένα SHD, τώρα roon μου τσαμπουνάς. Σε λίγο θα μου πεις να στήσω και πολυκάναλο! Συγκεντρώσσσουυυυυυυ..!! :p:p
Post automatically merged:



Συμφωνώ 100%. Ως γνωστόν, η φτήνια τρώει τον παρά.
Φίλε και το πολυκάναλο έχει τη φάση του. Σου το λέω εγώ ο δικάναλος αλλά αντικειμενικός όμως.
Ίσως αν είχα προ με ισάξια ντακ του bryston για πολυκάναλο να άκουγα μόνο από εκεί.
Αλλά πλέον μιλάμε για εξωτεικά setup οπότε καθόμαστε στα αυγά μας :p :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Ίσως αν είχα προ με ισάξια ντακ του bryston για πολυκάναλο να άκουγα μόνο από εκεί.
Μεγαλύτερη σημασία εχει η ομοιομορφία των ηχείων, η σωστή τοποθέτηση τους και η ισοστάθμιση.
Λιγότερο η ποιότητα των dacs
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μεγαλύτερη σημασία εχει η ομοιομορφία των ηχείων, η σωστή τοποθέτηση τους και η ισοστάθμιση.
Λιγότερο η ποιότητα την dacs
Δεν ξέρω ρε συ Δημήτρη. Και εσύ και άλλοι εδώ είστε πολύ περισσότερο έμπειροι από εμένα και με περισσότερες γνώσεις.
Αλλά. Πολυκάναλος να δουλεύει σαν προ στα δύο μπροστινά με bryston τελικό σε αυτά και οδηγώντας παράλληλα δύο ενεργά σαμπ συν τα υπόλοιπα surround , atmos, center vs σε φουλ δικάναλο setup με bryston pro dac και τελικό δεν έχει καμία σχέση αυτό που ακούω.
Μόνο σε dolby atmos format (νομίζω κάπου το ξανα έγραψα) μπορώ και ακούω ευχάριστα. όχι καλύτερα, αλλά ευχάριστα και διαφορετικά.
Και ομιλώ πάρα πολύ αντικειμενικά.
Φυσικά όμως, θεωρώ ότι αν είχα ένα προ (ξαναλέω) με τα ανάλογα ντακ και όλα τα υπόλοιπα ηχεία κατηγορίας των δύο μπροστινών συν τους ανάλογους τελικούε της bryston σίγουρα το αποτέλεσμα θα ήταν εξωπραγματικό όπως επίσης και το κόστος για την δική μου τσέπη!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Δεν ξέρω ρε συ Δημήτρη. Και εσύ και άλλοι εδώ είστε πολύ περισσότερο έμπειροι από εμένα και με περισσότερες γνώσεις.
Αλλά. Πολυκάναλος να δουλεύει σαν προ στα δύο μπροστινά με bryston τελικό σε αυτά και οδηγώντας παράλληλα δύο ενεργά σαμπ συν τα υπόλοιπα surround , atmos, center vs σε φουλ δικάναλο setup με bryston pro dac και τελικό δεν έχει καμία σχέση αυτό που ακούω.
Μόνο σε dolby atmos format (νομίζω κάπου το ξανα έγραψα) μπορώ και ακούω ευχάριστα. όχι καλύτερα, αλλά ευχάριστα και διαφορετικά.
Και ομιλώ πάρα πολύ αντικειμενικά.
Φυσικά όμως, θεωρώ ότι αν είχα ένα προ (ξαναλέω) με τα ανάλογα ντακ και όλα τα υπόλοιπα ηχεία κατηγορίας των δύο μπροστινών συν τους ανάλογους τελικούε της bryston σίγουρα το αποτέλεσμα θα ήταν εξωπραγματικό όπως επίσης και το κόστος για την δική μου τσέπη!!
Μεγαλύτερη σημασία εχει η ομοιομορφία των ηχείων, η σωστή τοποθέτηση τους και η ισοστάθμιση.
Λιγότερο η ποιότητα των dacs
:)
Post automatically merged:

Αρκει βέβαια να μην ειναι τελείως της πλάκας ο πολυκάναλος....
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κωστα αν θυμαμαι καλα εχεις μπασσοπαγιδες αρ δεξ στις γωνιες του μπροστινου τοιχου;

Εχεις μετρησιμα αποτελεσματα για αυτες;Μεχρι ποια ανωτερη συχνοτητα δουλευουν περιπου;;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Προκειμένου να μην ασχοληθώ να περνάω γω το λειτουργικό της ρουν, και να το πάρω έτοιμο στημένο, αλλά και να μην έχει κινητά τμήματα (ανεμιστήρια) που κάποτε θα πιάσουν μπιχλα και θα θέλουν καθάρισμα, προτιμώ να δώσω περισσότερα λεφτά.

Οπότε εξαρτάται πόσο αξιολογεις το χρόνο σου, πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις, και πόσο σου αρέσει να ασχολείσαι με τέτοια πράγματα, ή πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για να μην ασχολείσαι. ;)
Αυτό. Τα είπες όλα.
Και όσο και να φαντάζει ότι είναι θέμα χρημάτων, δεν είναι.
Είναι καθαρά θέμα αξιολόγησης χρόνου.
Όταν κάτι παίζει καλά ...όσα λεφτά και να έχεις δώσει ....στάμπα είναι.
Όταν κάτι δεν παίζει καλά .....ακόμα και τα λιγότερα λεφτά να έχεις δώσει .....ακριβό θα σου φαίνεται,.
:thumbsup:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Εν αναμονη του πολυποθητου ερχομενου Σαββατου κι εκτος απροοπτου, ετοιμάζομαι για επισκεψη στον Κωστα.

Φυσικα πρωτίστως εχω κοψει παραβολο εισοδου για να ειμαστε και τυπικοι στους κανονες :drinks:.

Κατά τα αλλα ετοιμάζω καποια κομματια να δω τι πσαρια πιανει το πολυκαναλο. Φυσικα ακουσα καποτε το συστημα αλλα ηταν τελειως αμπασο, μονο ένα Κλαιν Μαιν επαιζε!! :rofl:Ελειπαν και οι χροιες, από πανω δεν επαιζε τιποτα. Τωρα παμε φουλ ροουν ιμερσιβ.

Προσωπικα δεν εχω κανενα πολυκαναλο αρχειο οποτε αφηνομαι στις διαθεσεις του οικοδεσποτη, εκει θ ακουσω τις γνωστες αηδιες, κραφτγουορκ τους αλλους τους ξεχναω για θυμηστε μου με την ηλεκτρονικη μουσικη (πλακα πλακα ποτε δεν ακουγα ηλεκτρονικη μουσικη κι από τοτε που εβαλα σαμπ στο σπιτι αρχιζω και κατεβαζω κι απ αυτή την μουσικη - το χειροτερο? αρχιζει και μ αρεσει :o)

Εχω ξεκινησει ηδη να ετοιμαζω καποιες επιλογες απο Ray Brown, Lee Ritenour, Billy Cobham, Thom Rotella, Yuri Honing Trio, Takeshi Inomata, Isao Suzuki, διαφορες επιλογες απο KODO (το Kyosui θα κλεισω θεση στο γειτονα όταν θα παιζει! :lol: ) οπωσδήποτε το Fanfare for the common man, φυσικα δεν θα λειψουν ροκ, μπλουζ σοουλ.

Ελπιζω ο καιρος να ειναι το ιδιο χαλια, μην τυχον πιασει στο ζευγος καμμια ορεξη ρομαντσαδες και βολτες στην παραλια της Περεας. Τρεις και σημερα μετραμε!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εν αναμονη του πολυποθητου ερχομενου Σαββατου κι εκτος απροοπτου, ετοιμάζομαι για επισκεψη στον Κωστα.

Φυσικα πρωτίστως εχω κοψει παραβολο εισοδου για να ειμαστε και τυπικοι στους κανονες :drinks:.

Κατά τα αλλα ετοιμάζω καποια κομματια να δω τι πσαρια πιανει το πολυκαναλο. Φυσικα ακουσα καποτε το συστημα αλλα ηταν τελειως αμπασο, μονο ένα Κλαιν Μαιν επαιζε!! :rofl:Ελειπαν και οι χροιες, από πανω δεν επαιζε τιποτα. Τωρα παμε φουλ ροουν ιμερσιβ.

Προσωπικα δεν εχω κανενα πολυκαναλο αρχειο οποτε αφηνομαι στις διαθεσεις του οικοδεσποτη, εκει θ ακουσω τις γνωστες αηδιες, κραφτγουορκ τους αλλους τους ξεχναω για θυμηστε μου με την ηλεκτρονικη μουσικη (πλακα πλακα ποτε δεν ακουγα ηλεκτρονικη μουσικη κι από τοτε που εβαλα σαμπ στο σπιτι αρχιζω και κατεβαζω κι απ αυτή την μουσικη - το χειροτερο? αρχιζει και μ αρεσει :o)

Εχω ξεκινησει ηδη να ετοιμαζω καποιες επιλογες απο Ray Brown, Lee Ritenour, Billy Cobham, Thom Rotella, Yuri Honing Trio, Takeshi Inomata, Isao Suzuki, διαφορες επιλογες απο KODO (το Kyosui θα κλεισω θεση στο γειτονα όταν θα παιζει! :lol: ) οπωσδήποτε το Fanfare for the common man, φυσικα δεν θα λειψουν ροκ, μπλουζ σοουλ.

Ελπιζω ο καιρος να ειναι το ιδιο χαλια, μην τυχον πιασει στο ζευγος καμμια ορεξη ρομαντσαδες και βολτες στην παραλια της Περεας. Τρεις και σημερα μετραμε!
Απο Isao Suzuki να ακουσετε οπωσδηποτε το Aquamarine!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Αφού δε σε λυπάσαι, έλα. :tongue:

Πιάσε ένα πολυκάναλο sacd που να το'χεις ακούσει σε σένα, και τα γνωστά. Το Sony που έχεις παίζει τέλεια τα sacd.

Προειδοποίηση:
Φεύγοντας θα ψάχνεις πόσα σαμπ χρειάζεται να πάρεις.. Πιθανώς να σκέφτεσαι πάνω από 8.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Αφού δε σε λυπάσαι, έλα. :tongue:

Πιάσε ένα πολυκάναλο sacd που να το'χεις ακούσει σε σένα, και τα γνωστά. Το Sony που έχεις παίζει τέλεια τα sacd.

Προειδοποίηση:
Φεύγοντας θα ψάχνεις πόσα σαμπ χρειάζεται να πάρεις.. Πιθανώς να σκέφτεσαι πάνω από 8.
Δώσε κι εμένα ( μπάσο ) μπαρμπα!!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Ξέρω πως θα σας ακουστεί "κάπως", αλλά πραγματικά αδιαφορώ, άσε που είμαι και πολύ ενθουσιασμένος.

Το μπάσο που ακούω, είναι εξωπραγματικό.

Πιθανώς να έχει μικρότερη ολική αρμονική παραμόρφωση το σετάπ στις πρώτες 2 οκτάβες, από τις υπόλοιπες.

Είναι εντελώς εξωπραγματικό.

Είμαι υπερβολικά ενθουσιασμένος. Δε χορταίνω να ακούω μουσικές....
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Δεν εχω ουτε ένα SACD. Μπορει ν αποκτησω μετα την επισκεψη μου Που θα παει δεν θα πας τουαλετα?! :rofl:
Πάρε ένα πριν έρθεις. Πάνε ψώνισε ένα.
Οπωσδήποτε να το ακούσεις σε σένα πριν το φέρεις.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κωστα αν θυμαμαι καλα εχεις μπασσοπαγιδες αρ δεξ στις γωνιες του μπροστινου τοιχου;

Εχεις μετρησιμα αποτελεσματα για αυτες;Μεχρι ποια ανωτερη συχνοτητα δουλευουν περιπου;;
Πατερα;;:smile:
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παιδί μου, διάβασε όλο το θρεντ αυτό, όπως και το άλλο, το case study.

Ρίξε λίγο διάβασμα. Είσαι στη σωστή ηλικία. Όχι μόνο πορνχαμπ.
Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει περιπτωση γιατι εχω δουλεια!

Εχεις μια περιληπτικη απαντηση η εστω μια σελιδα-ποστ απο εδω να μου προτεινεις;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top