Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Τα Α77 θα τα προτιμούσα γενικώς.

Από κει και πέρα, το οικονομικό του καθενός...

Μια μικρή ένσταση έχω για το "μεγαλύτερο" κεντρικό σε σχέση με τα υπόλοιπα, διότι στη μουσική, ποτέ δε βαράει πολύ το κεντρικό. Ποτέ.

Όμως στο σινεμά, βαράει περισσότερο από όλα. Οπότε, ξεκάθαρα και μόνο για λόγους σινεμά, ναι, μεγαλύτερο κεντρικό.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Ισως υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες οσον αφορα την επιλογή του ηχείου.

Πχ όταν εχεις μικρο δορυφορο αν στην ακροαση κάθονται δυο η τρια ατομα αυτοι που δεν είναι στο κεντρο θα κάθονται πολύ κοντα στο ένα ηχειο που βρίσκεται στο πλαι (δεξι η αριστερο).
Ετσι το να εχεις μεγαλυτερο δορυφορο αρα και μεγαλυτερη αποσταση ακροασης μετριαζει το πρόβλημα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Εσύ Βασίλη, αφού ακούς αρκετό σινεμά, παίζει νετφλιξ, έχεις προβολέα, κλπ, έχει νόημα και είναι προτιμότερο να ακολουθήσεις τη συμβουλή του φαλακροπόδη, ένα α77 για κεντρικό κι άλλο ένα ίδιο με τα υπόλοιπα, να πας σε 5.1 ώστε να ακούς φουλ τα SACD να απολαμβάνεις τέτοιες ηχογραφήσεις, και φυσικά να παίζει πολυκαναλα και ταινίες, με περιβάλλοντα ήχο, όχι μόνο από εμπρός.

Στο χώρο σου, λόγω διαστάσεων, μάλλον το 5.1 είναι η προτιμότερη επιλογή.

Άλλωστε, τα SACD είναι κατά κόρον 5.0 ή 5.1, δε νομίζω να βρεις τίποτα σε 7.1... (πολύ σπάνιο)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Τι να τα κάνουμε μετά το ριπάρισμα;
Να τα κρεμάσουμε έξω να διώχνουν τα περιστέρια;
Προφανώς όταν τα έγραφε παλιά δεν είχε ριπαρισμα
Τωρα που έχει ριπαρισμα άλλαξε κ τα γραφόμενα .
Εννοείται ότι δεν τα γράφω σοβαρά .
Όπως πειράζει αυτός τον κόσμο πρέπει να ανέχεται κ αυτός το πείραγμα .
Τόσο απλά
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Εσύ Βασίλη, αφού ακούς αρκετό σινεμά, παίζει νετφλιξ, έχεις προβολέα, κλπ, έχει νόημα και είναι προτιμότερο να ακολουθήσεις τη συμβουλή του φαλακροπόδη, ένα α77 για κεντρικό κι άλλο ένα ίδιο με τα υπόλοιπα, να πας σε 5.1 ώστε να ακούς φουλ τα SACD να απολαμβάνεις τέτοιες ηχογραφήσεις, και φυσικά να παίζει πολυκαναλα και ταινίες, με περιβάλλοντα ήχο, όχι μόνο από εμπρός.

Στο χώρο σου, λόγω διαστάσεων, μάλλον το 5.1 είναι η προτιμότερη επιλογή.

Άλλωστε, τα SACD είναι κατά κόρον 5.0 ή 5.1, δε νομίζω να βρεις τίποτα σε 7.1... (πολύ σπάνιο)
Σιγουρα Κωστα το επομενο βημα θα είναι 5.1 Μετα πιθανο 5.2 Κι εγω εχω την εντυπωση οτι εκει ειμαι. Το 7 δυσκολο σ αυτο το χωρο. Και οντως για κεντρικο το Α77Χ.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Τι να το κάνεις ;
Στην πραγματικότητα κάτω από τους 10 κύκλους κ κάτω μόνο προβλήματα δημιουργούνται ...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Could A Sonic Weapon Make Your Head Explode?

If you sit in front of a very good-quality subwoofer and play a 19Hz sound (or have access to a sound programmer and get an audible sound to modulate at 19Hz), try taking off your glasses or removing your contacts. Your eyes will twitch. If you turn up the volume so you start approaching 110 dB, you may even start seeing colored lights at the periphery of your vision or ghostly gray regions in the center. This is because 19Hz is the resonant frequency of the human eyeball. The low-frequency pulsations start distorting the eyeball's shape and pushing on the retina, activating the rods and cones by pressure rather than light.
Προτιμώ τα ...μανιτάρια :p
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
... εχει κανενας κανενα μετατροπεα vhs σε συγχρονο φορματ ? ή πρεπει να παω μαζι με το βιντεο μου ? 8-)
Να έφερνες δίσκους....σνακ.

1577350487625.png


Τα Neumann KH310 δεν παύουν να έχουν σημαντικό πλεονέκτημα ως δορυφόροι ένεκα σφραγισμένης καμπίνας.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.781
Προχθές απόγευμα πήγαμε πάλι μια βόλτα στον Κώστα.
Εγώ με τον αγαπητό μας ντόκτορ musicfanatic για μια γενική επιθεώρηση και ακροάσεις.

Γεγονός είναι ότι με τα δύο σαμπ Genelec είναι καλύτερα από την προηγούμενη φορά.
Αισθανθήκαμε ωραία ωστικά κύματα.
Από εντάσεις καλά ήμασταν, συνηθισμένα πράγματα, 100 - 120 - 150 - 200 db εκεί γύρω.
Ο Κώστας έχει ένα σύστημα ζηλευτό από κάθε άποψη.
Και δυνατά να παίζει, είναι ξεκούραστο, πως γίνεται αυτό!!
Και μετρούσαν οι βλαμμένοι τα db με τα κινητά τους!!
Αυτοί, όχι εγώ.

IMG_20191227_230215.jpg


Επειδή πήγε αργά και μισή η ώρα είπαμε κάποια στιγμή να φύγουμε και ο Κώστας μας έλεγε να κάτσουμε λίγο ακόμη.
Με το ζόρι φύγαμε, είχε όρεξη να πιάσουμε το πρωί.

Ήπιαμε και μπυρίτσες με μεζεδάκια.
IMG_20191227_230146.jpg


Κώστα thanks για την ωραία βραδιά.
Την επόμενη φορά θέλω John Wick λίγο δυνατά.
 




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.781
Οι φωτογραφίες επίτηδες είναι τόσο θολές και χάλια? είναι άποψη? :roflmao:
Η πρώτη δεν ξέρω γιατί βγήκε μπλε.
Η άλλη είναι χωρίς φλας.
Άλλαξα κινητό τηλ. και ακόμη δεν το έμαθα καλά.
Ας με συγχωρήσουν ζώντες και νεκροί.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Αν έχεις το κινητό στη θήκη, αντανακλά το φλας πάνω της και δημιουργεί αυτό το φαινόμενο. Το ίδιο παθαίνω κι εγώ. Όταν θέλω να τραβήξω με φλας, το βγάζω.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Προχθές απόγευμα πήγαμε πάλι μια βόλτα στον Κώστα.
Εγώ με τον αγαπητό μας ντόκτορ musicfanatic για μια γενική επιθεώρηση και ακροάσεις.

Γεγονός είναι ότι με τα δύο σαμπ Genelec είναι καλύτερα από την προηγούμενη φορά.
Αισθανθήκαμε ωραία ωστικά κύματα.
Από εντάσεις καλά ήμασταν, συνηθισμένα πράγματα, 100 - 120 - 150 - 200 db εκεί γύρω.
Ο Κώστας έχει ένα σύστημα ζηλευτό από κάθε άποψη.
Και δυνατά να παίζει, είναι ξεκούραστο, πως γίνεται αυτό!!
Και μετρούσαν οι βλαμμένοι τα db με τα κινητά τους!!
Αυτοί, όχι εγώ.

View attachment 148813

Επειδή πήγε αργά και μισή η ώρα είπαμε κάποια στιγμή να φύγουμε και ο Κώστας μας έλεγε να κάτσουμε λίγο ακόμη.
Με το ζόρι φύγαμε, είχε όρεξη να πιάσουμε το πρωί.

Ήπιαμε και μπυρίτσες με μεζεδάκια.
View attachment 148815

Κώστα thanks για την ωραία βραδιά.
Την επόμενη φορά θέλω John Wick λίγο δυνατά.
Πραγματικά ωραία βραδιά. Άκουσμα ουδέτερο, με ένταση, βαρύτητα και σώματα που ταρακουνάνε το είναι σου, αλλά ταυτόχρονα επιτρέπουν να συνομιλείς άνετα με τον διπλανό σου χωρίς να έχεις βραχνιάσει στο τέλος!
Μια εμπειρία σημαντική, για να μπορέσει οποιοσδήποτε να κατανοήσει τα όρια και τους συμβιβασμούς των δικάναλων set-up.
Που όμως, παρ' όλο που έχουν "πεθάνει" στον κόσμο του Κώστα, εν τούτοις φαίνεται ότι θα συνεχίσουν να ζουν στα πολλά συμβατικά σαλόνια με όλους φυσικά τους αναπόφευκτους συμβιβασμούς.
Ευχαριστούμε Κώστα και εις το επανιδείν!
Και 2 μόνο φωτογραφίες, Μιχάλης+Genelec....Neuman+μεζεδάκια, χα χα!
20191227_230251.jpg
20191227_230240.jpg
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Το τυρί μου φαίνεται μουχλιασμένο.! Ρε τον κιαρατά τα ληγμένα σας έβγαλε. :biggrin:
Αυτούνο εκιά κατ απο τον ΑΙΝΣΤΑΙΝ αερόθερμο είναι? Βγάζει και αερόθερμα τώρα η GENELEC? :roflmao:
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top