Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Δηλαδή θεωρείς την εικόνα που έχεις αντίστοιχα immersive με τον ήχο σου;
Ναι, αλλά μόνον όταν είναι 3D. :o
Εμένα πολύ μου αρέσει το 3D.
Γιαλιά κανονικά και 3D.
Να απλώνεις το χέρι εκεί στο άβαταρ να πιάνεις τα ιπτάμενα τέτχια του δέντρου της γνώσης.

Όταν η εικόνα είναι απλώς 2D, είναι σαν τον ήχο σε απλό στέρεο, δικάναλο.

Ένα σκέτο πανί, όσο μεγάλο και να είναι, δεν είναι "immersive' όπως το 3D, είναι απλά μεγάλο πανί..

Είμαι φανατικός οπαδός του 3D από τότε που βγήκε, και πολύ απογοητευτικό μου φαίνεται το ότι δεν βγαίνουν πολλές ταινίες σε 3D, έχει πρακτικά εγκαταληφθεί.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Όταν η εικόνα είναι απλώς 2D, είναι σαν τον ήχο σε απλό στέρεο, δικάναλο.

Ένα σκέτο πανί, όσο μεγάλο και να είναι, δεν είναι "immersive' όπως το 3D, είναι απλά μεγάλο πανί..

Είμαι φανατικός οπαδός του 3D από τότε που βγήκε, και πολύ απογοητευτικό μου φαίνεται το ότι δεν βγαίνουν πολλές ταινίες σε 3D, έχει πρακτικά εγκαταληφθεί.
Είχα πει στον decembered 🐒 μεταξυ σοβαρού και αστείου ότι θα κάνω thread με τίτλο "ο θάνατος των immersive συστημάτων και γιατί" το αστείο θα ήταν ο πόλεμος που θα ξεσπούσε μεταξύ δικαναλων και πολυκαναλων υποστηρικτών..... πέρα όμως από την πλάκα μήπως έχει την ίδια τύχη με την 3d εικόνα; Μήπως πρακτικά εγκαληφθει όπως πολύ σωστά είπες.....




Αδέλφια δικαναλοι ενωθείτε....
Ώρα για επανάσταση.....:vinsent:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
...δε δικαναλικς ραιζ αγκεν.. δε τσουρμο βερσους δε σαουντ... σα βουβη ταινια ειναι το δικαναλο μπροστα στο ιμερσιβ 🐒
ενα δικαναλο υπο καμποσες προυποθεσεις μπορει να καταφερει να εχει συμπαθητικο ηχο .. αλλα η αληθινη επανασταση ειναι το ιμερσιβ και τα ενεργα και τα στριμιγκ, οχι το αναποδο. :smoke:
σαμπ βατ εντ ιμερσιβ σαουντ παουερ το δε πιπολ.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Ναι, όταν είναι 3D.
Εμένα πολύ μου αρέσει το 3D.
Γιαλιά κανονικά και 3D.
Να απλώνεις το χέρι εκεί στο άβαταρ να πιάνεις τα ιπτάμενα τέτχια του δέντρου της γνώσης.

Όταν η εικόνα είναι απλώς 2D, είναι σαν τον ήχο σε απλό στέρεο, δικάναλο.

Ένα σκέτο πανί, όσο μεγάλο και να είναι, δεν είναι "immersive' όπως το 3D, είναι απλά μεγάλο πανί..

Είμαι φανατικός οπαδός του 3D από τότε που βγήκε, και πολύ απογοητευτικό μου φαίνεται το ότι δεν βγαίνουν πολλές ταινίες σε 3D, έχει πρακτικά εγκαταληφθεί.
Συμφωνώ κι εγώ για το 3D.
Για τη μεγάλη εικόνα όχι. Δεν είναι καθόλου ίδια η αίσθηση που έχει κάποιος μπροστά σε τεράστια εικόνα. Πανί το 120άρι, πανί και το 150άρι, το ίδιο είναι απλά πιο μεγάλο, όχι δεν πάει έτσι, επειδή μας βολεύει.

Βλέπουμε σετάπ με μεγάλες κοίλες οθόνες, με αναμορφικούς φακούς κτλ, πολύ αξιόλογες προσπάθειες.
Αν έδινες βαρύτητα στην immersive εικόνα δεν νομίζω πως θα ήταν έτσι στημένο το σύστημα, όπως το έχεις τώρα.
Κάνει μπαμ ότι δίνεις περισσότερη βαρύτητα στον ήχο. Και από εικόνα ό,τι πιο ποιοτικό χωράει εκεί ανάμεσα στα ηχεία.
Πολυκάναλο ηχητικό σύστημα αναφοράς δηλαδή βλέπω, που εξυπηρετεί και ανάγκες ποιοτικής θέασης.
 


Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Δεν ξέρω γιατί εγκαταλείφθηκε, αλλά ένα έχω να πω. Από τη στιγμή που ξεκίνησα να παίζω Gran turismo στο Playstation με γυαλιά VR, δεν μπορώ να ξαναπαίξω στο πανί του προβολέα, κι ας είναι 114 ίντσες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Κάνει μπαμ ότι δίνεις περισσότερη βαρύτητα στον ήχο.
Αυτό είναι γεγονός. ;)

Στο σετάπ παίζει πολλές ώρες μουσικής, χωρίς εικόνα, και βεβαίως πάντα παίζει ήχος στην εικόνα, δε βλέπω βουβή ταινία.

Πανί το 120άρι, πανί και το 150άρι, το ίδιο είναι απλά πιο μεγάλο, όχι δεν πάει έτσι, επειδή μας βολεύει.
Εδώ διαφωνούμε, ως προς την ουσία.
Μιλάς με μέγεθος οθόνης, ενώ θεωρώ πως δόκιμο είναι να μιλάμε με γωνία θέασης.
Αν το πάρεις αλλιώς, με γωνία θέασης, θα μπορέσουμε να κάνουμε διάλογο, ειδάλλως μονίμως θα διαφωνούμε, ενώ ταυτόχρονα έχω πει κατ'επαναληψιν πως η μεγαλύτερη γωνία θέασης μου αρέσει, και φαίνεται από το σετάπ μου αυτό, είμαι πάνω από τις προδιαγραφές του THX και σε τέτοια γωνία θέασης που μερικοί θεατές δυσφορούν, προφανώς όχι εγώ.
Αν έδινες βαρύτητα στην immersive εικόνα
Δίνω, με τον τρόπο προσέγγισης που επιθυμώ, και πάντα με τους περιορισμούς του διαθέσιμου χώρου.

Δηλαδή, για τον νέο JVC, έχω ήδη παραγγείλει το επιπρόσθετο 3D module και γυαλιά 3D. 8-)

Όπως είπα, κατά την προσωπική μου αντίληψη, το immersive στην εικόνα είναι το 3D, το οποίο γουστάρω με τα 1000..

Εσύ ακόμα να μου πεις τι γωνία θέασης έχεις υλοποιήσει, και τι θα ήθελες να αλλάξει.

Εγώ εξήγησα, πως αν είχα παραπάνω χώρο, θα πήγαινα σε 130" αντί για 117", με αποτέλεσμα να έχω συγκεκριμένη γωνία θέασης, που ανέφερα (~52°).
Δυστυχώς, δε χωράει μεγαλύτερο πανί ο χώρος που διαθέτω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Είμαι φανατικός οπαδός του 3D από τότε που βγήκε,
Είσαι σίγουρος; Η πρώτη 3D ταινία βγήκε σχεδόν πριν 100 χρόνια. Υπάρχουν εκατοντάδες 3D ταινίες πριν το Avatar.
Πάρε μια ιδέα εδώ στο History.

Η πρώτη μου 3D ταινία ήταν το Beowulf το 2007. Αν και θεαματική λόγο 3D δεν τρελάθηκα γιατί η εικόνα ήταν εντελώς αφύσικη.
Μετά το Avatar που ήταν κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά η πλαστικότητα στην εικόνα ήταν ακόμα εκεί. Λιγότερη αλλά ήταν εκεί.
Αργότερα πήγα να δω το Step up 3D μόνο και μόνο για να δω μια 3D εικόνα χωρίς vfx, μόνο κάμερα, (οκ ήθελε και η γυναίκα θα θυμηθεί τα δικά της).
Λοιπόν, αυτή χαζομαρούλα με τα μπιτάκια είχε την ποιό φυσική 3D εικόνα που είχα δει μέχρι τότε. Πραγματικά εντυπωσιακό. Οκ λέω κάτι αρχίζει να γίνεται.
Μετά η αλήθεια είναι ότι έγινε λίγο κουραστικό. Από τότε ζήτημα να είδα άλλες 4-5 ταινίες 3D στο Cinema.
Είδα και στη Ρωσία αλλά δεν θυμάμαι τίτλο. Μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά ότι η "flat" εικόνα με ευχαριστεί περισσότερο, ίσως επειδή με κουράζει η άλλη.
Πλέον μου είναι αδιάφορο το 3D, όπως και στην συντριπτική πλειοψηφία γιατί αλλιώς δεν θα πήγαινε άπατο και στη δεύτερη προσπάθεια του.
Και γενικά αν υπήρχε κάποιος χώρος να ζήσει ως επιλογή αυτός ήταν η μεγάλη οθόνη γιατί στις TVs δεν είχε νόημα.

Αν υπάρξει επόμενη προσπάθεια για 3D εικόνα αυτή θα είναι χωρίς γυαλιά 👓, τουλάχιστον στις μεγάλες 4Κ και 8Κ τηλεοράσεις. Αν και πιστεύω ότι η ανάλυση είναι τέτοια που η εικόνα αποκτά μια τρίτη διάσταση μόνη της.

Από την άλλη η έλευση του πολύ βολικότερου VR δεν αφήνει περιθώρια στην 3D εικόνα.

Άποψη μου.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Αν και πιστεύω ότι η ανάλυση είναι τέτοια που η εικόνα αποκτά μια τρίτη διάσταση μόνη της.
Μπα, με τίποτα.

Από την άλλη η έλευση του πολύ βολικότερου VR δεν αφήνει περιθώρια στην 3D εικόνα.
Αυτό ναι, έχεις 2 οθονίτσες LCD μπροστά στα μάτια σου, που γεμίζουν το οπτικό πεδίο, μια χαρά. Και είναι super στα παιχνίδια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Γιατί άραγε έχει εγκαταληφθεί το 3d;
Έχει μεγαλύτερο κόστος παραγωγής;
Αλλάζει όλο το setup στις κάμερες, θέλει άλλα μηχανήματα για μοντάζ τα παλιά δεν κάνουν, άλλα για vfx και ανάλογες αίθουσες για color.
Στους κινηματογραφους θέλουν αλλαγή τα προβολικά και η οθόνη. Σε αρκετούς και servers που δεν είχαν, όπως και digital projection.
Ειδικά στο RealD ήθελε και συμβόλαια.
Αν δεν είχες τίποτα ως ιδιοκτήτης κινηματογράφου ήθελες πάνω από 50.000€ μόνο για προτζέκτορα. Αν ήθελες Sony πήγαινες στα 105.000€ μονο για προτζέκτορα. Κάπου εκεί ήταν. Το θυμάμαι γιατί είχαμε και την αντιπροσωπεία στα επαγγελματικά προβολικά Sony.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Δυστυχώς, δε χωράει μεγαλύτερο πανί ο χώρος που διαθέτω.
Ούτε σε μένα χωράει μεγαλύτερο.
3,30 πλάτος πανιού, σε τοίχο 3,50 από άκρη ως άκρη.
10 εκ. δεξιά-αριστερά έμειναν. Κυριολεκτικά δεν χωρούσε μεγαλύτερο.

Τον δικό σου χώρο άνετο τον βλέπω στις φωτογραφίες.
Τόσο τσίμα-τσίμα είναι ο χώρος που το 117'' ήταν το απολύτως μεγαλύτερο πανί που χωράει;
Δεν το πιστεύω.
 



Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Δίνει. Το έχω δει με τα μάτια μου σε 8Κ. Σε πλάνα που βοηθούν βέβαια.
Δεν είναι καν κοντά στο 3D, αλλά υπάρχει και είναι από 2D video. ;)
Επιβεβαιώνω κι εγώ, όσοι ήταν στην περσινή έκθεση θα θυμούνται τα μυρμήγκια που περπατούσαν στον κορμό στην 8Κ τηλεόραση (δε θυμάμαι μάρκα) στο ισόγειο και νόμιζες ότι ήταν πραγματικά έξω από το πάνελ λες και περπατούσαν στο γυαλί. Πραγματικά άπλωνες το χέρι να τα πιάσεις !
Αυτή την αίσθηση αν καταφέρουν στις τηλεοράσεις εμένα μου αρκεί και με το παραπάνω, τα γυαλιά είναι όντως κουραστικά και η βιομηχανία φαίνεται ότι έχει εγκαταλείψει το 3D οριστικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Έτσι είναι, δυστυχώς οι διαθέσιμοι τίτλοι σε 3D είναι λίγοι, και πολλές φορές δεν είναι τόσο ωραίο το αποτέλεσμα, όσο θα μπορούσε.

Κάποια demo είναι πραγματικά πολύ πολύ εντυπωσιακά, και τέτοια 3D εικόνα μάλλον δε συναντάς σε κανονικές ταινίες.

Πολλοί κουράζονται με την 3D εικόνα με γυαλιά, δυσφορούν, δεν ξέρω για ποιο λόγο γίνεται αυτό, προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα, παρότι έχω αστιγματισμό και είχα σοβαρό πρόβλημα με τους παλιούς αργού τροχού dlp, το rainbow με ζαλίζει τρομερά, ενώ άλλοι δε το βλέπουν καν.

Έχω κρατημενες όσες ταινίες και demo έχω βρει στα χρόνια που πέρασαν σε 3D, και ψάχνω να βρω κι άλλες, όσες βρω τις κρατάω και κατά διαστήματα τις ξαναβλεπω, μου αρέσει. Που και που, εμφανίζεται κάποια καινούρια, όσο πάει και πιο σπάνια. Προφανώς έχει εγκαταληφθεί το πράμα, δεν είχε εμπορική επιτυχία.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Τόσο τσίμα-τσίμα είναι ο χώρος που το 117'' ήταν το απολύτως μεγαλύτερο πανί που χωράει;
Δεν το πιστεύω.
Κι όμως, έτσι είναι.

Είναι πολυγωνος μπροστά, δεν μπαίνει ίσιο πανί μεγαλύτερο, πρέπει να έρθει πιο μπροστά, αν έρθει πιο μπροστά θα είναι στα 2μ απόσταση θέασης ή και λιγότερο, δεν είναι καθόλου ωραίο τόσο κοντά, άσε που οι προδιαγραφές των πανιών δε το επιτρέπουν και θα είναι μεγαλύτερο το πρόβλημα του χοτ σποτ, και σε καμία των περιπτώσεων δε θα χαλάσω τις αποστάσεις των ηχείων για να έχω μεγαλυτερο πανί και να πάω πιο πίσω, διότι δεν κερδίζω τίποτα στην εικόνα (παραμένει ίδια γωνία θέασης) ενώ στον ήχο θα έχω ηχείο στο ένα μέτρο, που είναι απαράδεκτο.

Θα μπορούσα να υλοποιήσω curved οθόνη μεγαλύτερη, αλλά μπλέκει πολύ το θέμα, έχει επιπρόσθετο εξοπλισμό, αυξημένο κοστολογιο, δε με παίρνει για ηχοπερατή, θα έπρεπε να κατεβάσω χαμηλά και τα front ηχεία όπως το κεντρικό, δε το προτείνει το curved ο λογκεο, και τες πα, απορρίφθηκε. Είναι μια αμφιλεγόμενη λύση το curved, σε μικρό χώρο είναι χάλια για τους διπλανούς, πολύ αυξημένο κοστολογιο, κλπ.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.347
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top