Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Ποσα βυσματα Κωστα? Για πες νουμερο :gotcha:
Ειναι ντροπαλος, δεν λεει :lol:

Εν τω μεταξυ το καρουλι το πηρε, το ξετυλιξε κρεμασε με μανταλακια τα καλωδια να ηρεμησουνε τα ρευματα και να ειναι ετοιμα για δραση σε κανα εικοσαημερο.
 

Μηνύματα
99
Reaction score
320
Οι υπόλοιποι κάνει να πάρουμε τέτοια ή είναι μόνο για τους Αυτού Μεγαλειότης Μεγαλοδόκτορες; :redface:

Αν ναι, να ψήσουμε μια ομαδική ρε παιδιά μήπως πάρουμε και σκόντο.

Από αυτά που κάνουν 24,90€, δεν θέλω τσιγκουνιές ε! :bigboss:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Μόλις τελείωσα και "ακροάσεις". 8-)

Πέρασα γύρω γύρω στο δωμάτιο ακροάσεων, και κάτω στο δάπεδο περιμετρικά, αλλά και πάνω στο ταβάνι στο χείλος της γυψοσανίδας, παντού ολόβερ θωρακισμένο μπελντενάκι ρεύματος 2,5-αρι παντού με σλιβς και σφιχτές επαφές μέχρι θανάτου, λύγισαν τα κατσαβίδια.:lol:

3 γραμμές ρεύματος τρέχουν ολοβερ, δύο παράλληλες στο δάπεδο και μια στο ταβάνι στο περιμετρικό λούκι της γυψοσανίδας, μοιρασμένα τα φορτία, καταλήγουν σε 2 μπριζες σουκο στον τοίχο, που είναι η dedicated γραμμή από τον κεντρικό πίνακα της ΔΕΗ.

Συνολικά χρησιμοποιούνται 5 πολυμπριζα (απλά legrand 16Α χωρίς διακόπτες χωρίς τίποτα) κάτω στο δάπεδο, και 4 χοντρές ηλεκτρολογικές κλεμες στις 4 γωνίες της γυψοσανίδας οροφής, ένα σκασμό σλιβς έφαγα, σφίξιμο όλα μέχρι θανάτου:biggrin: και τσεκαρισμα αντίστασης όλων των γραμμών με πολύμετρο, και γης φυσικά, όλα μετράνε άριστα.

35-40 μέτρα καλώδιο ρεύματος ως τώρα.:biggrin:

Όλως περιέργως, όλα δούλεψαν.:lol:
Με την πρώτη. :party:

Ο ήχος απογειώθηκε δε το συζητάμε, τα βιολιά πετάνε φεύγουν έξω απ'το παράθυρο. :gotcha:

Τώρα έμειναν ασήμαντες λεπτομέρειες, δηλαδή τα μικρού μήκους καλώδια ρεύματος από κάθε ηχείο και σαμπ, μέχρι το πλησιέστερο πολυμπριζο.
Αυτά είναι 3*1,5mm τώρα, κοινό φιξ καλώδιο ρεύματος που υπήρχε στη συσκευασία των ηχείων και σαμπ. Έχουν μείνει κάμποσα μέτρα μπλελντενάκι, μόλις καταλήξω σε ΙΕΚ βύσματα, θα γίνει η τελική καλωδίωση επακριβώς στα μήκη που χρειάζεται, για λόγους "τάξης". :biggrin:

Ωστόσο επιτεύχθηκε ο σκοπός, που ήταν να μη τρέχουν διπλές αθωρακιστες γραμμές ρεύματος παράλληλα με τα ιντερκονεκτ για μεγάλα μήκη. 8-)

Θορύβους δεν είχα και δεν έχω. XLR..

Στις εκτενείς ακροάσεις που ακολούθησαν, επιβεβαιώθηκε πως παίζει θαυμάσια, ανατριχιαστικά υπέροχα, κλπ κλπ.. Όπως πάντα. :lol:

Το εν λόγω μπελντενάκι είναι πολύ ωραίο καλώδιο, εύχρηστο, ευλύγιστο και παίρνει (και κρατάει) γωνία εύκολα, πολύ υψηλή η χρηστικότητά του. Κατασκευαστικά είναι σα τανκς.. 3 μασούρια σπάγκου τρέχουν κατά μήκος του, συν τον αγωγό θωράκισης που ακουμπάει πολύ σωστά στο αλουμινένιο περιμετρικό φύλλο θωράκισης. Στα 10 μέτρα μήκους, το αλουμινένιο φύλλο δεν έχει μετρήσιμη αντίσταση σε σειρά με τον αγωγό γης (20μ δηλαδή).
Στα 6€ το μέτρο, δεν είναι ιδιαίτερα φτηνό, αλλά τα αξίζει τα (λίγα) λεφτά του.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Ποσα βυσματα Κωστα? Για πες νουμερο
9 δορυφοράκια εδάφους, 4 δορυφοράκια ταβανιού, και 4 σαμπ.
Θα χρειαστώ 13 δεξιά ιεκ και 4 αριστερά.

Σύνολο 17.

Αυτά είναι ευκολακια, 2-3 λεπτά θέλω για να φτιάξω το καθένα, τίποτα, μια ωρίτσα δουλειά.
Η πολύ δουλειά, βγήκε. Δούλευα σήμερα από τις 10 το πρωί μέχρι τώρα, και χθες κάνα 8-ωρο, γ@μησέ τα..
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.903
Reaction score
12.535
Το ξέρεις βέβαια ότι το πολύ κάθε δύο μήνες, όλες οι συνδέσεις με βίδα χρειάζονται ξανά σφίξιμο ε?

Βασικός κανόνας χάι-φάι.

Πάψτε οι υπόλοιποι, επίτηδες δεν έγραψα χάι-εντ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Λέω να αλλάξω και τη γραμμή από το ups (1,5 kw APC) μέχρι τρινοβ και λοιπά μηχανήματα με μπελντενάκι θωρακισμένο.
Έχω μέτρα, θα το απλώσω να μη κάθεται, τζάμπα τόσα λεφτά; :gotcha:

Εκεί τρέχει παράλληλα με καλώδια δικτύου, σύνδεση με σέρβερ (κι αυτός πάνω στο APC), οπότε καλού κακού ας το θωρακίσω.
Το ξέρεις βέβαια ότι το πολύ κάθε δύο μήνες, όλες οι συνδέσεις με βίδα χρειάζονται ξανά σφίξιμο ε?
Τι λες βρε; Τα προηγούμενα που είχαν γίνει δεξερωγωπότε, ήταν τόσο σφιχτά, που για το πρώτο γύρισμα του κατσαβιδιού, έτρωγα τα χεράκια μου!
Κρακ! Σα κολλημένα είναι. Δε κουνιέται ρούπι.
Γενικά καλώδιο ρεύματος που έχω φτιάξει εγώ, άμα το πάρεις και πας να ξεβιδωσεις βίδα εκεί στη σύνδεση στο σουκο λέμε, δε μπορείς, θα φας τα χέρια σου.
Χωρίς σλιβς, κανενα καλώδιο δεν αντέχει, κόβεται όλο άμα το σφίξω έτσι.
Μόνο με σλιβς. Πάντα.
Κανόνας.

Να τα 2.5-αρια:

IMG_20201227_215535.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το ξέρεις βέβαια ότι το πολύ κάθε δύο μήνες, όλες οι συνδέσεις με βίδα χρειάζονται ξανά σφίξιμο ε?

Βασικός κανόνας χάι-φάι.

Πάψτε οι υπόλοιποι, επίτηδες δεν έγραψα χάι-εντ.
Αυτό και το ολγουειζ του θερτι!
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Να τα 2.5-αρια:
:o:o:o
Αυτα δεν ειναι χρυσα!
Φωτια θα πεσει να μας καψει χρονιαρες μερες!
Κανονισε, να σε επισκευθει το χρυσο φαντασμα της wbt αποψε...

Μετανοειτε:
D1D77488-B914-4B93-B89E-48B5BE5191ED.jpeg
 

Μηνύματα
27.227
Reaction score
25.199
Τα λεγα γω, ποιός με άκουγε ? τα @@μου με άκουγαν.
Ορίστε μου τον καταντήσατε χειρότερο από τους καλωδιάδες.



ΡΕ ΟΥΣΤ.













ΟΥΣΤ.
Τι γελάς ρε μαέστρο?
Με τις παπαριές που ασχολείται?

sleeves και αηδίες . Δουλειά δεν είχε το μνι και μάθαινε ξυλίκι.










@costas EAR ΆΜΑ έχεις τα @@ βάλε ρε να σε δω καλό ακριβό mogami xlr σε όλα . Οχι το φτηνό , το ακριβό το star quad , που έχει 25e το μέτρο. Βάλτο σε όλα ρε. Σε όλα . Και άσε τα τροφοδοσίας και τις αηδίες .
Α ! και βύσματα NEUTRIC τα ακριβά. Των 6e το τεμάχιο.
 



Μηνύματα
27.227
Reaction score
25.199
Ναι ναι, κάνετε μ@λ@κίες και μετά γελάτε.
Παίρνετε κόσμο στο λαιμό σας και μετά σφυρίζετε αδιάφορα.
Πως θα τονε συνεφέρω εγώ τώρα αυτόν? μόνο ο dimi αν μπορέσει να παράσχει πρώτες βοήθειες. :lolsign:
Κανά καπνιστό MALT, κανά φαϊ από evora , κανά μουσικό από roun.
Ητανε που ήτανε χαιεντάς τώρα παράγινε.
Αντε τώρα να τον αποχαζέψω. :lolsign:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
@costas EAR ΆΜΑ έχεις τα @@ βάλε ρε να σε δω καλό ακριβό mogami xlr σε όλα . Οχι το φτηνό , το ακριβό το star quad , που έχει 25e το μέτρο.
Νομίζω περί τα 170 μέτρα μογκαμι έχω απλώσει εκεί μέσα. Θα χρειαστώ καμία 20-αρια ακόμα, οπότε λες να ακυρώσω παραγγελία το απλό και να πάρω 200 μέτρα δύο κουλούρες με 25€ το μέτρο;

Χαχαχαχαχαχαχα

Παίδες, στο φουλ ιμερσιβ σεταπ, ιδέαν δεν έχετε πως φεύγουν τα μέτρα το ιντερκονεκτ, καταντάει ανέκδοτο.
Στη δεύτερη κουλούρα μογκαμι είχα πει θα μου περισσέψει. Τρίχες, πήρα τρίτη και πήρα και συμπλήρωμα. Είναι αηδία το έργο. Πολύ καλώδιο...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Αντε να σε δω.
Ούτε για πλάκα.
Το απλό μογκαμακι είναι άριστο.
Εξαιρετικό καλώδιο.
Δεν είναι πολύ φτηνό, μη νομίζεις πως είναι στο 1€ ή στα 2€, ξεπερνάει και τα 3€ σου λέω!

Άνευ πλάκας, είναι αυτό που έλεγε κάποτε ο Χατζησταμος πως είναι το πιο ουδέτερο καλώδιο, τα είχε μετρήσει κιόλας ο ίδιος, πέραν από ακροάσεις.

Τα υπόλοιπα είναι για μαγείρεμα ήχου, όχι, ευχαριστώ δε θα πάρω.

Και το καλώδιο ρεύματος, αν δεν έβλεπα αγγελία εδώ να με τσιγκλαει, δε θα έκανα τίποτα. Έχε χάρη που δεν έχω τι να κάνω.. :lol:
 

Μηνύματα
27.227
Reaction score
25.199
Συμφωνώ , αλλά το star quad είναι καλύτερο. Λιγότερη χωρητική συνιστώσα.
Υπερτιμημένο βέβαια. 'όπως ΄'ολα τα star quads.
Το απλό δεν το έχει σε xlr . τΟ ΈΧΕΙ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.761
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top