Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear







Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Τελικά να πω κι εγώ κάτι, μη μείνει έτσι. Για τους 5-10 που θα το καταλάβουν ή ενδιαφέρονται.


Τα έχω γράψει στο νήμα εκεί.
Δε γράφω άλλα..
Στο άλλο νήμα έγραψε ότι σωστά έβαλε χαμηλοπερατό φίλτρο L-R στα 24 dB/oct, αλλά δεν έγραψε λεπτομέρειες. Βρήκα λοιπόν οδηγίες από τη Metric που λένε ότι το default φίλτρο της είναι το L-R. Δεν κατάλαβα να έχει άλλα φίλτρα για cross, οπότε δεν μπορεί κανείς να επιλέξει Butterworth ή Q, οπότε, ναι το έχει πει στο άλλο θέμα.
Δεν είναι αυτό που ήθελα, αλλά δεν πειράζει. Θα διαβάσω λίγο αύριο και αν δεν το βρω, θα επιστρατεύσω τις μεγάλες δυνάμεις.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.144
Reaction score
26.714
Έτσι τα γουστάρουμε ρε, με καμπούρα !
Ηχεία hunchback !
Εσύ να πα να τσεκαρεις την γκαβλωγδίωση, μην ισιωσε την καμπούρα.

Περίπου 200 posts σήμερα!

Ear στείλε iban!
Ώπα! Και ινφλούενσερ ο Εαρ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
μπουδρα νο 1

εχω 13 Ηχεια και όταν παίζουν όλα μαζί τα max spl προστίθενται.....
απαντηση...
παντα ο τριννοβ θα βγάζει τα LCR με το ίδιας στάθμης σήμα και ΟΛΑ τα υπόλοιπα με ΠΟΛΥ χαμηλότερο ......όποτε ουσιαστικά ακούς τα μπροστινά Ηχεια σου και τα υπόλοιπα επικουρικά σου δίνουν μια αίσθηση του χώρου...τέλος . Παπαλα....
Ο τριννοβ δεν έχει προγράμμα all channel stereo.....δεν μπορεί να στείλει σε όλα τα Ηχεια σημα ίδιας έντασης....
Για να δούμε ποιος έχει δίκιο....

Έκατσα και έκανα μερικές μετρήσεις, μια με ένα δικάναλο δίσκο, και μια με ένα πολυκάναλο.
polarity sacd.jpg
bachcd.jpg



Έβαλα το UmiK στην θέση ακρόασης, RTA στο REW, κατέγραψα peaks και average, και τον Trinnov στο-34db σταθερά, είναι και βράδυ.
Έβαλα το πρώτο κομμάτι, την Toccata απο τον Bach σε δικάναλο (έχει πολύ μπάσο- εκκλ. όργανο) και Auro upmix, και τα πρωτα 1¨20 sec απο το πρώτο τρακ του Polarity (Jazz trio), σε δικάναλο (SACD) και Atmos (Bluray)
Στον δικάναλο:
Bach.jpg


Βρέθηκε μέγιστη διαφορά στάθμης 6.6dBs. Προφανώς εκεί που είχε έντονο περιεχόμενο η ηχογράφηση.


Πάμε τώρα στην σύγκριση δικάναλου και atmos
Polarity.jpg


Μέγιστη διαφορά στα 8.9db στην περιοχή των subs, και 7.5db στο mid bass/mid.
Εκεί τέλος πάντων που είχε περιεχόμενο το κομμάτι.

Βαριέμαι να συνεχίσω με άλλα tracks, αλλά νομίζω πως αποδείχτηκε εύκολα πως τα πολυκάναλα συστήματα παίζουν πολύ δυνατότερα και αυτό διαφέρει απο κομμάτι σε κομμάτι (απο 6.5-8.9db)

Πάμε γι΄ άλλα;

:lolsign: :lolsign: :lolsign:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εσύ να πα να τσεκαρεις την γκαβλωγδίωση, μην ισιωσε την καμπούρα
Δε μασάνε ρε τα χρέπια μου από τέτοια!
Μια φορά καμπούρα, πάντα καμπούρα!
Ώπα! Και ινφλούενσερ ο Εαρ.
Κατάλαβες τώρα; έχουμε βγάλει τα μάτια μας να γράφουμε στίχους και παίρνουμε τα τρία μας.
Και αυτός πληρώνεται για να φωτογραφίζει το σκατί δωμάτιο και να προσβάλλει τους "αγνούς" χομπιστες.


Φιλικά πάντα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.701
Μέγιστη διαφορά στα 8.9db στην περιοχή των subs
30-40 βλέπω 14 dB. & 65 Hz >10.

Τέλος πάντων, δε χρειάζεται να αποδείξεις ότι δε πετάνε οι ελέφαντες..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.701
Θα έχει ενδιαφέρον να κάνεις μέτρηση δυναμικού εύρους, συγκριτικά, δικαναλο με άτμος.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.701
Περίπου 200 posts σήμερα!

Ear στείλε iban!
Τον γλέντησα τόσο πολύ σήμερα, που χαλάλι η ιντερνετικιά μελάνη, θα σε χρεώσω "φιλικά" απόψε. :lol:

Κόσμος και κοσμάκης πληρώνει για τέτοια διασκέδαση, εδώ είναι όχι απλώς φρι, μα βγάζουμε κι ένα χαρτζιλίκι από τον αβουγουδου! :neo:

Έλα, σου στέλνω πιεμ, βάλε καμιά δεκάρα, έχουμε κι έξοδα. :dance2:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Τον γλέντησα τόσο πολύ σήμερα, που χαλάλι η ιντερνετικιά μελάνη, θα σε χρεώσω "φιλικά" απόψε. :lol:

Κόσμος και κοσμάκης πληρώνει για τέτοια διασκέδαση, εδώ είναι όχι απλώς φρι, μα βγάζουμε κι ένα χαρτζιλίκι από τον αβουγουδου! :neo:

Έλα, σου στέλνω πιεμ, βάλε καμιά δεκάρα, έχουμε κι έξοδα. :dance2:
τι να τα κάνει?
δεν έχει που να τα πιει :laugh:
 

Μηνύματα
6.574
Reaction score
5.135
Μεταξυ μας, τα κλαιν μαιν ωρες ωρες κανουν ενα τετοιο κρυο φυσημα απο πισω σου, που ψαχνεις το τηλεχειρηστηριο του κλιματιστικου για να το κλεισεις. Εγω σε καποια φαση σηκωθηκα και πηγα να ελεγξω τις τρυπες μπας ρηφλεξ μηπως κατα τυχη τα παγακια αντι για το ουισκυ επεσαν εκει μεσα :rofl:
Γμτ καλα μουλεγε η μανα μου "ζακετα να παρεις" αλλα ποιος την ακουει!
Μου θύμισες τον κριτήριο με το οποίο επέλεξα σε τι ύψος να στήσω τα δύο KH805.
Σε τέτοιο ύψος όπου τα μποφόρια από τα bassreflex να μου χτυπάνε δεξιά-αριστερά το πρόσωπο σαν δυο ανεμιστήρες.
Έκανα και μέτρηση με ακριβές toe-in για τη μέγιστη απολαβή fart-note bass στο σημείο ακρόασης!

Mε το Winix Zero N πιστό στα γόνατά μου αποφεύγω τη συνεισφορά των δικών μου farts κάτωθεν. :)

Είμαι σε αναζήτηση τώρα για sub of god για immersive fart bass.
Όλο και κάποια λύση θα βρούμε με τον Μελίδη για κρεμαστή βάση σαμπ από το ταβάνι που να μην εμποδίζει τον προβολέα.
Καλά έκανα και προτίμησα 805 τελικά, πιο βολικά στο στήσιμο είναι τα σαμπ με μονό μεγάγωνο. :)
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top