Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.311
Όπως είδατε, ο εμπρός τοίχος είναι κατά 80-90% με υλικά ηχητικής περιποίησης.

Ομοίως οι πλαϊνοί:

1000011497.jpg


Πίσω από τους δύο διαχυτές, όπως και πίσω από το κάδρο, κρύβεται πυκνή απορρόφηση 3cm.

RT 60 ήταν τελευταία φορά κάπου μεταξύ 0,22-0,23 sec, αλλά δε τελείωσα ακόμα, πιθανώς να αλλάξει λίγο το τελικό.

Για 15 δορυφόρους σε τόσο μικρό χώρο, είναι μια χαρά κοντά στο 0,2" sec.

Εξακολουθεί να ακούγεται "ζωντανός" ο χώρος, και ευχάριστος στην ομιλία.
 
Last edited:

Μηνύματα
935
Reaction score
2.636
να ολοκληρωθεί εκ μέρους μου το πρότζεκτ, κυρίως με τη διακόσμηση του χώρου και cable management.
Άντε Décorateur d'intérieur τελείωνε !

1716535706136.jpeg


Μετά, αναμένεται η υλοποίηση waveforming.
Να πιάσει δουλειά μετά η διακοσμήτρια για τις τεχνικές λεπτομέρειες! :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.311
Τέλος εργασιών.

Δουλεύουν όλα. Σούπερ. 👍

Μπήκαν και τα τελευταία υλικά ηχητικής περιποίησης, πλέον σε όλες τις βάσεις των δορυφόρων και σαμπ, δεν υπάρχει ιδιαίτερη ποσότητα σε εμφανές "σίδερο", πρακτικά όλα καλύφθηκαν και περιποιήθηκαν.

Ανυπομονούσα να δω την τελική μέτρηση RT 60.
Στρογγυλό το αποτέλεσμα, ο,τι πρέπει:

1000011505.jpg


Στην ανωτέρω εικόνα, φαίνεται σε 3 δορυφόρους πως συμπίπτουν επακριβώς οι θεωρητικές θέσεις των ηχείων (με πράσινο) και οι πραγματικές (με μπλε). Τα έχω φέρει όλα εντελώς άριστα, επακριβώς στις προβλεπόμενες γωνίες. 😎

Για πρώτη φορά με το RT 60 στα 0,2" είμαι προσωπικά ενθουσιασμένος με την ηχητική του χώρου, ο οποίος παραμένει εξόχως "ζωντανός" και ιδιαίτερα ευχάριστος, τόσο σε ομιλία όσο και (ιδίως) σε μουσική! ❤

Μπήκε και Μόμπι, είμαστε οκ. :party:

Μένει να κάνω πολλαπλές μετρήσεις σε διάφορα σημεία στο χώρο για ένα ολοκληρωμένο "καλιμπράρισμα", οι οποίες θα πραγματοποιηθούν μόλις έρθει κι η κεντρική πολυθρόνα, ώστε να βρίσκεται ο χώρος στην τελική του μορφή.
 



Μηνύματα
126
Reaction score
380
View attachment 332078

Μπήκε και Μόμπι, είμαστε οκ. :party:

Mόμπι εδώ, Μόμπι εκεί, γιατί να μη λάβει ο άνθρωπος μια πρόσκληση να έρθει να ακούσει τα κομμάτια του στον Ιερό Ναό του αγίου Μπάσου; Στείλτε του και όλα τα γραφήματα μετά το τελικό καλιμπράρισμα και κάποιες teaser φωτό και γράψτε του "This is for your music". Να έρθει, να σερφάρει πάνω στα bass waves, να εμπνευστεί, να δακρύσει.

Πάτε τον και σε τίποτα ψαγμένα μέρη στη Θεσσαλονίκη, βάλτε τον και ως dj ινκόγκνιτο σε κάποιο διαλεχτό κλαμπ ένα βράδυ (το οποίο event θα γράψει ιστορία για δεκαετίες) και δείξτε του μία σπάνια ελληνική ( ; ) πλευρά πνεύματος, χιούμορ, πάθους και μερακΊου. Τη δική σας.

Μόνο με τις μπριζόλες θα υπάρχει πρόβλημα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.311
Οι άδειες συσκευασίες από μαλτ:

1000011514.jpg


Όπως και τα κάδρα, δεν είναι απλώς διακοσμηση.
Πίσω από όλα τα κάδρα, υπάρχει κολλημένο στην πλάτη τους ένα φύλλο 2-3cm πυκνής απορρόφησης, ώστε να ανακλώνται τα ανώτερα πρίμα στην επιφάνεια του κάδρου, αλλά να υπάρχει απορρόφηση χαμηλότερα. Έτσι αποφεύγω να υπάρχει στο γράφημα RT 60 η τυπική "βουτιά" στα ανώτερα πρίμα.

Μέσα στα κουτιά από τα μαλτ, ομοίως, υπάρχει απορρόφηση. Γεμάτα είναι, τίγκα.
Με αυτό το "κόλπο", αποφεύγω και τους τριγμούς και συντονισμούς από κάδρα και κουτιά, ειδάλλως, όλα ακούγονται..

1000011512.jpg


Έχουμε και εκλεκτά βινύλια 😁🤪🤣😜

1000011507.jpg


Μπήκε φωτισμός κάτω από τα πάνελ απορρόφησης με εκτύπωση:

1000011511.jpg


Ο οποίος είναι ρυθμιζόμενος σε ένταση, αλλά και αλλάζει χρώμα, έχει επιλογές σε όλα τα χρώματα, βολεύει κόκκινο για εικόνα.

1000011509.jpg


Όντως δεν ενοχλεί αυτός ο φωτισμός καθόλου στην εικόνα, εάν είναι σκούρο κόκκινο.
Μερικές φωτογραφίες εικόνας, με αναμμένο αυτό το φως σε σκούρο κόκκινο, όπου δεν είδα αλλοίωση της εικόνας ούτε στο λευκό ούτε στα μαύρα:

1000011518.jpg
1000011520.jpg
1000011521.jpg
1000011524.jpg

1000011525.jpg

1000011523.jpg
1000011522.jpg


Καλύφθηκε με μαύρο βελούδο το σαμπ κάτω από την οθόνη, διότι η λευκή επιφάνεια εκεί, ήταν σοβαρή πηγή αντανάκλασης.

Η απόκριση των σαμπ στην ρύθμιση THX είναι πάνω κάτω η προβλεπόμενη από το μανιουαλ των ηχείων, και σχεδόν συμπίπτει με την απόκριση των Neumann (πράσινο), και όλα έχουν μια τόνωση (λόγω χώρου) με κέντρο στους ~58 κύκλους.

1000011516.jpg


Η ελεύθερη απόκριση των σαμπ, είναι έως λίγο πάνω από 300 κύκλους! Ισχύουν επακριβώς οι προδιαγραφές τους. 😎

Θα δω τι απόκριση θα βγάζουν τα σαμπ και στη ρύθμιση "large room", αλλά ήδη το μπάσο είναι τόσο πολύ και εκτεταμένο, που πιθανώς να παραμείνει στο recommended (THX).

ΥΓ. Στο Τζων Γουίκ 2, οι μπιστολιές ..σκοτώνουν. 😜
 
Last edited:


Μηνύματα
13.364
Reaction score
15.399
Ο οποίος είναι ρυθμιζόμενος σε ένταση, αλλά και αλλάζει χρώμα, έχει επιλογές σε όλα τα χρώματα, βολεύει κόκκινο για εικόνα.

Όντως δεν ενοχλεί αυτός ο φωτισμός καθόλου στην εικόνα, εάν είναι σκούρο κόκκινο:
¨Αστο βαθυ κόκκινο θα βελτιωθεί το contrast των ματιών σου αλλά άλλα καλά αποτελέσματα στην υγεία των ματιών σου. Γιατί είσαι και γεράκος >40. :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.311
Στη ρύθμιση THX έχουν μια ομαλή πτώση από 40Hz, ενώ στο "large room" η πτώση ξεκινάει από τους 25 κύκλους:

1000011527.png


Επειδή ο trinnov σαφώς διορθώνει (με μέτρο) την πτώση απόκρισης στην 1η οκτάβα, είναι πιο "συνετό" να τη διορθώσω από τα σαμπ, απλώς φοβάμαι λίγο μη πέσει το σπίτι καμιά ώρα..😁


ΥΓ. Για την τιμή των σαμπ, το είπα ήδη.
Ναι, ήταν ξεφόρτωμα σε μισή τιμή τα τελευταία λευκά της φίρμας που υπήρχαν σε στοκ, διότι καταργήθηκε το λευκό χρώμα, οπότε εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία. 😎
Επίσης, μεταξύ μας, κάπου χάθηκε το ΦΠΑ. 🤣
Τέλος πάντων, δεν έδωσα 40 χιλιάρικα για 5 σαμπ, αυτό είναι το μόνο βέβαιο. 😎
 
Last edited:

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Ε, φως φανάρι ήταν :)

Αντιθέτως, ένα από τα πολλά καλά της Neumann είναι το γκρι ματ που χρησιμοποιεί, ιδανικό για home cinema.
Αν και όλοι ξέρουμε ότι αντιπαθείς το γκρι. :)
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.262
Reaction score
11.611
Mόμπι εδώ, Μόμπι εκεί, γιατί να μη λάβει ο άνθρωπος μια πρόσκληση να έρθει να ακούσει τα κομμάτια του στον Ιερό Ναό του αγίου Μπάσου; Στείλτε του και όλα τα γραφήματα μετά το τελικό καλιμπράρισμα και κάποιες teaser φωτό και γράψτε του "This is for your music". Να έρθει, να σερφάρει πάνω στα bass waves, να εμπνευστεί, να δακρύσει.

Πάτε τον και σε τίποτα ψαγμένα μέρη στη Θεσσαλονίκη, βάλτε τον και ως dj ινκόγκνιτο σε κάποιο διαλεχτό κλαμπ ένα βράδυ (το οποίο event θα γράψει ιστορία για δεκαετίες) και δείξτε του μία σπάνια ελληνική ( ; ) πλευρά πνεύματος, χιούμορ, πάθους και μερακΊου. Τη δική σας.

Μόνο με τις μπριζόλες θα υπάρχει πρόβλημα
Ψήνεστε για ένα power buy 🤪
Εγώ το σκέφτομαι,έχει πολλά χρόνια να παίξει Ευρώπη ;)
 

Μηνύματα
155
Reaction score
321
Επειδή ο trinnov σαφώς διορθώνει (με μέτρο) την πτώση απόκρισης στην 1η οκτάβα, είναι πιο "συνετό" να τη διορθώσω από τα σαμπ, απλώς φοβάμαι λίγο μη πέσει το σπίτι καμιά ώρα..😁
Προς ενημέρωση.
Εμένα, το σπίτι με προειδοποίησε.
Έφυγε ένα ξύλινο διακοσμητικό, μήκους 2 μέτρων. Ευτυχώς ήταν στην εξωτερική πλευρά του σπιτιού. Και ότι σκεφτόμουν εκείνα τα genelec που σου περισσεύουν.....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.311
Προς ενημέρωση.
Εμένα, το σπίτι με προειδοποίησε.
Έφυγε ένα ξύλινο διακοσμητικό, μήκους 2 μέτρων. Ευτυχώς ήταν στην εξωτερική πλευρά του σπιτιού. Και ότι σκεφτόμουν εκείνα τα genelec που σου περισσεύουν.....
Ναι, είναι γεγονός πως η σοβαρή ενέργεια στην πρώτη οκτάβα αποτελεί δοκιμασία ανθεκτικότητας των δομικών υλικών του σπιτιού. Χρειάζεται αρνητικό EQ (ισοσταθμιση) κάτω από 20 κύκλους, εάν αυτό αποτελεί πρόβλημα (εγώ είχα εφαρμόσει).

Ωστόσο, η ύπαρξη πολλαπλών σαμπ, βελτιώνει την κατάσταση, διότι δε χρειάζεται ένα σαμπ να βαράει "τέρμα τα γκάζια" και να υπάρχουν (αναπόφευκτα) ισχυροί συντονισμοί σε κάποιες συχνότητες. Τα πολλά σαμπ, παίζουν "χαλαρά" το καθένα για την ίδια στάθμη στη θέση ακρόασης, και οι συντονισμοί του χώρου είναι σαφώς χαμηλότερης ισχύος. Με λίγο προσεκτική τοποθέτηση και έξυπνη χρήση του eq, μπορεί να περιοριστεί πάρα πολύ το όποιο πρόβλημα. 😎

Δηλαδή, η "λύση" στο πρόβλημα δεν είναι "αδύναμα σαμπ", αλλά πολλά και ισχυρά, με σωστή τοποθέτηση και EQ. 😎
 

Μηνύματα
155
Reaction score
321
Ναι, είναι γεγονός πως η σοβαρή ενέργεια στην πρώτη οκτάβα αποτελεί δοκιμασία ανθεκτικότητας των δομικών υλικών του σπιτιού. Χρειάζεται αρνητικό EQ (ισοσταθμιση) κάτω από 20 κύκλους, εάν αυτό αποτελεί πρόβλημα (εγώ είχα εφαρμόσει).

Ωστόσο, η ύπαρξη πολλαπλών σαμπ, βελτιώνει την κατάσταση, διότι δε χρειάζεται ένα σαμπ να βαράει "τέρμα τα γκάζια" και να υπάρχουν (αναπόφευκτα) ισχυροί συντονισμοί σε κάποιες συχνότητες. Τα πολλά σαμπ, παίζουν "χαλαρά" το καθένα για την ίδια στάθμη στη θέση ακρόασης, και οι συντονισμοί του χώρου είναι σαφώς χαμηλότερης ισχύος. Με λίγο προσεκτική τοποθέτηση και έξυπνη χρήση του eq, μπορεί να περιοριστεί πάρα πολύ το όποιο πρόβλημα. 😎

Δηλαδή, η "λύση" στο πρόβλημα δεν είναι "αδύναμα σαμπ", αλλά πολλά και ισχυρά, με σωστή τοποθέτηση και EQ. 😎
Πέντε σαμπ έχω στο χώρο μου με ισοστάθμιση από το μηχάνημα του διαόλου.
Τι άλλο να κάνω;
Η ενέργεια των χαμηλών συχνοτήτων είναι εθιστική. Αυτά
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.311
Πέντε σαμπ έχω στο χώρο μου με ισοστάθμιση από το μηχάνημα του διαόλου.
Τι άλλο να κάνω;
Η ενέργεια των χαμηλών συχνοτήτων είναι εθιστική. Αυτά
Εξαρτάται από το μίγμα των σαμπ που έχεις, διότι φαντάζομαι πως δεν είναι όλα τα σαμπ σου το ίδιο ικανά σε υπόηχους, πιθανώς να έχεις 1-2 σαμπ πολύ "κακά" εκεί κάτω, πράγμα που δεν είναι "σοφό" για σπίτι (γενικώς οι υπόηχοι, όπως έχω ξαναπεί).

Οι υπόηχοι δε, δύσκολα μετρούνται "σωστά" με τα μικρόφωνά μας, και ακόμα πιο δύσκολα ισοσταθμίζονται σωστά. Μάλλον στο περίπου είναι. Ακόμα κι ο trinnov, εκεί κάτω, δεν κάνει τίποτα, ότι είναι να γίνει, πρέπει να γίνει manually.

Αυτά τα σαμπ, θέλουν σοβαρή αποκοπή, αυτά αποτελούν πρόβλημα.

Τα σαμπ που επέλεξα, δεν έχουν ιδιαίτερη έκταση κάτω από 20 κύκλους, ακόμα και στην "large room" ρύθμισή τους, έχουν μια ομαλή πτώση απόκρισης από 25 κύκλους, και προδιαγράφονται ως εξής:

1000011529.png


Δηλαδή, στο THX που τα χρησιμοποιώ, έχουν ήδη 6dB πτώση στους 20 κύκλους!

Τόσο μετράει και ο trinnov, και δε το διορθώνει καθόλου, φαίνεται μια χαρά πτώση 6dB στους 20 κύκλους στο γράφημα που ανέβασα. 😎

Ακόμα και στο large room, θα έχουν 6dB πτώση στους 16 κύκλους, και χονδρικά 3dB στους 20 κύκλους!

Όπως κατάλαβες, επέλεξα πολύ "σοφά" τα κλειστής καμπίνας αυτά σαμπ, χωρίς καμία ιδιαίτερη έκταση σε υπόηχους, και όντως, σήκωσα πολύ υψηλές στάθμες, με άφθονο χορταστικό μπάσο, χωρίς να αντιληφθώ προβλήματα από το χώρο.

Τα Genelec και Neumann που είχα, ομοίως δεν είχαν καμία τρομερή απόκριση σε υπόηχους, και ιδίως τα Genelec που είπες, έχουν πλήρη αποκοπή στους 16 κύκλους, δε βγάζουν κιχ πιο κάτω, μέχρι τους 18-19 κύκλους είναι "χρήσιμα", και τα είχα με αρνητικό EQ από τους 22-23 κύκλους.

Άρα, υποθέτω πως έχεις προμηθευτεί κάποια σαμπ με εκτεταμένη απόκριση σε υπόηχους, τα οποία αποτελούν πραγματικό πρόβλημα σε τυπικό σπίτι, δε θα τα συνιστούσα, ιδίως μετά από όσα έχω δει και γω στο χώρο μου. Θέλει πολύ ειδικής κατασκευής σπίτι για να αντέχει εκεί κάτω υψηλές στάθμες, και δεν έχω τέτοιο πράγμα. 😎

Προτιμώ σαμπ με εξαιρετικά "μουσικά" χαρακτηριστικά (περιγραφή, ανάλυση, χαμηλές παραμορφώσεις) στο "ακουστό" φάσμα, και αποφεύγω δια ροπάλου την εκτεταμένη απόκριση στους υπόηχους.

Δεν αντέχει το σπίτι. Τι α κάεις; 😎

Τόσο τα προηγούμενα σαμπ μου (Genelec - Neumann) όσο και τα νέα, είναι αυτά που θέλω, "μουσικά", με αυξημένη περιγραφή στις χαμηλές συχνότητες, πληροφορία άφθονη, είτε σε υψηλές στάθμες, είτε (πολύ σημαντικότερο 😎) σε χαμηλές στάθμες ακρόασης (αναφοράς, και έως πολύ πολύ κάτω από στάθμη αναφοράς).

Η χρήσιμη για μένα έκταση είναι μέχρι τους 20, κι αυτή είναι άριστη, και λίγο παρακάτω πάνε τα σαμπ που είχα και έχω, φτάνει, και την "κουρεύω" αν και όταν υπάρχει δομικό θέμα στο σπίτι.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.311
Όσον αφορά τους υπόηχους, θα χαρώ ιδιαιτέρως να μιλήσουμε για υπόηχους, το έχω διερευνήσει επαρκώς. 😎

Εάν τυχόν κάποτε φτιάξω σπίτι με τέτοιες προδιαγραφές (πλωτό δάπεδο στα πλαίσια room in a room, με ειδικά κουφώματα, κλπ κλπ), τότε ναι, θα ήθελα να το δω ζεστά για απόκριση φλατ έως 10 κύκλους, ίσως και λίγο παρακάτω.

Αλλά αυτό το φάσμα, μια οκτάβα υποήχων, το 10-20 Hz, δεν μπορεί (και δεν πρέπει) να βγει από 2 ή 4 πηγές, ούτε με bass reflex, θα έχει πολλούς θορύβους (αεροδυναμικούς από τα πορτ).

Κατά τη γνώμη μου, επειδή το έχω ήδη ψάξει, προσωπικά αποφάσισα (😁🤣😜🤪) πως θα πρέπει να βγει από 18 σαμπ, ναι, δεκαοκτώ σαμπ, το καθένα σε δικιά του μικρή και κλειστή καμπίνα, και το καθένα να φοράει ένα ειδικής κατασκευής (για υπόηχους) 18" μεγάφωνο, ευαίσθητο, οδηγούμενο με σχετικά μικρή ισχύ από το έκαστο ενισχυτικό στάδιο (200-250 βατ). Έτσι θα έχουν χαμηλές παραμορφώσεις και μικρή μηχανική καταπόνηση, χωρίς παρασιτικές θορυβικές συνιστώσες, οι οποίες αποτελούν σοβαρό πρόβλημα εκεί κάτω.

Η συνολική ισχύς, ακόμα και με 250 βατ ενισχυτικά στάδια, μαζεύεται αρκετή, αλλά δε ξεφεύγει τρομερά.

18*250= 4,5 κιλοβάτ. Δηλαδή όλα μαζί, πες Μαξ 5kW.

Θέλει διασπορά των 18 σαμπ στο χώρο, εντοιχισμό σε όλα, κι ένα trinnov 20-αρη μόνον για αυτά. Πιθανώς όλα αυτά τα σαμπ μαζί, να έχουν ικανή απόκριση (135+ dB) έως τους 6-7 κύκλους. 😎

Κάπως έτσι βλέπω προσωπικά το θέμα των υποήχων.
Δηλαδή, βράσε ρύζι. 😁
 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Στου termatogazi δεν σου άρεσε το αποτέλεσμα στο σημείο που το είχε φτάσει;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.011
Μηνύματα
2.885.265
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top