Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
181
Reaction score
93
Λοιπόν, να εξηγήσω την συνδεσμολογία ως τώρα:

(εξαιρετικά απλή)


1. Media player. Παίρνω την HDMI έξοδο και τη στέλνω στο Arvus.

(Υποχρεωτικά PCM streams, δηλαδή ότι κάνει αποκωδικοποίηση το media player.)

2. Arvus. HDMI είσοδος, βγάζει 4 AES EBU εξόδους με 4 XLR (8 κανάλια, για το 7.1 δηλαδή) και 1 HDMI έξοδο που πάει καρφί στον προβολέα.

3. Metric Halo. Παίρνει τα 8 ψηφιακά streams από το άρβους, τα κάνει ότι θες (....) και τα στέλνει σε αναλογική μορφή στο Neumann 870.

4. Από το Neumann 870 στέλνονται σήματα στα 7 ηχεία του πολυκάναλου, αφού γίνει bass management. Επίσης από το 870 γίνεται ο έλεγχος volume, με το δικό του χειριστήριο.

-----------+++++++++ αυτά προς το παρόν. Πιο απλά δεν γίνεται.

5. Τα υπόλοιπα σαμπ, μπορούν είτε να συνδεθούν στο 870 (θα είναι το πρώτο που θα δοκιμάσω) είτε να συνδεθούν στην μέτρικ χάλο, από τις 8 ψηφιακές της εξόδους. Αν γίνει το δεύτερο, θα γίνεται και ρύθμιση του volume μόνο από μέτρικ.

6. Στο PC υφίσταται AES EBU server, της lynx. Από κει μπορώ να διαχειρίζομαι 16 εισόδους και 16 εξόδους AES EBU, πλήρως. Δηλαδή, μπορούν όλες οι AES EBU να παν στο πισί, του άρβους συμπεριλβανομένων, και να βγάλω 8 κανάλια για μέτρικ, και άλλα 8 για φιούζιον κλπ.
Στο πισί γίνονται όλα.
Κώστα καλησπέρα,

έχω μια ερώτηση. Σε περίπτωση που είχες mac mini, δεν γίνεται να το συνδέσεις με firewire με τη metric halo για τη διαχείριση του ήχου?

Επίσης από το mac mini με HDMI οδηγείς απευθείας τον προβολέα.
 







costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Στη θέση c15, δίπλα στη βίδα, υπήρχε ένας πυκνωτής που έφαγε κόκκινη κάρτα και πήρε τον μπούλο.:p

Αν δεις τις πιο πάνω φωτογραφίες, φαίνεται ακόμα ο πυκνωτής αυτός στη θέση του. Μετά, στην τελευταία φωτογραφία, έχει εξαφανιστεί.8-)

Πρέπει να έχεις δει το PDF εγκατάστασης του νέου χάρτνγουερ για να ξέρεις για τι πράγμα μιλάμε. :D
 



Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Κωστα χαζεύοντας ολες αυτές τις αλλαγες που εκανες μου αυθόρμητα περασαν καποιες σκεψεις.

Πρωτον αν ειχες 6 Μαγκνεπαν (ετσι όπως εχεις κανει αυτά που εχεις ) αποκλειστικα για πολυκαναλη μουσικη με καποια σαμπ μοιρασμένα στο δωματια το αποτελέσματ συγκριτικα με τα μικρα ηχειακια τα ενεργα ποιο θα ηταν?

Δευτερον αν παλι εχεις 6 ενεργα ηχεια πχ adam η K&H θα προτιμουσες 6 μικρα και καλα σαμπ η δυο μεγαλα και καλα? Όλα σε με καποιο ορια οικονομικα.

Στην τελευταια περιπτωση αν εκανες ένα hc ο προεμισχυτης ποσα καναλια θα επρεπε να εχει? Ξεχνα ατμος και ρεστα. Όπως το γραφω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Πρωτον αν ειχες 6 Μαγκνεπαν (ετσι όπως εχεις κανει αυτά που εχεις ) αποκλειστικα για πολυκαναλη μουσικη με καποια σαμπ μοιρασμένα στο δωματια το αποτελέσματ συγκριτικα με τα μικρα ηχειακια τα ενεργα ποιο θα ηταν?

.
αν είχε 6 μαγκνέπαν δεν θα χρειαζόταν να πλερώνει και σπίτι...θα έβαζε μια ομπρέλα από μπιτσόμπαρο και θα το έκανε καλύβα :p:cry::lol::lol:
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Κωστα χαζεύοντας ολες αυτές τις αλλαγες που εκανες μου αυθόρμητα περασαν καποιες σκεψεις.

Πρωτον αν ειχες 6 Μαγκνεπαν (ετσι όπως εχεις κανει αυτά που εχεις ) αποκλειστικα για πολυκαναλη μουσικη με καποια σαμπ μοιρασμένα στο δωματια το αποτελέσματ συγκριτικα με τα μικρα ηχειακια τα ενεργα ποιο θα ηταν?

Δευτερον αν παλι εχεις 6 ενεργα ηχεια πχ adam η K&H θα προτιμουσες 6 μικρα και καλα σαμπ η δυο μεγαλα και καλα? Όλα σε με καποιο ορια οικονομικα.

Στην τελευταια περιπτωση αν εκανες ένα hc ο προεμισχυτης ποσα καναλια θα επρεπε να εχει? Ξεχνα ατμος και ρεστα. Όπως το γραφω.
123 db σε δικαναλο έβγαλαν τα kh310...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Πρωτον αν ειχες 6 Μαγκνεπαν (ετσι όπως εχεις κανει αυτά που εχεις ) αποκλειστικα για πολυκαναλη μουσικη με καποια σαμπ μοιρασμένα στο δωματια το αποτελέσματ συγκριτικα με τα μικρα ηχειακια τα ενεργα ποιο θα ηταν?
Υποδεέστερο.

Δευτερον αν παλι εχεις 6 ενεργα ηχεια πχ adam η K&H θα προτιμουσες 6 μικρα και καλα σαμπ η δυο μεγαλα και καλα? Όλα σε με καποιο ορια οικονομικα.
6.

Στην τελευταια περιπτωση αν εκανες ένα hc ο προεμισχυτης ποσα καναλια θα επρεπε να εχει? Ξεχνα ατμος και ρεστα. Όπως το γραφω.
Δε ξεχνώ.
16 καναλια.
7.5.4
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Λοιπόν, έχω νέα.

Δυστυχώς δεν έχω νέα από τυχόν αλλαγή του ήχου της μέτρικ, υπήρξε αρκετό χρονικό διάστημα με "κενό ακρόασης" και δεν έχω σοβαρή σύγκριση του πριν και του μετά. Μια υποψία μόνο υπάρχει, περί μεγαλύτερης ακρίβειας, αλλά χωρίς δυνατότητα εκτίμησης για τυχόν τονικές διαφοροποιήσεις, όπως μάλλον υπονόησε ο νταποστ, διότι τέτοια ακουστική μνήμη δεν υφίσταται. :p

Στου Κοτσίδη που υπήρξε άμεση σύγκριση των 2 μέτρικ, ήταν σαφής η υπέροχη της "νέας", αλλά μεταξύ μας, αυτό προέκυψε κυρίως διότι έλλειπε (επιτέλους) το λαμπάτο καρακτερ, που δε το συμπαθώ διόλου. :D:p

Τες πα, αυτά είναι μάλλον ανούσια.
Πάμε στην ουσία:

Το τέλος του δικάναλου ήρθε στο χώρο μου.

:dance2::dance2::dance2::dance2::dance2::dance2:

:party::party::party:

Δεν ξαναπαίζει δικάναλο το σύστημα.

ΠΟΤΕ. :beach:

ΤΕΛΟΣ
. :drinks:


Τα 5 τεμάχια 310 και τα δύο Άνταμ πίσω, όλα μαζί, πέραν της τραγικής στάθμης που σήκωσαν (δεν αντέχεται, μιλάμε για πόνο:oops:, αφού κατέβασα την έξοδο της μέτρικ, από line+10 σε line-4) και σημειώστε πως στα 310 το ρυθμιστικό στην πλάτη για "Output level control" (output level in 1 m based on 0 dBu input level) το έχω στο 100, ενώ έχει 4 συνολικά ρυθμίσεις (94; 100; 108; 114 dB SPL) είναι απίστευτα ασυμπίεστη και δεν ενοχλεί ακόμα και στην ομιλία με τον διπλανό σου! Μια χαρά μιλούσαμε με τον Τέμη, με τα ηχεία να δίνουν συνεχώς >120 ντεσιμπέλ στο κινητό του, εντυπωσιακό και πρωτόγνωρο! :o

Αλλά πιο σημαντικό, πολύ πιο σημαντικό, έβγαλαν ένα συμπαγές και ομοιογενούς τονικότητας ηχητικό πεδίο στο οποίο "μπήκα μέσα" κατά την αναπαραγωγή πολυκάναλα του δικάναλου, με μια άλλη αίσθηση μουσικής σκηνής, με πλάτος και βάθος και εστίαση μπροστά μου όλων των στοιχείων της ηχογράφησης, που συγκριτικά το δικάναλο άκουσμα είναι εντελώς γτπκ, θυμίζει ...μονοφωνικό γραμμόφωνο! :gotcha:

Αυτά.

Πάρτε ενεργά. :p
Πολλά.:dance2:
ΙΔΙΑ. 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.304
Επιβεβαιώνω το παράδοξο (για μένα) και πρωτόγνωρο, του να ακούς δυνατά μουσική και ταυτόχρονα να μιλάς με τον διπλανό σου, χωρίς τα γνωστά ... τιιι , Πωσσσς ... τι είπες.... κλπ κλπ
Αυτά όλα βέβαια με 1,5 από τα 4 σαμπ σε λειτουργία :roflmao: αν παίξουν όλα θα δούμε.
Μεγάλη εντύπωση μου έκανε ένα σπιριτσουαλ που ακούσαμε ..... ήταν τόσο καθαρό και ακριβές που αν έκλεινες τα μάτια νόμιζες ότι η χορωδία ήταν μπροστά σου και τραγουδούσε ζωντανά ..... μοναδική εμπειρία.

Αλλά κρυώνεις ..... :lol: το 870 δημιουργεί ... ρεύμα ... πλευριτωνεσαι :roflmao: 4 οπές στα 2 μέτρα, ..... το αισθάνεσαι , τρέμει από τη δόνηση και η πολυθρόνα (που να παίξουν και τα 4) :o ... ι ιιι , ο γιατρός θα χρεώνει ... λιθοτριψία :p

8469F9D6-04E8-4209-BDC4-9365AF3550C7.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Αυτές οι στάθμες μετρήθηκαν σε Pink Floyd (the wall) & Moby (ambient), όπου μάλλον (σύμφωνα με το app) μέση στάθμη ήταν 90+ ντιμπί και χτυπούσε συνεχώς κορυφές περί τα 123+ ντιμπί.

Η διαφορά είναι σημαντική (33 ντεσιμπέλ δυναμικό εύρος?).

Τα απόλυτα νούμερα περί ντεσιμπέλ, υπόψιν, είναι από κινητό, οπότε δεν προβλέπεται σοβαρή ακρίβεια..

Οι στάθμες πάντως, ήταν στο εντελώς τέρμα πάνω όριο του ανεκτού, προφανώς δε μπορεί κανείς να ακούει σε τέτοιες στάθμες για πάνω από 3-4' (και πολύ λέω)...

Δεν τερμάτισε σε καμία στιγμή κανένα 310 (ανάβουν τα λαμπάκια τους αν τερματίσουν), έδειχναν δηλαδή οτι σε αυτές τις στάθμες έπαιζαν μάλλον "χαλαρά". Η ισχύς των πολλών. ;)

Τα πολλά σαμπ ακόμα κάθονται. Περιμένουν υπομονετικά να φτάσουν τα φιούζιον. Όταν μπουν όλα τα σαμπ σε λειτουργία, υποπτεύομαι ότι θα προκαλούν τρόμο σε βαθμό λιποθυμίας.:D:p:D:p

Είναι πολύ μικρός ο χώρος για αυτά τα σαμπ που έχω πάρει, αν δουλέψουν όλα μαζι στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων τους. Ελπίζω να μη πέσει κανας τοίχος με τις δοκιμές, στις οποίες καλού κακού λεω να φοράω ωτοασπίδες...:p:D
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Τα απόλυτα νούμερα περί ντεσιμπέλ, υπόψιν, είναι από κινητό, οπότε δεν προβλέπεται σοβαρή ακρίβεια..
Τα μικρόφωνα των κινητών δεν μπορούν να θεωρηθούν αξιόπιστα πάνω απο τα 100dB (πλούσια). Δεν σχεδιάστηκαν γι' αυτή τη δουλειά.

EDIT: Είναι όμως καλά για συγκρίσεις μεταξύ καναλιών ή για level σε πολυκάναλο. Όχι για sub level όμως, για τον παραπάνω λόγο.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top