Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
οχι αλλα μπορω να βαλω το μετρητηκο μικροφωνο απ το ομνιτρονικ το πρωι που το εβαλα μετραει κανονικα αυτα τα κοκκινομαυρα που εβαλες αυτα μου εβγαλε και εμενα αλλα ειπαμε ασχιετος
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
οχι αλλα μπορω να βαλω το μετρητηκο μικροφωνο απ το ομνιτρονικ το πρωι που το εβαλα μετραει κανονικα αυτα τα κοκκινομαυρα που εβαλες αυτα μου εβγαλε και εμενα αλλα ειπαμε ασχιετος
Δεν θα ειναι απλό, δεν γίνεται με μια απλή οδηγία εδώ. Θελει πολύ διάβασμα στα Αγγλικά.
Και αμφιβαλλω και για το μικρόφωνο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Στους 20 κύκλους, έχεις επίπεδο θορύβου περί τα 30, άντε 35 ντεσιμπελ, και η καμπύλη ακουστοτητας σε αυτή τη συχνότητα βρίσκεται πάνω από τα 70 ντεσιμπελ.

Τέτοιες στάθμες θορύβου, είναι πρακτικώς μη αντιληπτές, και δεν περιορίζουν σε τίποτα την όποια δυνατότητα δυναμικού εύρους έχει το σετάπ.

Το μέγιστο αναγκαίο sinad προφανώς αντιστοιχεί σε τοπ στάθμες στην καμπύλη των 100 Φον, και χαμηλά θα έλεγα πως η καμπύλη των 20 Φον μπορεί ανετως να είναι η βάση όλου του θορύβου συστήματος και χώρου, χωρίς προβλήματα.

Αν αφαιρέσουμε την καμπύλη των 20 Φον από την καμπύλη των 100, βρίσκουμε το απαραίτητο sinad...

Οποιαδήποτε ηχογράφηση ξέρω, σε οποιοδήποτε μέσο, έχει επίπεδα θορύβου σίγουρα πάνω από 20 ντεσιμπελ, όταν την ακούς σε στάθμες αναφοράς.

Άσε που πρακτικά δεν ακούς τίποτα σε τέτοιες στάθμες, όταν οι κορυφές ξεπερνάνε τα 105 οπουδήποτε. Ουδός...

Οπότε, στην καλύτερη των περιπτώσεων, από κει και πάνω θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να το συζητάμε, είτε στο sinad είτε οπουδήποτε.

Οι μέγιστες απαιτούμενες στάθμες είναι το πρόβλημα. Στις χαμηλές συχνότητες κυρίως. Άντε πιάστες, για να έχεις αυτό το ωφέλιμο δυναμικό εύρος, σε οποιαδήποτε ηχογράφηση.
Τραγικά δύσκολο...


Έτσι νομίζω.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ευρηκα ευρηκα θα διαβασω και και θα σε πω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Έστω ότι ακούς μέση στάθμη στα 80 Φον.
Δηλαδή, 85 ντεσιμπελ στον 1,5 χιλιοκυκλο, 80 ντεσιμπέλ στον 1.

Το μέγιστο δυναμικό εύρος προς τα πάνω περιορίζεται (προφανώς) στην καμπύλη των 100 Φον. Θα κουφαθεις, θα ματώσεις. Δεν έχει άλλο.

Για να βγάλεις από το σετάπ σου την καμπύλη των 100 Φον, πρακτικά θα ματώσεις...
Σαμπ μέχρι να σβήσει ο ήλιος..

Ταυτόχρονα, εφόσον ακούς σε αυτές τις στάθμες, το αυτί προσαρμόζεται και είναι βέβαιο ότι δεν ακούς τίποτα στην καμπύλη των 20 Φον.

80 καθαρά ντεσιμπελ είναι υπεραρκετά.

70, άντε 75 Μαξ, είναι ένας πρακτικά εφικτός στόχος.
Με πολύ ειδικές επιλογές, και σεταπ πολύ υψηλών δυνατοτήτων.

Εκεί παραδίνομαι. Δε βγαίνει άλλο.
Σε κάθε ανάλυση που έχω κάνει περί δυναμικού εύρους, εκεί βρίσκεται το τέρμα.
Μια 70-αρα είναι το όνειρο όλο.
Δυστυχώς, αυτή η 70-αρα, απαιτεί τεράστια επίπεδα Μαξ εσπιελ στην πρώτη και δεύτερη οκταβα.

6-αρακια ηχεία χωρίς σαμπ, δεν μπαίνουν καν σε τέτοιες συζητήσεις.

Γενικά ηχεία χωρίς σαμπ δεν μπορούν να συμμετέχουν.

Το δυναμικό περιθώριο, είναι άλλος ένας μεγάλος νταλκας.

Ζορικη κατάσταση. Θέλει σοβαρότητα σε κάθε στάδιο υλοποίησης, δε γίνονται αυτά με μαγικά κόλπα...
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
δημητρη, εχω και sound level meter ψηφιακο απ οτι διαβαζω κανει για τη δουλεια
Μπα
80 καθαρά ντεσιμπελ είναι υπεραρκετά.
Εγώ πάντως τα εβγαλα 100db στην προηγούμενη σελίδα. Υπαρχει διαφωνία.
 
Last edited:




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Οι ντοκτορες πινουν μπυρες αιντε εγω να δω προκοπη ευγε νεοι μου παντα τετοια :drinks: :gamer::drinks:
μρε δημητρη αλλα λεει εδω
Άντε, μέτρα να σε δω κ. Χρήστο
Τα χερούλια μην ξεχάσετε! :laugh:
Στις μονομαχίες επιβάλλεται κανονική μπύρα, με αλκοόλ. :superman: Εννοείται με χερούλι.:drinks:

Θα επιβεβαιωθεί με φωτό ;)
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Άντε, μέτρα να σε δω κ. Χρήστο
αμα δεν με πεις τη να μετρησω; θελω καθοδηγηση γαμοτι μου, δεν διαβαζει και ο συντροφος χαρης να απευθυνομουν στον ταβαριτς
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
αμα δεν με πεις τη να μετρησω; θελω καθοδηγηση γαμοτι μου, δεν διαβαζει και ο συντροφος χαρης να απευθυνομουν στον ταβαριτς
Τι να σου πω; Πρέπει να μιλάμε μέρες. Διάβασμα θέλει, δεν είναι ευκολακι
 
Last edited:




Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Έχεις δει σε τί τιμή παίζει αυτό:


Λέω, μήπως θέλεις να στοιβάξεις μερικά ακόμη...
Αφου μαζευει για gayθαν τωρα. Τι του λες?
Δε θα θελει σαμπ μετα λεει.:idk:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top