Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear





Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
Για desktop setup πρέπει να είναι τέλειο σετ όμως τα 2 πιτσιρίκια. Απλώς είναι λίγο ακριβά για "γραφείο" ρε γαμώτο.
Ναι, είναι καλά τα μικρά για γραφείο. Δεν το μετάνιωσα που τα πήρα.
Ακόμα και σε Α/Β σύγκριση με τα 310, ήταν αξιοπρεπέστατα.
Με 4 τέτοια και κλάιν 120 για δορυφόρους να γίνεται δουλειά σε μικρό-μεσαίο δωμάτιο άραγε? Πχ απόσταση ακρόασης 1,7-1,8 μέτρα?
Με 4 KH750 καλά το ξεκίνησες.
Βάζεις και πολλαπλά KH80 τριγύρω και στήνεται καλό σύστημα στο δωμάτιό σου.

 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το φόνο στειτζ είναι από τον Σάκη Πετρόπουλο, πραγματικά πολύ ήσυχο και δείχνει να παίζει πολύ ισορροπημένα στο φάσμα.

Μου το έφτιαξε τιουναρισμενο ακριβώς για την κεφαλή που έχω βάλει στο μκ5.

Βέβαια, κάποια στιγμή θα ακολουθήσουν μετρήσεις με ροζ θόρυβο, από βινύλιο προφανώς, και ισοστάθμιση εφόσον χρειαστεί. ;)

Προς το παρόν απλώς είδα ότι δουλεύει αξιοπρεπώς, και όντως τα λίγα βινύλια που έβαλα, έπαιξαν πολύ όμορφα.

Σάκης Πετρόπουλος, εγγύηση. Ωραίο εργαλείο. ;)


IMG_20200126_142405.jpg
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Για όσους είναι του σπορ των "ακροάσεων", που δε παίρνουν "γουρούνι στο σακί", που χρειάζεται να το ακούσουν πριν το πάρουν, τους αφιερώνω με πολύ χαρά αυτό:

Screen Shot 2020-01-26 at 10.25.20 AM.png


Ευχαριστώ.




ΥΓ. Για τους διαβαστερούς:

Το paper εδώ.

Λεπτομέρειες της φόρμουλας υπολογισμού, εδώ.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Με χρήση σάμπ και για τις στάθμες που είναι ικανό, ναι.

Διότι, μετράει καλύτερα. ;)


Υπ'οψιν, πως το κάθε τεμάχιο της Νιούμαν, έρχεται καλιμπραρισμένο με το ενσωματωμένο dsp και (κατά την φίρμα) με μέγιστη απόκλιση +-0.25ντεσιμπελ. Δηλαδή πρόκειται για ηχείο πραγματικά άριστο στο φάσμα, και διαθέτει και εξαιρετικά χαρακτηριστικά απόκρισης εκτός κεντρικού άξονα.

ΥΓ. (Αμφότερα χρειάζονται οπωσδήποτε σαμπ)
 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Νομίζω ότι στην "απόλυτη" αξιολόγηση και κατάταξη των ηχείων, πρέπει να μπουν και άλλα κριτήρια εκτός από το spinorama (στάθμες, παραμορφώσεις, κ.α. ποιοτικά κριτήρια ίσως όπως απόσταση ακρόασης κτλ.).

Προς στιγμήν είναι καλή αρχή αλλά θέλει finetuning η προσπάθεια. Πιστεύω όμως πως αν κάποιος ενημερωθεί μόνο από αυτό και πάει να αγοράσει, θα καταλήξει με το KH80 να ακούει στα 3 μέτρα γιατί είναι το "καλύτερο" και εκεί δεν το σώζει, ούτε το sub.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μπα, δεν ενέχεται τέτοιος κίνδυνος στο συγκεκριμένο τουλάχιστον ηχείο, διότι όποιος διαβάζει διαγράμματα, δε θα παραλείψει το σχεδιάγραμμα max spl της φίρμας. ;)

Ωστόσο, επί του συνόλου του αποτελέσματος προτίμησης, έχεις ομολογουμένως ένα Α δίκιο. ;)

Το ερώτημα είναι κατά πόσο μπορεί να υπάρξει γενική κατάταξη αξιολόγησης με ειδικά κριτήρια στάθμης και απόστασης ακρόασης. Μάλλον δεν είναι εφικτό.

Οπότε, η προτίμηση μάλλον θα παραμείνει αυτή, με τους φυσικούς περιορισμούς στάθμης και απόστασης ακρόασης καθενός ηχείου ξεχωριστά..

Άρα, κατά βάση η έννοια της προτίμησης, εμπεριέχει την αληθοφανεστερη δυνατή αναπαραγωγή των χροιων στο φάσμα ευθύνης ενός δορυφόρου, μαζί με το κατά πόσο η συνολική ενέργεια του ηχείου στο χώρο είναι ομοίως ισορροπημένη, από πρώτες και δεύτερες ανακλάσεις, καθώς και η καμπύλη ισχύος στο χώρο, που οφείλει να έχει μια ομοιογενή όμορφη κλίση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το scoring system προφανως πρέπει να κατηγοριοποιηθεί πχ σε nearfield/midfield/main, ή σε προτεινόμενες αποστάσεις ακρόασης και Max spl.
Τρεις ομάδες το ελάχιστο.

Πιστεύω πως μπορει να γίνει αποδεκτή η βαθμονόμηση απο το συγκεκριμένο κοινό, των “μη χαλιεντάδων”.

Μπαίνει στη συζητηση καποια στιγμή και ενας twelti, των ρωτάνε “ μπας και είσαι αυτός που έγραψε το paper με τα πολλαπλά σαμπς”; Ναι, λέει, εγω είμαι. Rubinson, Toole, Welti συζητάνε μεταξύ τους, και άλλοι απο Harman, και ρωτάνε και τον Olive, τι να μας πουν κι αυτοί, ασχιετοι, εδώ εμείς έχουμε Λέανδρο-Γιάνννη και άκρη δεν έχουμε βγάλει ακόμα.

:lolsign:
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ναι αλλά υπάρχουν πάρα πολλά ηχεία στην αγορά και αν εξαιρέσεις τα Genelec και τα Neumann, ελάχιστοι άλλοι βγάζουν τόσο αναλυτικές εργοστασιακές μετρήσεις και specs. Υπό αυτή την έννοια νομίζω ότι πρέπει να εμπλουτισθούν τα δεδομένα του ASR όσο αφορά το speaker test.
είναι πολύ μικρο ακομα και με sub.για πολύ nearfiled
Επειδή είναι Neumann δεν είναι τίποτα "κρυφό"... το 80 είναι αυστηρά nearfield desktop και υπάρχει ένας τόνος documentation από την εταιρεία για να το υποστηρίξει.... με τα υπόλοιπα όμως;

Εγώ πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχει μια χοντρική ταξινόμηση ανάλογα με τις κατάλληλες αποστάσεις ακρόασης... πχ. 0,5 - 1m έχουν δοκιμαστεί αυτά τα ηχεία με αυτή την κατάταξη. Με κάποιες κλίμακες που αφορούν τον μέσο όρο ακρόασης σε οικιακούς χώρους. Αλλιώς εξαιρετικό το 80άρι αλλά τι να το κάνω στο σαλόνι;
edit: τα έγραψε και dimi από πάνω. Γράφαμε μαζί.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Rubinson, Toole, Welti συζητάνε μεταξύ τους, και άλλοι απο Harman, και ρωτάνε και τον Olive
Όντως. :hi:

Μηδενικές κουβέντες περί καλωδίων. :gotcha:

Τυχαίο; :lol:
Αλήθεια τώρα, αυτό το πικάπ θα παίζει τακτικά η μια-δυο φορές το χρόνο πιθανόν σε κάποια γιορτή (21 Μαίου σίγουρα) ;;
Μια φορά το χρόνο, είναι αισιόδοξη εκτίμηση.

Είχε 3-4 χρόνια να κουνηθεί το πλατό.

Δουλεύει άριστα πάντως.

Για επίπεδο ποιότητας πικάπ, είναι (κατά την εκτίμησή μου) κορυφαίο το αποτέλεσμα.

Είναι βέβαιο πως αν κυκλοφορήσω κάνα ριπαρισμενο παίξιμο βινυλίου, θα πάθετε λίγο κοκομπλοκο...
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Αλήθεια τώρα, αυτό το πικάπ θα παίζει τακτικά η μια-δυο φορές το χρόνο πιθανόν σε κάποια γιορτή (21 Μαίου σίγουρα) ;;
Σιγά μη κάθεται στη γιορτή του να αλλάζει πλευρές και πλάκες.
 

A

amoustakas

Guest
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top