Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
τι μόνο στην έφερε;
δεν την έβαλε;
εντάξει τώρα , μη μου πεις οτι ούτε μια πίπα;
που θα πάει η ιστορία με τους εισαγωγείς πχια...
Μλκα μ'επνιξες μωρέ, σταμάτα! :lol:


Τον Βαγγέλη τον Λάμπρου τονε ξέρω καμιά 20-ετια, είναι πολύ καλό παιδί, καλός φίλος, και γνώστης του αντικειμένου.

Α, και αντιπρόσωπας.:lolsign:
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Μλκα μ'επνιξες μωρέ, σταμάτα! :lol:


Τον Βαγγέλη τον Λάμπρου τονε ξέρω καμιά 20-ετια, είναι πολύ καλό παιδί, καλός φίλος, και γνώστης του αντικειμένου.

Α, και αντιπρόσωπας.:lolsign:
τέλος πάντων , άντε να δεχτώ ότι είναι όπως τα λες και απλά την έφερε σπίτι , άνοιξε το κουτί μάζεψε τις συσκευασίες , σκούπισε πάτωμα και έβαλε νερό στα ψάρια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εφόσον έπρεπε να φύγει το ξύλο που είχε από πίσω απορροφητικό και από εμπρός διαχυτές, δε μπορούσα να αφήσω ελεύθερη την μονή γυψοσανιδούλα εκεί, βαρουσε, θα ακούγονταν σα χαρμπεθ...

Έτσι, κόλλησα πάνω στη γυψοσανίδα, με κόλλα ταπετσαρίας, copopren acoustik 1cm.

IMG_20200814_093001.jpg
IMG_20200814_093008.jpg
IMG_20200814_093013.jpg
IMG_20200814_093022.jpg
IMG_20200814_094236.jpg

Το πήγα μέχρι ταβάνι, κάλυψα πλήρως όλη την επιφάνεια της γυψοσανίδας.

Δεξιά και αριστερά, το κοποπρεν συναντά όμοιο υλικό, και από μπροστά θα πέσει στα 2 άκρα το μαύρο βελούδο για μασκινγκ της οθόνης δεξιά και αριστερά, μπορεί να βάλω και από κάτω.

IMG_20200814_104419.jpg
IMG_20200814_104412.jpg
IMG_20200814_094246.jpg


Στο εμφανές από την επάνω πλευρά κοποπρεν, θα τοποθετηθούν διαχυτές, ώστε να μην υπάρχουν σημεία εμφανούς απορρόφησης.

Τι να κάνουμε, άλλοι αγοράζουν ακριβά καλώδια κι άλλοι υλικά απορρόφησης και διάχυσης... "Γούστα" είναι αυτά; Μάλλον όχι. 8-)



ΥΓ.1.
Τελικά πιθανώς να ξαναχρειαστει μετρήσεις, με την αλλαγή έστω και σε αυτό το σημείο μόνο.. Θα δω μήπως το συνδυάσω και με κάτι ακόμα..
Ε, μέσα στην καραντίνα..


ΥΓ.2. στο πάνω μέρος της οθόνης που τώρα σιγά σιγά θα εγκαταστήσω, θα μπει ρολό σε στυλ "ηλεκτρικής οθόνης", τηλεχειριζόμενο, με μαύρο βελούδο, για μασκινγκ στην πάνω μεριά της οθόνης.

Πα να φτιάξω την οθόνη...

Οι 117" της νέας Stewart, μαζί με το πλαίσιο της σταθερής οθόνης, θα καλύψουν ουσιαστικά όλο το πλάτος αυτής της γυψοσανίδας (~5cm περισσεύουν από κάθε μεριά, που δε θα φαίνονται, θα φαίνεται μαύρο βελούδο).
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
πολυχρονίου;
Α, δε ξέρω, αυτό που "πρέπει" πάντως. Εντελώς μα εντελώς μαύρο, το είχαν ψάξει άλλοι πριν από μένα, τους ρώτησα και ότι μου είπαν αγόρασα, κι όντως δεν αντανακλά τίποτα το ρημαδι, ρουφήχτρα φωτός.
 



Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Α, δε ξέρω, αυτό που "πρέπει" πάντως. Εντελώς μα εντελώς μαύρο, το είχαν ψάξει άλλοι πριν από μένα, τους ρώτησα και ότι μου είπαν αγόρασα, κι όντως δεν αντανακλά τίποτα το ρημαδι, ρουφήχτρα φωτός.

Στον 984 ξεκίνησα τις εκπομπές μου το 1988. Έχεις ακουστά το «Μαύρο Βελούδο»; Έχει αφήσει εποχή. Ακόμη μου μιλάνε γι’ αυτή την εκπομπή.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Άμα βάλουμε κόποπρεν στα αυτιά γίνεται δουλίτσα; Θέλει μετρήσεις και ξαναμανακαλιμπραρισμα μετά;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πρακτικά τελείωσε το εμπρός τμήμα.

Τοποθετήθηκε η οθόνη, τοποθετήθηκε διάχυση πάνω στο κοποπρεν ώστε να μην υπάρχει πουθενά εμφανής απορρόφηση, τοποθετήθηκε μαύρο βελούδο δεξιά και αριστερά της οθόνης, και τοποθετήθηκε το μασκινγκ, που είναι ασύρματο ηλεκτρικό σαν ηλεκτρική οθόνη που πέφτει μπροστά από τη σταθερή:

IMG_20200929_235032.jpg


Έχει μήκος 1,5μ το μαύρο βελούδο του μασκινγκ, οπότε το κατεβάζω όσο ακριβώς χρειάζεται, από την άνεση του καναπέ μου.

IMG_20200929_234953.jpg


Τώρα οργανώνω το πίσω μέρος του χώρου ακρόασης, τοποθέτησα 2 μεγάλους διαχυτές (συνολική επιφάνεια 120*60cm) τέρμα πίσω στο κέντρο του πίσω τοίχου, όπου πέφτει τεράστια ποσότητα άμεσης ακτινοβολίας από όλα τα εμπρός ηχεία, και θα φτιάξω ένα απορροφητικό πάνελ μεταξύ βάσης προβολέα και ταβανιού, ώστε να μην διαχέεται στο ταβάνι ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα του προβολέα.

Συνεχίζει με αργούς ρυθμούς η ολοκλήρωση, πιστεύω μέσα Οκτωβρίου να παίξει ταινία.

ΥΓ.
Adamantium Audio Dark 2.0 είναι το πανί του μασκινγκ, ευγενική χορηγία γνώσης από λογκεο.. :drinks:
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Έτσι φαίνεται. Αν χρειαστεί, θα βάλω το κάτω βαριδιο που ετοίμασες Μιχάλη.

ΥΓ. Κατασκευή μασκινγκ μηχανισμού, by melidis.
:party: :party: :party:

Και η διαφορά του πριν και του μετά, σταθερή οθόνη 117" τώρα, πριν ήταν χειροκίνητη 110".

IMG_20190929_032715~2.jpg
IMG_20200929_234953.jpg


Η διαφορά μεγέθους δεν φαίνεται εύκολα στις φωτογραφίες φυσικά, εξαρτάται από την απόσταση και τη γωνία φωτογράφησης. Φαίνονται όμως μειωμένα τα κενά στα πλάγια, μεταξύ οθόνης και διαχυτών.

Ωστόσο, αν και μικρή, είναι αισθητή η διαφορά μεγέθους από 110 σε 117".

Φαίνεται και λίγο πιο "τακτοποιημένο" τώρα.

Τες πα. :drinks: :drinks: :drinks:
.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
A, ξέχασα, ας το πάρει το ποτάμι κι αυτό: όσον αφορά τον καινούργιο μου προβολέα, ήταν καθοριστικής σημασίας τα νέα που μάθαμε από τον λογκεο για το εκπληκτικό νέο φιρμγουερ:


Όπου μάθαμε πως με την νέα δυνατότητα του Frame Adapt HDR κλείνει επιτυχώς και με το παραπάνω το πολύ σοβαρό πρόβλημα του HDR tone mapping, οπότε μου φάνηκε μονόδρομος, κι έτσι προχώρησα σε αλλαγή σελίδας και περιμένω εναγωνίως και με ενθουσιασμό να καταφθάσει όπου να'ναι ένας 7-αρης να μπει στο ταβάνι μου και να φωτίσει την φρέσκια StudioTek G4, να μου δείξει τι δγιάλο μπορεί να κάνει. 8-)

Αφού ρυθμιστεί από τον Καστρουνη, μάλλον θα παρακαλάω για ένα μηνάκι lockdown να λιώσω στην πολυθρόνα..:lol:
 
Last edited:




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top