Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.390
Reaction score
125.525
Τα Σάμπ έχουν ίδια συμπεριφορά ?
Πριν τα διορθώσεις .
Τα τζενελεκ, μεταξύ τους, ναι, επακριβώς.
Τα τζενελεκ βοηθούν τα άλλα η το αντίθετο ?
Όλα βοηθούν, το καθένα με τον τρόπο του.
Όλα κατεβαίνουν ίδιους κύκλους ?
Όχι, τα τζενελεκ δε βγάζουν τίποτα κάτω από 19 κύκλους, ενώ τα Νιούμαν μέχρι τους 10 κύκλους σηκώνουν σημαντική μετρήσιμη στάθμη.
Μήπως θα έπρεπε να έχουν διαφορετική αποκοπή ?
Όχι, δεν χρειάζονται βοήθεια οι δορυφόροι στην 3η οκτάβα.
Αν ήθελαν, τα Νιούμαν μπορούν.

Τα τζενελεκ με το ζόρι παίζουν μέχρι 80 κύκλους ελεύθερα, και μέχρι 100 με ισοσταθμιση. Τα Νιούμαν φτάνουν τους 2 χιλιοκυκλους..

Ο μόνος λόγος να χρησιμοποιηθεί άλλο κρος από τους 80, είναι οι δορυφόροι να μην επαρκούν στην 3η οκτάβα, και να σηκώσεις τα σαμπ μέχρι 100 ή 120 κύκλους. Τα Νιούμαν, ομοσταυλα των δορυφόρων μου, εγγυώνται άριστο συνδυασμό με αυτούς, αν ποτέ χρειαστεί.
Έχεις δοκιμάσει τα τζενελεκ να συμπληρώνουν την τριάδα μπροστά σαν φουλρειντζ ?
Δεν έχει νόημα να κάνω αυτό που λες, είναι λάθος να μη χρησιμοποιείται όλη η 4-αδα των σαμπ.
Εάν δεν τρέμουν οι πολυθρόνες δώσε κ άλλα db
Ειδικά 40-120
Δεν θέλω επιπρόσθετο γκέιν στο μπάσο.
Είναι πέραν του χορταστικού, όπως είπα.

Σε υψηλές στάθμες, δεν τρέμουν μόνο οι πολυθρόνες, αλλά πάνε να βγούνε οι πόρτες από το κούφωμα, δε τρέμουν απλά, κουνιούνται πέρα δώθε οι πόρτες περισσότερο από τα γουφερ των Νιούμαν, τρέμουν οι τοίχοι, τρομοκρατείται η γυναίκα μου 2 ορόφους πιο πάνω. Δεν φαντάζεσαι τι γίνεται...
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος.
Χαζομάρα που ρωτάω αλλά είναι περισσότερο τρομαχτικό από τον τέρμα το γκάζι ?
Απλά ενημερωτικά
Προσπαθώ να κάνω τον συνειρμο σε σχέση με 12ιντσα περιφέρειακα για σύγκριση
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Έχει πολύ ενδιαφέρον να σας δείξω την απόκριση των δύο Neumann, αφού τα "ελευθέρωσα" από τα φίλτρα της πλάτης τους.

Κοιτάξτε σαμπ: :gotcha:

View attachment 198620 View attachment 198619

Είναι αστείο ότι πέφτει η απόκρισή τους λίγο πάνω από τους 2 ..χιλιοκυκλους! :lol:

Η ίδια η Νιούμαν πάντως, τα προτείνει για χρήση έως και στους 300 κύκλους! :o

Πλέον δεν εφαρμόζεται κανένα φίλτρο από την πλάτη των σαμπ αυτών, και μόνο ο τρινοβ αναλαμβάνει το κρος τους, φυσικά στους 80 κύκλους.

Και το ταργκετ κερβ: (+2 στους 20 κύκλους έως -8 στους 20 χιλιοκυκλους, μια παύλα..)

View attachment 198621

Μετά την τελευταία αναβάθμιση λογισμικού του τρινοβ, δεν μου είναι ανεκτή η (έως τώρα ευχάριστη) τόνωση στους ~12 χιλιοκυκλους, προτιμώ (με πολύ μεγάλη διαφορά) το εντελώς φλατ.

Φυσικά, κάτω από 16 κύκλους έχω κόψει λίγο τη στάθμη, αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχω επαρκή απόκριση εκεί κάτω για σοβαρές στάθμες. :gotcha:
Τι εννοείς με το * ελευθέρωσα από τα φίλτρα τους* ;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.390
Reaction score
125.525
Τι εννοείς με το * ελευθέρωσα από τα φίλτρα τους* ;
Τα ενεργά σαμπ της Νιούμαν, τα 870, έχουν στην πλάτη τους, πέραν από πολλαπλές εισόδους και εξόδους για bass management σε σεταπ έως 7.1, έχουν και ένα σωρό διακόπτες που βάζουν φίλτρα απόκρισης, όχι μόνον παραμετρικά φίλτρα ισοσταθμισης, αλλά και φίλτρα low pass, που κόβουν την απόκριση του σαμπ πάνω από όποια συχνότητα επιθυμείς.

Ε, τα ακύρωσα όλα, υπάρχει κι αυτή η δυνατότητα, οπότε η απόκριση του σαμπ είναι πλέον η ελεύθερη απόκριση των μεγαφώνων του, και φτάνει έως 2 χιλιοκυκλους.
Τι αλλαγές έκανε η Trinnοv και σου αρέσει περισσότερο? πείραξε την target curve?
Όχι.
Εγώ βάζω το ταργκετ κερβ που θέλω.
Αυτή είναι η μόνη δική μου δουλειά.

Άλλαξε τον τρόπο που κάνει ισοστάθμιση το σοφτγουερ, με αποτέλεσμα πλέον η τελική απόκριση να είναι πρακτικά άριστη πάνω στο ταργκετ κερβ, δηλαδή να συμπίπτει η πραγματική απόκριση με την πρόβλεψη τελικού αποτελέσματος, αλλά πέραν τούτου, υπήρξαν αλλαγές στο λογισμικό ισοστάθμισης και τον τρόπο που αυτό δουλεύει, που οδηγούν σε πολύ σημαντική βελτίωση σε όλο το φάσμα, βελτιώνοντας τόσο το δύσκολο κομμάτι των χαμηλών συχνοτήτων (ακόμα καλύτερη διαχείριση πολλαπλών σάμπ) όσο και πάνω από τη σρόεντερ.

Πρόκειται για λογισμικό που συνεχώς το αναβαθμίζουν.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.390
Reaction score
125.525
Αν και δεν είναι καλή ιδέα να το κάνετε, ωστόσο, επειδή αναγνωρίζω πως είναι πραγματικά πολύ δύσκολο το να βρείτε οπουδήποτε αλλού ένα 9.4.4 immersive setup με 13 όμοιους δορυφόρους σε τέλειο ημικύκλιο τοποθέτησης και σε πραγματικά πολύ προσεγμένο ηχητικά χώρο, αλλά και με το καλύτερο δυνατό σοφτγουερ ισοστάθμισης να το υποστηρίζει, στα πλαίσια του φόρουμ και του πραγματικού σκοπού αυτού, έχω αποφασίσει από 1 Μάρτη, που θα έχω ολοκληρώσει 15 μέρες από τη δεύτερη δόση του εμβολιασμού και θα έχω ελέγξει επίπεδα αντισωμάτων, να δώσω τη δυνατότητα σε οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ επιθυμεί, να έρθει να ακούσει ο,τι θέλει σε όποια στάθμη θέλει, απόλυτη ελευθερία μουσικών προτιμήσεων και στάθμης ακρόασης.

Θα μπορείτε να φέρετε από δίσκους βινυλίου να ακούσετε (άνευ πλάκας), μέχρι στικάκι με τις μουσικές σας, ή οποιοδήποτε άλλο φυσικό μέσο (CD, SACD, DVDA, BDA) ενώ βέβαια υπάρχει διαθέσιμο streaming (Tidal & Spotify), αλλά και μεγάλη βιβλιοθήκη πολυκαναλων στο ρουν, βεβαίως και YouTube, οπότε οι διαθέσιμες ήδη μουσικές επιλογές είναι πρακτικά άπειρες και κατ'ουσιαν μπορείτε να βρείτε να ακούσετε ο,τι θέλετε χωρίς να κουβαλάτε υλικό.

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, και μόνο 1 ακροατής κάθε φορά.

Όποιος θέλει, είτε τον ξέρω είτε όχι, ας δηλώσει εδώ συμμετοχή, και σε δεύτερο χρόνο θα κανονίσουμε ημερομηνίες.

Χωρίς pm, χωρίς κρυφά. Εδώ επίσημα όποιος θέλει, όχι δε θα πω σε κανέναν.

Ιδού η Ρόδος, προσέξτε όμως το jump. 8-)
 






christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Αν και δεν είναι καλή ιδέα να το κάνετε, ωστόσο, επειδή αναγνωρίζω πως είναι πραγματικά πολύ δύσκολο το να βρείτε οπουδήποτε αλλού ένα 9.4.4 immersive setup με 13 όμοιους δορυφόρους σε τέλειο ημικύκλιο τοποθέτησης και σε πραγματικά πολύ προσεγμένο ηχητικά χώρο, αλλά και με το καλύτερο δυνατό σοφτγουερ ισοστάθμισης να το υποστηρίζει, στα πλαίσια του φόρουμ και του πραγματικού σκοπού αυτού, έχω αποφασίσει από 1 Μάρτη, που θα έχω ολοκληρώσει 15 μέρες από τη δεύτερη δόση του εμβολιασμού και θα έχω ελέγξει επίπεδα αντισωμάτων, να δώσω τη δυνατότητα σε οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ επιθυμεί, να έρθει να ακούσει ο,τι θέλει σε όποια στάθμη θέλει, απόλυτη ελευθερία μουσικών προτιμήσεων και στάθμης ακρόασης.
γραψε με στη λιστα :drinks:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
@costas EAR Επειδή είχες γράψει, στο παρελθόν, σε ανύποπτο χρόνο, ότι όταν έρθεις Κύπρο, θέλεις να έρθεις από το σπίτι μου για ακρόαση κι όχι για μπύρες, κάτι το οποίο εκτίμησα πάρα πολύ, παίρνω το θάρρος να σου ζητήσω να με βάλεις κι εμένα στη λίστα. Προτελευταίο, πριν τον @Decembered.

Κάποια στιγμή, θα τα καταφέρω, πού θα πάει.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, και μόνο 1 ακροατής κάθε φορά.
εγω θελω να ειμαι μαζι με την Μαιμουμου :drinks: θα κανς μια θυσια θα σε φερω και τσιπουρο
εξτρα πριμα γκουτ:smile: α σε φερω και σαραγλι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.390
Reaction score
125.525
Η πρώτη πεντάδα έτοιμη:

Petros_Dalipis
Kotsidis John
christos77
wizzy
Decembered (τελευταίος, κλείνει την πόρτα)

Μάρτιος Απρίλιος Μάιος, 3 μήνες στη διάθεσή σας, με εξαίρεση τον αγαπητό wizzy που βρίσκεται Κύπρο, που εννοείται, όποτε τα καταφέρει, έχει ελευθέρας. ;)
είναι περισσότερο τρομαχτικό από τον τέρμα το γκάζι ?
Όχι βέβαια, ο τερματογκαζι δικαίως λέγεται τερματογκαζι, έχει σαφώς υψηλότερα max SPL, ιδίως τώρα με τα Μ2, είναι σε άλλη λίγκα. :hi:

Σε μένα έως 124 dB SPL, στον τερματογκαζι προβλέπω 135 να πιάνει ανέτως τώρα, ιδίως με Κράουν 4 kw σε κάθε Μ2. Πόλεμος.:smg:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Το αρχικό αποτέλεσμα της ισοσταθμισης ήταν 88+82=89.
Θα το αφήσω όμως στο 88+88=91.
Αυτα τα μαθηματικα αδυνατω να τα κατανοησω. Ασε που που θυμιζει εκεινον που πηγε στον μπακαλη να παρει ενα κιλο τυρι. Το ζυγιζει ο μπακαλης και λεει στον πελατη "ειναι ενα εξακοσια, να τ αφησω? "
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.470
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top