Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
15.048
Reaction score
20.819
Τα 4 μεγάφωνα τα έχω (από τα 870), όπως και τα 4 ενισχυτικά στάδια (από τα 870). Με 4 κουτιά (σα τα μονά σαμπ της Neumann) και ένα line level cross σε κάθε κουτί, συν (πιθανώς) ένα απλό κύκλωμα για ρύθμιση φάσης, γίνεται η δουλίτσα. Επειδή έχω τα 870, πρακτικά θα γίνει τζάμπα.
μλκ το βρίσκω, ή θα αφήνεις ολόκληρα L/R η τα ανταλλάσσεις (κάπως) με το 750 χωρίς λύσε δέσε κλαινμαιν και με δυνατότητα να φύγουν ολόκληρα όταν αποφασίσεις να βάλεις S7i.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
μλκ το βρίσκω, ή θα αφήνεις ολόκληρα L/R η τα ανταλλάσσεις (κάπως) με το 750 χωρίς λύσε δέσε κλαινμαιν και με δυνατότητα να φύγουν ολόκληρα όταν αποφασίσεις να βάλεις S7i.
Και μένα δεν μου φαίνεται χρήσιμο να διαλύσω τα 870 για να φτιάξω 4-δρομο δορυφόρο που να σηκώνει στάθμη κώφωσης στην ευαίσθητη περιοχή των αυτιών.

Στάθμες θέλω μόνο στα μπάσα, στην περιοχή των σαμπ. Πάει αυτό, το τερμάτισα για τα δικά μου δεδομένα, και χωρίς να ασχοληθώ με υπόηχους, κι ούτε πρόκειται (δεν αντέχουν τα δομικά υλικά των σπιτιών μας, θέλει ειδικές κατασκευές).

Τα σαμπ που πήρα, είναι για πολύ ποιοτική 1η και 2η οκτάβα, όχι για υπόηχους. Οκ, πολλά τα λεφτά τους για 2 οκτάβες, αλλά ακούω πολύ μουσική, κι αυτό πάντα με ένοιαζε, άλλωστε από genelec και Neumann (κατ'εξοχην μουσικά σαμπ) δε θα πήγαινα σε καγκουριές.

Από την άλλη, πολύ ωραία τα S7i, δε λέω, άλλα τόσα λεφτά για δορυφόρο δε πρόκειται να δώσω. Στους δορυφόρους θα παραμείνω με 310 για φορέβε, εκτός κι αν πάω σε τεράστιο χώρο (άνω των 70τμ) οπότε φίλε μου καλέ μου φίλε, me geithain και κσερό πσωμι.

Για μένα, το ποίημα που λέγεται δορυφόρος, μετά το 310, και αποκλειστικά και μόνον για πολύ μεγάλο χώρο (70-90τμ) είναι είτε 801 me geithain, είτε το μεγάλο genelec απ'τα the ones. Τίποτε άλλο. Τελος.

Βέβαια ακόμα και σε τόσο μεγάλο χώρο να πάω κάποτε, τα νέα σαμπ, είναι στάνταρ επαρκή και λίαν επιεικώς, υπερτέλεια. 😜🤣😁
 
Last edited:

Μηνύματα
15.048
Reaction score
20.819
έχε χάρη που δεν χώραγε ούτε το d15 ούτε το 870 στον χώρο μου (χ2 πάντα, νόμιμα πράμματα) αλλιώς θα σου λεγα τι θα έβαζες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Ναι αλλά κάποιος γνωστός σου λέει πως τα Perlisten ως ηχεία είναι καλύτερα από τα Genelec.

😎
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
Ψόφησα στο κουβάλημα.😜 Χίλια φχαριστώ στον Γιώργο το Φωτιάδη, που με βοήθησε ο άνθρωπος να τα κατεβάσω.

Να'τα λοιπόν τα 3 σε μια γωνιά, να και τα δυό φρέσκα 310 να περιμένουν βάσεις. Μελίδηηηηη...😁🤣🤪

1000011127.jpg


Να και τα άλλα δύο μπροστά, για άνοιγμα.
Έχει και γάντια η συσκευασία 🤣🤪😜🤣😁😁

1000011128.jpg


Εξαιρετική συσκευασία, και μέσα σε υφασμάτινο τέτοιο τα ηχεία:

1000011129.jpg


Το λοιπόν, είναι απίθανα μικρά, μπροστά στα genelec.

1000011131.jpg


Πώς δγιάλο τα έκαναν τόσο μικρά για 15-αρια, τους αξίζουν συγχαρητήρια μόνον γι'αυτό!

1000011130.jpg


Αύριο άμα αντέξω θα τα συνδέσω αυτά τα δγιό. Πα να φάω.

1000011132.jpg


ΥΓ. Οι 2 εμπρός καναπέδες έχουν ήδη πάει σε ταπετσερη για αναγομωση γιατί τους διαλύσαμε στη χρήση, και ο τρίτος εμπρός, λογικά θα φύγει αύριο σε άλλο ταπετσερη. Γενική επισκευή. Λιώσανε στο κάθισμα. 😜🤪🤣😁
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
Για δες κι εδώ κι εδώ!!!

Καλορίζικα φίλος!
Σ'ευχαριστώ άρχοντα, τα έχω δει αυτά, το 3-2 είναι αυτό που θα παλέψω με ~30% vertical displacement (τόσο προβλέπεται) στο κεντρικό της εμπρός τριάδας, και όπως προβλέπεται τα δύο πίσω. Ας δούμε τι θα προτείνουν στο τελικό πλάνο οι τρινοβαδες και σιγά σιγά θα υλοποιηθεί.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
δηλαδή τώρα αλήθεια? δεν θα βάψεις σκατί?
Όχι ρε, σταμάτα, αφού θα χωθούν πρακτικά μέσα στο ντουβαρι μπροστά, που ήδη είναι σχεδόν λευκό εκεί, δε φωτίζεται από την εικόνα του προβολέα, δεν ενοχλεί.
Ταιριάζουν ωραιότατα. Θα τους βάλω και φωτισμό λέμε, να τα βλέπεις μες στο σκοτάδι! 😁

Υπ'οψιν, την 4-αδα σαμπ που είχα, πλέον δε τη χρειάζομαι και λίαν συντόμως θα φύγει από το χώρο, έχω να κάνω και μετρήσεις λέμε.. Κανονίστε την πορεία σας. 😎
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.671
Reaction score
94.663
Επίσης φαντάζομαι πως έχεις λάβει θπ΄όψη τον εξαερισμό της πλάτης του σαμπ.
Η πιο απλή σκέψη είναι με σωλήνα pvc Φ10 από κάτω κι από πάνω, που θα σχηματίζουν μια αυτόματη ροή αέρα δια μέσου της ψυκτρας.
Ίσως κι ένα μικρό ανεμιστηράκι για να βοηθάει την αυτόματη ροή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
Ξανακοιταζοντας τις οδηγίες της τρινοβ, βλέπω να παίζει αυτό το σενάριο εμπρός

1000011134.png


Είτε έτσι, είτε ανάποδα, το ίδιο είναι.

Για το μεσαίο, βγαίνει πως θα πρέπει να είναι στους 70 πόντους ύψος το κέντρο του μεγαφώνου, ε, προβλέπεται 30% διαφοροποίηση σε ύψος, σε μένα βγαίνει να είναι το κέντρο του μεγαφώνου στους 45 πόντους από το έδαφος (ή το ταβάνι). Μια χαρά φαίνεται.

Ειδάλλως πάει στο κλασσικό

1000011136.png


Που με 30% displacement του κεντρικού, είμαστε πρακτικά οκ.

Προφανώς θα λειτουργήσει, διότι προβλέπεται και 2-2 σεταπ για waveforming, στο οποίο δε κάνω καθόλου displacement, μα το 3ο εμπρός είναι για να καλύψει το ύψος του χώρου.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.888
Reaction score
77.497
Ναι, βεβαίως. Θα αφήσω μια δίοδο αέρα από κάτω προς τα πάνω, και καθαρή την ψυκτρα της πλάτης.
ποια ψύκτρα πλάτης? :idk:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.888
Reaction score
77.497
Δε χρειάζεται να είναι εξωτερική.
μα δεν είναι αυτό λέω...εσωτερική είναι...από πίσω είναι μια φλατ λαμαρίνα που δεν έχει στοιχεία ψύξης...απλά πατάνε τα εξαρτήματα

αλλά ας πάρουμε και μια 3η γνώμη από τον @kostas999 :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
Αυτή η μεταλλική επιφάνεια της πλάτης, που είναι "μεγάλη", είναι η ψυκτρα της πλάτης. Το ότι δεν έχει κάθετα αλουμίνια επάνω της, δεν αλλάζει τη λειτουργία της ως ψυκτρα. Προφανώς τα ενισχυτικά στάδια είναι class D με πολύ υψηλό efficiency, και δε θέλουν τίποτα το ιδιαίτερο.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
μα δεν είναι αυτό λέω...εσωτερική είναι...από πίσω είναι μια φλατ λαμαρίνα που δεν έχει στοιχεία ψύξης...απλά πατάνε τα εξαρτήματα

αλλά ας πάρουμε και μια 3η γνώμη από τον @kostas999 :biggrin:
Εγώ το μόνο που θα πω είναι Sub μέσα σε ξύλο= συντονισμός. Άρα αν γίνεται να μην ακουμπάει γύρω γύρω απευθείας , ούτε η βάση απευθείας στον τοίχο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.645
Μηνύματα
2.868.772
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top