Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Εδώ έχουμε πολλοί. :p
3+2-1=4 Δεν το λές και πολλοί! Λίγοι και τρελοί!!!
Πρώτον κάνεις λάθος, δεύτερον υπάρχουν και καλύτερα σαμπ από αυτά που λες. 😎
Πιθανόν, αλλά τα συγκεκριμένα ματσάρουν πλήρως στα 120Η. Τα σημερινά μου έχουν μισή ταχύτητα! και το 215s που δοκιμασα δεν μάτσαρε. Δύσκολο πράγμα τα Sub
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Πιθανόν, αλλά τα συγκεκριμένα ματσάρουν πλήρως στα 120Η.
Όχι "πιθανόν", αλλά "σίγουρον". 😎

Από την ίδια φίρμα που λες, τα μεγαλύτερα, είναι (με σημαντική διαφορά) πολύ καλύτερα σαμπ από το μονό 13"-άρι που λες, χωρίς να λέω πως πρόκειται για "κακό" σαμπ, κάθε άλλο.

Και συγκεκριμένα πράγματα, αυτό:


Κι αυτό:


Υπερτερούν με τρελή διαφορά.
Κανένα "πιθανόν".

Στα σαμπ πάνε τα πολλά λεφτά. Δυστυχώς ή ευτυχώς, έτσι έχει η κατάσταση.
Πιο φτηνά βγαίνει η κατασκευή ενός παθητικού ή ημιενεργού ή και ενεργού ηχείου, από ένα υψηλών δυνατοτήτων ενεργό σαμπ, διότι το δεύτερο απαιτεί μεγάφωνα πολύ υψηλότερων δυνατοτήτων και ενισχυτικά πολύ υψηλότερης ισχύος.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Όχι "πιθανόν", αλλά "σίγουρον". 😎

Από την ίδια φίρμα που λες, τα μεγαλύτερα, είναι (με σημαντική διαφορά) πολύ καλύτερα σαμπ από το μονό 13"-άρι που λες, χωρίς να λέω πως πρόκειται για "κακό" σαμπ, κάθε άλλο.

Και συγκεκριμένα πράγματα, αυτό:


Κι αυτό:


Υπερτερούν με τρελή διαφορά.
Κανένα "πιθανόν".

Στα σαμπ πάνε τα πολλά λεφτά. Δυστυχώς ή ευτυχώς, έτσι έχει η κατάσταση.
Πιο φτηνά βγαίνει η κατασκευή ενός παθητικού ή ημιενεργού ή και ενεργού ηχείου, από ένα υψηλών δυνατοτήτων ενεργό σαμπ, διότι το δεύτερο απαιτεί μεγάφωνα πολύ υψηλότερων δυνατοτήτων και ενισχυτικά πολύ υψηλότερης ισχύος.
Ναι, τα συγκεκριμένα τα έχω ακούσει, απλά τα καλύτερα sub στο μέγεθός τους, αλλά έχουν γύρω γύρω μονάδες και δε θα δουλέψουν στο χώρο μου. Τα σημερινά έχουν 2Χ12 στα πλαϊνά και ψιλοπνίγονται. Θα πάω σε front firing κλειστα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Ήρθαν όλα τα υπόλοιπα υλικά.

Θα προστεθούν 10 πάνελ απορρόφησης, εκ των οποίων τα 4 με εκτύπωση, και 5 διαχυτές που θέλουν βάψιμο, και μπροστά τους βλέπετε τη νέα μοκέτα!

1000011352.jpg


Καλώδια και βύσματα έφτασαν, όπως και τα Ντακ για τις 4 επιπρόσθετες εξόδους:

1000011330.jpg


Ο τοίχος εμπρός σκάφτηκε (γιαπί κανονικά) για να μπει το κάτω κεντρικό σαμπ στη θέση του:

1000011353.jpg


Και βάφτηκε το μπετό από πίσω, έφυγαν κι ένα σωρό μπριζες που είχε εκεί στη μέση.

Έχω πάρει και λούκια για να χωθούν τα καλώδια γύρω γύρω, να μη φαίνονται πλέον, κι ένα γκρι για το δάπεδο μπροστά στην πόρτα του γυμναστηρίου:

1000011354.jpg


Αρχίζω να περνάω τα καλώδια, για να τελειώνουμε σιγά σιγά.
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Πιθανώς να φύγουν όλα τα πολυμπριζα, συνδέσεις με ηλεκτρολογικές κλεμες.
Θέλω να μη φαίνονται ούτε καλώδια γύρω γύρω, ούτε πολυμπριζα, τίποτα.

Κάτσε να "κρεμάσω" τα σαμπ, και τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

Τελείωσα την περιποίηση της κεντρικής τρύπας, τώρα σκούπισμα σφουγγάρισμα και βγάζω παλιά μοκέτα.

1000011356.jpg
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.348
Βάλε βρε αγόρι μου μία καλή δυνατή γραμμή και ρίξε επάνω ένα μεγάλο πολύπριζο 12 θέσεων και καθάρισες .
Τι κάθεσαι και παιδεύεσαι?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Βάλε βρε αγόρι μου μία καλή δυνατή γραμμή και ρίξε επάνω ένα μεγάλο πολύπριζο 12 θέσεων και καθάρισες .
Τι κάθεσαι και παιδεύεσαι?
Ρε έχω βγάλει κεντρική γραμμή από πίνακα, μόνο για το σεταπ των ηχείων, που καταλήγει σε 2 σουκο. Από αυτές, ξεκινάνε 2 γραμμές ρεύματος με χονδρικά ίδια φορτία.

Όλα τα ηχεία + σαμπ, τα ανάβω μαζί, με μια κίνηση, από τον κεντρικό πίνακα, με ένα αυτοματακι.

Τρινοβ, προβολέας, πηγές και server είναι πάνω σε άλλη γραμμή, με 2 ups, ένα ups μόνο για τον προβολέα, στο άλλο όλα τα υπόλοιπα μπλιμπλίκια, oppo, λοιπά dac, phono stage, Nvidia shield, trinnov, server, κλπ.

1000011357.jpg


Αυτά είναι στο δίπλα δωμάτιο, στο γυμναστήριο.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.065
Reaction score
20.851
Τι 12 θέσεις ρε ; Πας καλά;
Για μέτρα καλύτερα κοντά στις 20 θέλει σε πάνω από 6 διαφορετικές θέσεις.
Έχει η legrand ένα σοβαρό κανάλι που παίρνει πρίζες δικές του πολύ καλές σε όποια θέση βολεύει. Έχει μόνες , διπλές τριπλές.
 


Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.348
Τι 12 θέσεις ρε ; Πας καλά;
Για μέτρα καλύτερα κοντά στις 20 θέλει σε πάνω από 6 διαφορετικές θέσεις.
Έχει η legrand ένα σοβαρό κανάλι που παίρνει πρίζες δικές του πολύ καλές σε όποια θέση βολεύει. Έχει μόνες , διπλές τριπλές.
Τι να τις κάνει τις 6 διαφορετικές θέσεις ρε καραμήτρο ?
Σε ένα σημείο θέλει 2-3 πολύπριζα και τέλειωσε.
Τι θα κάνει ? γύρω γύρω όλοι να ανάβει τα πολύπριζα ? Αφού έχει ασφαλειοδιακόπτη στον πίνακα και ανάβει και σβήνει από κεί.
Το πολυτεχνείο σου μέσα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Μαζί με το άνω κεντρικό (μπήκε στη θέση του), είναι 10 ηχεία στο εμπρός ημικύκλιο!

1000011361.jpg


Βλέπετε τα εξής ηχεία:

2 κεντρικά (άνω και κανονικό - κάτω)
2 front main
2 front wide
2 surround
και 2 top front (τα εμπρός ταβανιού)

Τα bed layer, είναι ένα ηχείο ανά 30°.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
ένα μεγάλο πολύπριζο 12 θέσεων και καθάρισες
Ναι, άμα θες να έχεις 300 μέτρα καλώδιο ρεύματος. 😁
Δε γίνεται έτσι δουλειά.

Σε τόσο πολύπλοκα σεταπ, θες ρεύμα γύρω γύρω σε όλο το δωμάτιο, πάνω και κάτω.

Άμα ξεκινάνε όλα από ένα σημείο, θες άπειρα μέτρα καλωδίωσης.

Τι 12 θέσεις ρε ; Πας καλά;
Για μέτρα καλύτερα κοντά στις 20 θέλει σε πάνω από 6 διαφορετικές θέσεις.
Πλησιάζεις. 👍

Για 20 ηχεία, θέλει να τρέχουν γύρω γύρω 2 "γραμμές" ρεύματος, πχ πάνω στην γυψοσανίδα του ταβανιού, τρέχει γύρω γύρω 1 "γραμμή" ρεύματος, με 3*2,5 mm καλώδιο, και σε κάθε σημείο που έχει ηχείο, βγαίνει μια έξοδος 3*1,5 mm με κλέμες.

Κάτω, έχει 2 "γραμμές" ρεύματος (μια από κάθε σουκο της κεντρικής παροχής) με 3*2,5 mm, που στη συνέχεια δίνουν ρεύμα συνολικά σε 4 πολυμπριζα 4-5 θέσεων. Κάθε γραμμή, δίνει ρεύμα σε 2 πολυμπριζα. Στα πολυμπριζα μπαίνουν τυπικά καλώδια 3*1,5 mm για κάθε ηχείο - σαμπ που βρίσκεται στην περιοχή εκεί γύρω.

Έτσι χρησιμοποιείται το ελάχιστο δυνατό μήκος καλωδίων.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Σαν να μου φαίνεται ότι παίζεις με τις λέξεις Κωστάκη.
Όχι Γιαννάκη.
Είναι απολύτως άχρηστο ένα πολυμπριζο 12 θέσεων, ή 2 πολυμπριζα.

Θέλει (όπως είπα) να τρέξεις ένα χοντρό καλώδιο ρεύματος γύρω γύρω σε όλο το δωμάτιο, και σε 4 σημεία, όπου βολεύει, το κόβεις το χοντράδι για να βγάλεις από ένα πολυμπριζο 4 θέσεων.

Εγώ, λόγω πολύ μεγάλης παροχής (δεν υποστηρίζεται >16Α από μια σουκο) τρέχω 2 γραμμές ρεύματος, ώστε να μοιραστεί το φορτίο σε 2 κεντρικές μπριζες σουκο, στον τοίχο. Αυτές, παίρνουν ρεύμα (παράλληλα συνδεδεμένες) από μια ξεχωριστή παροχή στον πίνακα, με καλώδιο μέσα στον τοίχο 3*3 mm.

Στο ταβάνι, ομοίως τρέχει χοντρό (3*2,5) καλώδιο γύρω γύρω, χωρίς πολυμπριζο, μόνο κλέμες.
Αυτά τα 4-5 ηχεία ταβανιού, από τη 1 γραμμή ρεύματος, θα καταλαμβάνουν συνολικά 1 θέση σε κάποιο πολυμπριζο στο πάτωμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.348
Καλά δεν είπα κάτι διαφορετικό , απλά εσύ δεν το έπιασες. Οκ
Οτι σε βολεύει . Δεν θα τα χαλάσουμε εκεί . Μόνο μην σε δω με τίποτα κυριλλέ καβλώδια ρεύματος και πάθω κανά λουμπάγκο .
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.960
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top