Ένα βίντεο με υπέροχο ήχο

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Όντως… “αποκαλυπτική” ηχογράφηση,
Επειδή η Σοφία τυγχάνει να είναι γνωστή,
ένα μικρό θεματάκι που υπάρχει με το ιγμόρειο υπερθεματίζεται
σε βαθμό που μπορεί να γίνει διάγνωση και απ΄ το ΥouΤube.

Επειδή έγινε αναφορά στα περί “Αντηχήσεων”
Θα ήθελα να αφήνω αυτό …

 
Last edited:

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.261
στο δευτερο βιντεο η σολο κιθαρα ειναι δεξια η κιθαρα που πεζ της συνχορδιες αριστερα

την τουτο Γιαννη Καντο λιανα
Τεχνική ηχογράφησης είναι Χρήστο , όπου τα μικρόφωνα τοποθετούνται πολύ πολύ κοντά στον τραγουδιστή , ή στο όργανο, προς αποφυγή σύλληψης ανακλάσεων του χώρου.
Όντως… “αποκαλυπτική” ηχογράφηση,
Επειδή η Σοφία τυγχάνει να είναι γνωστή,
ένα μικρό θεματάκι που υπάρχει με το ιγμόρειο υπερθεματίζεται
σε βαθμό που μπορεί να γίνει διάγνωση και απ΄ το ΥouΤube.

Επειδή έγινε αναφορά στα περί “Αντηχήσεων”
Θα ήθελα να αφήνω αυτό …

Της αντήχησης το κάγκελο. Είναι και λίγο ξεκούρδιστοι όλοι τους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Δεν μπορώ να καταλάβω τον έρωτα των ελλήνων στουντιάδων μ' αυτό το ρημάδι το reverb. Και ειδικά για την Αβραμίδου, έχουν ανοίξει τα πρίμα κι ακούγεται το σύρισμα του λάρυγγά της, λες και της έχουν βάλει το μικρόφωνο μέσα στο στόμα, κι από την άλλη της έχουν βάλει και αντήχηση, και τα έκαναν σκ@τ@. Δεν ξέρεις τί να υποθέσεις ακούγοντας.
Μάλλον φταίει ο χώρος των στουντιαδων στην Ελλάδα, ξέρω αρκετούς που είναι τίγκα στο ρικοφον. Δεν έχουν όλοι σοβαρούς μελετημένους χώρους, είναι η κατάντια της χώρας.

Όσο ρουφήχτρα είναι ο χώρος τους, εκεί ψηλά, τόσο περισσότερο πριμο και αντήχηση χώνουν, μπας κι έρθει κάπως.


Από την άλλη, η έλλειψη αντηχήσεων σε μια ξερή ηχογράφηση, βολεύει πολύ σε τυπικά σαλόνια με χρόνους αντήχησης στο διάολο, οπότε βάζει υπογραφή ο χώρος του κάθε ακροατή, κι είναι σα να έχεις την τραγουδίστρια στο σαλόνι σου.


Η σωστή σύλληψη των αντηχήσεων του χώρου κατά την ηχογράφηση, προβλέπει καταρχήν να είναι "ζωντανός" αλλά και ισορροπημένος ο χώρος ηχογράφησης (χρόνοι αντήχησης σταθεροί σε όλο το φάσμα περί το 0.4 υποθέτω) και αφετέρου θα χρειαστεί κατά την αναπαραγωγή να μην επιβάλλεται ο χώρος στις αντηχήσεις της ηχογράφησης. Τυπικά, μια τέτοια σωστή αντήχησης ηχογράφηση, θα ακουστεί τέλεια με ακουστικά, ή σε πολυκάναλο (και δη ιμερσιβ) σεταπ με χρόνους αντήχησης περί το 0.3 ως προβλέπεται.


Οι σωστοί χώροι για ηχογράφηση, με τους άριστους χρόνους αντήχησης για σύλληψη πραγματικών αντηχήσεων, είναι τίγκα στους διαχυτές, μεγάλους διαχυτές. Φαντάζομαι έχετε δει πολλές τέτοιες φωτογραφίες...

Από αυτήν την πλευρά, ο χώρος της ηχογράφησης των 2 βίντεο, είναι χάλια.
Κι όχι "περιποιημένος", όπως είπες.


Οι ιδιαίτερα μεγάλων χρόνων αντήχησης χώροι ηχοραφησης, όπως ας πούμε εκκλησίες, όπου παίζουν μέσα μεγάλες ωραίες χορωδίες, έχουν σαν αποτέλεσμα μια ηχογράφηση με πλούσιες αντηχήσεις, έντονη αίσθηση χώρου ηχογράφησης, που δεν ακούγονται με τίποτα σε τυπικά σαλόνια με χρόνους στο διάολο. Ομοίως, αυτές οι ηχογραφήσεις θέλουν ακουστικά, ή ιμερσιβ σεταπ.

Στην Ελλάδα δε νομίζω να υπάρχει κανένας χώρος ηχογράφησης σοβαρός, που να δίνει πλούσιες και σωστές αντηχήσεις, δηλαδή με τεράστιες εκτάσεις διαχυτικων διατάξεων παντού.
Αντιθέτως, οι χώροι ηχογραφήσεων στα στούντιο είναι βασικά όλοι απορροφητικοί, σε βαθμό κακουργήματος κάποιοι. Νεκροί.
Αυτό σημαίνει πως όλοι βάζουν αντηχήσεις εκ των υστέρων, με όποιο σοφτγουερ χρησιμοποιεί ο καθένας.
Και το ακούει με τα ηχεία που έχει στο χώρο που έχει. Βράσε ρύζι. Πάλι καλά να λες. Είναι μαστόρια μεγάλα. Και τόσο που μπορούν, πολύ μας είναι.

Στο συγκεκριμένο βίντεο, τι δουλειά έχει ας πούμε το πιάνο εκεί πίσω; Για να βουιζει όπου θέλει; Για να προσθέτει μια ευθεία ανακλαστική επιφάνεια; Μπούρδες.
Δεν γίνονται έτσι οι σωστές δουλειές.
Πάλι καλά να λες, πάλι καλά.
 
Last edited:


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.605
Μάλλον φταίει ο χώρος των στουντιαδων στην Ελλάδα, ξέρω αρκετούς που είναι τίγκα στο ρικοφον. Δεν έχουν όλοι σοβαρούς μελετημένους χώρους, είναι η κατάντια της χώρας.

Όσο ρουφήχτρα είναι ο χώρος τους, εκεί ψηλά, τόσο περισσότερο πριμο και αντήχηση χώνουν, μπας κι έρθει κάπως.
Αυτό εδώ είναι ηχογραφημένο στο σπίτι του ενός εκ των τεσσάρων, τέλος πάντων, του επικεφαλής της μπάντας. Ο οποίος δεν είναι τυχαίος, έχει θεωρητικό υπόβαθρο πάνω στο αντικείμενο. Αλλά είναι σε τυπικό καθιστικό ελληνικού σπιτιού. Με ένα μαναχό microtrack 24/96. Που εντάξει, έπρεπε να είναι λίγο πιο μακριά η κιθάρα, ενώ έχει και αναιμικά συριστικά. Αν το άνοιγε κάποιος με έναν wave editor, θα το "έφερνε" καλύτερα. Αλλά κι έτσι όπως είναι, ακούγεται πολύ πιο φυσικά, σαν να τους ακούς από το διπλανό δωμάτιο. Χωρίς το ρηβέρμπ της φέτας ξεχασμένο στα ουράνια.

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
έχουν ανοίξει τα πρίμα κι ακούγεται το σύρισμα του λάρυγγά της
Αυτή είναι μια "κριτική" που μόνο συ τολμάς να κάνεις. :gotcha:

Ακόμα κι από το ηχείο του κινητού ακούγονται τα τονισμένα πρίμα, αλλά είδες; Κανείς δεν το έθιξε.

Μπουμαρισμα στα δωμάτια, τα λίγα πριμακια παραπάνω περνάνε για "ανάλυση".
Όλα τα τυπικά ελληνικά σαλόνια έχουν χρόνους αντήχησης στο τέρμα τα γκάζια, εκτός από τα πρίμα, εκεί έχουν όλοι βύθιση, βάζουν κι ένα χαλί κάτω να ρουφάει λίγα ακόμα, ε, ποιον να ενοχλήσουν τα πρίμα;

Πάλι καλά να λες. Πάλι καλά.

Γι'αυτό και ηχογράφηση σε σαλόνι, θα έχει ψοφια πρίμα. Όλα είναι απλά.

Το αστείο της υπόθεσης, σε μένα που έχω αψογους χρόνους αντήχησης και ιμερσιβ σεταπ, είναι πως όλα αυτά ακούγονται τόσο πολύ, τόσο έκδηλα, που καταντά αστείο. Ξέρω πόσο μουντή ήταν η κατάσταση στο χώρο ηχογράφησης, ή πόσο και αν κουδούνιζε και που. Κι άμα έχει όντως πληροφορίες χώρου, σοβαρές αντηχήσεις δηλαδή μέσα στην ηχογράφηση, εκεί να δεις πόσο μπαμ κάνει.
Μπιγκ μπατα μπουμ.


Άχρηστα όλα αυτά για την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου.
Η πιο απλή δουλειά, η πιο έντιμη, είναι να μην έχει καθόλου αντηχήσεις η ηχογράφηση, πολύ πολύ κοντά τα μικρόφωνα σε όλα τα όργανα, κι ας έχει ο καθένας το εκουαλαιζερ που θέλει.

Για τους λίγους και εκλεκτούς, οι χώροι ηχογραφήσεων με τερατώδεις διαχυτικες διατάξεις υπάρχουν στο εξωτερικό, και βγαίνουν κορυφαίες παραγωγές.

Οι γελοιοτητες του βινταζ ριβερμπ κάποτε θα πρέπει να κοπούν μαχαίρι, ή να αντικατασταθούν με σοβαρά σύγχρονα εργαλεία (object oriented software για ιμερσιβ φίλινγκ των σύγχρονων φορμάτ ήχου).
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Εγω τα οργανα και τις φωνες τα ακουω μαζεμενα στο δεξι ηχειο λιγα πραμματα πεζνε αριστερα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Εγω τα οργανα και τις φωνες τα ακουω μαζεμενα στο δεξι ηχειο λιγα πραμματα πεζνε αριστερα
Για πάνε λίγο πιο κατά τον νταχαρη..
(Κουκουες)..

284665_85325f52df2ce52f9fe6e5ed43ce7e9e.jpg


Το κόκκινο ακούς, το δεξί. Το πράσινο έγειρε λίγο.

5 ολόκληρα ντεσιμπέλ πάνω είναι στον 1 χιλιοκυκλο το δεξί.
Από τους 400 κύκλους έτσι πάει.
Ξέρω πριν από σένα τι ακούς εσύ...


Στο θέμα μας:

Να εδώ κάποιοι ενδιαφέροντες χώροι ηχογράφησης, χωρίς υπερβολές διαχυτών 1,5 μέτρου βάθους:


Έτσι πιάνεις σωστές κι ισορροπημένες αντηχήσεις..
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
μεγιστο αυτι την δευτερα θα σε πω
αυτο το γραφημα ειναι τελειως λαθος το ειπα εγω τελος
ολα τα αλλα μια χαρα τα ακουω πικ απ,cd, ραδιο νετι κλπ αριστερα κεντρο δεξια
αυτο το μουσικον τεμαχιον δεν ακουω καλα τι δεν καταλαβαινεις χερ δοκτορ τι;
ο 666 ειναι κουκουες; εισαι σιγουρος; βαλε το βιντεο στο θκος σεταπιον και πεμε πως τα ακους :rofl:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτή είναι μια "κριτική" που μόνο συ τολμάς να κάνεις. :gotcha:

Ακόμα κι από το ηχείο του κινητού ακούγονται τα τονισμένα πρίμα, αλλά είδες; Κανείς δεν το έθιξε.

Μπουμαρισμα στα δωμάτια, τα λίγα πριμακια παραπάνω περνάνε για "ανάλυση".
Όλα τα τυπικά ελληνικά σαλόνια έχουν χρόνους αντήχησης στο τέρμα τα γκάζια, εκτός από τα πρίμα, εκεί έχουν όλοι βύθιση, βάζουν κι ένα χαλί κάτω να ρουφάει λίγα ακόμα, ε, ποιον να ενοχλήσουν τα πρίμα;

Πάλι καλά να λες. Πάλι καλά.

Γι'αυτό και ηχογράφηση σε σαλόνι, θα έχει ψοφια πρίμα. Όλα είναι απλά.

Το αστείο της υπόθεσης, σε μένα που έχω αψογους χρόνους αντήχησης και ιμερσιβ σεταπ, είναι πως όλα αυτά ακούγονται τόσο πολύ, τόσο έκδηλα, που καταντά αστείο. Ξέρω πόσο μουντή ήταν η κατάσταση στο χώρο ηχογράφησης, ή πόσο και αν κουδούνιζε και που. Κι άμα έχει όντως πληροφορίες χώρου, σοβαρές αντηχήσεις δηλαδή μέσα στην ηχογράφηση, εκεί να δεις πόσο μπαμ κάνει.
Μπιγκ μπατα μπουμ.


Άχρηστα όλα αυτά για την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου.
Η πιο απλή δουλειά, η πιο έντιμη, είναι να μην έχει καθόλου αντηχήσεις η ηχογράφηση, πολύ πολύ κοντά τα μικρόφωνα σε όλα τα όργανα, κι ας έχει ο καθένας το εκουαλαιζερ που θέλει.

Για τους λίγους και εκλεκτούς, οι χώροι ηχογραφήσεων με τερατώδεις διαχυτικες διατάξεις υπάρχουν στο εξωτερικό, και βγαίνουν κορυφαίες παραγωγές.

Οι γελοιοτητες του βινταζ ριβερμπ κάποτε θα πρέπει να κοπούν μαχαίρι, ή να αντικατασταθούν με σοβαρά σύγχρονα εργαλεία (object oriented software για ιμερσιβ φίλινγκ των σύγχρονων φορμάτ ήχου).
Η πλάκα είναι ότι έβαλα και τα δύο να παίξουν με ακουστικά με το πρώτο να μη μου φαίνεται πια και τόσο τραγικά... πριμοδοτημένο όσο περιγραφόταν,μέχρι που συνειδητοποίησα ότι είχα απενεργοποιημένη τη διορθωτική ισοστάθμιση...
1589641111796.png


Οπότε μόλις ενεργοποιήθηκε αυτή,το πρώτο κομμάτι έγινε σύντομα κουραστικό ενώ το δεύτερο παρέμενε ουδέτερο...
1589641064929.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Κόγια αυτό πώς σου φαίνεται στις αντηχήσεις;


Από το μπλου ρεϊ είναι, στο πανί μου.

3 ντεσιμπέλ πάνω από στάθμη αναφοράς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Αυτή η φωνή πάντως, παρά τις τεχνικές ατέλειες λόγω εποχής, πιο καλή μου φαίνεται από τις ηχογραφήσεις που ανέβασες:


Δείτε το ολόκληρο. Για όνομα... ;)
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
@costas EAR
Καλά τι συγκρίνεις τώρα;;; τη Νίνα Σιμόν με ποια; όσο καλή και να είναι η άλλη, μιλάμε για τη Νίνα Σιμον. Αγαπημένη μου πολλά χρόνια, και έχει και την ποιο συγκλονιστικη ερμηνεία, ever, στο ενεργητικό της.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Αυτή η φωνή πάντως, παρά τις τεχνικές ατέλειες λόγω εποχής, πιο καλή μου φαίνεται από τις ηχογραφήσεις που ανέβασες:
η ηχογραφηση ειναι αψογη χερ δοκτορ
η φωνη ακουγεται σταθερα στο κεντρο
το πιανο ο ηχοληπτης το μοιρασε στο μισο -σωστα επραξε- ενα μικροφωνο στο αριστερο χερι ενα
στο δεξι ,οταν απο το μεσον και κατω η Νινα πεζ με το αριστερο χερι ακουγεται αριστερα
ευγε χερ ντοκτορ
 

Μηνύματα
442
Reaction score
561
Στο βίντεο Εσύ παίζεις κιθάρα;
οχι.

κ κωστα για τα ντουετα μαυρουδη-μαργαρη και την παραγωγη-ηχογραφηση αυτων, ετσι και ξεκινησουμε θα πανε 2-3 σελιδες εδω στο φορουμ...:whistling:

σχεδον ολοι οι δισκοι στη κιθαρα (εδω στην ελλαδα) ειναι αστα να πανε.
χλαπάτσα
:lol:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.605
Κόγια αυτό πώς σου φαίνεται στις αντηχήσεις;


Από το μπλου ρεϊ είναι, στο πανί μου.

3 ντεσιμπέλ πάνω από στάθμη αναφοράς.
Λίγο ρηβέρμπ, ξεκούραστο, εκτός των εντόνων περασμάτων. (Ήθελε λίγο πιο χαμηλά).??
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.572
Αυτή είναι μια "κριτική" που μόνο συ τολμάς να κάνεις. :gotcha:

Ακόμα κι από το ηχείο του κινητού ακούγονται τα τονισμένα πρίμα, αλλά είδες; Κανείς δεν το έθιξε.

Μπουμαρισμα στα δωμάτια, τα λίγα πριμακια παραπάνω περνάνε για "ανάλυση".
Όλα τα τυπικά ελληνικά σαλόνια έχουν χρόνους αντήχησης στο τέρμα τα γκάζια, εκτός από τα πρίμα, εκεί έχουν όλοι βύθιση, βάζουν κι ένα χαλί κάτω να ρουφάει λίγα ακόμα, ε, ποιον να ενοχλήσουν τα πρίμα;

Πάλι καλά να λες. Πάλι καλά.
Εμένα πάντως με ενόχλησαν, γι'αυτό και έψαξα να βρω άλλα video. Με αυτά που άκουσα, αυτή η "κριτική" ταιριάζει στις περισσότερες ηχογραφήσεις της συγκεκριμένης καλλιτέχνιδος, δεν είναι αποκλειστικότητα της συγκεκριμένης.

BTW το άκουσα σε αυτόν το χώρο (πρόχειρη μέτρηση χωρίς καμία "θεραπεία"):

BbLR-rt60.jpg


Μπιγκ μπατα μπουμ.
Αναφορά στο 5ο στοιχείο? Γι'αυτό σε πάω! 😍
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Να ρωτησω την γνωμη σας για μια ηχογραφηση; το παρακατω κομματι το πετυχα σε review high end ηχειων, απο ξενο reviewer, και θεωρείται audiophile.
η γνωμη σας;

δεν ξερω τι μπορειτε να καταλαβετε απο το youtube. αν το εχει καποιος στη συλλογη του, ακομα καλυτερα.
(ισως το εχει το tidal)
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.825
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top