Ένα μεγάλο μπράβο στην Sony Hellas...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Όπως πιθανώς γνωρίζετε, (έχω διαφημήσει την γκαντεμιά μου σε άλλο thread), την προηγούμενη Παρασκευή μου έκλεψαν ΞΑΝΑ το ραδιοCD στο εταιρικό αυτοκίνητο που κυκλοφορώ...

Μετά την πρώτη παραβίαση του αυτοκινήτου και την κλοπή του μανίσιου ραδιοCD, πήγα σε γνωστό κατάστημα εδώ στην Θεσσαλονίκη, το SPECTRA, ένα εξειδικευμένο κατάστημα από την SONY και προμηθεύτηκα ένα καινούριο. Τότε (πριν απο 3 μήνες) με είχαν ενημερώσει ότι αυτά τα προϊόντα της SONY, καλύπτονται από ασφάλεια κλοπής με κάποιους όρους που εξηγούνται σε επιστολή που θα μου έστελνε η ίδια η SONY, γι αυτό και τους άφησα τα πλήρη στοιχεία μου. Για κάποιον λόγο όμως, η εν λόγω επιστολή δεν έφτασε σε εμένα ποτέ.

Μετά την δεύτερη παραβίαση του αυτοκινήτου και την κλοπή του καινούριου μου πλέον ραδιοCD, πήγα στην SPECTRA να ρωτήσω τι γίνεται με την ασφάλεια κλοπής. Εκεί τα παιδιά μου είπαν ότι δυστυχώς οι ίδιοι δεν μπορούσαν να επέμβουν και μου έδωσαν τηλέφωνα της ίδια της SONY, αφού η ασφάλεια κλοπής καλύπτεται ΜΟΝΟΝ αν έχω κρατήσει την πρόσοψη της συσκευής, την οποία όμως εγώ δεν είχα, αφού την είχα βγάλει μεν, αλλά την άφησα στο ντουλαπάκι και ο κλεφτάκος δεν δυσκολεύτηκε να την βρει και να την πάρει.

Έχοντας υπόψη μου κάποιες φήμες για το service της SONY, δεν αισθάνθηκα και πολύ καλά και για να είμαι ειλικρινής απογοητεύτηκα. Αλλά έκανα λάθος.

Επικοινωνόντας με την SONY την Δευτέρα 11/7, μου είπαν ακριβώς το ίδιο πράγμα για τον όρο αυτόν ισχύος της εγγύησης κλοπής. Όταν εξέφρασα όμως τις αντιρρήσεις μου και το γεγονός ότι σε εμένα οι εν λόγω όροι δεν είχαν κοινοποιηθεί ποτέ, μου ζήτησαν να τους στείλω μια επιστολή με e mail. Και έτσι έπραξα, την ίδια μέρα.

Σήμερα 13/7 (μόλις μετά από 2 μέρες), με πήραν τηλέφωνο από την SONY HELLAS και χωρίς δεύτερη κουβέντα, χωρίς καν να μου ζητήσουν ένα πιστοποιητικό (κάποιο χαρτί δήλωσης στην αστυνομία ή κάτι άλλο), μου είπαν να πάω στην SPECTRA όπου θα μου δώσουν δωρεάν ένα καινούριο ραδιοCD.

Θεωρώ ότι η εν λόγω συμπεριφορά είναι άξια αναφοράς και αξίζουν συγχαρητήρια τόσο στη SONY HELLAS όσο και στους καλούς φίλους στην SPECTRA για την τόσο γρήγορη διευθέτηση του θέματός μου και για την άμεση εξυπηρέτηση που είχα.

Με κάτι τέτοιες κινήσεις κερδίζουν οι εταιρείες την εμπιστοσύνη του κόσμου.
Ένα μεγάλο μπράβο λοιπόν στην SONY HELLAS.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Τουλάχιστον κάποιοι συμπεριφέρονται σαν Ευρωπαίοι μέσα στο Ελλάντα...

Μακάρι να γίνουν περισσότεροι...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Σιγά-σιγά νομίζω ότι φτιάχνουν τα πράγματα και στην Ελλάδα!

Αν την αρχή την κάνουν οι μεγάλες εταιρίες (όπως φαίνεται να γίνεται...) νομίζω θα ακολουθήσουν όλοι...

Συγχαρητήρια και από μένα!
 

V

VIDEOMIX

Guest
Τουλάχιστον κάποιοι συμπεριφέρονται σαν Ευρωπαίοι μέσα στο Ελλάντα...

Μακάρι να γίνουν περισσότεροι...
Iσα ισα, σαν Έλληνες συμπεριφερθήκαν, με συναίσθημα. Οι ξένοι προσκολλημένοι στα τυπικά πάντα, θα έλεγαν στον φίλο μας Νίκο, πως δεν υσχίει η καλυψη της κλοπής και δεν θα γινόταν ποτέ η αντικατάσταση.
Γι'αυτό λοιπόν, μπράβο και απο μένα στην SONY ELLAS. :wink:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Μπράβο στη Sony Hellas, αλλά βρε παιδιά και εμείς ας μην χρησιμοποιήσουμε αυτές τις κινήσεις για να βγούμε και από επάνω...αυτές οι customer service policies να χρησιμοποιούνται για τις περιπτώσεις που πρέπει. Οι όροι είναι όροι, όχι ότι η Sony έχει ανάγκη, αλλά για να είναι αυτοί τυπικοί με εμάς, ας είμαστε και εμείς τυπικοί με αυτούς!

Την πρόσοψη στο ντουλαπάκι; Έλεος βρε Νίκο! :)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα στην SONY HELLAS!!
Νίκο είσαι πολύ τυχερός (μέσα στην ατυχία σου.......)


Βέβαια πολύ θα ήθελα να ακούσω την άποψη της SONY HELLAS για το CDX NC9950 που ΔΕΝ έχει αφαιρούμενη πρόσοψη!!! :roll: :wink: :wink: :wink:






Nίκοοοοοο..........Στείλε μου σε παρακαλώ 6 αριθμούς από το 1 ως το 49 παρακαλώ!!! (σε πμ προφανώς Νίκο........) :roll: :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen:
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ααα, το καινούριο το παρέλαβα χθες και είναι το SONY CDX-R3350, είναι σαν το παλιό μόνο που έχει και τηλεγ@μιόλη :wink: :lol:
 


Μηνύματα
1
Reaction score
0
Μου έχει τύχει - βασικά σου ζητάνε το τηλεκοντρόλ αντί για την πρόσοψη. Ιδέα δεν έχω γιατί αλλά τέλος πάντων...
 

Μηνύματα
206
Reaction score
0
Ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα στην SONY HELLAS!!
Νίκο είσαι πολύ τυχερός (μέσα στην ατυχία σου.......)


Βέβαια πολύ θα ήθελα να ακούσω την άποψη της SONY HELLAS για το CDX NC9950 που ΔΕΝ έχει αφαιρούμενη πρόσοψη!!! :roll: :wink: :wink: :wink:






Nίκοοοοοο..........Στείλε μου σε παρακαλώ 6 αριθμούς από το 1 ως το 49 παρακαλώ!!! (σε πμ προφανώς Νίκο........) :roll: :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen:
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.698
Μηνύματα
2.870.229
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top