Ένταση ήχου και στάθμη ενισχυτή.

Μηνύματα
1.511
Reaction score
1.843
Έχω τον YAMAHA RX-A810 (7-channel 1,050W = 160W x 7 (4 ohms, 1 kHz, 0.9% THD, 1ch driven); 700W = 100W x 7 (8 ohms, 20 Hz-20 kHz, 0.09% THD, 2ch driven ) και ηχεία 5.1 ROISTER HT-4000 (140wrms 6ohm 90db) , η ένταση έχει διαβάθμιση από -80 το τέρμα χαμηλό έως+10 η μέγιστη. Μου αρέσει η ένταση που βγάζει το σύστημα όταν έχω το ποτενσιόμετρο στο -20 σε ταινίες με DTS και στο -10 με true hd ή master audio (για κάποιο λόγο ακούγονται χαμηλότερα αυτές οι κωδικοποιήσεις) Με πρόσφατη αλλαγή καλωδίων δεν ανέβηκε η ένταση αλλά σίγουρα βγαίνει πιο γεμάτος ήχος (χαλάλι ο κόπος και η δαπάνη). Δεν γνωρίζω όμως εάν είναι σωστό να λειτουργεί ο ενισχυτής σε ρύθμιση κοντά στο τέρμα του, η θερμοκρασία που ανεβάζει όταν τον αγγίζω μετά από θέαση μιας ταινίας είναι λίγο πάνω από χλιαρός (θα έλεγα ελαφρώς ζεστός). Με ένα σετ ηχείων πχ αυτά υπάρχει περίπτωση λόγω των 6,5" οδηγών να έχω την ίδια ένταση αλλά με χαμηλότερη την στάθμη στον ενισχυτή έστω στο μισό της διαδρομής του, η λόγω της ίδιας περίπου ευαισθησίας των ηχείων θα είναι μία ή άλλη ; Η είναι εντελώς άστοχη η σκέψη μου και δεν έχει ανάγκη ο ενισχυτής μιας και μέχρι και στο 0 που τον έβαλα δεν κατάλαβα κλιπάρισμα ;
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Έχω τον YAMAHA RX-A810 (7-channel 1,050W = 160W x 7 (4 ohms, 1 kHz, 0.9% THD, 1ch driven); 700W = 100W x 7 (8 ohms, 20 Hz-20 kHz, 0.09% THD, 2ch driven ) και ηχεία 5.1 ROISTER HT-4000 (140wrms 6ohm 90db) , η ένταση έχει διαβάθμιση από -80 το τέρμα χαμηλό έως+10 η μέγιστη. Μου αρέσει η ένταση που βγάζει το σύστημα όταν έχω το ποτενσιόμετρο στο -20 σε ταινίες με DTS και στο -10 με true hd ή master audio (για κάποιο λόγο ακούγονται χαμηλότερα αυτές οι κωδικοποιήσεις) Με πρόσφατη αλλαγή καλωδίων δεν ανέβηκε η ένταση αλλά σίγουρα βγαίνει πιο γεμάτος ήχος (χαλάλι ο κόπος και η δαπάνη). Δεν γνωρίζω όμως εάν είναι σωστό να λειτουργεί ο ενισχυτής σε ρύθμιση κοντά στο τέρμα του, η θερμοκρασία που ανεβάζει όταν τον αγγίζω μετά από θέαση μιας ταινίας είναι λίγο πάνω από χλιαρός (θα έλεγα ελαφρώς ζεστός). Με ένα σετ ηχείων πχ αυτά υπάρχει περίπτωση λόγω των 6,5" οδηγών να έχω την ίδια ένταση αλλά με χαμηλότερη την στάθμη στον ενισχυτή έστω στο μισό της διαδρομής του, η λόγω της ίδιας περίπου ευαισθησίας των ηχείων θα είναι μία ή άλλη ; Η είναι εντελώς άστοχη η σκέψη μου και δεν έχει ανάγκη ο ενισχυτής μιας και μέχρι και στο 0 που τον έβαλα δεν κατάλαβα κλιπάρισμα ;
Για να τα βαλουμε σε μια ταξη, ο ενισχυτης σου δεν ειναι ουτε 1050W ουτε 700W.
160W ανα καναλι βγαζει οταν οδηγειται μονο ενα καναλι (και τα υπολοιπα δηλαδη δεν παιζουν), και 100W ανα καναλι οταν οδηγουνται δυο καναλια (δηλαδη 100WΧ2 = 200W).
Με 5 καναλια οδηγουμενα αν δεν αναφερει ο κατασκευαστης ποσα Watt βγαζει ανα καναλι, μην σου φανει παραξενο να ειναι 50W ανα καναλι και σιγουρα μην περιμενεις πανω απο 75W ακομα και με αρκετα υψηλοτερα ποσοστα παραμορφωσης.

Η ενταση εξαρταται απο την ευαισθησια των μεγαφωνων και την ισχυ του ενισχυτη. Οποτε με ιδιας ευαισθησιας ηχεια δεν θα ηταν λογικο να περιμενεις μεγαλυτερες εντασεις.
Ωστοσο οι τιμες ευαισθησιας των ηχειων σπανια ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα οποτε ανεξαρτητα με τις τιμες που δηλωνουν οποιοδηποτε αποτελεσμα θα ηταν πιθανο αναλογα με το ποσο ψευδεται ο κατασκευαστης.

Περα απο την ευαισθησια ομως η διαμετρος του γουφερ εχει αρκετα μεγαλη σημασια στην αποδοση των χαμηλοτερων συχνοτητων και των δυναμικων οποτε ενα ηχειο με μεγαλυτερα γουφερ, αναμενεται να αποδιδει καλυτερα και με λιγοτερες παραμορφωσεις στις χαμηλοτερες συχνοτητες.

Για να κανεις μια αναβαθμιση που να εχει το αποτελεσμα που ψαχνεις ειναι απαραιτητο να ληφθουν υποψην τουλαχιστον δυο παρα πολυ σημαντικες παραμετροι.
Οι διαστασεις του χωρου, και η αποσταση ακροασης απο τα τρια εμπρος ηχεια.
Επισης ειναι πολυ σημαντικο να τηρουνται και οι βασικοι κανονες ορθης τοποθετησης των ηχειων, εντος των προδιαγραφων για Home Cinema, διαφορετικα μηδενιζεται η αξια της οποιας αναβαθμισης.
 

Μηνύματα
1.511
Reaction score
1.843
Ο χώρος είναι αρκετά δύσκολος μιας και πρόκειται για τρία δωμάτια δίχως μεσοτοιχία (κουζίνα-τραπεζαρία-σαλόνι) , 5,5χ10 στο σύνολο αλλά το σημείο του σαλονιού 5,5χ3,5 , η απόσταση ακρόασης από τα εμπρός 4,5 μέτρα . Το 10" υπογούφερ καλύπτει τις απαιτήσεις μου μιας και μπορεί και δονεί τον καναπέ, ίσως και γιατί είναι χωμένο σε γωνία .

IMG_20230213_070300035_HDR_1.jpg
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Όπως αναφέρθηκε και ποιο πάνω από το φίλο, στο θέμα της ευαισθησίας των ηχείων , κοίτα για κάποια που έχουν πολύ μεγαλύτερη ευαισθησία από τα δικά σου. π.χ KLIPSCH και βέβαια μοντέλα με το μεγαλύτερο woofer που αντέχει η τσέπη σου. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο να μπεις στη διαδικασία αλλαγής, αλλά έτσι είναι αυτό το χόμπι.
Τη ίδια "φάση" είχα περάσει κι εγώ, με κάποια μεσαία klipsch, και κατέληξα στα RF-7, τότε είχα τις ίδιες εντάσεις στο χώρο και το "master volume" έδειχνε 6-7 νούμερα ποιο κάτω!!!
Τώρα αν θες ο yamaha σου να μη ζεσταίνεται, επιπλέον μπορείς να συνδέσεις πάνω του, κάποιον πολυκάναλο "τελικό ενισχυτή"!!
Οπότε εκεί θα δουλεύει "ρελαντί" σαν προ-ενισχυτής.
 

gid

Μηνύματα
7.412
Reaction score
8.653
Θέμα θερμοκρασιακό δεν έχει ο ενισχυτής σου.

Αυτό που σε χαντακώνει (δεδομένου πάντα ότι θες να ακούς δυνατά) είναι η τεράστια απόσταση ακρόασης.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ο χώρος είναι αρκετά δύσκολος μιας και πρόκειται για τρία δωμάτια δίχως μεσοτοιχία (κουζίνα-τραπεζαρία-σαλόνι) , 5,5χ10 στο σύνολο αλλά το σημείο του σαλονιού 5,5χ3,5 , η απόσταση ακρόασης από τα εμπρός 4,5 μέτρα . Το 10" υπογούφερ καλύπτει τις απαιτήσεις μου μιας και μπορεί και δονεί τον καναπέ, ίσως και γιατί είναι χωμένο σε γωνία .

View attachment 281100
Τα μέχρι στιγμής δεδομένα είναι ότι 1) είσαι ευχαριστημένος με τις εντάσεις, και 2) είσαι ευχαριστημένος με το subwoofer επειδή δονείται ο καναπές αλλά το μόνο σου "πρόβλημα" σε εισαγωγικά, είναι ότι ανησυχείς για τον ενισχυτή μην τυχόν και τον ζοριζεις.
Με αυτά τα δεδομένα, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
Ο ενισχυτής σου δεν θα πάθει τίποτα σε αυτές τις εντάσεις αλλά και γενικότερα σε ότι εντάσεις κι αν παίζεις. Οι Yamaha έχουν τόσα ρελέ προστασίας που είναι αδύνατο να πάθει ζημιά ο ενισχυτής από κάτι τέτοιο.
Αν όμως θες αναβάθμιση, καλό θα ήταν να προσδιορίσεις τι ακριβώς θα ήθελες να πετύχεις και τι αλλαγές είσαι διατεθειμένος να κάνεις.
 


Μηνύματα
1.511
Reaction score
1.843
Τώρα αν θες ο yamaha σου να μη ζεσταίνεται, επιπλέον μπορείς να συνδέσεις πάνω του, κάποιον πολυκάναλο "τελικό ενισχυτή"!!
Οπότε εκεί θα δουλεύει "ρελαντί" σαν προ-ενισχυτής.
Δηλαδή κάτι σαν ;


Αν όμως θες αναβάθμιση, καλό θα ήταν να προσδιορίσεις τι ακριβώς θα ήθελες να πετύχεις και τι αλλαγές είσαι διατεθειμένος να κάνεις.
Βασικά όπως προανέφερα ικανοποιημένος είμαι, φτάνει να μην είναι στο όριο ο ενισχυτής , που όπως διαβάζω στα γραφόμενά σου δεν έχει ανάγκη. Σίγουρα μελλοντικά (ίσως και μέσα στην χρονιά αν τα καταφέρω) θα αλλάξω ηχεία με 6.5" woofer , δεν ξέρω γιατί αλλά πιστεύω πως ίσως και με χαμηλότερη ένταση να δώσουν όγκο στον ήχο , αν δεν τουλάχιστον θα είναι χορταστικά στο μάτι !

Ίσως και επειδή γυρίζει από παλιά στο μυαλό μου μια φράση που είχα διαβάσει σχετικά με τα μεγέθη : " Πως είναι δυνατόν να χωρέσει μία ολόκληρη ορχήστρα σε τόσο μικρά ηχεία "
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δηλαδή κάτι σαν ;




Βασικά όπως προανέφερα ικανοποιημένος είμαι, φτάνει να μην είναι στο όριο ο ενισχυτής , που όπως διαβάζω στα γραφόμενά σου δεν έχει ανάγκη. Σίγουρα μελλοντικά (ίσως και μέσα στην χρονιά αν τα καταφέρω) θα αλλάξω ηχεία με 6.5" woofer , δεν ξέρω γιατί αλλά πιστεύω πως ίσως και με χαμηλότερη ένταση να δώσουν όγκο στον ήχο , αν δεν τουλάχιστον θα είναι χορταστικά στο μάτι !

Ίσως και επειδή γυρίζει από παλιά στο μυαλό μου μια φράση που είχα διαβάσει σχετικά με τα μεγέθη : " Πως είναι δυνατόν να χωρέσει μία ολόκληρη ορχήστρα σε τόσο μικρά ηχεία "
Σταματα να ανησυχεις για τον ενισχυτη. Το μονο προβλημα που θα εχει αν παιζει στο οριο θα ειναι η παραμορφωση. Αν δεν ακους δυνατα δεν θα σε απασχολει ουτε αυτο.
Τωρα οσον αφορα μια πιθανη αναβαθμιση, υπαρχουν αντικειμενικα κριτηρια που θα σε βοηθησουν στο να κανεις μια σωστη επιλογη.
Αυτη τη στιγμη το συστημα που εχεις εχει καποια πλεονεκτηματα και καποια μειονεκτηματα και ταυτοχρονα ο χωρος και η διαρρυθμιση δημιουργουν καποιους περιορισμους που δυσκολευουν την κατασταση.
Το βασικο και πολυ σημαντικο πλεονεκτημα που κατα τη γνωμη μου ευθυνεται για την ικανοποιητικη αποδοση ειναι η ομοιογενεια των 5 ηχειων
Τα 4 ειναι ακριβως ιδια και το κεντρικο χρησημοποιει ιδιες μοναδες και αν εξαιρεσεις το προβλημα που εχουν τα περισσοτερα κεντρικα ηχεια και που ισχυει και στο δικο σου (αυτο της οριζοντιας διασπορας) το αποτελεσμα ειδικα σε ταινιες ειναι σιγουρα καλυτερο απο αλλα συστηματα που χρησημοποιουν διαφορετικα ηχεια εμπρος πισω και κεντρικο.
Το μειονεκτημα τους ειναι τα μικροσκοπικα γουφερ που αδυνατουν να αποδωσουν σωστα ακομα και μεσοχαμηλες συχνοτητες τα οποια ομως ταυτοχρονα λογω του μικρου τους μεγεθους τα καταφερνουν καλυτερα απο αλλα στις μεσουψηλες συχνοτητες και ειδικα στο σημειο κροσοβερ.
Αν η διαταξη στον χωρο ηταν διαφορετικη με τον καναπε στα 2.5 μετρα απο την τηλεοραση, τοτε το συστημα θα ακουγοταν πολυ καλυτερα και πολυ πιο κοντα στις προδιαγραφες του.
Αυτη τη στιγμη με την θεση ακροασης στα 4μετρα τα ηχεια απλα υποφερουν και φυσικα αδυνατουν να αποδωσουν αυτο που πρεπει ανεξαρτητα αν εσυ υποκειμενικα εισαι ευχαριστημενος.
Εδω να σημειωσω οτι ουτε τα 6.5" ενδεικνυνται για τετοια αποσταση ακροασης. Βασικα αν θες καποια ουσιαστικη βελτιωση στο συστημα θα πρεπει να ξεκινησεις ειτε με μειωση της αποστασης ακροασης ειτε ακομα καλυτερα με αλλαγη της διαταξης γιατι εκτος απο την μεγαλη αποσταση ακροασης εχεις και πολυ μεγαλη ανομοιογενεια στον ηχο λογω της ασυμμετριας που δημιουργειται απο τον τοιχο στην δεξια πλευρα και το κενο απο την αριστερη πλευρα.
Επισης μια που ο ενισχυτης σου εχει εξοδους pre-out θα σου συνιστουσα οταν θα κοιταξεις για αναβαθμιση να κοιταξεις πολυ σοβαρα την αγορα ενεργων ηχειων με γουφερ τουλαχιστον 8 ιντσων, τα οποια να ειναι τουλαχιστον τα τρια εμπρος, (και ιδανικα ολα) ακριβως ιδια. Ετσι θα απελευθερωσεις και τον ενισχυτη σου απο το βαρος της ισχυος μια που τα ενεργα ηχεια διαθετουν δικο τους ενσωματωμενο ενισχυτη σχεδιασμενο ακριβως για να ταιριαζει μαζι τους.
 
  • Like
Reactions: gid

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
για κάποιο λόγο ακούγονται χαμηλότερα αυτές οι κωδικοποιήσεις
Ακούς πιο δυνατά το DTS και το Dolby Digital επειδή είναι συμπιεσμένες μορφές ήχου με περιορισμένο δυναμικό εύρος .
Master Audio , True Hd , dts x , Atmos με core true hd είναι ασυμπίεστες μορφές ήχου με μεγάλο δυναμικό εύρος .
Δίνεις λίγο παραπάνω ένταση ακούς πολύ περισσότερη λεπτομέρεια πιο γεμάτο ήχο πιο ποιοτικό fle , γενικότερα ποιοτικότερα .
Στις αποστάσεις που ακούς θες τελικό, θα ζωντανέψει το σύστημα σου .
Επίσης χρειάζεσαι ηχεία , μεγάλα ηχεία είτε να μετακινήσεις τη θέση ακρόασης αρκετά πιο κοντά .
Μην κοιτάς έτοιμα σετ ηχείων . Εάν δε μπορείς όλα μαζί πάρε δυο καλά για μπροστά μετά πάρε ένα κεντρικό μετά δυο πίσω κτλ , όλα ίδια σειρά ίδιο μέγεθος . Όσο πιο πολλά φτηνιάρικα πράγματα πάρεις τώρα τόσο πιο πολλά θα ξοδέψεις στο τέλος .
 
Last edited:



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Η απάντηση είναι σε σχέση με αυτό που ρώτησε. Επίσης δήλωσε ότι είναι ικανοποιημένος.
Αν τώρα θέλει αλλαγή, τα ξαναλέμε.
 

Μηνύματα
1.511
Reaction score
1.843
Σας ευχαριστώ , ησυχάζω ως προς το αν πάθει κάτι ο ενισχυτής.
Η σκέψη των μεγαλύτερων ή ενεργών ηχείων όμως θα συνεχίσει να γυρίζει στο μυαλό μου .................
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.936
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top