Έστησαν την ροκ στο εδώλιο

A

AKARL

Guest
Οι Judas Priest, ως γνωστόν, είναι συγκρότημα της μέταλ μουσικής.

Οι Judas Priest δεν είναι αλήτες. Είναι καλιτέχνες.

Ειπώθηκαν

“ Όταν μεγαλώσει θα γίνει άντρας.”
- Η μαμά του Rob Halford στον μπαμπά του

“ Θα βγάλω και μαλλιά όταν μεγαλώσω?”

- Ο Rob προς την μαμά του

“Καράφλα σημαίνει τεστοστερόνη”

- Τέλλυ Σαβάλλας

“Ρε μήπως είσαι τοιούτος?”
- Οι Judas Priest στον Rob

“Άμα σας γ@μήσω, θα σας δείξω εγώ ποιος είναι τοιούτος”
- Ο Rob στους Priest

Άστο καλύτερα, ήμαστε παντρεμένοι.”
- Οι Judas Priest στον Rob

Η γέννηση

Ξεκίνησαν την καριέρα τους στο χωριό "Προύστη" της βουκολικής Αργολίδας και μεσουράνησαν την δεκαετία του '90 γυρίζοντας την ελληνική επαρχία, κάνοντας διαδοχικές λάιβ εμφανίσεις μαζί με την Φιλιώ Πυργάκη, την Έφη Θώδη και τον Πασχάλη Αρβανιτίδη.

Όλα άρχισαν όταν τον Ιούνιο του 1980, ο δεκάχρονος Λάκης Μπαλάσκας πήγε στο πανηγύρι του χωριού του με τον πατέρα του, όπου ενθουσιάστηκε από το ζουμερό γουρουνόπουλο και την άφθονη
ρετσίνα που σέρβιραν τζάμπα. Του άρεσε τόσο πολύ το πανηγύρι που αποφάσισε να δημιουργήσει το δικό του πανηγύρι για να γιορτάζει όταν του κάνει κέφι. Είπε την ιδέα του στον Γιώργο Παπαζαφυροπουλόπουλο και στον Παναγιώτη Κουλουμπουκοτακόπουλο - παιδιά της χωριού του - και ξεκίνησαν να παίζουν μουσική. Στο τραγούδι ήταν ο Λάκης, στο μπουζούκι ο Γιώργος, και στο ντέφι ο Παναγιώτης. Δίνοντας φόρο τιμής στο χωριό τους "Προύστη", ονόμασαν την μπάντα τους "Τσόντας Προυστ". Το πρώτο συνθετικό προέρχεται από το ότι όταν τα παιδιά δεν έπαιζαν μουσική έβλεπαν τσόντα στο βίντεο του Λάκη Μπαλάσκα.


ωωωω μεγάλε μανιτού, δώσε μου μαλλιά

Η βάφτιση του Πυρός

Ήταν χειμώνας του 1982, όταν στην αυλή του Παναγιώτη η μπάντα έκανε την καθημερινή πρόβα της. Από τα υψηλά ντεσιμπέλ του ντεφιού (γενική της λέξεως ντέφι) η γιαγιά του Παναγιώτη που κοιμόταν ξύπνησε και άρχισε να βρίζει τον εγγονό της και την μπάντα του. Μέσα στον σαματά παράκουσε και είπε το όνομα της μπάντας "Τζούντας Πριτς". Το όνομα άρεσε στα παιδιά που το υιοθέτησαν και αυτό τους έκανε γνωστούς.


πηγαίνοντας στην συναυλία


...για ένα εισιτήριο...

Η άνδρωση (σημ. δεν ειναι αρρώστια)

Μάρτη του 1986, στο πανηγύρι του Άι Γιάννη του Ακεταλδεύδη στο χωριό Μέρμπακα της Αργολίδος, ο Λάκης και η παρέα του ενθουσιάζουν την πρωτομαστόρισσα του καλαματιανού Φιλιώ Πυργάκη. Αυτή τους παίρνει μαζί στην περιοδεία της με τίτλο "Η Φιλιώ και το επιτελείο της Λάιβ" και γύρισαν όλη την επαρχία, από τους Γαργαλιάνους Μεσσηνίας έως τα Τζουμέρκα Ακαρνανίας. Η λαϊκή αποδοχή ήταν τεράστια. Γεωργοί και κτηνοτρόφοι έκαναν λαϊκό προσκύνημα και έφτασαν στο σημείο να δίνουν τις κόρες τους με προίκα ως νύφες στους Τζούντας Πριτς.

Δισκογραφία
  • Rocka Ψόλλα (1974)
  • Μad Pigs of Destiny (1976)
  • Jean After Jean (1977)
  • I didn't passed the Class (1978)
  • Drilling Machine (1978)
  • British Beer (1980)
  • Point of Entry (1981)
  • Ουρλιάζοντας για...Δικαιοσύνη (1982)
  • Υπερασπιστές (1984)
  • Είσαι Turbo (1986)
  • Ram It Down (1988)
  • Παυσίπονο (1990)
  • Jugulator (1997)
  • Demolition (2001)
  • Angelica on Masturbation (2005)
  • Mustarda (2008)
  • Ο Λυτρωτής των Ψύχουλων (2014)
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
...Mια ανοιξιάτικη ημέρα του 1973 η πισίνα στον τελευταίο όροφο του Continental Hyatt House Hotel στο Λος Άντζελες ήταν γεμάτη από ανήλικα κορίτσια -με ή χωρίς μπικίνι. Το σκηνικό είχε στηθεί για ένα ακόμη ξέφρενο πάρτι των Led Zeppelin. Τα κορίτσια, το ένα μετά το άλλο βουτούσαν στο νερό ζαλισμένα από τα ναρκωτικά και το αλκοόλ ενώ τα μέλη του συγκροτήματος και οι φίλοι τους τα παρακολουθούσαν ρίχνοντάς τους λάγνες ματιές...

1639639040657.png


 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Σιγά τα ωά.

Αυτή η τακτική εντυπωσιασμού του να κρίνουμε κάτι που γινόταν τότε με τα κριτήρια του σήμερα, προφέρεται μόνο για αυτό που την χαρακτήρισα: εντυπωσιασμό. Έλεος κάπου...

Κι όλα αυτά που περιγράφονται στο βιβλίο, συνέβαιναν ή/και τα έκαναν όλα τα δημοφιλή συγκροτήματα εκείνης της εποχής. Διάβασα σε μια βιογραφία του Ozzy, ότι τις ημέρες που έπαιξαν στο California Jam, κάθε πρωί, στο τραπεζάκι του δωματίου τους στο ξενοδοχείο, υπήρχε ένα bowl (γαβάθα) γεμάτο μέχρι επάνω με κοκαΐνη. Ε, και; Πριν πενήντα χρόνια, έτσι λειτουργούσε η βιομηχανία του θεάματος. Πενήντα χρόνια μετά, άλλαξαν πολλά. Οπότε κρίνουμε τα σύγχρονα δεδομένα και τα σύγχρονα κριτήρια (π.χ. νόμους, τάση επιβολής των νόμων κτλ) και τα παλαιότερα δεδομένα με τα παλαιότερα κριτήρια.

Και το ρεπορτάζ από το "Πρώτο Θέμα" γτπκ είναι.

Υ.Γ.: @Mr Spock δεν τα γράφω προς/για εσένα αυτά, γενικά μιλάω.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
...να ρωτησω κατι , αν μια κοπελα επιθυμει να κανουμε τρελιτσες επειδη ειμαι πολυ μεγαλος ροκ σταρ , και εγω εκμεταλευτω την ιδιοτητα μου αυτη και ενδοσω στον οσο να ναι πειρασμο.. δεν υπαρχει καποια ανηθικοτητα ? :smoke:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
... έτσι και αλλιώς , για τους fan και όχι μόνο , αυτά είναι αναμενόμενα προτερήματα
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
ωραια χρονια ηταν αλλα επρεπε να παρεις lsd για να δεις χρωμα.... εχω δει φωτογραφιες απο τοτε ειναι ολες μαυροασπρες.. 🐒
 

Μηνύματα
29.071
Reaction score
23.093
...να ρωτησω κατι , αν μια κοπελα επιθυμει να κανουμε τρελιτσες επειδη ειμαι πολυ μεγαλος ροκ σταρ , και εγω εκμεταλευτω την ιδιοτητα μου αυτη και ενδοσω στον οσο να ναι πειρασμο.. δεν υπαρχει καποια ανηθικοτητα ? :smoke:
ΟΧΙ...

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΜΗΝΥΣΗ ΜΕΤΑ ΟΤΙ ΣΕ ΒΙΑΣΑΝ.....😛
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
χαχα...εχω μια αμυδρα αισθηση οτι εχει συμβει κατι τετοιο...απλα μου διαφευγει η περιπτωση ...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΙ ΧΟΥΝΤΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΖΩΕΣ.

Δεν ήταν ανάλογη περίπτωση. Σε αυτά που διαβάζουμε στο απόσπασμα του βιβλίου, η ίδια η μητέρα της ανήλικης την οδήγησε στο ξενοδοχείο για να συνευρεθεί με τα μέλη του συγκροτήματος. Στην περίπτωση των "Νοστράδαμος" υπήρξε καταγγελία από την οικογένεια της κοπέλας. Επίσης, ffs, τότε είχαμε Χούντα στην Ελλάδα. Τι ακριβώς συγκρίνουμε; Το πολίτευμα των ΗΠΑ με τις όποιες ελευθερίες (νόμιμες κι όχι και τόσο νόμιμες...) και τη Χούντα; Μήλα με πορτοκάλια, φίλε μου, Γρηγόρη.
 

Μηνύματα
29.071
Reaction score
23.093
Δεν ήταν ανάλογη περίπτωση. Σε αυτά που διαβάζουμε στο απόσπασμα του βιβλίου, η ίδια η μητέρα της ανήλικης την οδήγησε στο ξενοδοχείο για να συνευρεθεί με τα μέλη του συγκροτήματος. Στην περίπτωση των "Νοστράδαμος" υπήρξε καταγγελία από την οικογένεια της κοπέλας. Επίσης, ffs, τότε είχαμε Χούντα στην Ελλάδα. Τι ακριβώς συγκρίνουμε; Το πολίτευμα των ΗΠΑ με τις όποιες ελευθερίες (νόμιμες κι όχι και τόσο νόμιμες...) και τη Χούντα; Μήλα με πορτοκάλια, φίλε μου, Γρηγόρη.
ΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΗΤΑΝ ΣΚΕΥΩΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΡΟΔΙΝΑ

ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ.

ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΧΑΝ "ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ" ΑΠΟ ΤΟ FBI.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.... στην Αμερικη ηταν αλλιως τα πραγματα (και σε εντελως διαφορετικη κλιμακα) και κανεις δεν εχει μεινει να μας πει πως πραγματικα ηταν, και εδω που τα λεμε καλητερα. Καταρχην, ειναι πολυ γενικο να μιλαμε για μια τοσο μεγαλη χωρα, εχουμε ελαχιστη γνωση (και δυνατοτητα αντιληψης) της καταστασης των κοινωνικων στρωματων (και ανα πολιτεια - πολη) και βεβαια της διακινησης ιδεων και των σχετικων κινηματων (μαζι με τα ναρκωτικα και ολαυτα),και βεβαια την πολιτικη κατασταση τοτε.
-
του πουτ ιτ σιπλυ, σχηματικα ας πουμε, οι νοστραδαμος θα ειχαν γινει πολυ πιο γνωστοι και θρυλοι αν ηταν γεννημενοι στην αμερικη....και βεβαια κατι αντιστοιχο .. που χου οι Greatful Dead... θα τους ειχαν εκτελεσει κατα τη διαρκεια της χουντας .... just sayin'
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top