Ήχοι "τριξίματος" μέσω Η/Υ από την κάρτα γραφικών!

Μηνύματα
27
Reaction score
10
Χαιρετίζω άπαντες χαιφιντελάδες!!!

Προσφατα βρήκα μια ανάρτηση που περιγράφει το πρόβλημα που είχα εντοπίσει εδώ και αρκετα χρόνια αλλά δε μπορούσα να συγκεκριμενοποιήσω.
(Ιδού η ανάρτηση:)


Οι ήχοι αυτοί είναι ανάλογοι με την ένταση ενισχυτή, την ένταση του Η/Υ, την κίνηση του ποντικού, την αναπαραγωγή βιντεο και γενικά με την κίνηση στην οθόνη.

Εντάξει νομίζω εντόπισα το πρόβλημα.
Είναι η λύση του αυτή που φαντάζομαι όμως; Δηλαδή ένα DAC;

Επίσης μιας και είμαι ήδη κάτοχος ενός V-LPS της MF σκεφτόμουν να αγόραζα ένα V-DAC της MF για να ταιριάζουν οπτικά.. Διάβασα βέβαι για την διαφορά του συγχρονισμένου και ασύγχρονου USB και δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό και αμα με επιρρεάζει σε κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους αφιερώσουν τον χρόνο τους για το πρόβλημα μου.
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Αν θέλεις απλά usb dac, μην ασχοληθείς με το v-dac, ειδικά την πρώτη έκδοση που δεν έχει ασύγχρονη usb. Ψάξε για το v-dac II (το οποίο όμως είναι ασημένιο και όχι μαύρο) και για το v90 (που είναι και αυτό ασημένιο). Αν τώρα θέλεις ένα μαύρο usb dac, πάρε από το διαδίκτυο ένα topping D10S με ένα κατοστάρικο και κάτι ψιλά,που είναι καλύτερο έτσι και αλλιώς.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
10
Αν θέλεις απλά usb dac, μην ασχοληθείς με το v-dac, ειδικά την πρώτη έκδοση που δεν έχει ασύγχρονη usb. Ψάξε για το v-dac II (το οποίο όμως είναι ασημένιο και όχι μαύρο) και για το v90 (που είναι και αυτό ασημένιο). Αν τώρα θέλεις ένα μαύρο usb dac, πάρε από το διαδίκτυο ένα topping D10S με ένα κατοστάρικο και κάτι ψιλά,που είναι καλύτερο έτσι και αλλιώς.
- Γνωρίζεις εαν θα λύσω το πρόβλημα του "τριξίματος" με αυτά τα DAC;
- Επίσης θεωρείς πως υπάρχει ακουστική διαφορά αναμεσα στο συγχρονισμένο και στο ασύγχρονο USB;

* Επίσης, αν αποκλείσουμε το V-DAC που είναι της ίδιας σειράς, τότε νομίζω μικρή σημασία έχει το χρώμα, περισσότερο θα με ενδιαφέρει ο συνδυασμός αποδοτικότητα / τιμή.

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!
 
Last edited:

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Η δική μου απάντηση έχει να κάνει με το καθαρά ηχητικό κομμάτι. Η ασύγχρονη σύνδεση σου δίνει τη δυνατότητα να αναπαραγεις ότι αρχείο θέλεις και προφανώς θα ακούσεις καλύτερα μιας και η εξέλιξη στα ψηφιακά είναι τεράστια από την εποχή που δεν υπήρχαν dac με ασύγχρονη σύνδεση (10+ χρόνια). Τώρα για το αν η προσθήκη dac θα μειώσει τους τριγμούς......... υποθέτω πως ναι μιας και θα απαλλαγεί η αναπαραγωγή του ήχου από την μητρική. Αλλά να πω την αλήθεια, μου κάνει και λίγο σαν μεταφυσική όλο αυτό.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
- Γνωρίζεις εαν θα λύσω το πρόβλημα του "τριξίματος" με αυτά τα DAC;
- Επίσης θεωρείς πως υπάρχει ακουστική διαφορά αναμεσα στο συγχρονισμένο και στο ασύγχρονο USB;

* Επίσης, αν αποκλείσουμε το V-DAC που είναι της ίδιας σειράς, τότε νομίζω μικρή σημασία έχει το χρώμα, περισσότερο θα με ενδιαφέρει ο συνδυασμός αποδοτικότητα / τιμή.

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!
Δεν φταίει το ντακ και ούτε θα σου λύσει τέτοια θέματα οποιοδήποτε ντακ. Είναι καθαρά θέμα πηγής, και των θορύβων που δημιουργούνται σε τέτοιο περιβάλλον. Πισι για hifi μόνο fanless με ssd δίσκο - δίσκους , όλα τα άλλα είναι υποκατάστατα δυστυχώς και δεν είναι hifi.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Δεν φταίει το ντακ και ούτε θα σου λύσει τέτοια θέματα οποιοδήποτε ντακ. Είναι καθαρά θέμα πηγής, και των θορύβων που δημιουργούνται σε τέτοιο περιβάλλον. Πισι για hifi μόνο fanless με ssd δίσκο - δίσκους , όλα τα άλλα είναι υποκατάστατα δυστυχώς και δεν είναι hifi.
Όχι απαραίτητα. Στο δικό μου nuc που είχε παρόμοιο πρόβλημα, ήταν θέμα βρογχου γείωσης. Μόλις έλυσα το πρόβλημα απογειώθηκε η απόδοση και επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή. Σύντομα θα δοκιμάσω και το fanless, αλλά ήδη είναι σε πολύ καλό επίπεδο.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Όχι απαραίτητα. Στο δικό μου nuc που είχε παρόμοιο πρόβλημα, ήταν θέμα βρογχου γείωσης. Μόλις έλυσα το πρόβλημα απογειώθηκε η απόδοση και επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή. Σύντομα θα δοκιμάσω και το fanless, αλλά ήδη είναι σε πολύ καλό επίπεδο.
Διαφωνώ φίλτατε! :D
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Αν η σύνδεση είναι με HDMI η φθηνή λύση είναι το κόψιμο του αγωγού της γείωσης στο HDMI.
Η "ακριβή" λύση είναι ένα pure fiber HDMI ( π.χ. Celerity ).
Υπάρχει και το troubleshooting μέχρι αηδίας, κάπου υπάρχει θέμα στην γείωση/ground loop.

Αν αναφέρεσαι σε άλλο είδος σύνδεσης έχει και άλλους τρόπους ( θεμιτούς ή μη, ανάλογα το πόσο ενοχλούν οι "παρενέργειες" τους )
 

Μηνύματα
27
Reaction score
10
- Στην περίπτωση ασυγχρονου DAC που χρονιζει με δικό του επεξεργαστή και οχι με της πηγής δεν θα γλιτώσω από τα τριξίματα κατα το scroll με το ποντικι ας πουμε;

- Νομίζω πως το αν έχει ή οχι ανεμιστήρες+HDD ο Η/Υ δεν έχει να κάνει με το πρόβλημα του τριξίματος. Συμφωνώ πως αυτά δημιουργούν θόρυβο όμως.

Απ' ό,τι κατάλαβα δεν υπάρχει κάποιος που να είχε το πρόβλημα αυτό και να το ξεπέρασε με DAC..

Υ.Γ. Και πάλι ευχαριστώ όλους του συμμετέχοντες για τα "φώτα" τους!
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Στο nuc μου είχα παρόμοιο πρόβλημα. Ό,τι κι αν έκανα, όπου κι αν έβαζα τα καλώδια ( usb, interconnects, τροφοδοσίας κλπ ), άκουγα στα ηχεία τον επεξεργαστή του nuc να "εργάζεται" όταν γύριζα τη ροδέλα του ποντικιού, όταν άνοιγαν παράθυρα στα windows και γενικά, άκουγα τη δραστηριότητα του επεξεργαστή, καθώς και ένα μόνιμο φύσημα. Φαντάσου ότι ακούω σε 1.8m απόσταση απο τα ηχεία και διέκρινα αυτό το θόρυβο και απο τη θέση ακρόασης. Δοκίμασα να βάλω το Nuc σε άλλη γραμμή ρεύματος, μειώθηκε κάπως το πρόβλημα, αλλά πολύ λίγο. Έφτιαξα και xlr καλώδια για dac προς τον τελικό ( οδηγώ τον τελικό με το dac καθώς το δεύτερο έχει μεταβλητή έξοδο ), τίποτα, τα ίδια. Πάνω που άρχισα να απογοητεύομαι, διάβασα κάπου ότι το πρόβλημα οφείλεται σε βρόγχο της γείωσης. Ήταν εύκολο να πάρω ένα καλώδιο τροφοδοσίας, να του κόψω το φις και να βάλω ένα νέο έχοντας συνδέσει μόνο φάση και ουδέτερο, χωρίς γείωση ( δεν το προτείνω για μηχανήματα με μεταλλικό περίβλημα, το τροφοδοτικό του nuc έπαιρνε γείωση ενώ στο κυρίως μηχάνημα έδινε μόνο dc 19v ). Σύνδεσα τον υπολογιστή, άναψα τον τελικό, άκρα του τάφου σιωπή. Φύσημα και θόρυβοι ούτε κατά το ελάχιστο. Όπως έχω γράψει στο νήμα μου, έγινε τόσο αθόρυβο το σύστημα που έπρεπε να κοιτάξω τα leds του τελικού για να σιγουρευτώ ότι τον είχα ανάψει.
Όλο αυτό το πανηγυράκι με τους θορύβους επηρέαζε αισθητά το ηχητικό αποτέλεσμα, δεν ήταν απλά θόρυβος. Έφερνε μια σκληράδα στον ήχο και μια αίσθηση συμπίεσης.
Κάτι που μπορείς να κάνεις, είναι να δοκιμάσεις με ένα laptop αντί του σταθερού υπολογιστή, καθώς τα τροφοδοτικά τους δεν είναι γειωμένα. Αν δεις βελτίωση, τότε έχεις θέμα βρόγχου γείωσης.
 
Last edited:

Μηνύματα
27
Reaction score
10
" όπου κι αν έβαζα τα καλώδια ( usb, interconnects, τροφοδοσίας κλπ ), άκουγα στα ηχεία τον επεξεργαστή του nuc να "εργάζεται" όταν γύριζα τη ροδέλα του ποντικιού, όταν άνοιγαν παράθυρα στα windows και γενικά, άκουγα τη δραστηριότητα του επεξεργαστή, καθώς και ένα μόνιμο φύσημα "

Ακριβώς αυτό!

* Τι είναι το " nuc ";

Δηλαδή το πρόβλημα το ξεπέρασες κόβοντας την γείωση από την τροφοδοσία του ενισχυτή και αφήνοντας μόνο φάση και ουδέτερο;
Επικίνδυνο ακούγεται, νομίζω θα ήταν πιο καλά να ψάξω το θέμα της γείωσης καλύτερα..

π.χ. Ίσως να ψάξω να δω αν έχω θεμελιακή γείωση στο σπίτι, ή κάποιο καλό πολύμπριζο ίσως;
Δεν ξέρω..
Να αναφέρω πως στο ηχοσύστημα μου υπάρχει ένα eq και ένας προενισχυτής που μεγενθύνουν το πρόβλημα..

Πιο συγκεκριμένα:

1. Η/Υ + eq
2. Πικαπ + προενισχυτής

Και τα δυο στον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
" όπου κι αν έβαζα τα καλώδια ( usb, interconnects, τροφοδοσίας κλπ ), άκουγα στα ηχεία τον επεξεργαστή του nuc να "εργάζεται" όταν γύριζα τη ροδέλα του ποντικιού, όταν άνοιγαν παράθυρα στα windows και γενικά, άκουγα τη δραστηριότητα του επεξεργαστή, καθώς και ένα μόνιμο φύσημα "

Ακριβώς αυτό!

* Τι είναι το " nuc ";

Δηλαδή το πρόβλημα το ξεπέρασες κόβοντας την γείωση από την τροφοδοσία του ενισχυτή και αφήνοντας μόνο φάση και ουδέτερο;
Επικίνδυνο ακούγεται, νομίζω θα ήταν πιο καλά να ψάξω το θέμα της γείωσης καλύτερα..

π.χ. Ίσως να ψάξω να δω αν έχω θεμελιακή γείωση στο σπίτι, ή κάποιο καλό πολύμπριζο ίσως;
Δεν ξέρω..
Καλημέρα. Intel NUC είναι μια σειρά υπολογιστών μικρού μεγέθους και σχετικά μεγάλων δυνατοτήτων, ανάλογα τί θα πάρεις. Intel NUC είναι ακόμα και το ακριβό Roon Nucleus, το οποίο είναι μια standard μητρική NUC μέσα σε ένα αθόρυβο κουτί με παθητική ψύξη ( ψύκτρες αντί για ανεμιστηράκι ). Γείωση έκοψα μόνο απο το τροφοδοτικό του υπολογιστή, όχι απο τα μηχανήματα του συστήματος. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο και ενώ η Intel τα επόμενα μοντέλα τα έβγαζε με τροφοδοτικά χωρίς γείωση, η συγκεκριμένη σειρά είχε στην είσσδο 220v του τροφοδοτικού ( το οποίο τροφοδοτικό είναι σαν αυτά που έχουν τα laptops για να καταλάβεις ) τρεις υποδοχές, φάση, ουδέτερο και γείωση. Θα μπορούσα απλά να του έβαζα ένα άλλο τροφοδοτικό ( π.χ. νεότερης γενιάς αφού βγάζουν το ίδιο ρεύμα στα ίδια αμπέρ ) ή πιο απλά να του έβαζα ένα καλώδιο απευθείας με μόνο δύο επαφές ( χωρίς γείωση δηλαδή ). Επαναλαμβάνω όμως, ο nuc δεν έχει καμία σχέση με τα 220V, παίρνει απο το τροφοδοτικό 19V DC, καμία σχέση με ένα τυπικό desktop μηχάνημα που σε μεταλλικό κουτί.
Για να καταλάβεις, ο nuc που είχα ήταν αυτός:
ο οποίος πουλήθηκε. Σε αυτό το μέγεθος περίπου παίζουν και τα υπόλοιπα μοντέλα της σειράς και κατά τη γνώμη μου, πέραν των δυνατοτήτων τους σαν υπολογιστές, αποτελούν μια πολύ καλή λύση για ένα ηχοσύστημα λόγω μεγέθους ( χωράνε άνετα σε ένα ρακ ) πακέτο με ένα usb dac και κατά προτίμηση με ένα κουτί παθητικής ψύξης.
 
Last edited:

Μηνύματα
27
Reaction score
10
Κατάλαβα..

Άρα εγώ που έχω desktop με ξέχωρο τροφοδοτικό δεν έχω τις ίδιες ελπίδες με εσένα..
- Πέρα από την θεμελιακή γείωση που ίσως είναι αιτία..
- Σκέφτομαι ίσως και τα XLR σε jack 6.2 για μείωση του φαινομένου.

* Όσο αφορά την κάρτα γραφικώn που το προκαλεί αρχικά.. Απ' ό,τι καταλαβαίνω μάλον θα πρέπει να δοκιμάσω κάποιο Dac και να επανέλθω με νεότερα...
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.531
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top