Ήχος για Honda S2000

Μηνύματα
11
Reaction score
7
Θα χρειαστώ τις γνώσεις σας διότι βρίσκομαι τα τελευταία χρόνια στο εξωτερικό και μου είναι δύσκολο να εμπιστευτώ αλλά και να καταλάβω (λόγο γλωσσας) ακριβώς τι μου προτείνει ο κάθε πωλητής - ειδικός.
Έχω καταλήξει ότι θα χρεισημοποιησω τα παρακάτω :
Πηγή Kenwood KDC-X7100DAB
Ηχεία Focal
6WM Utopia M Woofer
nominal 100 w rms
TBM Tweeters Utopia M nominal 20 w rms

Τώρα αν πάω σε 10’’ Subwoofer νομίζω θα προτιμήσω το
JL Stealthbox SB-H-S2000/10W3v3. Nominal 500w

Θα ήταν υπερβολή να βαλω 12’’ Sub?Focal E 30 KX nominal 800wrms και να κάνω εγώ το «κουτί» για την τοποθέτηση ;

Επίσης θα κάνει τεράστια διαφορα αν βαλω μεσαία focal ;
3.5WM Utopia M Mid-Bass nominal 50w rms

Το κυρίως ερώτημα μου είναι τι ενίσχυση πρέπει να χρεισιμοποιησω σε κάθε περιπτωση;
αν βαλω μεσαία η όχι ;
Έναν ; Δυο;
Από όσο γνωρίζω τα συγκεκριμένα ηχεία χρειάζονται πολύ δύναμη για να αποδώσουν τα μέγιστα .

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία συμβουλή μπορείτε να μου δώσετε .
Αγγελος
 


Μηνύματα
11
Reaction score
7
Τα 6WM στην θέση των μαμά στην πόρτα
Τα τουιτερ επίσης Έκτως αν αποφασίσω τελικά να χρεισημοποιησω και μεσαία στην πόρτα και τα τουιτερ στην κολόνα μπροστά .
Sub στο κενό του πορτ παγκαζ , Γιαυτο σκέφτομαι το 10’’ της jl και τον ενισχυτή μάλλον στο χώρο της ρεζέρβας
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Τα 6WM στην θέση των μαμά στην πόρτα
Τα τουιτερ επίσης Έκτως αν αποφασίσω τελικά να χρεισημοποιησω και μεσαία στην πόρτα και τα τουιτερ στην κολόνα μπροστά .
Sub στο κενό του πορτ παγκαζ , Γιαυτο σκέφτομαι το 10’’ της jl και τον ενισχυτή μάλλον στο χώρο της ρεζέρβας

Αν σε παίρνει, βάση στα Α-pillars για mid+tweeter και στη πόρτα το Mid.
Για να πάρεις το 100% θα χρειαστεί να πας σε πλήρες ενεργό σύστημα (κάθε μονάδα δικό της ενισχυτικό κανάλι) και φυσικά ένα DSP για να τα φέρει όλα εκεί που πρέπει.
Σχετικά με το Sub, πιστεύω ψιλο-αδικείς το σύστημα γενικώς, γνώμη μου είναι να κάνεις λίγο υπομονή και να πας είτε στο ομόσταυλο Utopia (10WM) ή αν σώνει και ντε θες JL πήγαινε σε W7 10". Πρακτικά δεν έχεις κάνει κανένα συμβιβασμό στο front stage γιατί να μη βάλεις και ένα αντίστοιχου βεληνεκούς Sub.
Επίσης έχει σκεφτεί τι θα κάνεις με δυναμό, μπαταριές κτλπ ? Σηκώνει με άνεση τα ρεύματα η εργοστασιακή υποδομή του S2K ?
 

Μηνύματα
11
Reaction score
7
Αν σε παίρνει, βάση στα Α-pillars για mid+tweeter και στη πόρτα το Mid.
Για να πάρεις το 100% θα χρειαστεί να πας σε πλήρες ενεργό σύστημα (κάθε μονάδα δικό της ενισχυτικό κανάλι) και φυσικά ένα DSP για να τα φέρει όλα εκεί που πρέπει.
Σχετικά με το Sub, πιστεύω ψιλο-αδικείς το σύστημα γενικώς, γνώμη μου είναι να κάνεις λίγο υπομονή και να πας είτε στο ομόσταυλο Utopia (10WM) ή αν σώνει και ντε θες JL πήγαινε σε W7 10". Πρακτικά δεν έχεις κάνει κανένα συμβιβασμό στο front stage γιατί να μη βάλεις και ένα αντίστοιχου βεληνεκούς Sub.
Επίσης έχει σκεφτεί τι θα κάνεις με δυναμό, μπαταριές κτλπ ? Σηκώνει με άνεση τα ρεύματα η εργοστασιακή υποδομή του S2K ?
Λες δλδ να παρω focal ενισχυτές και 10αρη focal sub . Μπορω να το δω και αυτό αρκεί να έρθει το αποτέλεσμα που ζητάω. Όσο για μπαταρια σκέφτομαι την παρακάτω :Battle Born LiFePO4 Deep Cycle Battery - 100Ah
Post automatically merged:

Εχω καλυτερη ιδεα για τον ηχο σου...


76αρα ακαταλυτη μονη εξατμιση και εισαγωγη κρυου αερα!Δεν πιστευω να θες ηχοσυστημα μετα!!!;)
Φιλε Γιάννη είναι όλα στο προγραμμα με την διαφορα ότι ίσως υπάρξει ανάγκη για τοποθέτηση 100αρας μονής εξάτμισης ;)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Λες δλδ να παρω focal ενισχυτές και 10αρη focal sub . Μπορω να το δω και αυτό αρκεί να έρθει το αποτέλεσμα που ζητάω. Όσο για μπαταρια σκέφτομαι την παρακάτω :Battle Born LiFePO4 Deep Cycle Battery - 100Ah
Post automatically merged:


Φιλε Γιάννη είναι όλα στο προγραμμα με την διαφορα ότι ίσως υπάρξει ανάγκη για τοποθέτηση 100αρας μονής εξάτμισης ;)
Ακομα καλυτερα!Μετα το χταποδι θελουμε τα καυσαερια να βγαινουν ανεμποδιστα.Και ενας κωνος θα βοηθουσε μετα το χταποδι.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Λες δλδ να παρω focal ενισχυτές και 10αρη focal sub . Μπορω να το δω και αυτό αρκεί να έρθει το αποτέλεσμα που ζητάω. Όσο για μπαταρια σκέφτομαι την παρακάτω :Battle Born LiFePO4 Deep Cycle Battery - 100Ah
Κοίταξε να δεις, αν δεν έχεις περιορισμό στο budget, μπορείς να κοιτάξεις και προς Brax μεριά για ενισχυτικά.
Το αποτέλεσμα που θες ποιο είναι ?
 

Μηνύματα
11
Reaction score
7
Κοίταξε να δεις, αν δεν έχεις περιορισμό στο budget, μπορείς να κοιτάξεις και προς Brax μεριά για ενισχυτικά.
Το αποτέλεσμα που θες ποιο είναι ?
Το μοναδικό χόμπι που μου απέμεινε εδώ στην Αυστραλία είναι το στήσιμο αυτού του s σε όλα του τα σημεία . Δεν έχω την δυνατότητα αλλά ούτε και θέλω να πληρώσω 5-6-7+++ χιλιάδες ευρώ για έναν ενισχυτή διότι απλά δεν θα μπορέσω να διακρίνω την διαφορα από έναν των 1000 ευρώ .
Αν μπορούσατε να μου προτείνεται συγκεκριμένο σεταπ θα με διευκολύνετε πολύ στο πως θα πρέπει να μιλησω με τους εδώ κυρίους .
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
w7 στο s2κ δεν ξερω πως θα χωρεσει.
τα tw3 ειναι πολυ καλες λυσεις που μπαινουν πολυ ευκολα και διπλασιαζονται αν χρειαστει.
δεν ξερω τι καλο μπορουν να σου κανουν κει χαμω (ειναι και αναποδοι ανθρωποι) απλα η ενασχοληση μου στα δικα μου αυτοκινητα και η παρατηρηση σου η συγκεκριμενη
Δεν έχω την δυνατότητα αλλά ούτε και θέλω να πληρώσω 5-6-7+++ χιλιάδες ευρώ για έναν ενισχυτή διότι απλά δεν θα μπορέσω να διακρίνω την διαφορα από έναν των 1000 ευρώ .
με οδηγει στο οτι θα ψαχνομουνα για διδρομο μπροστα και 1 η 2 10αρια tw3 αν γινεται μεσα στην καμπινα (αν προκειται να βαλεις και εξατμιση σιγουρα 2 , για δε ανοικτο αυτοκινητο το να βαλεις ενα κτηνος στο χωρο αποσκευων ειναι λιγο πεταμενα λεφτα)
για κατι τετοιο ενα helix p6dsp mk2 φτανει και περισσευει.
για τα φοκαλ δεν εχω αποψη , τα παλια τα χρονια αυτες οι σειρες ηταν σιγουρακι , φετος δεν ξερω τι παιζει.
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Το να βάλεις τριδρομο και να μπεις με κατασκευές στο s2000 είναι περιττό.
Το αμάξι έχει τους δικούς του περιορισμούς και το s ακόμα περισσότερους.
Για μένα βάλε μια πηγαρα βάλε έναν ενισχυτή 5-6καναλο με ενσωματωμένο dsp αν δεν έχει η πηγή.Οι καινούργιοι είναι πραγματικά πολύ μικροί και με λίγες απαιτήσεις στα ρεύματα.
Δεν υπάρχει κανενας λόγος να μπεις σε αγορές utopia κλπ.
Ενα ζευγάρι διαιρούμενο τις προκοπής μπροστά και τελείωσες για αρχή.
Σαμπ τώρα.....
Το s και όπως όλα τα roadster έχουν ξεχωριστό πορτμπαγκάζ απομονωμένο με λαμαρίνες από την καμπινα.
Το 60% του σαμπ θα τρώγεται από αυτό και μόνο.
Πρόταση.
Δες στα πόδια του συνοδηγού μήπως μπορεί να γίνει ένα πολυεστερικό κουτί και να βάλεις κάποιο μικρό σαμπ εκεί(μπορεί και 10αρι να χώρα).
Αυτά από μένα .....
 

Μηνύματα
11
Reaction score
7
w7 στο s2κ δεν ξερω πως θα χωρεσει.
τα tw3 ειναι πολυ καλες λυσεις που μπαινουν πολυ ευκολα και διπλασιαζονται αν χρειαστει.
δεν ξερω τι καλο μπορουν να σου κανουν κει χαμω (ειναι και αναποδοι ανθρωποι) απλα η ενασχοληση μου στα δικα μου αυτοκινητα και η παρατηρηση σου η συγκεκριμενη


με οδηγει στο οτι θα ψαχνομουνα για διδρομο μπροστα και 1 η 2 10αρια tw3 αν γινεται μεσα στην καμπινα (αν προκειται να βαλεις και εξατμιση σιγουρα 2 , για δε ανοικτο αυτοκινητο το να βαλεις ενα κτηνος στο χωρο αποσκευων ειναι λιγο πεταμενα λεφτα)
για κατι τετοιο ενα helix p6dsp mk2 φτανει και περισσευει.
για τα φοκαλ δεν εχω αποψη , τα παλια τα χρονια αυτες οι σειρες ηταν σιγουρακι , φετος δεν ξερω τι παιζει.
Σε ευχαριστώ pankrok . Το αμαξι θα κυκλοφορεί σχεδόν αποκλειστικά με hardtop . Μέσα στην καμπίνα έχει θέσεις πίσω από τα καθίσματα μόνο για 6.5’’ και μάλιστα με πολύ μικρό μαγνήτη . Στο s η καλύτερη τοποθέτηση του sub είναι πίσω διότι εξαφανίζεται εντελώς και αφήνει επίπεδο τον χώρο των αποσκευών .
Μέσα δυο δρόμων εξαφανίζονται και αυτά στις πόρτες .
Το θέμα είναι τριών δρόμων και το sub καλύπτονται με ένα ενισχυτή και ποιος είναι ο ιδανικότερος ;
 


Μηνύματα
11
Reaction score
7
Το να βάλεις τριδρομο και να μπεις με κατασκευές στο s2000 είναι περιττό.
Το αμάξι έχει τους δικούς του περιορισμούς και το s ακόμα περισσότερους.
Για μένα βάλε μια πηγαρα βάλε έναν ενισχυτή 5-6καναλο με ενσωματωμένο dsp αν δεν έχει η πηγή.Οι καινούργιοι είναι πραγματικά πολύ μικροί και με λίγες απαιτήσεις στα ρεύματα.
Δεν υπάρχει κανενας λόγος να μπεις σε αγορές utopia κλπ.
Ενα ζευγάρι διαιρούμενο τις προκοπής μπροστά και τελείωσες για αρχή.
Σαμπ τώρα.....
Το s και όπως όλα τα roadster έχουν ξεχωριστό πορτμπαγκάζ απομονωμένο με λαμαρίνες από την καμπινα.
Το 60% του σαμπ θα τρώγεται από αυτό και μόνο.
Πρόταση.
Δες στα πόδια του συνοδηγού μήπως μπορεί να γίνει ένα πολυεστερικό κουτί και να βάλεις κάποιο μικρό σαμπ εκεί(μπορεί και 10αρι να χώρα).
Αυτά από μένα .....
Τα παρακάτω χωράνε στο κάθισμα του συνοδηγού .
1573811212848.png


Για το τριδρομο δεν νομίζω να έχεις αδικο αλλά νομίζω ότι έχω κατασταλάξει στα focal για μέσα στην καμπίνα .
Επίσης όλο το αμαξι θα ηχομονωθει , πόρτες πατωμα και χώρος αποσκευών .
Πρόταση ενισχυτή για το συγκεκριμένο σεταπ ;
Σε ευχαριστώ
 




Μηνύματα
11
Reaction score
7
Εναλλακτικά για ακόμα καλύτερο ήχο https://mosconi-america.com/portfolio/pro-530/
με συνοδευτικό DSP https://mosconi-america.com/portfolio/dsp-6to8-pro/
Από ποσα wrms και πάνω νομίζετε ότι πρέπει να είναι η ενίσχυση για το παρακάτω sub ;
Γιατί γράφει ότι είναι 2χ4Ω ;
Σας ευχαριστώ
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
εχει δυο πηνεια οπως και τα jl
δηλαδη 2Ω αν τα βαλεις παραλληλα η απο 4Ω σε καθε καναλι ενισχυσης.
απο 200W και πανω αν υπαρχει επαρκεια οδηγησης (απο το τροφοδοτικο πχ) θα εισαι καλα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.573
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top