Ήχος σε escape room

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Το λοιπόν.
Αγόρασα ένα escape room πριν κάποιες μέρες και τώρα ασχολούμαι με την φουλ ανανέωση του και την ανακατασκευή του.
Μέσα σε όλα αυτά θα είναι και ο ήχος του. Οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες είχαν συνδέσει πάνω σε έναν παλιό πεντακάναλο 5 ηχεία αυτοκινήτου. Τα ηχεία είναι βιδωμένα πάνω στην γυψοσανίδα και από την άλλη κλεισμένα πάλι με γυψοσανίδα. Tweeter δεν υπάρχουν πουθενά. Μόνο τα γουφεράκια.
Θέλοντας να αναβαθμίσω τον ήχο του χώρου έχω σκεφτεί μία λύση η οποία πιστεύω πως είναι και η καλύτερη για το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το "δωμάτιο" αποτελείται από 12 διαφορετικούς χώρους οι οποίοι θα χρειαστούν μουσική επένδυση.
Θα τοποθετήσω 3 ολοκληρωμένα συστήματακια Logitech Z5500 5.1 με διάσπαρτα τα ηχεία.
Τα 3 sub θα μπουν σε διάφορα σημεία αναλόγως του τί θα θέλω να πετύχω και πού θα είναι ποιό έντονη η δράση του δωματίου. Υπήρχε και μιά σκέψη να φέρω το ένα PB 16 αλλά την ακυρώνω μιάς και δε θέλω να ρισκάρω να πάθει κάτι.
Εσείς έχετε κάτι άλλο να προτείνετε που να είναι value for money ώστε να να έχω ήχο και στους 12 χώρους;
 


Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Σε ποια περιοχή είναι το δωμάτιο και τι budget διαθέτεις;
To budget δεν είναι μεγάλο μιάς και είναι στη μέση και η συνολική ανανέωση του χώρου.
Είναι στο Αιγάλεω.
Είχα σκεφτεί κάποια στιγμή για συστηματάκι με φουλ Klipsch αλλά πάει κάμποσα χιλιάρικα ακόμη και κάτι τέτοιο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες είχαν συνδέσει πάνω σε έναν παλιό πεντακάναλο 5 ηχεία αυτοκινήτου.
Εντάξει, υπάρχει θρεντ εδώ στο φόρουμ για "αδοκιμες" λύσεις..:p:D

Θα τοποθετήσω 3 ολοκληρωμένα συστήματακια Logitech Z5500 5.1 με διάσπαρτα τα ηχεία.
Αυτά είναι ηχεία για πισί... Να είσαι σε απόσταση λίγων εκατοστών...:D:p

να έχω ήχο και στους 12 χώρους;
Οκ, ήχος σε 12 χώρους, ευκολάκι, έχεις και γυψοσανίδα, μια χαρά.
Χρειάζεται ηχεία εγκατάστασης, χωνευτά για γυψοσανίδα, που οδηγούνται από ενισχυτές υψηλής τάσης (100 βολτ). Να απευθυνθείς σε κάποιο επαγγελματικού ήχου μαγαζί, θα σε τακτοποιήσει εύκολα, δόκιμα και οικονομικά. :drinks:

Για να πάρεις μια γεύση, δες τι ηχεία εγκαταστάσεων έχει στο Σκρουτζ. Δες, μην αγοράσεις, ανέθεσέ το σε επαγγελματία, θα τα κάνεις μαντάρα μόνος σου. 8-)

Επέλεξε κάποια επώνυμη πρόταση, σε φίρμες του επαγγελματικού στίβου, όπως αυτό ή αυτό.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Από την στιγμή που υπάρχει γυψοσανίδα και έχεις πρόσβαση μέσω αυτής, η λύση είναι τα ηχεία οροφής, τουλάχιστον δύο ανά δωμάτιο, με πολλαπλά tweeters.
Από εκεί και πέρα μένει να σκεφτείς τι δυνατότητες θέλεις...
Αν θα υπάρχει διαφορετική μουσική ανά δωμάτιο ή ομάδες δωματίων, αν θέλεις ξεχωριστή ρύθμιση έντασης ανά χώρο, αν σου χρειάζονται και ανακοινώσεις.
Κάτι τέτοιο δεν είναι απλό και βέβαια ούτε φτηνό.
 
Last edited:

Μηνύματα
5
Reaction score
5
Το λοιπόν.
Αγόρασα ένα escape room πριν κάποιες μέρες και τώρα ασχολούμαι με την φουλ ανανέωση του και την ανακατασκευή του.
Μέσα σε όλα αυτά θα είναι και ο ήχος του. Οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες είχαν συνδέσει πάνω σε έναν παλιό πεντακάναλο 5 ηχεία αυτοκινήτου. Τα ηχεία είναι βιδωμένα πάνω στην γυψοσανίδα και από την άλλη κλεισμένα πάλι με γυψοσανίδα. Tweeter δεν υπάρχουν πουθενά. Μόνο τα γουφεράκια.
Θέλοντας να αναβαθμίσω τον ήχο του χώρου έχω σκεφτεί μία λύση η οποία πιστεύω πως είναι και η καλύτερη για το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το "δωμάτιο" αποτελείται από 12 διαφορετικούς χώρους οι οποίοι θα χρειαστούν μουσική επένδυση.
Θα τοποθετήσω 3 ολοκληρωμένα συστήματακια Logitech Z5500 5.1 με διάσπαρτα τα ηχεία.
Τα 3 sub θα μπουν σε διάφορα σημεία αναλόγως του τί θα θέλω να πετύχω και πού θα είναι ποιό έντονη η δράση του δωματίου. Υπήρχε και μιά σκέψη να φέρω το ένα PB 16 αλλά την ακυρώνω μιάς και δε θέλω να ρισκάρω να πάθει κάτι.
Εσείς έχετε κάτι άλλο να προτείνετε που να είναι value for money ώστε να να έχω ήχο και στους 12 χώρους;
Επειδή έχω σχεδιάσει πολλά escape rooms, αφενός μπράβο σου που θέλεις να βαλεις ένα καλο ηχοσύστημα γιατί θα ανεβάσει πολύ την εμπειρία. Θα πρότεινα κι εγώ να απευθυνθείς σε επαγγελματία για τον ήχο, ωστόσο να έχεις τα εξής κατά νου για να πεις στον άνθρωπο:
1) ποσα κανάλια θες; Αυτό προκύπτει και από το soundtrack που θα έχεις. Θέλεις κατευθυντικη πληροφορία; Από εκεί που θα προμηθευτεις το ηχητικό θα είναι 5.1 ή stereo ή mono;
2) μην βαλεις ηχεία μόνο στην οροφή. Βάλε και σε χαμηλότερα σημεία, σε κρυφά σημεία, πίσω από έπιπλα για να δημιουργήσεις περισσότερη ατμόσφαιρα/τρόμο ανάλογα με το θέμα.
 

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Επειδή έχω σχεδιάσει πολλά escape rooms, αφενός μπράβο σου που θέλεις να βαλεις ένα καλο ηχοσύστημα γιατί θα ανεβάσει πολύ την εμπειρία. Θα πρότεινα κι εγώ να απευθυνθείς σε επαγγελματία για τον ήχο, ωστόσο να έχεις τα εξής κατά νου για να πεις στον άνθρωπο:
1) ποσα κανάλια θες; Αυτό προκύπτει και από το soundtrack που θα έχεις. Θέλεις κατευθυντικη πληροφορία; Από εκεί που θα προμηθευτεις το ηχητικό θα είναι 5.1 ή stereo ή mono;
2) μην βαλεις ηχεία μόνο στην οροφή. Βάλε και σε χαμηλότερα σημεία, σε κρυφά σημεία, πίσω από έπιπλα για να δημιουργήσεις περισσότερη ατμόσφαιρα/τρόμο ανάλογα με το θέμα.
Αν θες πες μου τι εχεις σχεδιασει σε π.μ.
Δυστυχως πηρα ενα ας πουμε ετοιμο και οσο το ψαχνω,βρισκω καμμενη γη. Βεβαια εχουμε ξεκινησει να το φτιαχνουμε σιγα σιγα.
Χθες βραδυ πηγα σε ενα που μου ειπαν πως εχει κορυφαιο ηχο αλλα αυτο που συναντησα ηταν απλα να παιζει παρα πολυ δυνατα και να τσιριζει ο ηχος.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top