Ήχος στο σπίτι > Ήχος κινηματογραφικής αίθουσας

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Δεν έχω πάει αλλού. Όταν πάω σινεμά πάω μόνο εκεί.
Είχα πάει στην 4 όταν πρωτοπροβλήθηκε το The Revenant που ήταν η πρώτη ταινία Atmos στην Ελλάδα. Η Sphera δεν υπήρχε ακόμα ούτε στα χαρτιά. Είχα εντυπωσιαστεί τόσο, που την ίδια μέρα προγραμμάτισα το στήσιμο Atmos στο σπίτι.

Δυστυχώς από τότε η κατάσταση επιδεινώνεται διαρκώς, με αποτέλεσμα να είναι ανυπόφορη τώρα.

Αυτά για τους βαρεμένους σαν κι εμάς. Οι περισσότεροι μένουν εντυπωσιασμένοι από την ένταση.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.210
Είχα πάει στην 4 όταν πρωτοπροβλήθηκε το The Revenant που ήταν η πρώτη ταινία Atmos στην Ελλάδα. Η Sphera δεν υπήρχε ακόμα ούτε στα χαρτιά. Είχα εντυπωσιαστεί τόσο, που την ίδια μέρα προγραμμάτισα το στήσιμο Atmos στο σπίτι.

Δυστυχώς από τότε η κατάσταση επιδεινώνεται διαρκώς, με αποτέλεσμα να είναι ανυπόφορη τώρα.

Αυτά για τους βαρεμένους σαν κι εμάς. Οι περισσότεροι μένουν εντυπωσιασμένοι από την ένταση.
Δεν είναι θέμα Βαρεμένου ή όχι .
Εδώ δε μιλάμε για μικρολεπτομέρειες που πρέπει να ψάχνεσαι για να βρεις ψεγάδια, κουβέντα να γίνεται …
Εδώ μιλάμε για κοροϊδία , πληρώνεις παραπάνω για να δεις ταινία σε Ατμος με παραμορφώσεις πάνω από 50% που προκαλούν πονοκεφάλους .
Παίζει το demo trailer του Atmos γράφει "powerful bass " και δεν ακούγεται κιχ στην αίθουσα .
Αν έχουν αποφασίσει να τα παίζουν έτσι να μας το πουν.
Ας το γυρίσουν και στο 2.0 δε με νοιάζει , αρκεί να το γνωρίζω και να προσαρμόσουν τις τιμές .
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Αγαπητέ Venom7 καλημέρα,
Πολύ καλά έκανες και άνοιξες το συγκεκριμένο νήμα, για να γνωρίζουν οι ενδιαφερόμενοι τι πρόκειται να ακούσουν,
άσε που όσο περνάει ο καιρός όλο και λιγότεροι θα πηγαίνουν στο σινεμά, έχω να πάω χρόνια, μόνο στο σπίτι πια.
Χθες πήγε ο γιος μου στη ίδια ταινία στο ίδιο village και αίθουσα και μου το επιβεβαίωσε.
Το ''powerful bass'' στο τρέιλερ ανύπαρκτο όπως και στη ταινία, μόνο πρίμα και μεσαία έπαιζε, το Atmos δε του άρεσε τζάμπα τα εξτρά λεφτά που έδωσε.
Θα το δούμε φυσικά και στο δικό μας Home cinema ( δεν είναι Atmos) όταν θα βγει, και θα συγκρίνουμε.
Φιλικά.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.514
Reaction score
5.695
Εγω έχω πολλά χρόνια που δεν πατάω σινεμά.
Μια εξαίρεση έγινε για φίλο πέρσι που ήθελε να δει το No Time to Die... πήγαμε στην Σφαίρα.
Λόγω καθυστέρησης δεν πετύχαμε τα trailer, μπήκαμε κυριολεκτικά στην έναρξη της ταινίας.
Village @ the mall, Sphera αίθουσα.
Το μπάσο ήταν λίγο... άμπασο.
Δεν ξέρω αν η ταινία είναι bass-light, δεν την έχω δοκιμάσει σπίτι ακόμα.

μήπως έβαλαν πόντιο calibrator και έκανε tuning τα μπάσα για την first row ? :D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
Όποιος είδε το DUNE στην Sphera, θεωρεί ότι είχε λίγο, μέτριο ή καλό μπάσο;
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.210
Όποιος είδε το DUNE στην Sphera, θεωρεί ότι είχε λίγο, μέτριο ή καλό μπάσο;
Δεν πήγα ο ίδιος αλλά 3 δικοί μου που πήγαν σε διαφορετικές περιόδους στην ίδια αίθουσα στα Village Ρέντη ανέφεραν ότι έπαιζε τόσο δυνατά που έτρεμε η οθόνη προβολής . Την έβλεπες να κουνιέται .
Προσωπικά το θεωρώ εξίσου προβληματικό με το καθόλου μπάσο !
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Δεν πήγα ο ίδιος αλλά 3 δικοί μου που πήγαν σε διαφορετικές περιόδους στην ίδια αίθουσα στα Village Ρέντη ανέφεραν ότι έπαιζε τόσο δυνατά που έτρεμε η οθόνη προβολής . Την έβλεπες να κουνιέται .
Προσωπικά το θεωρώ εξίσου προβληματικό με το καθόλου μπάσο !
Κι εγώ το ίδιο είχα αναφέρει εδώ:

Εκτός από την τελευταία φορά που πήγα στο Dune σε μια Atmos αίθουσα του Village.

Ο τύπος πρέπει να έπαιζε +20dB από τη στάθμη αναφοράς. Η μισή οθόνη στα πολύ μπάσα περάσματα (το 1/3 της ταινίας δηλαδή) γέμιζε κυματισμούς από τα woofer που ήταν από πίσω, ήταν τόσο μεγάλη η ένταση που η διάτρηση δεν αρκούσε.

Μέχρι κι εγώ που δεν με λες ανυποψίαστο από καφρίλες, μετά το πρώτο μισό της ταινίας αισθανόμουνα μεγάλη δυσφορία, ήθελα να φύγω. Το ίδιο και πάρα πολλοί που κοίταγα γύρω γύρω, το έβλεπες.

Δεν ξέρω τι μερακλή τεχνικό προβολής πετύχαμε εκείνη τη μέρα, αλλά το παράχεσε! 😫
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Εγω έχω πολλά χρόνια που δεν πατάω σινεμά.
Μια εξαίρεση έγινε για φίλο πέρσι που ήθελε να δει το No Time to Die... πήγαμε στην Σφαίρα.
Λόγω καθυστέρησης δεν πετύχαμε τα trailer, μπήκαμε κυριολεκτικά στην έναρξη της ταινίας.
Village @ the mall, Sphera αίθουσα.
Το μπάσο ήταν λίγο... άμπασο.
Δεν ξέρω αν η ταινία είναι bass-light, δεν την έχω δοκιμάσει σπίτι ακόμα.

μήπως έβαλαν πόντιο calibrator και έκανε tuning τα μπάσα για την first row ? :D
Όποιος είδε το DUNE στην Sphera, θεωρεί ότι είχε λίγο, μέτριο ή καλό μπάσο;
Μέτριο, αλλά ικανοποιητικό για τον τεράστιο όγκο της αίθουσας. Λογικά δεν πρέπει να κατεβαίνει κάτω από τα 35-40 Hz. Ικανό για να το νιώσεις, αδύναμο σε σύγκριση με κάποια "οικιακά" sub-θεριά που κατεβαίνουν κάτω από τα 20 Hz.

Πάντως δεν μπορείς να πεις ότι σου έλειψε.
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Καμια αιθουσα δεν παιζει σε ολα τα σημεια της,και ειναι λογικο.Ολες ειναι κουρδισμενες στο κεντρο της αιθουσας και λιγο ποιο μπροστα ,αν πας για απολυτα πραγματα(Αυτη την ενημερωση ειχα οταν δουλευα ,απο τους τεχνικους των αιθουσων).Το θεμα της συντηρησης φανταζομαι οτι πεφτει στην γενικοτερη κατασταση ,και λογο covid θα αργησει να επανελθει στα φυσιολογικα.
 
Last edited:

Μηνύματα
649
Reaction score
1.210
Καμια αιθουσα δεν παιζει σε ολα τα σημεια της,και ειναι λογικο.Ολες ειναι κουρδισμενες στο κεντρο της αιθουσας και λιγο ποιο μπροστα ,αν πας για απολυτα πραγματα(Αυτη την ενημερωση ειχα οταν δουλευα ,απο τους τεχνικους των αιθουσων).Το θεμα της συντηρησης φανταζομαι οτι πεφτει στην γενικοτερη κατασταση ,και λογο covid θα αργησει να επανελθει στα φυσιολογικα.
Δε το δέχομαι αυτό , ούτε το θεωρώ λογικό όταν υπάρχουν μέλη εδώ μέσα έχουν καταφέρει στα σαλόνια τους να έχουν ομοιόμορφο χαμηλό που σκοτώνει σε όλες τις πιθανές θέσεις ακρόασης .
Οταν μιλάμε για dedicated αίθουσα, πιστοποιημένη από τη Dolby όπως ισχυρίζονται , με το ίδιο αντίτιμο εισιτηρίου για όλες τις θέσεις περιμένω τουλάχιστον αξιοπρεπές αποτέλεσμα παντού !
 

Μηνύματα
1.233
Reaction score
2.047
Αν και μου αρέσει γενικά το σινεμά και δεν είμαι από αυτούς που γκρινιάζουν για τον ήχο και την εικόνα, μου την δίνει απίστευτα η εικόνα από αναμμένα κινητά και ο ήχος από παρέες που δεν το βουλώνουν.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.495
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top