Ύφασμα για ηχοαποροφητικά panels.

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Καλησπέρα σας,
Έχω κατασκευάσει 6 πλαίσια για να φτιάξω πάνελ απορρόφησης, διαστάσεων 60χ60χ5. Το υλικό που θα μπει μέσα ειναι αυτό.
Τώρα είμαι σε αναζήτηση υφάσματος και δεν είμαι σίγουρος ποια υφάσματα θα ειναι περισσότερο διάφανα ακουστικά.
Υποθέτω, οποιοδήποτε, συνθετικό ή μη, ελαφρύ ύφασμα κάνει? Σκεφτόμουνα αυτό 100% βαμβάκι και 280gr/m2.

Έχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχη κατασκευή?
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Θα παραθέσω λεπτομέρειες για τα ξύλα και τα λοιπά υλικά αλλά και το συνολικό κόστος, μόλις ολοκληρώσω το πρότζεκτ, σε περιπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Καλησπέρα σας,
Έχω κατασκευάσει 6 πλαίσια για να φτιάξω πάνελ απορρόφησης, διαστάσεων 60χ60χ5. Το υλικό που θα μπει μέσα ειναι αυτό.
Τώρα είμαι σε αναζήτηση υφάσματος και δεν είμαι σίγουρος ποια υφάσματα θα ειναι περισσότερο διάφανα ακουστικά.
Υποθέτω, οποιοδήποτε, συνθετικό ή μη, ελαφρύ ύφασμα κάνει? Σκεφτόμουνα αυτό 100% βαμβάκι και 280gr/m2.

Έχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχη κατασκευή?
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Θα παραθέσω λεπτομέρειες για τα ξύλα και τα λοιπά υλικά αλλά και το συνολικό κόστος, μόλις ολοκληρώσω το πρότζεκτ, σε περιπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται.
Γιώργο έχεις μετρήσει να δεις τι χρειάζεται ο χώρος ,πριν αρχίσεις τις κατασκευές ;
 


Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
aritherm απο εδω https://www.lazarakis.gr/component/eshop/catalog/category/ihomonosi/391-epipeda-ihoaporrofitika-

και echo fabric απο εδω https://www.lazarakis.gr/component/eshop/catalog/category/ihomonosi/391-epipeda-ihoaporrofitika-

και ενα στοπ για ολα και πιο σωστα και οικονομικά θα κάνεις την δουλειά σου.
Τωρα βεβαια τα 5 cm παχος ειναι λίγο αλλά εσυ ξέρεις καλύτερα.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Δες την ανάρτησή μου εδώ:
'Οποιες απορίες - ερωτήσεις έχεις στείλε μου ΠΜ.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Καλημέρα και πάλι, επισυνάπτω 2 μετρήσεις 200-20.000, μια για απόκριση συχνοτήτων και μία για rt60.
All SPL(1/6 smotthing)
all_spl.png

rt60(και τα 2 ηχεια μαζί):
rt60.png


Εάν κάτι ειναι λάθος ξαναμετράω και ξανανεβάζω.
 



Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Γιατί η σφαλιάρα που τρώνε στα 1400 περίπου ?
Σαν να μετράς έξω στην αυλή από τα 5 μέτρα
Κάτι κάνεις λάθος
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Δυσκολευομαι και εγω να καταλαβω τι μου ξεφευγει. θα τσεκαρω αν ειναι ολα οκ με το μικροφωνο και το καλιμπραρισμα του.
 



Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Φαντάζομαι είναι και τα subs μέσα ε;
Παιξε με την θέση τους στον χώρο
Ανέβασε και ένα spectrogram και περίμενε να το δεις κανένας κωστας έαρ ,ντιμιφουτ,μπουχτια,νταποστ κ.λ.π να σου πει.
Είναι και οι διακοπές τώρα και μάλλον λείπουν…
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Καλησπέρα σας,
Έχω κατασκευάσει 6 πλαίσια για να φτιάξω πάνελ απορρόφησης, διαστάσεων 60χ60χ5. Το υλικό που θα μπει μέσα ειναι αυτό.
Τώρα είμαι σε αναζήτηση υφάσματος και δεν είμαι σίγουρος ποια υφάσματα θα ειναι περισσότερο διάφανα ακουστικά.
Υποθέτω, οποιοδήποτε, συνθετικό ή μη, ελαφρύ ύφασμα κάνει? Σκεφτόμουνα αυτό 100% βαμβάκι και 280gr/m2.

Έχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχη κατασκευή?
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Θα παραθέσω λεπτομέρειες για τα ξύλα και τα λοιπά υλικά αλλά και το συνολικό κόστος, μόλις ολοκληρώσω το πρότζεκτ, σε περιπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται.
Γιατι δεν προτιμας τα γνωστα υφασματα οπως
Αν επιλεξεις καποιο αλλο,
οπως το ικεα, τσεκαρε να περνα αερας οταν το φυσας.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Γιατι δεν προτιμας τα γνωστα υφασματα οπως
Αν επιλεξεις καποιο αλλο,
οπως το ικεα, τσεκαρε να περνα αερας οταν το φυσας.
Γιατί άμα δεν περνά τι θα γίνει;
Μήπως καλύτερα να μην περνά;.:whistling:
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Έκανα το τεστ αυτο και περναει αέρας αλλα νιωθω οτι κοβει κιολας λιγο. Επισης το εβαλα το υφασμα μπροστα απο το ηχειο και φανηκε να κοβει λιγο τις υψηλες. Οπότε ισως να μην ειναι και το καλυτερο υφασμα για αυτην την δουλεια. Θα δω τα υφασματα του λαζαρακη και το αλλο που εστειλαν πιο πανω.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Όπως λες, κόβει λίγο τις υψηλές.
Το οποίο μάλλον είναι θετικό στη περίπτωση σου (όπως λέει ο soco) που δε θέλεις απορρόφηση στις υψηλές γιατί έχουν μειωμένο RT.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Ωραια. Ισως τοτε συνεχισω και στα υπολοιπα πανελς με αυτο το υφασμα. Εκανα κι αλλες μετρησεις με τα πανελς σε διαφορες θεσεις και σε πρωτη φαση σιγουρα φαινεται οτι κανουν δουλεια αλλα δεν αρκουνε. Θα ανεβασω μερικές μετρήσεις με τα πανελς.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top