Ύψος surround σε σύστημα 5.1

Μηνύματα
13
Reaction score
6
Θέλω τη βοήθειά σας γιατί έχω μπερδευτεί!!
Το ύψος που τοποθετούνται τα surround ηχεία σε 5.1 σύστημα ποιό είναι τελικά?
Α) Τουίτερ στο ύψος του αυτιού, όπως διαβάζω από πολλούς σε διάφορα φόρους ή
Β) 2-3 πόδια ψηλότερα από τη θέση ακρόασης, όπως προτείνει ο κατασκευαστής και μάλιστα χωρίς απαραίτητα να κοιτάνε "κάτω" Δηλαδή χωρίς να "βλέπουν" με γωνία τη θέση ακρόασης? Να υπενθυμίσω ότι τα ηχεία surround που αναφέρομαι είναι τα Svs prime satellites.
Αυτή είναι η πλήρη απάντηση του κατασκευαστή.


"When used in a Surround position in a 5.1 system, 2-3 feet above ear level works well for the Satellite. No need to angle them down.

If you are using height/Atmos channels as well, however, it is better to have the Surround speakers at ear level and not high up.

Jack Gilvey
Manager – Customer Service Administration
Certified Sound Expert
SVS | Specialty Technologies"

Η απορία μου είναι ότι 3 πόδια πάνω από τη θέση ακρόασης είναι αν δεν με απατά η μνήμη μου 1 μέτρο. Σε αυτή την περίπτωση η φαντασία μου τοποθετεί την ηχητική πληροφορία πολύ πάνω από το αυτί του ακροατή σε οποιαδήποτε τυπική θέση ακρόασης, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που όπως ξεκάθαρα αναφέρει, δεν χρειάζεται να στρέψω τα ηχεία κάτω, ώστε να κοιτούν τη θέση ακρόασης.
Η προτροπή του κατασκευαστή μου κίνησε την περιέργεια μια και έρχεται σε αντίθεση με αυτά που διαβάζω στο φόρουμ και επειδή δεν είναι καιρός να γεμίσω τον φρέσκοβαμμένο τοίχο με τρύπες, θέλησα να ακούσω τις πολύτιμες παρατηρήσεις σας.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.325
Reaction score
74.372
Εξαρτάται απ' την απόσταση. Το να γράφουν 2-3 πόδια, 60-90 εκατοστά, είναι λανθασμένο μόνο του.
Προσωπικά για 5.1 θα τα τοποθετούσα λίγες (15-20) μοίρες ψηλότερα απο το ύψος ακρόασης.
 

Μηνύματα
2.371
Reaction score
3.570
Χοντρικά, το ύψος των αυτιών και ματιών μας καθήμενοι στον καναπέ είναι 110cm απο το πάτωμα (εκτος κι αν ο καναπές μας είναι χαμηλότερος απο 40cm ή μιλάμε για τον Μουρεσάν)

Αν βάλεις τα περιφερειακά σου στα 120~130 cm θα είσαι μιά χαρά.
 


Μηνύματα
13
Reaction score
6
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, λίγο ή πολύ συμφωνούν με αυτά που έχω διαβάσει, απλά η απάντηση του κατασκευαστή, τοποθετεί το θέμα σε διαφορετικό τελείως ύψος και η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισε.
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Η αντίληψη της σκηνής/εντοπιση ηχητικης πηγης στον καθετο αξονα είναι πιο περιορισμένη από τον οριζόντιο(εκτος κι αν ακουει κανεις με ραιβοκρανο). Συνεπώς φανταζομαι υπαρχει περιθωριο να πειραματιστεις στην τοποθέτηση οσον αφορα το υψος, και σιγουρα εχει να κανει με τις αποστασεις, κι απο τις δυο συνιστώσες, δλδ, υπο προϋποθέσεις, μπορεις να τα ανυψώσεις για να κερδίσεις απόσταση από την θέση ακρόασης αν είναι περιοριστική. Βέβαια, η dolby δινει συγκεκριμένες παραμέτρους για ορθή τοποθέτηση, με ολα τα ηχεια δαπεδου στο ιδιο υψος ~1,2 m. Υπαρχουν κι αλλα πλεονεκτήματα στο να τα τοποθετησεις πιο ψηλα αναλογα με την περίπτωση(πχ δεν μπλοκαρετε η ακτινοβολια του ηχου απο αντικείμενα, πλατες καναπε, υπόλοιπους θεατες κτλπ)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.808
Reaction score
40.973
Υψος του αυτιού τα μπροστά, ίσως το κεντρικό να σου βγει πιο χαμηλά λόγω θέσης οθόνης.
Προσοχή, το ύψος αυτιού είναι το πραγματικό εκεί που κάθεσαι και όπως κάθεσαι. Δεν είναι σε όλους 1,20...εγώ που κάθομαι ξάπλα σε ανακλινόμενη πολυθρόνα είμαι στο 0,86μ.
Τα σαραουντ ιδανικά στο ίδιο ύψος με τα μπροστά. Μπορείς να τα πας και μέχρι επί 1,25. Αν όμως βάλεις και κανάλια ύψους (ατμος) τότε καλύτερα να αφήσεις όλα τα κάτω στο ίδιο ύψος.
Αν για πρακτικούς-κατασκευαστικούς λόγους δεν μπορείς να ακολουθήσεις το ιδανικό μην τρελαίνεσαι, βαλτά εκεί που μπορείς και απόλαυσε.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Η συντριπτική πλειοψηφία των ηχείων πονάει στο vertical directivity. Γιατί λοιπόν συστήνεται off axis στήσιμο στον κάθετο άξονα;
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, λίγο ή πολύ συμφωνούν με αυτά που έχω διαβάσει, απλά η απάντηση του κατασκευαστή, τοποθετεί το θέμα σε διαφορετικό τελείως ύψος και η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισε.
Δεν ξέρει ο κατασκευαστής!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Η συντριπτική πλειοψηφία των ηχείων πονάει στο vertical directivity. Γιατί λοιπόν συστήνεται off axis στήσιμο στον κάθετο άξονα;
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.
Ψηλά μεν, ον αξις δε.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Όπως καταλαβαίνω η SVS φαίνεται να το λέει και μάλιστα αρκετές μοίρες. Έγραψα γενικά "συστήνεται" όχι "συστήνετε". ;)

Εκτός και αν τα συγκεκριμένα ηχεία on axis έχουν θέματα ψηλά και προτείνουν το off-axis σαν βελτίωση; Δεν καταλαβαίνω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Όπως καταλαβαίνω η SVS φαίνεται να το λέει και μάλιστα αρκετές μοίρες. Έγραψα γενικά "συστήνεται" όχι "συστήνετε". ;)

Εκτός και αν τα συγκεκριμένα ηχεία on axis έχουν θέματα ψηλά και προτείνουν το off-axis σαν βελτίωση; Δεν καταλαβαίνω.
Όπως έγραψες, οφ αξις στον κατακόρυφο άξονα, τα 99 ηχεία στα 100 είναι γιαμπαλα.

Μόνο τα ομοαξονικά την γλυτώνουν.

Αν τα svs έχουν κάποια τρομερή αρχιτεκτονική που τους χαρίζει ομοιογενή οφ αξις απόκριση, τότε καλώς προτείνεται οφ αξις, και θα προτιμούσα και cross firing στα πίσω.

Ειδάλλως, όχι, δε ξέρουν τι λένε, κι ας είναι κατασκευαστές, αν προτείνουν οφ αξις στον κατακόρυφο άξονα.
 


Μηνύματα
13
Reaction score
6
Έστειλα νέο email στον κατασκευαστή με τα ερωτήματα που είχατε την καλοσύνη να θέσετε και επειδή η SVS έχει πολύ καλό customer service, πιθανολογώ ότι θα έχω κάποια απάντηση εντός της ημέρας.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
6
Σε γενικές γραμμές αυτά ρώτησα και παρακαλώ δείξτε επιείκεια στα πολύ φτωχά Αγγλικά μου.

...... Of course I am sure that you know much better the product (satellites) than I do, so your suggestion based on certain reasons and facts that is unknown to me.

Just want to clarify that the architecture of satellites allow them to be fun when you placed them so higher than Dolby suggest in general.
Also that satellites are between the very few speakers that can support well the vertical directivity so we can place them to "look" off vertical axis.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
6
Είναι πραγματικά πολύ καλοί εκεί στην SVS με την εξυπηρέτηση πελατών.
Η απάντηση ήρθε και περιμένω τα σχόλιά σας.

"In a 5.1 setup with no height speakers, raising the surrounds can give a semblance of a height effect.

When you add dedicated height/Atmos speakers, you want to maximize separation between the ear-level and height layers so bringing the surround back to ear level is preferred but not totally necessary.

The Satellite will work well in either position due to its excellent dispersion.


Thanks and if you have any other questions, please don't hesitate to ask.
Jack Gilvey
Manager – Customer Service Administration
Certified Sound Expert
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.325
Reaction score
74.372
Καλά, βάλ' τα εσύ λίγο πάνω απ' το κεφάλι σας κι άσ' τους να λένε. :p
Σε τι απόσταση απο τις θέσεις ακρόασης θα εγκατασταθούν;
 

Μηνύματα
13
Reaction score
6
Τελικά αποφάσισα να κάνω αυτό που έπρεπε να έχω κάνει από την αρχή. Σύντομα λοιπόν θα σας παρουσιάσω το χώρο καθώς και τις διάφορες δοκιμές στην τοποθέτηση σε ύψος που θα κάνω, μια και πιθανότατα όπως καταλαβαίνω οι ιδιαιτερότητες του κάθε χώρου και οι ιδιαιτερότητες στα αυτάκια μας πιθανόν να διαφοροποιούν το τελικό αποτέλεσμα.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top