Ώρα για Βελτίωση....Ρυθμίζω ή αλλάζω καλώδια?

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Πολλοί άρχισαν θέματα τον τελευταίο καιρό γύρω από τα καλλώδια, και θα ήθελα να δω τι πιστεύετε....
Έχετε μαζέψει κάποια χρήματα. Τα καλώδιά σας δεν είναι τα ακριβότερα, και το σύστημα το έχετε ρυθμίσει μόνοι σας.
Τι σκέφτεστε?

1. Φέρνω κάποιον να μου ρυθμίσει όλο το Home Cinema ?
Θεωρείτε πεταμένα λεφτά την ιδέα κάποιου να "παίζει" με το ήδη υπάρχον μενού?
Έχετε αμφιβολία εάν καν θα υπάρξει διαφορά?
Πιστεύετε πως μόνοι σας θα το φτάσετε στο 95%, άρα δεν αξίζει?

2. Μήπως προτιμάτε να δώσετε τα χρήματά σας σε κάτι που "έρχεται σε κουτί ", όπως τα καλώδια?



Πείτε τη γνώμη σας, όποια κι αν είναι ...
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Όπως και στην εικόνα, η ρύθμιση του ήχου θέλει το εργαλείο της (RTA) και τις αντίστοιχες γνώσεις και εμπειρίες. Μόνον έτσι μπορείς να εντοπίσεις τα αδύνατα σημεία. Εγώ είμαι υπέρ του εξειδικευμένου επαγγελματία.

Όσον αφορά στα καλώδια, εγώ έχω ακούσει μεγάλες (=αισθητές) διαφορές με τα καλώδια ηχείων και το interconnect του sub. Μιλάω πάντα για καλώδια του 1 ευρώ (/μέτρο) σε σχέση με εκείνα των 3-10. Με εξωτικά καλώδια δεν έχω ασχοληθεί.

Αυτά, με την προυπόθεση ότι τα ηχεία σου κάνουν και ταιριάζουν στο χώρο σου.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Δημητρη, εξαρταται

1.για ηχο υπαρχουν τρομερα περιθωρια βελτιωσεων στις ρυθμισεις μηχανηματων και σωστης τοποθετησης ηχειων βαση μετρησεων, οποταν θα προχωρουσα για βελτιωση

2.για εικονα ισως οχι γιατι πιστευω οτι αρκετα μηχηνηματα εχουν καλη εικονα out of the box και οτι ισως μια ρυθμιση να μην εκανε και τρομερη διαφορα
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
DIMITRIS said:
Πολλοί άρχισαν θέματα τον τελευταίο καιρό γύρω από τα καλλώδια, και θα ήθελα να δω τι πιστεύετε....
Έχετε μαζέψει κάποια χρήματα. Τα καλώδιά σας δεν είναι τα ακριβότερα, και το σύστημα το έχετε ρυθμίσει μόνοι σας.
Τι σκέφτεστε?

1. Φέρνω κάποιον να μου ρυθμίσει όλο το Home Cinema ?
Θεωρείτε πεταμένα λεφτά την ιδέα κάποιου να "παίζει" με το ήδη υπάρχον μενού?
Έχετε αμφιβολία εάν καν θα υπάρξει διαφορά?
Πιστεύετε πως μόνοι σας θα το φτάσετε στο 95%, άρα δεν αξίζει?

2. Μήπως προτιμάτε να δώσετε τα χρήματά σας σε κάτι που "έρχεται σε κουτί ", όπως τα καλώδια?



Πείτε τη γνώμη σας, όποια κι αν είναι ...


Κατ' αρχήν παρατηρώ αγαπητέ Δημήτριε ένα συνταρακτικό γεγονός: εξαφανίστηκαν τα greekenglish από το κείμενό σου!!!!! :D :D
Οπότε είναι απαίτηση πλέον να σου απαντήσω!! :lol: :lol: :lol:


Κατ' αρχήν, εξαρτάται από το ποσό που έχω "μαζέψει".....
Και από την κατάσταση του συστήματός μου γενικά.

Αν πχ ξέρω ότι το σύστημά μου χάνει ξεκάθαρα σε κάποιον τομέα (δηλ. κάποιος κρίκος της αλυσίδας δεν βρίσκεται σε ισορροπία με τους υπόλοιπους) θα φρόντιζα να ρίξω τα χρήματά μου εκεί.
Πχ ένας προβολέας των 1500€, ένας ενισχυτής των 700-900€, ένα σετ ηχείων των 1500€ και ικανοποιητικά καλώδια, δεν "δένουν" με DVDp των....100€.
Επομένως θα πήγαινα να πάρω ένα DVDp των 300+ € που θα μου έδινε (πέρα από καλύτερα υλικά) και περισσότερες δυνατότητες ρύθμισης στην εικόνα μου.

Αν όλα βρίσκονται σε ισορροπία, κατά 90% δεν θα άλλαζα καλώδια (αποκλείω την περίπτωση να είχα καλώδια του κιλού...) αφού θα ήταν τουλάχιστον συμπαθητικά (ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΑ.....)

Πιθανότατα να έφερνα (σε μια τέτοια περίπτωση) έναν τεχνικό, που με τα κατάλληλα όργανα θα ρύθμιζε το σύστημά μου (εικόνα και ήχο) σύμφωνα με τις προδιαγραφές και όχι με το πως θα ήθελα εγώ να βλέπω (που μπορεί να είναι σωστό ή και εντελώς λάθος).
Αν το αποτέλεσμα των ρυθμίσεων ήταν κοντά στα δικά μου θα είμουν διπλά χαρούμενος.
Αν όχι, θα μάθαινα κάτι παραπάνω και συνεπώς θα γινόταν καλύτερο και το σύστημά μου αλλά και εγώ!! :D
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Ισως τελικα να αξιζει να αφιερωσουμε μια ημερα, με σκοπο να δουμε τι διαφορα κανουν οι ρυθμισεις σε ενα συστημα.
Οχι πως ρυθμιζεται, αλλα το "πριν" και "μετα".

Ειναι κατι απλο να γινει, και προφανως να ενδιαφερει αρκετους.
Δημητρης
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Το δίλημμα που θέτεις, Dimitris, είναι κάτι σαν:
"Είμαι άρρωστος:
1. Πάω στο γιατρό
2. Φωνάζω ξεματιάστρα
"
:D
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Κι ομως,

αν ηταν τοσο προφανες, δεν θα επρεπε ολα τα συστηματα να ειναι ρυθμισμενα?
Μαλλον η ξεματιαστρα επικρατει! :lol:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Δημητρη, πολυ ενδιαφερον θεμα.
Προχωρα, περιμενουμε με ανυπομονησια. :wink:

Μα καλα, στο ματι δεν πιστευει κανεις? :lol:
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Εγω παντως εχω διαπιστωσει πως το συστημα μου ακουγεται καλυτερα
μετα απο ενα 10-λεπτο μασαζ στα καλωδια :shock:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
- Το βασικό πρόβλημα

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης.

Εάν από το set σύστημα-χώρος του καθενός, (είτε αυτό είναι αυστηρώς δικάναλο είτε είναι πολυκάναλο), δεν έχει περάσει επαγγελματικό εργαλείο διόρθωσης χώρου, τότε κανείς δεν είναι σε θέση, όχι να πει πως παίζουν τα καλώδια αλλά ούτε το πως παίζει το ίδιο το σύστημα αφού το αποτέλεσμα είναι καθαρά θέμα τύχης. Αν θέλει κάποιος να ακούει την ηχογράφηση, το σύστημα και όχι τον χώρο, αν θέλει να ακούει αυτό που πραγματικά βγάζει μια συσκευή και όχι αυτό που τονίζει ο χώρος του, η λύση της ρύθμισης είναι μονόδρομος.

Τα καλώδια εσφαλμένα έχουν προκύψει ως fine tunning εργαλείο, κυρίως από αυτούς που δεν έχουν δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
DIMITRIS said:
Μαλλον η ξεματιαστρα επικρατει! :lol:
Αν το λες αυτό ορμώμενος από το Home Cinema, σκέψου να κατηφόριζες προς Hi-End μεριά. Εκεί έχουμε:
1. βασκανία :shock:
2. μαύρη μαγεία :?
3. βουντού :twisted: και
4. Σολομωνική :mrgreen:
 



Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Για βάλε το και ...Νοτίως...να έχουμε τις συμμετοχές του...Μέρλιν και των λοιπών μαθητευόμενων μάγων και δρυίδιδων.... :p 8)
 





Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
DIMITRIS said:
Το δωματιο μου ειναι, επαιζα χτες το βραδυ :p
Μου φαίνεται μας δουλεύεις Δημήτριε...

Έχεις playroom των 100.000 ευρώ και μας αφήνεις να σου δίνουμε ..."συμβουλές"; :oops:

Εσύ θέλεις από Καλομοιράκη και πάνω!
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
DIMITRIS said:
Εγω παντως εχω διαπιστωσει πως το συστημα μου ακουγεται καλυτερα
μετα απο ενα 10-λεπτο μασαζ στα καλωδια :shock:
Eισαι Hi Endας και δεν το ξερεις.
Και καλυτερα να μην το μαθεις ποτε. :lol: :lol:
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.506
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top