ΑΓΟΡΑ SUBWOOFER

Μηνύματα
29
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους

Έχω ζεύγος Klipsch R-620F και θέλω να προσθέσω subwoofer με ακροαση κυριως για μουσικη,blues-rock-metal.Απόσταση ακρόασης μαξιμουμ 3 μετρα. Δοκιμάσα με δανεικό subwoofer crystal audio THX και ο ηχος του sub είναι πιο αποδοτικος στο μπλε σημειο.
Από θέμα κριτικών και budget εχω στο μυαλό μου τα παρακάτω:

SVS PB-1000 Pro
Arendal 1S
Klipsch SPL-120

Τι προτείνετε ;
 

Attachments



Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε μου,
Μία ερώτηση σύμφωνα με τη φώτο που έχεις βάλει.
Έχεις κάνει τη δοκιμή να αλλάξεις το επιπλάκι με τον ενισχυτή στα δεξιά της TV σου και δίπλα το σαμπ, μήπως αναπνέει καλύτερα.
Όσο για σαμπάκια τα δύο πρώτα είναι πολύ καλά, αλλά κοίταξε και αυτό ίσως να το φέρνει ο @daharis666 στείλε του ένα ΠΜ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Τι προτείνετε ;
ότι και να πάρεις....να πάρεις 2

προτιμώ να θυσιάσεις ίντσες και να πάρεις2 μικρότερα subs(αν δεν σου βγαίνουν τα οικονομικά)...παρά 1 και ας είναι πιο μεγάλο ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
+ πες μας και σε τι ενισχυτή θα τα συνδέσεις...
 

Μηνύματα
29
Reaction score
2
+ πες μας και σε τι ενισχυτή θα τα συνδέσεις...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ο ενισχυτής που παίζουν τα Klipsch και θα μπει και το subwoofer λόγω Budget είναι ο
YAMAHA R-N803D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ο ενισχυτής που παίζουν τα Klipsch και θα μπει και το subwoofer λόγω Budget είναι ο
YAMAHA R-N803D
ΘΑ μπει...να υποθέσω ότι δεν τον αγόρασες ακόμα δηλαδή?
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Στις 2 πρώτες επιλογές η 3 είναι αυτή

Το klipsch πες πως δεν υπάρχει

Ότι απο τα 3 και να πάρεις, δεν κάνεις λάθος
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.850
Reaction score
4.595
Στο μανουαλι παρεμπιπτόντως υπάρχει μόνο αυτό, καμία πληροφορία για το αν ενεργοποίεται κάποιο φίλτρο (και στα πόσα hz) οταν κουμπώνεις το σαμπ αουτ...

1634469368473.png


Τέσπα, πονεμένη ιστόρία ειναι τα κονσιουμερ σαμπς σε συνδιασμό με σχεδόν ολα τα κονσιουμερ ενισχυτάκια ...

Δες σε παρακαλώ και το 12αρη monoprice απο τον εθνικό μας προμηθευτή (@daharis666)


Κάνε του και κανά παζάρι παραπάνω, είναι εκπαιδευμένος και αντέχει !
 



Μηνύματα
15
Reaction score
2
Να κάνω κι εγώ την ερώτηση μου που αφορά την αγορα subwoofer…

εχω 2 Krk 10-3 g4 σε βάσεις στο σαλόνι εδώ και ένα χρόνο (https://www.krkmusic.com/Studio-Monitors/ROKIT-10-3-G4) τα οποία έχει γίνει μια βασική ισοσταθμιση μέσω του app της Krk. Ο χωρος είναι Σαλλονι ενιαιος με κουζίνα και η απόσταση ακρόασης (καναπές) είναι στα 2,7 με 3 μέτρα (περιπου στο κέντρο είναι ο καναπές)

η ερώτηση μου είναι η εξής:

1 sub Krk 12” και βλέπουμε στο μέλλον και για δεύτερο ή 2 subs 10” πάλι της Krk τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν βάσεις για τους δορυφόρους (δεν ξέρω αν ως βάσεις είναι και η καλύτερη τοποθέτηση αλλά τέλος πάντων); Ρωτάω γιατί 1 sub 12‘’ κοστίζει όσο 2 subs 10”.

σιγουρα θα χρειαστΕΙ ισοσταθμιση για την σωστή λειτουργία. Στο μέλλον θα γίνει και αγορα κάποια συσκευης (π.χ Minidsp) διοτι αυτή την στιγμή σαν πηγή υπάρχει μόνο ένα raspberry pi4 με το hifiberry dac xlr.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
τα 2 σαμπ θα παίξουν πολύ καλύτερα στην θέση ακρόασης από το 1 και ας είναι μικρότερα
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Τοποθετημένα στις κατάλληλες για αυτά θέσεις και όχι ως βάσεις των ηχείων.
Το hifiberry dac xlr βλέπω είναι δικάναλο. Γίνεται να μπει και ένα δεύτερο ίδιο στο pi και να γίνει τετρακάναλο; Επίσης στο Pi γίνεται να κάνεις crossover με delay στα μπάσα με software;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλησπέρα σε όλους

Έχω ζεύγος Klipsch R-620F και θέλω να προσθέσω subwoofer με ακροαση κυριως για μουσικη,blues-rock-metal.Απόσταση ακρόασης μαξιμουμ 3 μετρα. Δοκιμάσα με δανεικό subwoofer crystal audio THX και ο ηχος του sub είναι πιο αποδοτικος στο μπλε σημειο.
Από θέμα κριτικών και budget εχω στο μυαλό μου τα παρακάτω:

SVS PB-1000 Pro
Arendal 1S
Klipsch SPL-120

Τι προτείνετε ;
Δεν ξέρω ακόμα για μπλε σημεία,ενόσω παρατηρώ ότι το στήσιμο των main ηχείων παραπέμπει σε...μπλε πίτσες.Η εκπεμπόμενη ηχητική ακτινοβολία από το αριστερό βολεύεται στον απορροφητικό καναπέ,ενώ η αντίστοιχη από το δεξί ΄΄χτυπιέται΄΄ στα πατώματα...Σε λίγο θ'ακούμε ...΄΄μπζζζννν΄΄ - που λέει ο Ear - βλέποντάς τα και μόνο. :roflmao:

Προτιμότερο το ζεύγος subs για καλύτερη προοπτική εξομάλυνσης στην απόκριση στις πρώτες οκτάβες,αλλά χρειάζεται μικρόφωνο για λήψη μετρητικών δεδομένων.Δεν βασιζόμαστε αποκλειστικά στο πώς θα μας ακούγονταν ή στις καμπύλες προσομείωσης από το λογισμικό του AV.Αλλιώς η όλη διαδικασία θα μοιάζει με...Οδύσσεια. :sneaky:
Να κάνω κι εγώ την ερώτηση μου που αφορά την αγορα subwoofer…

εχω 2 Krk 10-3 g4 σε βάσεις στο σαλόνι εδώ και ένα χρόνο (https://www.krkmusic.com/Studio-Monitors/ROKIT-10-3-G4) τα οποία έχει γίνει μια βασική ισοσταθμιση μέσω του app της Krk. Ο χωρος είναι Σαλλονι ενιαιος με κουζίνα και η απόσταση ακρόασης (καναπές) είναι στα 2,7 με 3 μέτρα (περιπου στο κέντρο είναι ο καναπές)

η ερώτηση μου είναι η εξής:

1 sub Krk 12” και βλέπουμε στο μέλλον και για δεύτερο ή 2 subs 10” πάλι της Krk τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν βάσεις για τους δορυφόρους (δεν ξέρω αν ως βάσεις είναι και η καλύτερη τοποθέτηση αλλά τέλος πάντων); Ρωτάω γιατί 1 sub 12‘’ κοστίζει όσο 2 subs 10”.

σιγουρα θα χρειαστΕΙ ισοσταθμιση για την σωστή λειτουργία. Στο μέλλον θα γίνει και αγορα κάποια συσκευης (π.χ Minidsp) διοτι αυτή την στιγμή σαν πηγή υπάρχει μόνο ένα raspberry pi4 με το hifiberry dac xlr.
Δορυφόροι με 10άρι woofer...Τα δεκαράκια subs της KRK δεν έχουν ωφέλιμη απόκριση κάτω από τα 30 Hz...Άμα τα ήθελες αποκλειστικά για συνεργασία με τους δορυφόρους σκοπεύοντας σε εξομάλυνση στην ενέργεια των χαμηλών πάει κι έρχεται...Για ωφέλιμη απόκριση όμως σε ολόκληρη την πρώτη οκτάβα δεν κάνουν...
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top