ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ χωρίς ανάγκη ισοστάθμισης (EQ)

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Για κάποιο παράδοξο λόγο συναντούμε σε σχετικά προσιτές τιμές ακουστικά που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη διόρθωση της τονικής τους απόκρισης, δηλ. ισοστάθμιση (ΕQ), για να ακουστούν "σωστά" και ισορροπημένα, όπως για παράδειγμα τα SENNHEISER HD-600/650/660 ή π.χ. τα πολύ οικονομικά AKG Κ371 που ακολουθούν ακόμη πιο πιστά την καμπύλη harman και στις χαμηλές συχνότητες κι έχουν κατά συνέπεια πιό "γεμάτο" χαμηλό. Περιέργως όμως φαίνεται δύσκολο να βρει κανείς τέτοια ακουστικά σε τιμές όπου κινούνται οι "ναυαρχίδες" των μεγάλων εταιρειών ακουστικών. Σχεδόν όλα τα μοντέλα "αναφοράς" στην περιοχή τιμών από € 700 ως € 2000 εμφανίζουν σημαντικές αποκλίσεις από την "flat" απόκριση, ενώ λίγο πολύ το ίδιο συμβαίνει και πιό πάνω, σε "εξωφρενικές" τιμές.

Ακουστικά που χαίρουν πολύ μεγάλης εκτίμησης και θεωρούνται κατά κάποιο τρόπο "end-game" όπως τα SENNHEISER HD-800S, τα AKG K812 ή πολλά, ακόμη ακριβότερα μαγνητοστατικά (magnetic-planar), πάσχουν από υπερτονισμένες υψηλές συχνότητες ή/και ελλειπή χαμηλά και χρειάζονται EQ για να ισορροπήσουν και να χρησιμέψουν για πραγματική μουσική απόλαυση κι όχι μόνο ως "μεγεθυντικοί φακοί" σε στούντιο παραγωγής. Άλλα, όπως τα περισσότερα AUDEZE βρίσκονται στον αντίποδα και ενώ προσφέρουν εντυπωσιακά ελεγχόμενα και δυναμικά χαμηλά, εμφανίζουν "πτώση" στις ανώτερες μεσαίες ή στις υψηλές συχνότητες. Έχουν δηλ. πιο ζεστό ήχο και όχι τόσο αναλυτικό/λεπτομερή όσο αποκτούν κατόπιν του κατάλληλου EQ. Παρόμοια φαίνεται να ισχύουν και για τα πιο προσιτά από τα ΜΕΖΕ.

Προσωπικά δεν θα ήθελα, αφού δώσω π.χ. € 1500 για ακουστικά να πρέπει να χρησιμοποιώ προγράμματα ισοστάθμισης, δηλ. να εμπλέξω και τον υπολογιστή στην ακρόαση - ή να περνάω υποχρεωτικά το σήμα από ένα καλό DSP (= νέα έξοδα). Ιδίως από τη στιγμή που έχω εξαιρετικά φυσικό και ισορροπημένο αποτέλεσμα με τα HD-650, χωρίς ισοστάθμιση. (Eπιδέχονται κι αυτά βελτίωση με λίγο EQ, δεν το απαιτούν όμως.) Γι αυτό, ενώ έχω αναβαθμίσει τα ηλεκτρονικά, δεν έχω "αναβαθμίσει" από το 2004 τα ακουστικά. Άλλωστε τα ιστορικά αλλά πάντα σύγχρονα HD-650 ανέδειξαν αμέσως κάθε αναβάθμιση στα ηλεκτρονικά μου.

Εκτός από κάποια πολύ ακριβά Dan Clark και HiFiMAN, την προσοχή μου τράβηξαν τελευταία κάποια ακουστικά όπως τα Neumann NDH 30 που ανέφερε κάπου στα βιαστικά ο @Sonorus αλλά και τα AUDEZE MM-500, που φαίνεται να σχεδιάστηκαν ακριβώς με τη λογική της επίπεδης απόκρισης μαζί με κορυφαίο συνολικό ήχο. Είναι όμως καινούργια μοντέλα με ολιγάριθμες ακόμη εντυπώσεις στο διαδίκτυο. Επίσης τα λίγο παλαιότερα Focal Clear (original και MG) και τα AUDEZE LCD-X (ver. 2021). Παρά λίγο θα αγόραζα ένα από τα δύο, αλλά με την covid-19 ήταν ανέφικτο πια να ακούσω εκ των προτέρων οποιοδήποτε και δεν θα έδινα τόσα χρήματα χωρίς ακρόαση/δοκιμή άνεσης. Ίσως να διακινδύνευα κάποια στιγμή τα αρκετά οικονομικά Neumann NDH 30, αν οι εντυπώσεις από το διαδίκτυο συνεχίσουν να είναι εκπληκτικές και αν αποδειχτεί ότι "βλέπουν" ισότιμα άλλα "audiophile" και πανάκριβα ακουστικά.

Ωστόσο, όποιος έχει προσωπική εμπειρία ή πληροφορία από ακροάσεις τέτοιων ακουστικών θα ήταν ωραίο να τις μοιραστεί εδώ μαζί μας αφού πλέον τα καταστήματα δεν προσφέρουν ακρόαση. Πιστεύω πολλοί θα είναι αυτοί που ενδιαφέρονται ή σκέφτονται κάποια σοβαρή αναβάθμιση στα ακουστικά τους (ακόμη κι αν ελάχιστα υπολείπονται στα HD-600/650/660 σε σχέση με τα απολύτως κορυφαία).
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Αφήνω αυτό εδώ

IMG_20220930_124107.jpg
IMG_20220930_130226.jpg


50 ευρώ.

Καμιά ισοστάθμιση. Οχι βεβαια οτι μου πέφτει ο κωλός καθε φορά που ακουω με τα 660s , 2 click ειναι η ολη διαδικασία.

ΥΓ Πριν μισή ώρα ήρθε, δεν πιστευω πόσο μπάσο εχει η μαλακια, και ακουω απο κινητο.
ΥΓ2 Απαιτείται Αφτερ μαρκετ καλώδιο για οσους ειναι ψηλοί ή απλά θέλουν παραπανω άνεση κινησης.
ΥΓ3 Το 800s απο 1000 ευρώ εχει φτάσει 1500+ , οποιος πρόλαβε τον κύριο είδε.
ΥΓ4 απο amazon.com η αγορά, κανένα νταβατζιλικι, το έχει και το aliExpress, καθώς και προφανώς το shenzhenaudio
 

K

kimon

Guest
Αυτή η ανάγκη είναι πράγματι υπαρκτή και ευτυχώς που τα Nd 30 είναι ανοικτού τύπου(προσωπικά δεν υποφέρω τα κλειστά).
Το κακό είναι ότι τα πτερύγια των αυτιών του καθενός μας είναι και διαφορετικά (χώρια τα υπόλοιπα), οπότε το μόνο κριτήριο που μένει είναι ποια ακουστικά μαζεύουν διαχρονικά καλές κριτικές και πωλήσεις.
Είμαι σε αναζήτηση ακουστικού και ενδιαφερόμουν για τα Χ65, αλλά βλέπω αντικρουόμενες απόψεις.
Αν πάντως η παθητική ισοστάθμιση δουλεύει με τα 560, είναι μια λύση.
 

Μηνύματα
2.086
Reaction score
5.450
Δεν εχετε αναφερει τα beyer dynamic τα οποια ειναι τα ποιο πολυφορεμενα ακουστικα για χρήση studio,υπάρχουν σε διαφορετικα format αναλογα με τις αναγκες ,και λογο αλλαγης μοντελων πλεον παιρνεις τα ,770 ,880, 990 σε τιμες κατω απο 150€ ανα ζευγος.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Αυτή η ανάγκη είναι πράγματι υπαρκτή και ευτυχώς που τα Nd 30 είναι ανοικτού τύπου(προσωπικά δεν υποφέρω τα κλειστά).
Το κακό είναι ότι τα πτερύγια των αυτιών του καθενός μας είναι και διαφορετικά (χώρια τα υπόλοιπα), οπότε το μόνο κριτήριο που μένει είναι ποια ακουστικά μαζεύουν διαχρονικά καλές κριτικές και πωλήσεις.
Είμαι σε αναζήτηση ακουστικού και ενδιαφερόμουν για τα Χ65, αλλά βλέπω αντικρουόμενες απόψεις.
Αν πάντως η παθητική ισοστάθμιση δουλεύει με τα 560, είναι μια λύση.
Κι εγώ νιώθω καλύτερα με τα ανοικτού τύπου και δεν έχω λόγο να μην πιστέψω ότι υπερτερούν συνήθως ηχητικά των κλειστών (φαίνεται και σε όλες τις μετρήσεις). Έχω κλειστά τα Shure SRH-1540, είναι θαυμάσια κι αυτά και οι τονισμένες χαμηλές κάτω από τα 200 Hz είναι ότι πρέπει για ακρόαση σε χαμηλές στάθμες. Πλησιάζουν αρκετά τη harman κι έχουν πολύ ωραίο imaging (για κλειστά ακουστικά), ωστόσο τα HD-650 είναι συνολικά καλύτερα.

Χ65 εννοείς τα AUSTRIAN AUDIO ?
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Δεν εχετε αναφερει τα beyer dynamic τα οποια ειναι τα ποιο πολυφορεμενα ακουστικα για χρήση studio,υπάρχουν σε διαφορετικα format αναλογα με τις αναγκες ,και λογο αλλαγης μοντελων πλεον παιρνεις τα ,770 ,880, 990 σε τιμες κατω απο 150€ ανα ζευγος.
Πράγματι, εντελώς εκ παραδρομής δεν ανέφερα τα Beyerdynamic και ιδίως τα DT-1990 (flagship της εταιρίας και από τα πιο όμορφα και καλοφτιαγμένα ακουστικά ανεξαρτήτως τιμής). Μαζί με HD-800S και τα Κ812 είναι από τα ακουστικά που είναι τόσο άριστα στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους που με δυσκολία κατανοείς πόσο υπερτονισμένα πρίμα τους έχουν "φορτώσει" για studio χρήση. Γενικά τα Beyer είναι από τα πιό καλοφτιαγμένα αλλά με παρδοσιακά πολύ "πριμαριστό" ήχο.
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Εγώ έχω τα Neumann NDH 20 που θεωρώ δεν διαφέρουν και πολύ από τα 30 και το πρώτο πράγμα που καταλαβαίνεις είναι η ισορροπία τους. Αν είσαι Θεσσαλονίκη ίσως μπορείς να έρθεις να τα ακούσεις.
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Εγώ έχω τα Neumann NDH 20 που θεωρώ δεν διαφέρουν και πολύ από τα 30 και το πρώτο πράγμα που καταλαβαίνεις είναι η ισορροπία τους. Αν είσαι Θεσσαλονίκη ίσως μπορείς να έρθεις να τα ακούσεις.
Ευχαριστώ για την ευγενική προσφορά. Μέχρι να ξανανεβώ Θεσσαλονίκη είναι πιο πιθανό να έχω "πατήσει το κουμπί" για τα NDH 30 (αν δεν μας προλάβουν άλλα κουμπιά και ...λυθούν όλα μας τα προβλήματα 😇 ).
Αν ήμασταν φόρουμ μεγάλης (και πλούσιας...) χώρας θα μπορούσαμε να αγοράζαμε πολλοί μαζί κάποιο ακριβό ακουστικό ως δείγμα για να κάνει το "γύρο" σε όλους προς δοκιμή και κατόπιν να πωληθεί (είτε εντός των συμμετεχόντων, είτε εκτός), όπως κάνουν κάποιοι Αμερικάνοι. Αλλά είμαστε μικρή χώρα!
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
@head-stef

Τι ακριβώς εννοείς ακουστικά αναφοράς χωρίς ανάγκη ισοστάθμισης;
Ποιο ακριβώς είναι το κριτήριο;
Τελείως flat; (δεν θα ακούγεται...)
Καμπύλη Harman; (πολύς κόσμος δεν την προτιμάει)
Να παίζει σε γενικές γραμμές με σωστή τονικότητα έτσι ώστε τα όργανα της ορχήστρας να ακούγονται κοντά στην πραγματικότητα;
Να μην ενοχλεί σε σημεία της συχνότητας που υπάρχει συνήθως ευαισθησία;

Δύσκολα θα βρεθεί ακουστικό που να μην θέλει ισοστάθμιση για διαφορετικούς χρήστες.
Ας πούμε εμένα η προβολική ανώτερη μεσαία περιοχή του 650 μου σπάει τα νεύρα.

Επίσης το Neumann NDH-30 που ανέφερα δεν είναι σε καμία περίπτωση flat, έχει χρώμα και ο κόσμος που θέλει έντονο χαμηλό δεν θα το προτιμήσει.

Αν δεχτούμε λοιπόν πως θέλουμε ένα ακουστικό που σε γενικές γραμμές να ακούγεται ρεαλιστικό τότε υπάρχουν αρκετές flagship επιλογές που δεν θέλουν απαραίτητα ισοστάθμιση.

Ας πούμε εγώ ακούω εξίσου ευχάριστα τα Focal Clear MG, Sennheiser Drop HD8XX, HIFIMAN Arya SE, Meze Empyrean, Meze Elite και HIFIMAN Susvara.

Κανένα δεν το θεωρώ τέλειο αλλά και κανένα δεν νιώθω την ανάγκη να το ισοσταθμίσω.
Προφανώς και έχουν τονικές διαφορές μεταξύ τους αλλά όλα ακούγονται σχετικά σωστά κάποια πολύ περισσότερο και κάποια μια ιδέα λιγότερο.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Και εαν μπορείτε παρακαλώ κάποιος να βάλει ένα διάγραμμα της Χάρμαν καμπύλης για ακουστικά να την δω. Αλλάζει και κόβει κάποια db κάθε χρόνο και απο λίγο στα υψηλά χα χα, αλλά ΟΚ ποστάρετε μου μια τελευταία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

K

kimon

Guest
Κι εγώ νιώθω καλύτερα με τα ανοικτού τύπου και δεν έχω λόγο να μην πιστέψω ότι υπερτερούν συνήθως ηχητικά των κλειστών (φαίνεται και σε όλες τις μετρήσεις). Έχω κλειστά τα Shure SRH-1540, είναι θαυμάσια κι αυτά και οι τονισμένες χαμηλές κάτω από τα 200 Hz είναι ότι πρέπει για ακρόαση σε χαμηλές στάθμες. Πλησιάζουν αρκετά τη harman κι έχουν πολύ ωραίο imaging (για κλειστά ακουστικά), ωστόσο τα HD-650 είναι συνολικά καλύτερα.

Χ65 εννοείς τα AUSTRIAN AUDIO ?
Ναι, αυτά (Austrian audio).
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
@head-stef

Τι ακριβώς εννοείς ακουστικά αναφοράς χωρίς ανάγκη ισοστάθμισης;
Ποιο ακριβώς είναι το κριτήριο;
Τελείως flat; (δεν θα ακούγεται...)
Καμπύλη Harman; (πολύς κόσμος δεν την προτιμάει)
Να παίζει σε γενικές γραμμές με σωστή τονικότητα έτσι ώστε τα όργανα της ορχήστρας να ακούγονται κοντά στην πραγματικότητα;
Να μην ενοχλεί σε σημεία της συχνότητας που υπάρχει συνήθως ευαισθησία;

Δύσκολα θα βρεθεί ακουστικό που να μην θέλει ισοστάθμιση για διαφορετικούς χρήστες.
Ας πούμε εμένα η προβολική ανώτερη μεσαία περιοχή του 650 μου σπάει τα νεύρα.

Επίσης το Neumann NDH-30 που ανέφερα δεν είναι σε καμία περίπτωση flat, έχει χρώμα και ο κόσμος που θέλει έντονο χαμηλό δεν θα το προτιμήσει.

Αν δεχτούμε λοιπόν πως θέλουμε ένα ακουστικό που σε γενικές γραμμές να ακούγεται ρεαλιστικό τότε υπάρχουν αρκετές flagship επιλογές που δεν θέλουν απαραίτητα ισοστάθμιση.

Ας πούμε εγώ ακούω εξίσου ευχάριστα τα Focal Clear MG, Sennheiser Drop HD8XX, HIFIMAN Arya SE, Meze Empyrean, Meze Elite και HIFIMAN Susvara.

Κανένα δεν το θεωρώ τέλειο αλλά και κανένα δεν νιώθω την ανάγκη να το ισοσταθμίσω.
Προφανώς και έχουν τονικές διαφορές μεταξύ τους αλλά όλα ακούγονται σχετικά σωστά κάποια πολύ περισσότερο και κάποια μια ιδέα λιγότερο.
Ευχαριστώ για την απάντηση, είχα την ελπίδα και ανέμενα να γράψεις σχετικά.
Εννοώ, αυτά ακριβώς που γράφεις στις δύο τελευταίες παραγράφους σου. Επειδή κανένα ακουστικό δεν είναι (ή δεν υπάρχει τρόπος να χαρακτηριστεί) εντελώς ουδέτερο (flat), να συζητήσουμε για το ποιά προσεγγίζουν έστω την ουδετερότητα. Η οποία δεν είναι μεν ίδια για τα αυτιά όλων αλλά ευτυχώς δεν είναι και απελπιστικά υποκειμενική.
Για παράδειγμα, στα HD-800 (έχω ακούσει μόνο τα 800 όχι τα 800S) θα ήθελα μιa μικρή αύξηση στις συχνότητες κάτω από τα 100Hz και μια μείωση στα 6~10 kHz. Αυτό αισθάνομαι ότι θα τα έκανε πιο ουδέτερα. Στα Shure SRH-1540, σαφώς θα μείωνα τις χαμηλές συχνότητες σε μεσαίες και υψηλότερες εντάσεις, ίσως κι εμένα να μη μου πολυαρέσει η καμπύλη harman στις χαμηλές συχνότητες (αν και τα 1540 μάλλον την υπερβαίνουν αρκετά στα μεσαία και ανώτερα χαμηλά).
Αυτές οι μεταβολές προς πιο flat απόκριση, δεν αισθάνομαι ότι θα έκαναν τα ακουστικά να μην ακούγονται, αλλά θα τα βελτίωναν. Όπως θα βελτίωνε τα HD-650 μια μικρή βύθιση στα 2-4khz και ένας μικρός τονισμός στα δύο άκρα του φάσματος.
Από τα ακουστικά που ανέφερες ότι ακούς χωρίς ανάγκη ισοστάθμισης, ποιά ένα-δύο σου αρέσουν περισσότερο; Και ποια θεωρείς πιό κοντά στο ουδέτερο;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Ευχαριστώ για την απάντηση, είχα την ελπίδα και ανέμενα να γράψεις σχετικά.
Εννοώ, αυτά ακριβώς που γράφεις στις δύο τελευταίες παραγράφους σου. Επειδή κανένα ακουστικό δεν είναι (ή δεν υπάρχει τρόπος να χαρακτηριστεί) εντελώς ουδέτερο (flat), να συζητήσουμε για το ποιά προσεγγίζουν έστω την ουδετερότητα. Η οποία δεν είναι μεν ίδια για τα αυτιά όλων αλλά ευτυχώς δεν είναι και απελπιστικά υποκειμενική.
Για παράδειγμα, στα HD-800 (έχω ακούσει μόνο τα 800 όχι τα 800S) θα ήθελα μιa μικρή αύξηση στις συχνότητες κάτω από τα 100Hz και μια μείωση στα 6~10 kHz. Αυτό αισθάνομαι ότι θα τα έκανε πιο ουδέτερα. Στα Shure SRH-1540, σαφώς θα μείωνα τις χαμηλές συχνότητες σε μεσαίες και υψηλότερες εντάσεις, ίσως κι εμένα να μη μου πολυαρέσει η καμπύλη harman στις χαμηλές συχνότητες (αν και τα 1540 μάλλον την υπερβαίνουν αρκετά στα μεσαία και ανώτερα χαμηλά).
Αυτές οι μεταβολές προς πιο flat απόκριση, δεν αισθάνομαι ότι θα έκαναν τα ακουστικά να μην ακούγονται, αλλά θα τα βελτίωναν. Όπως θα βελτίωνε τα HD-650 μια μικρή βύθιση στα 2-4khz και ένας μικρός τονισμός στα δύο άκρα του φάσματος.
Από τα ακουστικά που ανέφερες ότι ακούς χωρίς ανάγκη ισοστάθμισης, ποιά ένα-δύο σου αρέσουν περισσότερο; Και ποια θεωρείς πιό κοντά στο ουδέτερο;
Όπως έγραψα δεν κυνηγάω τον ουδέτερο ήχο, δεν θέλω να κάνω mixing and mastering.
Με ενδιαφέρει να ακούω κλασσική μουσική και το αποτέλεσμα να θυμίζει τα όργανα όπως τα ακούω στην πραγματικότητα και όπως έπαιζα κάποια από αυτά.
Ας πούμε στα 800 που αναφέρεις το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο υπερβολικός τονισμός στα πρίμα που προσθέτει μπόλικη ψεύτικη λεπτομέρεια αλλά αφαιρεί την σωστή τονικότητα και τις αρμονικές όλων των υψίσυχνων οργάνων.
Από τα ακουστικά που ανέφερα το Focal Clear Mg είναι το sweet spot.
Αν υπάρχει το χρήμα το Elite είναι ιδιαίτερα πειστικό όχι μόνο ως προς την τονικότητα αλλά και ως προς την τεχνική συμπεριφορά.
Τα HiFiMan υστερούν λίγο στην αληθοφάνεια των υψηλών συχνοτήτων αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ καλά.
 


Μηνύματα
228
Reaction score
393
Τα ακουστικά, ακριβώς επειδή έρχονται σε επαφή με το σώμα μας και ιδιαίτερα στην ευαίσθητη περιοχή των αυτιών, θεωρώ ότι είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Προφανώς και η ηχητική απόδοση έχει κυρίαρχο ρόλο, αλλά σε βάθος χρόνου κάποιος αρχίζει να εκτιμά την άνεση, τον σωστό αερισμό και γενικά τη δυνατότητα να μπορεί να απολαμβάνει τη μουσική που του αρέσει χωρίς πονοκεφάλους ή ιδρωμένα αυτιά.
Προσωπικά, για τους παραπάνω λόγους έχω πλέον απορρίψει τα κλειστού τύπου δια παντός. Απλά δεν τα αντέχω για πάνω από μισή ώρα. Σε άλλους ακροατές βέβαια είναι απολύτως αποδεκτά.

Απέκτησα πρόσφατα ένα ζευγάρι HifiMan Ananda και μπορώ να πω ότι με καλύπτει σε πολλά επίπεδα. Νιώθω άνετα να τα φοράω. Παρότι φαίνονται τεράστια, δεν κουράζουν καθόλου, και η ηχητική τους απόδοση είναι εξαιρετική.
Είναι flat; Όχι δεν είναι. Ακολουθούν την καμπύλη harman; Επίσης όχι. Αλλά...είναι ένα ακουστικό που παίζει πάρα πολύ όμορφα και όσο αναλυτικά χρειάζεται με jazz, blues & κλασική που ακούω, χωρίς ακουστικές εξάρσεις ενώ με βοηθάει στο να επικεντρωθώ στη μουσική.
Και το βασικότερο: Με κάνει να θέλω να ακούσω περισσότερο.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Μόλις είδα πως βγήκε στην αγορά το Meze Audio 109 Pro. To πρώτο ανοιχτό τους ακουστικό.
Πολύ θα ήθελα να τα δοκιμάσω για να μην παώ πάλι σε τυφλή αγορά.
Πάντως είναι πανέμορφα.

View attachment 263751
Για αυτά τα πανέμορφα, νέα και ανοιχτά ΜΕΖΕ (€ 800), διαβάζω όλο και καλύτερα σχόλια, αλλά πραγματικές δοκιμές χρηστών και μετρήσεις υπάρχουν ελάχιστες ως καθόλου.
Αν επαληθευτεί αυτή η απόκριση συχνοτήτων θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση:

1664833262886.png


Παρμένη από το SBAF:
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Για αυτά τα πανέμορφα, νέα και ανοιχτά ΜΕΖΕ (€ 800), διαβάζω όλο και καλύτερα σχόλια, αλλά πραγματικές δοκιμές χρηστών και μετρήσεις υπάρχουν ελάχιστες ως καθόλου.
Αν επαληθευτεί αυτή η απόκριση συχνοτήτων θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση:

View attachment 265480

Παρμένη από το SBAF:
Ποιά καμπύλη HARMAN και παπαριές καμαρωτές.
 

Μηνύματα
2.086
Reaction score
5.450
Πράγματι, εντελώς εκ παραδρομής δεν ανέφερα τα Beyerdynamic και ιδίως τα DT-1990 (flagship της εταιρίας και από τα πιο όμορφα και καλοφτιαγμένα ακουστικά ανεξαρτήτως τιμής). Μαζί με HD-800S και τα Κ812 είναι από τα ακουστικά που είναι τόσο άριστα στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους που με δυσκολία κατανοείς πόσο υπερτονισμένα πρίμα τους έχουν "φορτώσει" για studio χρήση. Γενικά τα Beyer είναι από τα πιό καλοφτιαγμένα αλλά με παρδοσιακά πολύ "πριμαριστό" ήχο.
Οπως και για ολα, και εδω υποκειμενικα αναφέρεσαι,οπως ολοι μας,απο δοκιμες εντυπώσεις κ.λ.π.
Αλλα το οτι οι παλαιοτερες σειρες της (770 και 880)ειναι μαζι με τα sony mdr 7506 τα ποιο πολυφορεμενα ακουστικα σε studio σιγουρα δεν εχει να κανει με αερολογιες και κόστος,αν δεν επαιζαν σωστα ,δεν θα τα επέλεγαν.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top