ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Μηνύματα
33
Reaction score
15
Ναι και στα δυο αλλα αν θελεις κατι φθηνοτερο δες και αυτο που συμπληρωσα στο προηγουμενο ποστ.
Nαι το είδα αλλά έχει πάρα πολλές από την ΑΤ...εκει που έχω καταλάξειτελικά είναι ότι άμα δεν δοκιμάσεις την κάθε βελονα στο συστημα.σου δεν μπορείς να κρίνεις. άβυσος η ψυχή του πικαπ
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
εάν το χρήμα είναι ένας περιορισμός η κόκκινη είναι πολύ καλή για να ξεκινήσει κανείς και αναβαθμίζεται οπότε με τίποτα δεν είναι λάθος αρκεί να ταιριάζει με τον βραχίονα του πικάπ που μάλλον ταιριάζει ούτως η άλλως δεν είναι δύσκολη βελόνα
 



Μηνύματα
33
Reaction score
15
Καλημέρα, τελικά πήρα έναν clearaudio smart phono προενισχυτή γιατί δεν τον πρόλαβα τον schiit mani και η διαφορά ήταν τρομακτική σήμερα θα πάρω και μια κεφαλή ,την ΑΤ95. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας .
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Επανεκκίνηση του θέματος.
Ενισχυτής Pioneer SA 510 2x33W στα 8Ω
Σύνδεση πικάπ απευθείας με υποδοχή phono.
Κεφαλή ΜΜ (παίζουν διάφορες)
Αποτελέσματα ικανοποιητικά,με αισθητή ωστόσο διαφορά στην ένταση με σχέση με τις άλλες πηγές, λογικό......
Έχω δοκιμάσει έναν προενισχυτή που έχω από παλιά (φθηνός κακής ποιότητας) αλλοιώνει το ήχο και δεν δίνει και κάτι παραπάνω σε ένταση σε σχέση με την απευθείας σύνδεση..
Eρώτηση: μπορεί προενισχυτής να δώσει μεγαλύτερη ένταση στην ίδια στάθμη του Volume εκτός από καλύτερη ανάλυση; Είναι εφικτό να αποδώσει στην ίδια ένταση με το CD player;
Λαμβάνω ήδη υπ' όψιν τις προτάσεις των φίλων στον Dimitri_87 και ευχαρίστως δέχομαι και άλλες με προϋπολογισμό που δε θα ήθελα να ξεπεράσει τα 200 ευρώ.
Βέβαια μπορώ απλά να γυρίζω προς τα δεξιά μερικά "κλικ" τη στάθμη του volume, αλλά δε θέλω να τον ζορίζω.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Επανεκκίνηση του θέματος.
Ενισχυτής Pioneer SA 510 2x33W στα 8Ω
Σύνδεση πικάπ απευθείας με υποδοχή phono.
Κεφαλή ΜΜ (παίζουν διάφορες)
Αποτελέσματα ικανοποιητικά,με αισθητή ωστόσο διαφορά στην ένταση με σχέση με τις άλλες πηγές, λογικό......
Έχω δοκιμάσει έναν προενισχυτή που έχω από παλιά (φθηνός κακής ποιότητας) αλλοιώνει το ήχο και δεν δίνει και κάτι παραπάνω σε ένταση σε σχέση με την απευθείας σύνδεση..
Eρώτηση: μπορεί προενισχυτής να δώσει μεγαλύτερη ένταση στην ίδια στάθμη του Volume εκτός από καλύτερη ανάλυση; Είναι εφικτό να αποδώσει στην ίδια ένταση με το CD player;
Λαμβάνω ήδη υπ' όψιν τις προτάσεις των φίλων στον Dimitri_87 και ευχαρίστως δέχομαι και άλλες με προϋπολογισμό που δε θα ήθελα να ξεπεράσει τα 200 ευρώ.
Βέβαια μπορώ απλά να γυρίζω προς τα δεξιά μερικά "κλικ" τη στάθμη του volume, αλλά δε θέλω να τον ζορίζω.
Ναι. κανονικά ο προενισχυτής phono μπορεί να ανεβάσει την έξοδο της κεφαλής σε επίπεδα line (CD) δηλαδή 2V. Οπότε το πικαπ θα ακούγεται με την ίδια ένταση όπως το CD. Βέβαια κάθε προενισχυτής phono έχει κάποιο μέγιστο gain, οπότε θα πρέπει να συνδυαστεί με κατάλληλη κεφαλή.
 


Μηνύματα
33
Reaction score
15
Επανεκκίνηση του θέματος.
Ενισχυτής Pioneer SA 510 2x33W στα 8Ω
Σύνδεση πικάπ απευθείας με υποδοχή phono.
Κεφαλή ΜΜ (παίζουν διάφορες)
Αποτελέσματα ικανοποιητικά,με αισθητή ωστόσο διαφορά στην ένταση με σχέση με τις άλλες πηγές, λογικό......
Έχω δοκιμάσει έναν προενισχυτή που έχω από παλιά (φθηνός κακής ποιότητας) αλλοιώνει το ήχο και δεν δίνει και κάτι παραπάνω σε ένταση σε σχέση με την απευθείας σύνδεση..
Eρώτηση: μπορεί προενισχυτής να δώσει μεγαλύτερη ένταση στην ίδια στάθμη του Volume εκτός από καλύτερη ανάλυση; Είναι εφικτό να αποδώσει στην ίδια ένταση με το CD player;
Λαμβάνω ήδη υπ' όψιν τις προτάσεις των φίλων στον Dimitri_87 και ευχαρίστως δέχομαι και άλλες με προϋπολογισμό που δε θα ήθελα να ξεπεράσει τα 200 ευρώ.
Βέβαια μπορώ απλά να γυρίζω προς τα δεξιά μερικά "κλικ" τη στάθμη του volume, αλλά δε θέλω να τον ζορίζω.
Καλησπέρα φίλε μου,
Και εγω με ενα phono της κακιας ωρας επαιζα τοσο καιρο και επρεπε να το φτασω στο 70 την ενταση του ενισχυτη για να ακουσω (και δεν μιλαω για ποιοτητα),απο εχτες το βραδυ που κουμπωσα ενα καινουργιο phono στον ενισχυτη αλλαξαν όλα και η ενταση και η ποιότητα φυσικα.Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα phono καλό οπως με συμβουλεψαν και οι προλαλησαντες αυτες τις μερες και μετα παμε ολοι μαζι σε ενα κεντρο απεξαρτησης .χχααχαχ
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Καλησπέρα φίλε μου,
Και εγω με ενα phono της κακιας ωρας επαιζα τοσο καιρο και επρεπε να το φτασω στο 70 την ενταση του ενισχυτη για να ακουσω (και δεν μιλαω για ποιοτητα),απο εχτες το βραδυ που κουμπωσα ενα καινουργιο phono στον ενισχυτη αλλαξαν όλα και η ενταση και η ποιότητα φυσικα.Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα phono καλό οπως με συμβουλεψαν και οι προλαλησαντες αυτες τις μερες και μετα παμε ολοι μαζι σε ενα κεντρο απεξαρτησης .χχααχαχ
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, ποιο phono είχες και ποιο έβαλες;
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Κέντρο απεξάρτησης ε; Δε νομίζω να βοηθήσει.:)
Οξεία βινυλιίτιδα με τάσεις αυτοκαταστροφής, δε γιατρεύεται με τίποτα.....
Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με την ένταση, συνήθως ακούω στο 30% και για να καλυφθώ δε θυμάμαι να έχω πάει ποτέ πάνω από το 50%. Στο CD δε, το 40% είναι ήδη αρκετά δυνατά και στο 50% δεν
Καλησπέρα φίλε μου,
Και εγω με ενα phono της κακιας ωρας επαιζα τοσο καιρο και επρεπε να το φτασω στο 70 την ενταση του ενισχυτη για να ακουσω (και δεν μιλαω για ποιοτητα),απο εχτες το βραδυ που κουμπωσα ενα καινουργιο phono στον ενισχυτη αλλαξαν όλα και η ενταση και η ποιότητα φυσικα.Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα phono καλό οπως με συμβουλεψαν και οι προλαλησαντες αυτες τις μερες και μετα παμε ολοι μαζι σε ενα κεντρο απεξαρτησης .χχααχαχ
Κέντρο απεξάρτησης ε; Δε νομίζω να βοηθήσει.:)
Οξεία βινυλιίτιδα με τάσεις αυτοκαταστροφής, δε γιατρεύεται με τίποτα.....
Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με την ένταση, συνήθως ακούω στο 35% και για να καλυφθώ δε θυμάμαι να έχω πάει ποτέ πάνω από το 50%. Στο CD δε, το 40% είναι ήδη αρκετά δυνατά και στο 50% δεν μπορείς να κάτσεις στο δωμάτιο (περίπου 25-30τμ).
Με εκνευρίζει το γεγονός ότι η απόδοση του phono είναι 10-20% χαμηλότερη σε ένταση και το γεγονός ότι αισθάνομαι ότι δεν παίρνω αυτά πρέπει στο άκουσμα των βινυλίων.
Για να το πω απλά το άκουσμα των CD δυστυχώς είναι πιο απολαυστικό :(
 

Μηνύματα
33
Reaction score
15
Κέντρο απεξάρτησης ε; Δε νομίζω να βοηθήσει.:)
Οξεία βινυλιίτιδα με τάσεις αυτοκαταστροφής, δε γιατρεύεται με τίποτα.....
Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με την ένταση, συνήθως ακούω στο 30% και για να καλυφθώ δε θυμάμαι να έχω πάει ποτέ πάνω από το 50%. Στο CD δε, το 40% είναι ήδη αρκετά δυνατά και στο 50% δεν


Κέντρο απεξάρτησης ε; Δε νομίζω να βοηθήσει.:)
Οξεία βινυλιίτιδα με τάσεις αυτοκαταστροφής, δε γιατρεύεται με τίποτα.....
Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με την ένταση, συνήθως ακούω στο 35% και για να καλυφθώ δε θυμάμαι να έχω πάει ποτέ πάνω από το 50%. Στο CD δε, το 40% είναι ήδη αρκετά δυνατά και στο 50% δεν μπορείς να κάτσεις στο δωμάτιο (περίπου 25-30τμ).
Με εκνευρίζει το γεγονός ότι η απόδοση του phono είναι 10-20% χαμηλότερη σε ένταση και το γεγονός ότι αισθάνομαι ότι δεν παίρνω αυτά πρέπει στο άκουσμα των βινυλίων.
Για να το πω απλά το άκουσμα των CD δυστυχώς είναι πιο απολαυστικό :(
Ενα θα σου πω απο χτες ακουγα ηχους σε τραγουδια που δεν ηξερα οτι υπαρχουν..και δεν εχω κανενα τρελο συστημα
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, ποιο phono είχες και ποιο έβαλες;
Είχα ενα της Behringer (ο Θεος να το κανει phono) και πήρα ενα της clear audio το smart phono.H μερα με την νυχτα οπως μου ελεγαν
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Το πιστεύω.
το phono που επέλεξες (καλές ακροάσεις επί τη ευκαιρία) είναι πολύ μακριά από τον προϋπολογισμό μου....
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
πολύ καλό phono το clear audio μπορεί να υποστηρίξει όλες τις καλές mm για mc δεν ξέρω και ίσως θα ήταν καλύτερη ιδέα να ξεκινήσεις με την ortofon 2m red
 

Μηνύματα
33
Reaction score
15
Το πιστεύω.
το phono που επέλεξες (καλές ακροάσεις επί τη ευκαιρία) είναι πολύ μακριά από τον προϋπολογισμό μου....
Aμα ανεβάσεις λίγο το budget και ψαχτεις με τα μεταχειρισμένα θα βρεις σίγουρα.
πολύ καλό phono το clear audio μπορεί να υποστηρίξει όλες τις καλές mm για mc δεν ξέρω και ίσως θα ήταν καλύτερη ιδέα να ξεκινήσεις με την ortofon 2m red
Προς το παρων MC δεν με βλέπω να περνω..ελεγα για την ΑΤ-VM95EN.
 


Μηνύματα
262
Reaction score
135
εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν οι audio technica mm τουλάχιστον εκτος από την 440 που έχει καταργηθεί" είχα δοκιμάσει την vm540ml στο mk2 και ο ήχος ναι μεν ήταν πλούσιος αλλά ψεύτικος μη αληθοφανής βέβαια ήταν άστρωτη από την άλλη η 2m blue αν και φτηνότερη είχε πολύ καλό ήχο από την αρχή το ίδιο και η κόκκινη
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Επανεκκίνηση του θέματος.
Ενισχυτής Pioneer SA 510 2x33W στα 8Ω
Σύνδεση πικάπ απευθείας με υποδοχή phono.
Κεφαλή ΜΜ (παίζουν διάφορες)
Αποτελέσματα ικανοποιητικά,με αισθητή ωστόσο διαφορά στην ένταση με σχέση με τις άλλες πηγές, λογικό......
..
Οι άλλες πηγές σου, παίζουν πιο δυνατά, όχι το πικάπ.
Ο ενισχυτής σου έχει ευαισθησία LINE 150mV, αν έχεις επάνω πχ ένα CDp που βγάζει 2V, υπεροδηγεί φυσικά την είσοδο και μετά σου φαίνεται ότι το πικάπ παίζει χαμηλότερα.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Οι άλλες πηγές σου, παίζουν πιο δυνατά, όχι το πικάπ.
Ο ενισχυτής σου έχει ευαισθησία LINE 150mV, αν έχεις επάνω πχ ένα CDp που βγάζει 2V, υπεροδηγεί φυσικά την είσοδο και μετά σου φαίνεται ότι το πικάπ παίζει χαμηλότερα.
OK... καταλαβαίνω.
Όλες οι άλλες πηγές, ραδιόφωνο και κασετόφωνο ακούγονται αισθητά πιο δυνατά στην ίδια στάθμη, και είναι όλες της ίδιας εποχής της ίδιας εταιρείας.... Πριν βγει στην αγορά το CD player.
πχ. εγγραφή κασέτας από βινύλιο, στην αναπαραγωγή της ακούγεται πιο δυνατά με output στο κασετόφωνο περίπου 50%
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Έχει κάποια VUμετρα ο ενισχυτής, πρέπει να φαίνεται όταν πιάνει τα WATT που μπορεί να δώσει.
Με τις άλλες συσκευές θα πρέπει να τερματίζει με το VOLUME σε θέση πριν το τέρμα του.
Αν ακούς δυνατά, είναι ριψοκίνδυνο μην κάψεις κανένα μεγάφωνο, ιδίως tweeter.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top