ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ FLASH ???

jm62

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
586
Reaction score
107
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

Εχω μία Nikon D3200 και σκέφτομαι να πάρω ένα flash.
Ποιο μου προτείνετε σε οικονομική κατηγορία και αν θα μου προσφέρει κάτι καλύτερο από αυτό που έχει η μηχανή πάνω?
Ευχαριστώ,
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά.

Όταν λες "οικονομική κατηγορία", για τι ποσό μιλάς;

Επιλογές υπάρχουν πολλές, ακόμα και στα μεταχειρισμένα, αλλά εξαρτάται τι ποσό μπορείς να διαθέσεις και πόση και τι χρήση θέλεις να κάνεις. Ότι θα σου προσφέρει σαφώς μεγαλύτερη φωτεινότητα στις λήψεις με φλας, είναι γεγονός, αλλά αν η καθημερινή χρήση σου και οι λήψεις σε καλύπτουν με το ενσωματωμένο, μπορεί και να μην το χρειάζεσαι.

Και για να μην πελαγοδρομήσεις, αν συνηθίζεις να τραβάς εκτεταμένα νυχτερινές λήψεις (παραλίες τη νύχτα, πουλιά και λουλούδια νυχτερινά, γάμοι, βαφτίσια, κ.ο.κ.) το εξωτερικό φλας κάνει τις λήψεις καλύτερες και σαφώς; φωτεινότερες, ειδικά αν η απόσταση του αντικειμένου από τη μηχανή είναι μεγάλη. Αν όμως, οι καθημερινές σου λήψεις είναι ως επί το πλείστον με το φως της μέρας και οι νυχτερινές σου κοντινές και όχι μεγάλων απαιτήσεων, τότε το έξοδο μιας τέτοιας αγοράς μπορεί να είναι και περιττό.

Επιλογές:
  1. Nikon SB-700 AF Speedlight καινούργιο
  2. Nikon SB-700 AF Speedlight μεταχειρισμένο
  3. Nikon SB-800 μεταχειρισμένο
  4. Nikon SB-900 από ebay (έχει καταργηθεί ως μοντέλο, αλλά ήταν στην επάνω κατηγορία στην εποχή του. Αυτό έχω εγώ)
  5. Nikon Speedlite SB-910 μεταχειρισμένο
Σημείωση:
Όλα τα links των μεταχειρισμένων που έχω βάλει, τα βρήκα στο skroutz και είναι από μαγαζιά φωτογραφικών ειδών, πλην φυσικά του SB-900, που είναι από το ebay. Φαντάζομαι ότι τα μαγαζιά τα δίνουν με εγγυημένα καλή λειτουργία και ίσως και με κάποια χρονική εγγύηση. Αλλά αυτό εναπόκειται στον αγοραστή να το ερευνήσει και να πάρει όσο γίνεται περισσότερες λεπτομέρειες από το μαγαζί, πρι δώσει τα λεφτά του.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
 



Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Αγορασε ενα απλο μεταχειρισμενο sb700. Μην δωσεις παραπανω χρηματα για 9χχ η 5000 .Για ερασιτεχνικη χρηση το 700 ειναι Υπεραρκετο. Και για να δεις την δουλεια πιο καλητεχνικα παρε ενα καλωδιο να βγαζεις το flash εκτως της μηχανης.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Δες επιλογές και απο Yongnuo και ιδιως Godox. Γι ασύρματη χρηση υπάρχουν πολυ οικονομικες ραδιοσυχνοτητες ειτε προηγμένες (ttl κτλ) ειτε παλης πυροδοτησης
 

jm62

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
586
Reaction score
107
Καλησπέρα,

Στο μεταχειρισμένο nikon sb 800 τι πρέπει να προσέξω γιατί είμαι και καινούργιος στο άθλημα?
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Το sb800 ειναι επαγγελματικο φλας. Αν το παρεις απο ιδιωτη να το παρεις κομπλε με τα χαρτια την θηκη τις ζελατινες τον διαχειτη. Το δικο κου μετα απο 500.000 λαμψεις ειναι μια χαρα. Τα μερη που πρεπει να προσεξεις να νην εχει χτυπηματα να μην εχει φθορες-σκουρια στο χωρο των μπαταριων και μπροστα απο την φλασολαμπα το πλαστικο να μην εχει καει. Ολα τα φτιαχνει ο Αρης αλλα μην αγορασεις φλας για να το επισκευασεις. Τσεκαρε αν η κεφαλη γυρναει ευκολα προς ολες τις κατευθυνσεις και τσεκαρε αν ο χρονος επαναφορτισης στην πληρη φλασια με καινουργιες μπαταριες ειναι αυτος που γραφει το manual. Το hotshoe να μην ειναι φαγωμενο και να κλειδωνει σωστα στην μηχανη.
 


Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Λάμπα και το πλαστικό της κάλυμμα (Fresnel lens) άλλαξα όχι γιατί χάλασε η λάμπα και δεν άναβε το φλάς !
Είχε καεί ( μπιμπικιασει εσωτερικά ) το Πλαστικό κάλυμμα και θεώρησα καλό προληπτικά να αλλάξω και λάμπα. Το κόστος είναι μικρό και είπα να προ νοήσω.
Με αυτή την λογική έχω ήδη παραγγείλει καινούργιο κλείστρο γιατί η μηχανή μάζεψε πολλά κλικ το Δεκέμβρη.
 



Μηνύματα
842
Reaction score
714
Σωστό! Αχρείαστο να είναι αλλά σε περίπτωση που χρειαστώ ποτέ επισκευή service κλπ, που να απευθυνθώ για εγγυημένο αποτέλεσμα χωρίς παραλληλα να πρέπει να πουλήσω κάποιο περιουσιακό στοιχείο;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Άρης Καραμπάς, Αθήνα κέντρο.

Κι εγώ εκεί πήγα όταν χρειάστηκα service.
Βλακεία κάνεις Μήτσο με το κλείστρο της D2x, αλλά πότε άκουσες συμβουλές από κάποιον για να ακούσεις τώρα.
Εκτός αν εννοείς ότι παρήγγειλες κλείστρο για την D7100! :gotcha::lol::lol::lol:
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Ναι για αυτή παράγγειλα !
Η D2x είναι πλέον παλιά για άφλασα αλλά για εκεί που την θέλω είναι μανούλα και με νέο κλείστρο έχει ακόμα πολλά κλικ να κάνει.
Έκανα την βλακεία και είπα για την 7100 στο γραφείο και με έβαλαν να την γεμίσω σε ένα μήνα 60.000 κλίκ οπότε πρέπει να είμαι μπροστά από τα γεγονότα...
Φλας να πάρεις αγαπητέ νηματοθέτη Nikon ας είναι και το πιο απλό. Τα Nissin Godox κτλ δεν τα εμπιστεύομαι.
 


Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Και βέβαια ! Κανονικό μηνιάτικο+έξοδα μετακίνησης.... Και με "Τίτλο Κτήσης" ! ! !
 
Last edited:

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Y
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

Εχω μία Nikon D3200 και σκέφτομαι να πάρω ένα flash.
Ποιο μου προτείνετε σε οικονομική κατηγορία και αν θα μου προσφέρει κάτι καλύτερο από αυτό που έχει η μηχανή πάνω?
Ευχαριστώ,
Yongnuo 568 ex απο ebay στα 85 ευρω και τελειωνεις!
Δεν αξιζει να δωσεις κατι παραπανω για flash.
Ειναι υπεραρκετο.
 

jm62

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
586
Reaction score
107
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με υγεία,

Μετά από έρευνα και κάνοντας χρήση των πολύτιμων συμβουλών σας προχώρησα στην αγορά του Nikon SB 800 το οποίο μετά από μια πρόχειρη δοκιμή με υπερκαλύπτει και είναι φανταστικό.
Θάθελα να σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες συμβουλές σας και για την χαρά που νιώθω που είμαι στην οικογένεια του AV SITE και έχω δίπλα μου εσάς με τις πολύτιμες συμβουλές σας και την εμπειρία σας να με βοηθάτε.
Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ,
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top