Αίθουσες κινηματογράφου...ποιές είναι οι καλύτερες στην Αθήνα;

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Ποιές θεωρούνται οι καλύτερες αίθουσες στην ευρύτερη περιοχή των Αθηνών, από άποψης οθόνης, εικόνας αλλά και ήχου;

π.χ., είδα ότι υπάρχει μια αίθουσα στη Γλυφάδα με DTS?

Γενικά επειδή μόλις ήρθα από χρόνια στο εξωτερικό, έχασα την εγκατάσταση των multiscreen (επιτέλους) στην Ελλάδα, τύπου Village.

Ποιά/πού είναι καλύτερα να δω Kingdom of Heaven, Star Wars κλπ;

Ευχαριστώ
Ακης
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Έμαθα ότι υπάρχει και ΤΗΧ certified αίθουσα κάπου στην Αθήνα...γνώμες/προτάσεις ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Κοίτα που μου βγήκαν όλοι σπιτόγατοι...κρυμμένοι πίσω από τους projectors και τα subwoofers...:)
 

Μηνύματα
76
Reaction score
11
Κάπου είχα διαβάσει οτι ΤΗΧ certified αίθουσα στην Αθήνα είναι ο ΔΑΝΑΟΣ. Επειδή όμως παίζει συνήθως σινεφίλ ταινίες τις οποίες δεν παρακολουθώ, δεν έχω πάει για να το επιβεβαιώσω. Έτσι κι αλλιώς, όμως, το STAR WARS δε νομίζω να το παίξει, οπότε δε μας πολυαφορά η συγκεκριμένη αίθουσα. Ψάχνω κι εγώ ένα κινηματογράφο που να έχει DD-EX ή DTS-ES πλην Village ή STER αλλά μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι και καίγομαι λόγω STARWARS. 12 και σήμερα μείνανε.
 

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Ως το 1998 που ημουν φοιτητης στην Αθηνα, μπορουσα να περασω ολοκληρη μερα στο Village centre στο Μαρουσι. Οι δυο του αιθουσες με το THX ηταν απιθανες. Σιγουρα απο τοτε εχουν αλλαξει πολλα, ομως γιατι το σνομπαρετε καπως το Village?
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Και εγώ από Λονδίνο ήρθα και μου φαίνεται περίεργο που δεν υπάρχουν περισσότερες αίθουσες με ΤΗΧ ή/και DD-EX ή και DTS-ES. Με τον ανταγωνισμό που τραβάνε από το home cinema, και τα δεκάδες DVDs που δίνουν τα περιοδικά και οι εφημερίδες κάθε εβδομάδα, έπρεπε να είναι on-the-ball, για να κρατήσουν και να αυξήσουν το μερίδιό τους στη διασκέδαση. Αυτά βέβαια αν ήταν σοβαροί επιχειρηματίες...βλέπω καινούρια cinemas να ανοίγουν και να έχουν μόνο DD...τίποτα άλλο...τι να πει κανείς...
Θα είμαι Γερμανία στις αρχές Ιουνίου, μάλλον θα πάω να δω το Revenge of the Sith εκεί...

Μήπως κάποιος ξέρει αν υπάρχει DD-EX ή DTS-ES αίθουσα στην Αθήνα;;
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ως το 1998 που ημουν φοιτητης στην Αθηνα, μπορουσα να περασω ολοκληρη μερα στο Village centre στο Μαρουσι. Οι δυο του αιθουσες με το THX ηταν απιθανες. Σιγουρα απο τοτε εχουν αλλαξει πολλα, ομως γιατι το σνομπαρετε καπως το Village?

Επειδη τα τελευταια χρονια εχει παψει να ειναι cinema. ειναι κατι σαν lifestyle, κυριλε, τοπος επιδειξης, σαν πασαρελα... Δεν πανε πια εκει για ταινια, αλλα για ψωνια, φαι κλπ.
Ασε που οι αιθουσες ειναι λιγο ξενερουα απο θεμα ηχου τουλαχιστον. Ειναι ειτε υπερβολικα χαμηλα (most of the times) λες και ενοχλουν τους γειτονες, ειτε υπερβολικα δυνατα. Λογικα εχουν παψει να ασχολουνται με το setup τους και τη συντηριση...

Προτιμω τα μικροτερα τοπικα σινεμα, ειδικα αυτα που τον τελευταιο καιρο εχουν ανακαινιστει και εχουν χωρισει τις παλιες τεραστιες αιθουσες κανοντας τες μικροτερες. Ακομα και για ταινιες στυλ Αρχοντα ή StarWars.

Αλλα γενικοτερα ειμαι πια κρυμενος πισω απο το sub μου, οπως λεει και ο ak1s.
Ετσι κι αλλιως δεν εχω και πολυ χρονο ή καλυτερα δεν μπορω να ταιριαξω τον ελευθερο χρονο με αυτον των υπολοιπων ωστε να συμπεσει... οπότε ταινιες στο σπιτι, οταν υπαρχει χρονος και (ξεκουραστη) διαθεση...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Γιωργος Ανδρεαδης said:
Αλλα γενικοτερα ειμαι πια κρυμενος πισω απο το sub μου, οπως λεει και ο ak1s.
Ετσι κι αλλιως δεν εχω και πολυ χρονο ή καλυτερα δεν μπορω να ταιριαξω τον ελευθερο χρονο με αυτον των υπολοιπων ωστε να συμπεσει... οπότε ταινιες στο σπιτι, οταν υπαρχει χρονος και (ξεκουραστη) διαθεση...
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λόγια του Γιώργου......
Σπίτι και πάλι σπίτι.
Γιατί?
Για πολλούς λόγους.......

1) Θα δω την ταινία που θέλω ό,τι ώρα θέλω (και δεν θα τρέχω να προλάβω την έναρξη, ούτε θα στηθώ να περιμένω για το εισητήριο, ούτε θα κάνω τάμα σε κανέναν Άγιο να πετύχω σωστή θέση για να βλέπω και να ακούω σαν άνθρωπος....)

2) Οι ώρες που εργάζομαι είναι τέτοιες που πρακτικά δεν προλαβαίνω να δω ταινίες στο σινεμά.....

3) Το κόστος για ένα ζευγάρι (+ αναψυκτικό, + πάρκινγκ) είναι μεγαλύτερο από όσο τελικά αξίζει (προσοχή ΔΕΝ λέω μεγάλο αλλά μεγαλύτερο σε σχέση με αυτά που τελικά δέχομαι εγώ...)

4) Δεν θέλω να βλέπω ταινία με άλλους 50-100 εκ των οποίων: πολλοί αρέσκονται στο να σχολιάζουν κατά την διάρκεια της ταινίας, άλλοι τόσοι προσπαθούν να ρουφήξουν με σαματά και την τελευταία σταγόνα αναψυκτικού, κάποιοι άλλοι ξεχνούν ότι υπάρχουν κι άλλοι γύρω τους που ΔΕΝ γουστάρουν να ακούν ringtones της Βανδή κατά την διάρκεια μιας ταινίας

5) Στο σινεμά ΔΕΝ έχω δυνατότητα pause. Να πάω στην τουαλέτα βρε αδελφέ

6) Μου αρέσει να σπάω τα νεύρα φίλων και γνωστών λέγοντάς τους ότι το home cinema μου παίζει καλύτερα από τα σινεμά και βλέποντας στα μάτια τους την δυσπιστία. :roll: :roll: :wink:

7) Μου αρέσει που όντως σπάω τα νεύρα των προηγούμενων όταν καταλάβουν ότι όντως παίζει καλύτερα βλέποντας στα μάτια τους την ζήλια που δεν έχουν κι αυτοί :lol: :lol: :lol: :lol:






Για μένα (κατοικώ στην Πάτρα....) τα STER Cinemas στην VESO ΠΕΘΑΝΑΝ την μέρα που μου απαγόρευσαν να παρκάρω την μοτοσυκλέτα μου στο υπόγειο πάρκινγκ (λέγοντάς μου λαλακίες....)
Μια μοτοσυκλέτα κόστους 13+ χιλιάδων ευρώ, την στιγμή που στο πάρκινγκ υπήρχαν σαράβαλα των 1000 ευρώ......Απλά είχαν τέσσερις ρόδες.
Ας τα φάνε στα μούτρα τους.......... :evil: :evil: :evil:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ποιές θεωρούνται οι καλύτερες αίθουσες στην ευρύτερη περιοχή των Αθηνών, από άποψης οθόνης, εικόνας αλλά και ήχου;

π.χ., είδα ότι υπάρχει μια αίθουσα στη Γλυφάδα με DTS?

Γενικά επειδή μόλις ήρθα από χρόνια στο εξωτερικό, έχασα την εγκατάσταση των multiscreen (επιτέλους) στην Ελλάδα, τύπου Village.


Ποιά/πού είναι καλύτερα να δω Kingdom of Heaven, Star Wars κλπ;

Ευχαριστώ
Ακης

Μολις γυρισα απο σινεμα. Ειδα το Star Wars III.
To σινεμα ηταν στη Γλυφαδα (αυτο με το DTS). Αιθουσα 2, για την ακριβεια ''Γλυφαδα 2''

Εχουμε και λεμε...
1. Το σινεμα μεσα βαμμενο ΑΣΠΡΟ (χαρη design και αισθητικης? Δεν ξερω...). Στις φωτεινες σκηνες μπορουσες να διαβασεις και εφημεριδα. :twisted:

2. Θεμα κουρτινων και αλλων ''ανακλαστικων'' για τον ηχο υλικων ουτε κουβεντα...Just γυψοσανιδα.

3. DTS... 10 ηχεια εκτος των (?) κεντρικων... 2 πισω, οπότε μας μενουν 8. 4 ζευγαρια στις 4 κολωνες... Το θεμα ειναι αλλο... Τα 2 πισω κεντρικα ηταν στερεωμενα επανω στο ''μπαλκονι'' του εξωστη! Οπότε οσοι καθονταν κατω απο τον εξωστη (και ηταν περιπου 6 σειρες καθισματα) ΔΕΝ ειχαν πισω ηχο (ενας απο αυτους και εγω). Ααααα!!! Επισης δεν ειχαν ΟΥΤΕ περιφεριακο ηχο επειδη η πρωτη κολωνα ηταν 10+ καθισματα απο το τελος και δεν υπηρχε ουτε 1 ηχειο στις πισω γωνιες. Με αλλα λογια ΔΕΝ ακουγες και πολλα. Και γ@μW τα DTS. (το εισητηριο ειχε ιδια τιμη, βεβαια, ειτε με ηχο ειτε χωρις)...

4. Μαλλον δεν ειχαν ανακαλυψει και τον κλιματισμο, σκασαμε...

Αυτα για το χωρο...

5. Ενω εχει αρχισει η ταινια, σκανε μυτη οι αργοπορημενοι..... Ελα ομως που καποιοι ειχαν κατσει στη θεση τους... Και αντε να συννενοηθουνε που επρεπε να εχουν κατστει, και να σηκωθουν για να κατσουν οι αλλοι...


Ολα αυτα μου υπενθυμισαν αλλη μια φορα τους λογους που ΔΕΝ θελω να πηγαινω σινεμα....
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
p.s. Η γυναικα δεν ηθελε να το δουμε στο AΤΤΙΚΟΝ... (καλα να παθω) Προτιμουσε Θερινο... οποτε μεταξυ θερινου και κλειστου, προτιμησα Γλυφαδα...
 

Μηνύματα
61
Reaction score
1
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το πολύ ενδιαφέρον site.

Θα ήθελα να αναφερθώ σε διάφορες κινηματογραφικές αίθουσες που έχω επισκεφθεί, μιας και από ότι διαπίστωσα υπάρχει το σχετικό ενδιαφέρον επί του θέματος.

Πάρα πολύ καλός κινηματογράφος είναι ο ODEON ΤΡΟΠΙΚΑΛ στην Καλλιθέα. Διαθέτει δύο αίθουσες. Και οι δύο διαθέτουν "σωστές" οθόνες 2,35:1 αρκετά μεγάλου μεγέθους. Ειδικά η αίθουσα 1 έχει τη μεγαλύτερη οθόνη που έχω δει... Και οι δύο αίθουσες διαθέτουν μηχανές προβολής Kinoton FP 25D και αποκωδικοποιητές Dolby Digital και DTS. Τα ηχεία είναι τα κλασικά JBL που συναντάμε στις περισσοτέρες αίθουσες.Στους τοίχους υπάρχει ειδικό ηχοαποροφητικό υλικό που βελτιώνει την ηχητική των αιθουσών. Ο ήχος και στις δύο αίθουσες είναι καταπληκτικός. Το μπάσο είναι σωστά ρυθμισμένο και πλούσιο, προκαλλώντας "σεισμικές" δονήσεις όταν η ταινία έχει το ανάλογο περιέχομενο, και τα περιφερειακά εφέ αποδίδονται άψογα. Γενικότερα υπάρχει μία τρισδιάστατη αίσθηση στον ήχο. Εκεί που πραγματικά είχα μείνει άφωνος ήταν στην ταινία Hero, στην αρχική σκηνή της μάχης, η οποία γινόταν υπό ψιλόβροχο και πραγματικά δημιουργούνταν η αίσθηση βροχής στην αίθουσα. Η εικόνα και στις δύο αίθουσες είναι άψογη, σωστά "κεντραρισμένη", και ποτέ δεν έχω παρατηρήσει αναλαμπές ή τρεμόπαιγμα. Το καλοκαίρι λειτουργεί θερινή αίθουσα στην ταράτσα του κινηματογράφου με ήχο DOLBY SURROUND.

Ο κινηματογράφος, όπως είναι αναμενόμενο προβάλλει ταινίες διανομής ODEON.

Σχετικό link:
http://www.odeon.gr/MoviePortal/theatres/home.do?location=200002&theatre=200004&area=200002

Αξίζει να αναφερθεί ότι σε όλους  τους κινηματογράφους ODEON μπορεί να εκδοθεί και να χρησιμοποιηθεί η ειδική κάρτα ODEON cine-φίλοι, η οποία δεν είναι πιστωτική, και προσφέρει ενδιαφέροντα προνόμια στου κατόχους της όπως: έκπτωση 1 ευρώ στο εισιτήριο και αστέρια ανάλογα με την ημέρα: Από Δεύτερα έως Πέμπτη προστίθενται αυτόματα στην κάρτα μέλους 10 αστέρια και από Παρασκευή μέχρι Κυριακή 5 αστέρια. Μόλις συμπληρωθούν 40 αστέρια, προσφέρεται δωρεάν ποπ κορν και αναψυκτικό, στα 60 αστέρια η είσοδος στην αίθουσα είναι δωρεάν, ενώ στα 100 αστέρια προσφέρεται δωρεάν είσοδος, ποπ κορν και αναψυκτικό και δέκα επιπλέον πόντοι. Ο αριθμός των αστεριών αλλά και τα δώρα αναγράφονται πάνω στο απόκομμα του εισιτηρίου.

Πολύ ενδιαφέρον χαρακτηριστικό του site της odeon είναι ότι προσφέρει δυνατότητα log-in χρησιμοποιώντας των κωδικό αριθμό της κάρτας μέλους και ενημέρωση σχετικά με τους διαθέσιμους πόντους.

Επίσης εξαιρετικός κινηματογράφος στην Καλλιθέα είναι ο ETOILE ο οποίος είναι και αρκετά μεγάλης χωρητικότητας (560 θέσεις). Εδώ ο ήχος είναι DTS-ES και DOLBY DIGITAL-EX ενώ η οθόνη του είναι και εδώ 2,35:1. Επίσης εκπληκτικός ο ήχος (ηχεία και εδώ JBL και ηχοαποροφητικό υλικό στους τοίχους). Η εικόνα και εδώ σωστά κεντραρισμένη στην οθόνη, και χωρίς καμία αναλαμπή ή οτιδήποτε το ενοχλητικό. Ο κινηματογράφος κλιματίζεται.

Ο ETOILE-ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, ο οποίος ανήκει στους ιδιοκτήτες του ETOILE, είναι επίσης αρκετά αξιόλογος. Διαθέτει δύο αίθουσες, μικρής σχετικά χωρητικότητας, αλλά πολυτελέστατες και με ήχο DOLBY DIGITAL και DTS. Ηχεία, και εδώ, τα γνωστά JBL, ηχοαποροφητικό υλικό στους τοίχους, και οθόνες 2,35:1. Ο ήχος άψογος και με σωστό μπάσο και η εικόνα εξαιρετική. Οι αίθουσες κλιματίζονται.

Οι κινηματογράφοι αυτοί συνεργάζονται με τις εταιρίες διανομής Προοπτική και Σπέντζος, αλλά και με διάφορες άλλες μικρότερου βεληνεκούς.

Σχετικά με τους δύο αυτούς κινηματογράφους παραθέτω link:

http://www.cine.gr/article.asp?id=653


Στην Καλλιθέα υπάρχει επίσης ο κινηματογράφος Μαργαρίτα με τρεις αίθουσες. Οι δύο αίθουσες είναι πανομοιότυπες και προέκυψαν από το χωρισμό στα δύο της παλιάς μεγάλης αίθουσας, ενώ η τρίτη είναι αρκετά μικρή και δημιουργήθηκε σε νέο χώρο. Η αίθουσα 1 διαθέτει ήχο DOLBY DIGITAL, DTS και ηχοαποροφητικό υλικό στους τοίχους. Η οθόνη έχει αναλογία 1,85:1 περίπου, γεγονός που συνεπάγεται ότι κατά την προβολή περιεχομένου 2,35:1 υπάρχουν "κενές" λωρίδες στο πάνω και κάτω άκρο της. Παρ' όλα αυτά το μέγεθος της  είναι αρκετά μεγάλο. Ο ήχος είναι εξαιρετικός και δυνατός και με καταπληκτική απόδοση των περιφερειακών εφέ. Τα ηχεία εδώ δεν είναι JBL, αλλά κάποια άλλη μάρκα την οποία δεν γνωρίζω. Οι καλλίτερες θέσεις κατά τη γνώμη μου είναι αυτές του εξώστη. Η αίθουσα 2, όπως προείπα είναι πανομοιότυπη με την αίθουσα 1, αλλά δυστυχώς ο ήχος είναι DOLBY SURROUND... Η αίθουσα 3, δυστυχώς, έχει και αυτή απλό DOLBY SURROUND...
Οι αίθουσες κλιματίζονται.

Ο κινηματογράφος συνεργάζεται με τις εταιρίες διανόμης Village, UIP και Playtime κυρίως.

Εκτός Καλλιθέας τώρα, θα ήθελα να αναφερθώ στον κινηματογράφο ΑΤΤΙΚΟΝ, ο οποίος βρίσκεται στο κέντρο. Ο εν λόγω κινηματογράφος είναι από τους μεγαλύτερους που υπάρχουν στην Αθήνα (διαθέτει 760 θέσεις νομίζω), και έχει εξώστη με δερμάτινες(!) πολυθρόνες "σαλονιού" και δύο σειρές θεωρείων στα πλάγια της αίθουσας. Η οθόνη είναι πολύ μεγάλη με αναλογία 1,85:1, συνεπώς για την προβολή περιεχομένου 2,35:1 ακολουθείται η ίδια τεχνική που ανέφερα παραπάνω. Διαθέτει ήχο DOLBY DIGITAL, όμως τα περιφερειακά ηχεία "μυρίζουν" ιδιοκατασκευή. Ο ήχος θα έλεγα είναι γενικά μέτριος, αφού η αίθουσα δεν έχει κανενός έιδους ηχοαποροφητικό υλικό στους τοίχους, με αποτέλεσμα να παρουσιάζει έντονη και ενοχλητική αντήχηση, ενώ το μπάσο σε πολύ υψηλές στάθμες δημιουργεί διάφορους ενοχλητικούς τριγμούς... Παρ' όλα αυτά η αίθουσα έχει έναν ιδιαίτερο "αέρα" και αξίζει να την επισκεφθεί κανείς σε μία ταινία χωρίς πολλά ηχητικά εφέ. Πάντως μια ανακαίνιση δε θα έβλαπτε, δεδομένου ότι το εισιτήριο κοστίζει 8 euro και όχι 7 όπως στις περισσότερες αίθουσες...  Δυστυχώς περισσότερη βάση έχει δοθεί στην πολυτέλεια του φουαγιέ παρά στην ίδια την αίθουσα.
Ο κινηματογράφος κλιματίζεται.

Στη λεωφόρο Συγγρού βρίσκεται ο κινηματογράφος ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ, που μου άφησε τις καλλίτερες εντυπώσεις. Μεγάλη σχετικά οθόνη (1,85:1 αναλογίες) και ήχος καταπληκτικός DOLBY DIGITAL-EX και DTS-ES, με εκπληκτικό χαμηλό και απόδοση περιφερειακών εφέ. Τα ηχεία ήταν της JBL. Στα πλαϊνούς τοίχους υπήρχε ηχοαποροφητικό υλικό, ενώ στην οροφή και τον πίσω τοίχο υπήρχε ένα "πυραμιδοειδές"- κυψελωτό ηχοαποροφητικό υλικό. Ο κινηματογράφος κλιματίζεται.

Το εισητήριο στις παραπάνω αίθουσες, εκτός του Αττικόν, μέχρι σήμερα είναι 7 ευρώ (6 ευρώ στο Odeon Τροπικάλ με χρήση της κάρτας odeon cine-φίλοι).

Πλησίον των κινηματογράφων Etoile και Μαργαρίτα, οι οποίοι βρίσκονται στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο, λειτουργεί ιδωτικό parking, του οποίου τις χρεώσεις δεν γνωρίζω. Επίσης, ιδιωτικό parking, τις τιμές του οποίοιου και πάλι δε γνωρίζω, λειτουργεί δίπλα σχεδόν στον κινηματογράφο Etoile Αλεξάνδρα.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Φίλε Paul καλωσόρισες στην παρέα μας.
Πρέπει να πω πως η απάντηση σου πάνω στο θέμα που άνοιξε ο Άκης είναι αν μη τι άλλο είναι "λεπτομεροτατη".

Θα χαρώ να τα λέμε συχνά.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Αν και πολύ αργά...,πλέον ποια θεωρείτε καλή κινηματογραφική αίθουσα;Μπορείτε να διακρίνετε διαφορά στις Europa,Gold του Village;Τι διαφορές μπορεί να διακρίνει κάποιος στον ήχο μεταξύ dd και dts;Υπάρχει διαφορά σε αυτές με πιστοποίηση THX;Ερωτήσεις που πολλοί μπορεί να έχουμε.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
1
Απάντηση: Αίθουσες κινηματογράφου...ποιές είναι οι καλύτερες στην Αθήνα;

Καλησπέρα,

Θίγεις ένα αγαπημένο μου θέμα, το θέμα των κινηματογραφικών αιθουσών και των χρησιμοποιούμενων σε αυτές τεχνολογιών, οπότε θα προσπαθήσω να καταγράψω τις εμπειρίες μου από αίθουσες αλλά και τεχνολογίες.

Σχετικά με τη διαφορά μεταξύ Dolby Digital και DTS σε κινηματογραφική αίθουσα, προσωπικά προτιμώ με διαφορά το DTS, το οποίο ακούγεται πολύ φυσικό και καθόλου συμπιεσμένο. Το κυριότερο πλεονέκτημα αλλά ταυτόχρονα μειονέκτημα του DTS είναι ότι τα δεδομένα μίας ταινίας βρίσκονται σε 2 CDs και συγχρονίζονται με την εικόνα μέσω ειδικού χρόνο – κώδικα που υπάρχει στο φιλμ. Πλεονέκτημα γιατί τα CD παρέχουν άφθονη χωρητικότητα και επομένως η συμπίεση είναι μικρή, μειονέκτημα γιατί δεν συνοδεύονται όλες οι ταινίες από τα DTS CDs. Αυτό συμβαίνει είτε γιατί η ταινία εκ κατασκευής δε φέρει ήχο DTS, είτε γιατί ο εγχώριος διανομέας αποφάσισε να μη φέρει τα DTS CDs. Έτσι σε ταινίες της ΣΠΕΝΤΖΟΣ, Hollywood Entertainment, Seven Films και τώρα τελευταία και Village δε θα ακούσετε σχεδόν ποτέ ήχο DTS σε κινηματογραφική αίθουσα γιατί δεν έχουν φροντίσει να συμπεριλάβουν τα DTS CDs μαζί με την κόπια της ταινίας. Αντίθετα οι ODEON, Audio Visual, UIP και Filmopolis είναι πάντα συνεπείς και συμπεριλαμβάνουν τα DTS CD. Εδώ ακριβώς έγκειται και το κύριο πλεονέκτημα του DOLBY DIGITAL το οποίο είναι τυπωμένο ανάμεσα στα δοντάκια του film με αποτέλεσμα να είναι πάντα διαθέσιμο. Βέβαια ακριβώς αυτό αποτελεί το μειονέκτημα του DOLBY DIGITAL αφού ο χώρος ανάμεσα στα δοντάκια του film είναι πολύ μικρός με αποτέλεσμα να χρησιμοποιείται μεγάλη συμπίεση που έχει ως συνέπεια την υποδεέστερη ποιότητα σε σχέση με το DTS. Ακόμα η περιοχή του film στην οποία είναι τυπωμένο το DOLBY DIGITAL είναι επιρρεπής σε φθορές με αποτέλεσμα πολύ συχνά να υφίσταται απώλεια δεδομένων, οπότε και ο αποκωδικοποιητής DOLBY DIGITAL μεταπίπτει στο αναλογικό κανάλι ήχου που υπάρχει επίσης επί του film (η διαδικασία αυτή καλείται drop out). Αξίζει να αναφερθεί ότι το drop out στο DTS είναι σπάνιο φαινόμενο (συμβαίνει αν έχει καταστραφεί ο χρόνο - κώδικας για πάνω από δύο δευτερόλεπτα, πράγμα σπάνιο αφού ο χρόνο - κώδικας βρίσκεται ακριβώς αριστερά της εικόνας σε μία περιοχή δλδ του film που δε φθείρεται εύκολα. Συνήθως στο DTS drop out συμβαίνει όταν το film δεν έχει τυπωθεί σωστά από το εργαστήριο με αποτέλεσμα ο αναγνώστης χρόνο – κώδικά να μη μπορεί να εστιάσει στον χρόνο - κώδικα).

Σε περίπτωση τώρα που μία ταινία αναπαραχθεί σε αίθουσα που είναι εφοδιασμένη μόνο με αποκωδικοποιητή DTS και το DTS CD δεν είναι διαθέσιμο, τότε θα χρησιμοποιηθεί ο αναλογικός ήχος επί του film σε αναπαραγωγή DOLBY SR με μέτρια συνήθως αποτελέσματα. Λέω συνήθως, γιατί αν έχουν γίνει προσεκτικές ρυθμίσεις ο αναλογικός ήχος επί του film ακούγεται και αυτός πολύ καλά, σίγουρα όμως χάνει ειδικά σε σχέση με το DTS.

Η πιστοποίηση THX τα τελευταία χρόνια έχει ατονήσει αρκετά και στην ουσία δεν νομίζω ότι εξακολουθεί να υφίσταται επιτελείο εμπειρογνωμόνων που δίνουν την πιστοποίηση πια.

Σχετικά με τις αίθουσες, αγαπημένος μου κινηματογράφος είναι το ODEON STARCITY. Στον εν λόγω κινηματογράφο όλες οι αίθουσες είναι εξοπλισμένες με αποκωδικοποιητές DTS, επομένως εάν είναι διαθέσιμα τα DTS CDs που συνοδεύουν τις ταινίες θα χρησιμοποιηθούν. Επιπλέον οι αίθουσες 1, 3, 6, 7 και 10 είναι εφοδιασμένες με αποκωδικοποιητές DOLBY DIGITAL, οπότε σε περίπτωση που κάποια ταινία δε φέρει DTS CDs φροντίζουν συνήθως να την προβάλλουν σε μία από αυτές τις αίθουσες ώστε να χρησιμοποιηθεί το πάντα διαθέσιμο DOLBY DIGITAL. Τυχαίνουν βέβαια και περιπτώσεις που ταινία χωρίς DTS CDs προβάλλεται σε αίθουσα που έχει μόνο αποκωδικοποιητές DTS με αποτέλεσμα, ελλείψει των CDs να αναπαραχθεί τελικά αναλογικό DOLBY SR. Επιπλέον οι Αίθουσες 1 και 6 είναι εξοπλισμένες με DOLBY DIGITAL CINEMA με δυνατότητα 3D (DOLBY 3D). Στις αίθουσες αυτές εκτός από 3D ταινίες προβάλλονται αραιά και που και ψηφιακές συμβατικές ταινίες (2Δ). Τέλος σημαντικό πλεονέκτημα των κιν/φων ODEON εν γένει , είναι η κάρτα σινεφίλοι μέσω της οποία κάθε φορά το εισιτήριο κοστίζει 8 ευρώ, ενώ ανάλογα με τους πόντους που συγκεντρώνει κάνεις με τις επισκέψεις του, συχνά πυκνά πληρώνει εισητήριο 4,5 ευρώ.

Άλλοι κινηματογράφοι που μου αρέσουν πολύ είναι οι ODEON ΟΠΕΡΑ, ODEON ΕΜΠΑΣΣΥ που είναι εφοδιασμένο με ηχητικό σύστημα DOLBY DIGITAL καθώς και το KOSMOPOLIS που κινείται στα ίδια πλαίσια με το STARCITY.
Εξαιρετικός κινηματογράφος είναι ο ΕΤΟΥΑΛ (www.etoile-cinemas.gr), ο οποίος είναι ίσως ο πολυτελέστερος κινηματογράφος της Ελλάδας. Είναι εφοδιασμένος με DOLBY DIGITAL και DTS και κορυφαία ηχητική εγκατάσταση. Ακόμα και το μικρό του αδερφάκι, ο ΕΤΟΥΑΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ είναι πολύ ποιοτικός (η αίθουσα 1 εφοδιάζεται με DTS, ενώ η 2 με DOLBY SR). Για φωτογραφίες των κινηματογράφων αυτών, αλλά και πληροφορίες προγράμματος επισκεφτείτε τον παραπάνω σύνδεσμο.

Πολύ καλός κινηματογράφος είναι και ο Μικρόκοσμος με πολύ καλή ηχητική εγκατάσταση και αποκωδικοποιητή DOLBY DIGITAL.

Τελευταία προσθήκη στον Αθηναϊκό Κινηματογραφικό Χάρτη είναι η ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ένα μουσείο κινηματογράφου εφοδιασμένο με τρείς αίθουσες δύο χειμερινές και μία θερινή. Όλες οι αίθουσες , ακόμα και η θερινή, είναι εφοδιασμένες με DOLBY DIGITAL και DTS, ενώ επιπλέον οι χειμερινές αίθουσες είναι εφοδιασμένες και με DOLBY DIGITAL CINEMA. Η θερινή αίθουσα ίσως είναι ο καλλίτερος τεχνικά θερινός κινηματογράφος της χώρας ενώ όλη η εγκατάσταση έχει φτιαχτεί με πολύ μεράκι και αγάπη.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Όσον αφορά το real d vs dolby 3d;Υπάρχει διαφορά σε ποιότητα ήχου-εικόνας στις αίθουσες Cinema Europa του Village;(Όσον αφορά τις gold να φανταστώ δεν υπάρχει διαφορά).
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top