Αγορά Ενισχυτή A/V

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Γεια σας!

Έψαξα κάμποσο με την Αναζήτηση, αλλά δεν βρήκα κάποιο θέμα που να ικανοποιεί τα ερωτήματά μου, οπότε ανοίγω νέο...

Πρόσφατα σε αντικατάσταση ενός πικάπ Technics πήραμε ένα Project Audio Debut III, το οποίο μας έχει μαγέψει! Για ενισχυτή έχουμε έναν επίσης παλαιολιθικό Technics 2x50 (ο οποίος πρέπει να αντικατασταθεί ...χτες! :) ) και για ηχεία δύο -πάλι- παλαιολιθικά Dantax. Το δικάναλο αυτό σύστημα με την αγορά του πικάπ πήρε νέα ώθηση γι' αυτό θα θέλαμε να επενδύσουμε σε έναν νέο ενισχυτή τώρα και σε ένα ζευγάρι ηχείων (κάπως αργότερα, καθώς τα Dantax τη βγάζουν ακόμα, και -αν βοηθάω- μάλλον σε Wharfedale προσανατολιζόμαστε). Υπάρχει όμως και μία Loewe Xelos XL η οποία ζητάει κάμποσα κανάλια παραπάνω (5.1 της φτάνουν!). Θέλουμε να αγοράσουμε τώρα τον ενισχυτή, αργότερα σύστημα ηχείων 5.1 και τέλος ένα νέο ζευγάρι ηχείων για τις δικάναλες ακροάσεις μας.

Το πρώτο μου ερώτημα είναι αν μπορούμε να έχουμε σε ένα μηχάνημα ενισχυτή που να παίζει και πολυκάναλο και δικάναλο ήχο το δυνατόν καλύτερα. Επειδή είμαστε άνθρωποι που κρατούν τα μηχανήματα μέχρι να τα φτύσουν τελείως (εντάξει, και λίγο πιο πριν ίσως! :) ), θα θέλαμε να παίζει αρκετά καλά. Δηλαδή να μην κόβει τελείως τα φτερά της Ortofon αλλά να αξίζει και την επένδυσή του ως πολυκάναλου συστήματος. Υπάρχει κάτι τέτοιο στα περίπου 500 ευρώ; Θέλω να πω για να βοηθήσω ότι οι συνδέσεις εικόνας δεν με ενδιαφέρουν, καθώς η Loewe παίρνει σήμα κατευθείαν από το Denon 1910 μου με DVI και το Video πια είναι σε αχρηστία λόγω του HD Module της πρώτης.

Το δεύτερό μου ερώτημα είναι στο θέμα των συνδέσεων. Επειδή μου αρέσει να ακούω καλά, αλλά δεν έχω καταπιαστεί ποτέ παραπάνω από κάμποσα λεπτά με το θέμα των καλωδίων και των καλωδιώσεων, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: θα είναι δυνατόν στον ενισχυτή που θα μου προτείνετε (ελπίζω!) να έχω πάνω ταυτόχρονα και τα 6 (5.1) ηχεία και το ζευγάρι για το δικάναλο σύστημα;

Σκέφτηκα τον Marantz SR4500, ο οποίος είναι 7.1 κυρίως με τη λογική ότι τα δύο πίσω surround θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για τις δικάναλες ακροάσεις (κάπως μπακαλίστικα ίσως). Μετά κάπου έπεσε το μάτι μου σε αυτόν και μου κίνησε πολύ την περιέργεια. Αλλά θα μπορεί να οδηγήσει ταυτόχρονα (=χωρίς βάλε-βγάλε καλωδίων) και ένα ζευγάρι ηχείων για δικάναλες ακροάσεις; Δεν ξέρω καν και αν είναι στην ίδια κατηγορία τιμής.

Και το τρίτο μου ερώτημα είναι σχετικά με καταστήματα για τέτοια προϊόντα. Επειδή φαντάζομαι πως δεν θα μπορείτε να μου προτείνετε κάποια σε αυτό το thread, πού θα μπορούσα να βρω μερικές διευθύνσεις;

Παρακαλώ συγχωρέστε με για την πολυλογία, αλλά φαίνεστε ότι γνωρίζετε πάρα πολλά πάνω σε αυτά τα θέματα και εγώ όχι, οπότε θέλησα να δώσω το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

ΥΓ: Το όνομα Wharfedale πώς διαβάζεται;
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Ας αρχίσουμε με το πρώτο ερώτημα.

Ένα μηχάνημα το οποίο θεωρούμε ότι παίζει καλά εξαρτάτε τι εννοούμε και τι ακουστικές εμπειρίες έχουμε από καλά μηχανήματα. Σε γενικές γραμμές όσο πιο πολλά πληρώσεις τόσο καλύτερα θα ακούσης.
Για της συνδέσεις εικόνας πιθανό να μην σε ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή αλλά σε κάποιο άλλο στάδιο ίσως ανακαλύψεις ότι είναι κάτι παραπάνω αναγκαίες.

Στο δεύτερο ερώτημα πρέπει να σιγουρευτείς ο ενισχυτής που θα επιλέξεις έχει επιλογή Α-Β για τα δύο μπροστινά κύρια ηχεία ώστε να μπορείς να ακούς και τα αλλά ηχεία.

Προσπάθησε να ακούσης τα μηχανήματα και τα ηχεία που θα αγοράσεις και αν πληρούν της προϋποθέσεις προχώρα στην αγορά.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Αντώνης K. said:
πρέπει να σιγουρευτείς ο ενισχυτής που θα επιλέξεις έχει επιλογή Α-Β για τα δύο μπροστινά κύρια ηχεία ώστε να μπορείς να ακούς και τα αλλά ηχεία.
Δεν το κατάλαβα αυτό... :( :?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Υπάρχουν ενισχυτές που έχουν δύο εξόδους για τα εμπρός ηχεία τις οποίες τις ονομάζουν Α και Β, και μπορείς να επιλέξεις να λειτουργεί είτε η μία είτε η άλλη είτε και οι δύο ταυτόχρονα...

Αλλά καλύτερα να πάρεις ένα καλό ζεύγος ηχεία που θα τα χρησιμοποιείς και για hifi αλλά και για home cinema...

Τα Wharfedale (προφέρονται γουαρφεντέιλ) είναι πάρα πολύ καλά για τα λεφτά τους, όπως και η σειρά 300 της B&W. Βρες ένα κατάστημα που έχει καλό χώρο ακροάσεων και δοκίμασέ τα.

Όσο για ενισχυτή δες κάτι παραπάνω από τον 4500. Υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι ενισχυτές σε αυτή την κατηγορία, αλλά μπορείς να βρείς πολύ φθηνά λόγω της αλλαγής μοντέλων τον Yamaha RXV-650.

Άλλοι καλοί ενισχυτές είναι: οι Denon 2105, και 2805, ο H.Kardon 230, ο Μarrantz 5500 κλπ κλπ. Καλό θα είναι να αούσεις όσους περισσότερους μπορείς για να σχηματίσεις την δική σου άποψη για κάθε μηχάνημα...
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Σπύρος Μπλάτσιος said:
Υπάρχουν ενισχυτές που έχουν δύο εξόδους για τα εμπρός ηχεία τις οποίες τις ονομάζουν Α και Β, και μπορείς να επιλέξεις να λειτουργεί είτε η μία είτε η άλλη είτε και οι δύο ταυτόχρονα...
Α, τώρα το έπιασα! :) Είδα και κάτι φωτογραφίες "πισινών" ενισχυτών και κατάλαβα...

Σπύρος Μπλάτσιος said:
Αλλά καλύτερα να πάρεις ένα καλό ζεύγος ηχεία που θα τα χρησιμοποιείς και για hifi αλλά και για home cinema...

Τα Wharfedale (προφέρονται γουαρφεντέιλ) είναι πάρα πολύ καλά για τα λεφτά τους, όπως και η σειρά 300 της B&W. Βρες ένα κατάστημα που έχει καλό χώρο ακροάσεων και δοκίμασέ τα.
Σκεφτόμαστε να αγοράσουμε ένα "πακέτο" ηχείων 5.1 γιατί μας ενδιαφέρει κυρίως το μέγεθος. Όλο το σαλόνι (στο οποίο βρίσκεται το σύστημα) είναι "ντυμένο" με βιβλιοθήκη και έχει προβλεφθεί χώρος μόνο για δύο ηχεία hi-fi. Γι' αυτό προσανατολιζόμαστε για το μέλλον σε μια λύση του στυλ των Mirage Omnisat Micro... αλλά αυτό δεν το έχουμε ψάξει ακόμα. Η σειρά της B&W που χάζεψα μόλις τώρα στο internet δεν είναι πολύ μεγάλη σε μέγεθος, μπαίνει στα υπόψιν... ;)

Σπύρος Μπλάτσιος said:
Όσο για ενισχυτή δες κάτι παραπάνω από τον 4500. Υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι ενισχυτές σε αυτή την κατηγορία, αλλά μπορείς να βρείς πολύ φθηνά λόγω της αλλαγής μοντέλων τον Yamaha RXV-650.

Άλλοι καλοί ενισχυτές είναι: οι Denon 2105, και 2805, ο H.Kardon 230, ο Μarrantz 5500 κλπ κλπ. Καλό θα είναι να αούσεις όσους περισσότερους μπορείς για να σχηματίσεις την δική σου άποψη για κάθε μηχάνημα...
Είδα στο internet τον Denon 2105 και μάλλον πληροί τις προϋποθέσεις μας, χωρίς να ξεφεύγει από το όριο της τιμής. Ομολογώ πως το μικροφωνάκι που κάνει αυτόματες ρυθμίσεις θα μας βολέψει πολύ ελλείψει χρόνου... Θα προσπαθήσω να βρω και να ακούσω όσα περισσότερα μπορώ. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!! :)

Καλό βράδυ!!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Ψάξε επίσης και σε στοκ τους ΥΑΜΑΗΑ RX-V1400RDS (& 2400) που μπορεί να τους βρεις σε πολυ καλές τιμές και είναι και δυνατοί και έχουν και μικροφωνάκι αυτόματης ρύθμισης......... :wink:
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Τελικά χτες αγοράσαμε τον Denon AVR-2105! :)
Άκουσα αυτόν, τον Yamaha RX-V750, τον Marantz 4500 και έναν Pioneer (δεν θυμάμαι μοντέλο, αλλά είχε πιστοποίηση THX και ήταν πάνω κάτω στα 500 ευρώ κι αυτός). Τους συνέκρινα σε δικάναλη λειτουργία γιατί έτσι κι αλλιώς, αν από στέρεο έχω λίγη ακουστική εμπειρία, από πολυκάναλη δεν έχω καμία, οπότε... :oops: Τον εμπιστεύομαι πάντως και ξέρω πως θα με ικανοποιήσει και όταν τα ηχεία πληθύνουν! ;)
Στη σύγκριση λοιπόν, ο Pioneer και ο Yamaha έφυγαν με τη μία (πολύ "κρύος" ήχος, άχρωμος), ο Marantz κάτι έλεγε αλλά ο Denon ήταν τέλειος! Ζωντανός, ζεστός ήχος, άκουγες διακριτά και με τις δικές του ιδιαιτερότητες το κάθε όργανο (άκουσα ένα κομμάτι κλασική και ένα κομμάτι τζαζ, τη τζαζ από πικάπ ;) ) γέμιζε το χώρο αεράτος και άνετος χωρίς την παραμικρή δυσκολία! Μετά τον άκουσα και σε πολυκάναλη λειτουργία και με ικανοποίησε πλήρως οπότε... το χέρι στην τσέπη!
Και με τα παλαιολιθικά ηχεία στο σπίτι, δεν είχα σίγουρα την ίδια απόδοση με αυτά του καταστήματος, αλλά τα μεταμόρφωσαν πραγματικά! Από χτες δε χορταίνω να αλλάζω δίσκους! :)
Καλημέρα σας κι ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας!
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.129
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top