[Αγορά] Ποιο Media Player;

Μηνύματα
1.504
Reaction score
2
καλημερα

ενδιαφερομαι να αγορασω το mederer 600ex. Μπορειτε να μου πειτε εαν υποστηριζει εξωτερικο σκληρο δισκο 500gb(wb) και ελληνικους υποτιτλους. Εαν ναι, οι ελληνικοι υποτιτλοι πρεπει να εχουν το ιδιο ονομα με την ταινια ή δεν χρειαζεται

ευχαριστω

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.907
καλημερα

ενδιαφερομαι να αγορασω το mederer 600ex. Μπορειτε να μου πειτε εαν
1.υποστηριζει εξωτερικο σκληρο δισκο 500gb(wb)
2.και ελληνικους υποτιτλους. Εαν ναι,
3.οι ελληνικοι υποτιτλοι πρεπει να εχουν το ιδιο ονομα με την ταινια
1. Ναι
2. Ναι
3. Ναι
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σημερα, με αποστολη 18/10, παρελαβα το Zidoo x9s. Για να δουμε τι ...ψαρια πιανει κι αυτο!
Πιανει καλα...ψαρια. Καλο m.pl. πολυ καλη εικονα (θελει μια πονηρη ρυθμιση), ολοι οι ηχοι, ευκολιες Kodi κλπ κλπ. Επειδη ομως εχω θεμα με ενα προγραμματακι "θεασης" (εξ αιτιας μου αυτοαποκλειστηκα!), θα δωθει μαζι με ενα αλλο, τρεχον, προγραμμα "θεασης". καλη περιπτωση για ολα!
 

Μηνύματα
153
Reaction score
20
Καλησπερα σε ολους.

εχω το zappiti (dune hd base 3d) ξαι δεν μπορω να παιξω με τιποτα 3d iso true hd ή dts ma μεσω δικτυου.(κολλαει ή κανει σπασιματα).
το δικτυο ειναι 1000αρι με 2 switches και εχω δοκιμασει κ μεσω smb και με nfs.
το popcorn a400 που επισης εχω, στο ιδιο δικτυο με τα ιδια καλωδια (cat5e k cat6) τα παιζει τελεια σε smb.

καμια ιδεα....?ή να τα παρατησω?
 
Last edited:

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Παιδιά θέλω ένα media player για να κάνω stream μέσω του δικτύου μου (gigabit) mkv και bd mv αρχεία.
Ανάμεσα στο med600x3d και το roku4 ποιο να προτιμησω;
 

Μηνύματα
153
Reaction score
20
Καλησπερα σε ολους.

εχω το zappiti (dune hd base 3d) ξαι δεν μπορω να παιξω με τιποτα 3d iso true hd ή dts ma μεσω δικτυου.(κολλαει ή κανει σπασιματα).
το δικτυο ειναι 1000αρι με 2 switches και εχω δοκιμασει κ μεσω smb και με nfs.
το popcorn a400 που επισης εχω, στο ιδιο δικτυο με τα ιδια καλωδια (cat5e k cat6) τα παιζει τελεια σε smb.

καμια ιδεα....?ή να τα παρατησω?
πριν λιγο λυθηκε το μυστηριο.ειχα το darbee να παρεμβαλλεται μεταξυ dune και ενισχυτη.οταν το εβγαλα streamαρει τελεια....
το nfs ειναι πολυ πιο αξιοπιστο απο το smb παντως.στο smb ψιλοκαλλαει...
 



Μηνύματα
57
Reaction score
3
Πριν 3 μέρες το παρήγγειλα από gearbest, οπότε δεν το έχω παραλάβει.
Πάντως έχω ψωνίσει διαφορα gadget από το gearbest και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Για kodi και για video, ολοι προτείνουν τον amlogic από τον realtek.
Αν σε ενδιαφέρει το gigabit δικτυο παίρνεις το Beelink MiniMXIII.
Αν όχι, παίρνεις το Mini M8S II το οποίο έχει αγοράσει πολύς κόσμος και φοράει android 6 όπου μπορείς εύκολα, χωρίς root να κάνεις αυξηση της εσωτερικής χωρητικότητας, βάζοντας μία micro sd.
Εγώ όπως είπα προτίμησα το Sunvell T95M γιατί κάνει καλύτερο transfer rate μέσω wifi από το Mini M8S II.
Από οσα έχω διαβάσει τουλάχιστον.
Αν εσύ πρόκειται να το συνδέσεις ενσύρματα, τότε προτίμησε το Mini m8s II.
Επίσης, είχα δει σε ένα video ότι το Sunvell T95M έπαιξε απροβλημάτιστα ένα 4Κ αρχείο 10bit h.265, ενώ το Mini M8S II, κολλούσε.
Ψιλά γράμματα, απλά το αναφέρω.
Αν κάποιος έχει την καλοσύνη να διευκρινίσει τα εξής για τα προτεινόμενα android boxes με Amlogic S905X/S912, γιατί από τα όσα έχω διαβάσει δεν είναι απολύτως σαφή:

1) Μπορούν να περάσουν τα σύγχρονα φορμά ήχου (DTS MA, Dolby TrueHD/Atmos, κλπ.) από την HDMI στον ενισχυτή;
2) Μπορούν να παίξουν BD images (ISO)?
3) Είναι OK με ελληνικούς υπότιτλους;
4) Μπορούν να παίξουν 3D mkv με εξωτερικούς υπότιτλους (π.χ. srt);

Ρωτάω γιατί είμαι ανάμεσα στην αγορά κάποιου από αυτά τα android boxes ή MED600X3D.

Τα android boxes κοστίζουν 1/2 με 1/4 της τιμής του Mede8er και επιπρόσθετα αποκωδικοποιούν h.265 και 4k video. Αν και προς το παρόν δε με ενδιαφέρει το 4κ (μελλοντικά όμως ναι), το h.265 είναι καλοδεχούμενο ακόμα και για 1080p.

Οπότε η σκέψη που κάνω είναι γιατί να μην πάρω κάτι που είναι “πιο σύγχρονο” και πιο οικονομικό (εφόσον ισχύουν τα 1-4);
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427

Μηνύματα
203
Reaction score
73
αν ειναι να παρεις android box κοιτα να εχει υποστήριξη (minix και wetek για παραδειγμα) η android tv (nvidia shield, xiaomi mi box 4k). μακρια απο beelink και παρομοια, ειναι πεταμενα λεφτα.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
1
Βοηθεια....
μπορω να βαλω android 6 στο a95x nexbox μου ? τωρα εχω τα 5.1
αν ναι υπαρχει καποιος οδηγος?
 

Μηνύματα
54
Reaction score
3
Θα προτεινατε να αγορασω καποιο dedicated media player(Σαν τα dune, mede8er κ.τ.λ.) ή καποιο android media player και γιατι?

Εχω τσεκαρει τα 2 παρακατω android media player που πιστευω κανουν αυτα που ζηταω σε παλιοτερο μου ποστ.


Το θεμα ειναι ποιο να παρει κανεις τα απειρα android tv box που κυκλοφορουν εκει εξω.
 


Μηνύματα
31
Reaction score
1
Kαλησπερα και παλι !
Η αγορα τελικα εγινε , nexbox a95x s905 android 5.1 , 24 ευρω απο ebay .
Oλα καλα ,γρηγορο με προεγκατεστημενα τα βασικα οπως και kodi 16.1 .
Διαβαζει τα περισσοτερα φορμα ηχου οπως dolby surround , dts με προβληματακια ομως κανοντας ανα 10-15 δευτερολεπτα στιγμιαιες διακοπες στον ηχο .
Σε αυτο φυσικα μπορει και να φταιει η αθλια ταχυτητα ιντερνετ που εχω που κυμαίνετε απο 5,5 εως 6,5 Μbps ...
Γρηγορα λοιπον συνειδητοποιησα πως ταινια dts δεν προκειται να δω ετσι οποτε στραφηκα στη λυση των ταινιων σε ματροσκα με ηχο dts και το nexbox στον ρολο του media player για στικακι usb .
Δυστυχως ομως το ιδιο προβλημα με τις διακοπες στον ηχο το αντιμετωπισα και με αυτο τον τροπο!
Δοκιμασα mxplayer ( περνωντας μαλιστα και manual την δυνατοτητα σε dts αφου εχει αφαιρεθει ) , vlc , kodi 16 ολα χωρις επιτυχια !
Τωρα λοιπον ψαχνω tvbox που περα απο τα βασικα που κανει το nexbox που ηδη εχω να μπορει σαν player να αναπαραγει αποτελεσματικα απο στικακι ή σκληρο ταινιες σε ματροσκα με dts !!
Γνωριζει κανεις καποιο????ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.141
Reaction score
153
απο prodigy k ανω mede8r-dune-popcorn k αν θες να βλεπεις μεγαλα αρχεια με σιγουρια dune -popcorn μονοδρομος με πιο πολες ευκολιες τα popcorn
 


Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Παιδια μουρθε το Dune hd solo και πηγα ολος χαρα να δω ταινια και εκει που περιμενω να βρει το οικιακο μου δικτυο μενει στο "waiting for ip..." μεχρι που μετα απο 1-2 λεπτα μου ριχνει ακυρο.
τι να κανω?
στο ρουτερ εχω κανονικα dhcp enabled.
βοηθειααα
 

Μηνύματα
31
Reaction score
1
απο prodigy k ανω mede8r-dune-popcorn k αν θες να βλεπεις μεγαλα αρχεια με σιγουρια dune -popcorn μονοδρομος με πιο πολες ευκολιες τα popcorn
Aυτα ειναι προγραμματα ετσι?
Μπορουν να τρεξουν σε a95x s905 ???
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.141
Reaction score
153
players eine mixanimata.apo programmata media player classic me to k lite mega pack
[DOUBLEPOST=1482446527][/DOUBLEPOST]
Παιδια μουρθε το Dune hd solo και πηγα ολος χαρα να δω ταινια και εκει που περιμενω να βρει το οικιακο μου δικτυο μενει στο "waiting for ip..." μεχρι που μετα απο 1-2 λεπτα μου ριχνει ακυρο.
τι να κανω?
στο ρουτερ εχω κανονικα dhcp enabled.
βοηθειααα
κανε share xana tous folders απο το pc media streaming on apo to pc,reboot k xana dokimase
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.374
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top