Αγορά Προενισχυτή ;

Μηνύματα
486
Reaction score
283
Γειά σας
Εδώ και μέρες με απασχολεί αν πρέπει να αγοράσω ή όχι έναν προενισχύτη (με πρίζωσε κάποιος....).
Τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ:
iMac 27 i5 3,8GHz 2017 with Audirvana, Audio Technologies DP12 (transport with Philips CD pro2 LF), Audiolab M-DAC +, Focal Solo 6 Be, Focal Sub 6.Pro-ject Tuner Box.
Τώρα έχω συνδεμένο το DAC [Output Voltage 4.5Vrms ±0.1 (Balanced), Output Impedance:10Ω] κατευθείαν στο sub της Focal και πάνω στο sub solo 6be.
Πιστευέται θα υπάρξει διαφορά και αν ναι ποίος με balance τουλάχιστον έξοδο.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Θα δεις μεγάλη διαφορά (σε χαμηλές/μεσαίες εντάσεις περισσότερο) με ένα audio interface.
Έχεις ένα computer based σύστημα, ποιος ο λόγος να μπλέξεις με hifi components;
Αναλόγως βαλάντιου, διαλέγεις focusrite, rme, motu, metric και τόσα άλλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Αν δε χρειάζονται άλλες είσοδοι ή γενικά δυνατότητες συνδέσεων, δεν χρειάζεται προ.

Στη θέση σου θα έπαιρνα κάποια σοβαρή λύση ισοστάθμισης χώρου, έστω στο Μακ, αλλά δε θα δουλέψει στις άλλες πηγές.
 

Μηνύματα
486
Reaction score
283
Θα δεις μεγάλη διαφορά (σε χαμηλές/μεσαίες εντάσεις περισσότερο) με ένα audio interface.
Έχεις ένα computer based σύστημα, ποιος ο λόγος να μπλέξεις με hifi components;
Αναλόγως βαλάντιου, διαλέγεις focusrite, rme, motu, metric και τόσα άλλα.
Βοηθά με λίγο παραπάνω γιατί είμαι άσχετος με αυτά. Εννοείς κάποια κάρτα ήχου εξωτερική;
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Βοηθά με λίγο παραπάνω γιατί είμαι άσχετος με αυτά. Εννοείς κάποια κάρτα ήχου εξωτερική;
Ναι, κάρτα εννοούσα, προς αντικατάσταση του dac σου.
Είχα το mdac κάποτε, ήταν ωραίο όσο έπαιζε τέρμα. Το volume management του, όμως, αποδείχτηκε μούφα.
Εσύ έχεις το '+', ίσως έχει γίνει καλύτερη δουλειά, δεν ξέρω.

Ξέρω ότι στα λεφτά που έχει πάντως, εγώ θα προτιμούσα ένα audio interface.

Απ'την άλλη, ο Ear ίσως έχει δίκιο, λίγο room correction θα σε πάει στο επόμενο level.
 

Μηνύματα
486
Reaction score
283
Ναι, κάρτα εννοούσα, προς αντικατάσταση του dac σου.
Είχα το mdac κάποτε, ήταν ωραίο όσο έπαιζε τέρμα. Το volume management του, όμως, αποδείχτηκε μούφα.
Εσύ έχεις το '+', ίσως έχει γίνει καλύτερη δουλειά, δεν ξέρω.

Ξέρω ότι στα λεφτά που έχει πάντως, εγώ θα προτιμούσα ένα audio interface.

Απ'την άλλη, ο Ear ίσως έχει δίκιο, λίγο room correction θα σε πάει στο επόμενο level.
Ευχαριστώ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top