Αγορά ενεργών

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Ναι.
Απλά είμαι της άποψης ότι αν δεν έχεις το χρηματικό ποσό για αξιοπρεπή ηχεία καλύτερα να αγοράσεις αξιοπρεπή ακουστικά.
Ή να ακούς αναξιοπρεπώς και στα κρυφά.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Στα πόσα εκατοστά; Ποιο μοντέλο ενεργού;
Φύσημα που γίνεται αντιληπτό πάνω από τα 10 εκ. το θεωρώ απαράδεκτο σε studio monitor.

Κανονικά η προσθαφαίρεση του καλωδίου σήματος δεν πρέπει να διαφοροποιεί τον θόρυβο ηρεμίας του ενεργού.
Yamaha hs8 απλά κολλας το αυτί μέσα στο Τουίτερ για να το ακούσεις.
Βγαίνοντας πιο έξω δεν αντιλαμβάνεσαι τπτ.
 


Μηνύματα
51
Reaction score
71
Δε νομίζω πως γίνεται αυτό που περιγράφεις. Το φύσημα δεν έχει να κάνει με τη σύνδεση αλλά με το ρεύμα από τον ενσωματωμένο ενισχυτή στο τουίτερ. Ακόμα και χωρίς κανένα καλώδιο έχεις φύσημα, ο μόνος τρόπος να το περιορίσεις είναι να μειώσεις το gain του ενισχυτή.
Κι όμως η διαφορά είναι αισθητή υπερ του xlr.
Ίσως το rca να τσιμπάει από κάπου παρεμβολή και να μου δίνει αυτή την αίσθηση
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Κὠστα εἰναι πιὀ πολὐπλοκο, αν αναλογιστιὐμε το γεγονὀς της ασυμετρἰας μεταξὐ σἠματος (hot) & επιστροφἠς (ground). Βλ. RG214 με μονὀκλωνο & διπλὀ μπλεντἀζ γιἀ επιστροφἠ.
Στο ακουστικὀ φάσμα που μας ενδιαφἐρει, είναι επιζἠμια η κατασκευἠ του.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Επίσεις δὐο καλὠδια με ἰδια χαρακτηριστικἀ, αλλἀ διαφορετικἠς φιλοσοφἰας κατασκευἠς, δεν θα ακουστοὐν ποτἐ πανομοιὀτυπα. Ακὀμα και αν μεταξὐ δὐο ἰδιων (πχ. RG214) αφαιρἐσουμε απὀ το ἐνα την εξωτερικἠ μὀνωση, θα ακουστεἰ εντελὠς διαφορετικἀ απὀ το ἀλλο.
Γενικἀ η εφαρμογἠ δοκιμὠν καλωδἰων εμπεριἐχει πἀντα ἐνα δισδιἀκριτο ὀριο ὀπου η αρρωστημἐνη χειραγὠγηση, καλὐπτει κἀποιο λἀθος με ἐνα ἀλλο.
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Yamaha hs8 απλά κολλας το αυτί μέσα στο Τουίτερ για να το ακούσεις.
Βγαίνοντας πιο έξω δεν αντιλαμβάνεσαι τπτ.
Mια χαρά είσαι. Αυτό είναι το φυσιολογικό.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Επειδη από τα γραφόμενα και τις προτάσεις σάς κατέληξα ότι η αντικατάσταση του σετ ενισχυτή-ηχείων που έχω με ζευγος ενεργών εχει νόημα μονο αν κινηθω στην κατηγορία των 1000 ευρώ ανά ζεύγος (τουλάχιστον) εξετάζω και την εναλλακτικη αγορας 2 sub στο υπάρχον σετ απ. Θα με καλυψουν λετε 2 presonus temblor t10 ή να παω λιγο πιο πάνω σε 2 xtz 10.17. Τα 10.17 edge ξεφευγουν λιγο οικονομικα μιας και παμε στα 1300 ευρω.
Υπενθυμίζω ο χωρος ειναι 15 τμ, και μιλαμε για ακροαση μουσικής, οχι home cinema
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μια χαρά είναι τα πρισόνους.

Τα τεμπλορ 10 μαζί με τα s8 θα παίξουν άριστα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top