Αγορά ηχείων από Praktiker

A

Anonymous

Guest
Το θέτω έτσι ωμά το θέμα . Για σύνδεση σε ΥAMAHA RXV 450 σετάκι 5 ηχείων
από Praktiker Audioline 220 €. Λέει τίποτα ή να πάω σε ΚΟDA?
 



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Τα ηχεία της KODA είναι πολύ καλή αγορά, ιδιαίτερα αν η κύρια χρήση τους είναι για ταινίες......

Σε street price, το σετάκι ΕΧ-588 + sub SW-10A θα σου φτάσει (5 ηχεία & sub) το πολύ 350 με 370 ευρώ!!!!!
Άπαικτη τιμή και θα κάνεις την δουλειά σου πολύ καλά!!!
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
ευχαριστω για τις απαντήσεις και να γίνω και λίγο πιο σαφής. Στο Praktiker έχουν δύο σετ ηχείων (χωρίς sub) της Audioline. Νομίζω οτι το ένα λέγεται Precision. Το ένα με τιμή 149 € (2x100 W + 2x40W +1X 40W) και από ότι έμαθα χάρτινους κώνους ηχείων (? σωστά τα λέω?) και το άλλο στα 220 (2X180W). Ολα είναι στα 8 ohm. Τα KODA και CAV (παρότι ομολογουμένως φτηνα) ξεφεύγουν πολύ σε τιμή.
Και τα δύο σετ τα άκουσα και μου φανήκαν αρκετά καλά, δεδομένου δε και του αχανούς χώρου που βρισκόντουσαν. Ουσιαστικά τα κρίνω σε σχέση με απόδοση-κόστος με τα μικρά satelite 5.1 ηχεία της Yamaha που θα έπερνα με 170 €. H Audioline είναι ελληνική? Το μόνο που βρήκα στο internet ηταν αμερικάνικη αλλά δεν φαντάζομαι να είναι αυτή.
 

Μηνύματα
3.194
Reaction score
776
Αυτα τα 5.1 σετακια της yamaha, δεν μπορεις να φανταστεις τι αξιοπρεπη και δυνατο ηχο βγαζουν!
Οι δορυφοροι ειναι μια χαρουλα και μονο το sub τους αξιζει ολα τα λεφτα για την τιμη τους,κατι που εσυ θα στερηθεις αν παρεις τα audioline που στο κατω κατω ειναι και τερατα σε μεγεθος!
Παρε τα yamaha 6.1 που εχουν μολις 10ε διαφορα απο τα απλα 5.1 ...
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Ναι από ογκο άλλο τίποτα τα audioline.
Με προβληματίζει οτι δεν έχω καταφέρει να ακούσω τα NSP 246 της YAmaha (Αυτά θα έπερνα έτσι κι αλλιώς για τον 450). Στα περισσότερα shops δεν έχουν συνδεδεμένα μικρά satelites οπότε κρίνω με βάση τα satelite που έχω ακούσει, κυρίως Sony.
Ξέρεται κανέναν που να τα έχει στημένα ή κάτι αντίστοιχο τους? Το sub θα καλύπτει την διαφορά? Και με την μουσική τί γίνεται? Τα audioline τα άκουσα και με radio και με ταινεία και ήταν πολυ ικανοποιητικά.
 

Μηνύματα
3.194
Reaction score
776
Σου λεω οτι αυτα τα εχει ο αδερφος μου και μαλλιστα με τον yamaha 350.Ειναι παρα πολυ ικανοποιητικο το αποτελεσμα.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Σε koda υπάρχει και η σειρά av-988 με κόστος περίπου 155-160 τα πέντε ηχεία.(120W,50W,30W) Με περίπου +120 ευρώ για sub αν θέλεις πας στα 280.Μάλλον αξίζει όμως κάτι παραπάνω (+90-100 ευρώ), να πας σε καλύτερα ηχεία και καλύτερο sub όπως την σειρά εχ-588 και sw-10a. Για μικρό χώρο πολύ καλή και οικονομική λύση είναι και αυτή της Υamaha με πλεονέκτημα τον μικρό όγκο πιο μοντέρνα και τιμή αλλά σίγουρα δεν έχει τις εντάσεις και την ποιότητα των κλάσσικών ξύλινων ηχείων και ειδικά σε μουσική.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.890
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top