Αγορά ηχείων

Μηνύματα
10
Reaction score
2
Καλησπέρα. Είμαι εντελώς καινούργιος στο χώρο και θα ήθελα τις γνώσεις σας. Είχα τη τύχει να παρω μια σχετικά καλή τηλεόραση Samsung UE75NU8002. Ταυτόχρονα έχω παραγγείλει τον Marantz SR6013. Ο χώρος μου είναι αρκετά μεγάλος. Η τηλεόραση δεν είναι κέντρο του χώρου αλλά όλος ο χώρος είναι περίπου 50m3. Η απόστασης της τηλεόρασης από το καναπέ είναι 3.5 μέτρα. Χώρο πίσω έχω όπως και αριστερά και δεξιά από την τηλεόραση. Σκεφτόμουν να βάλω floor standing speakers αλλά θέλω να εκμεταλευτω όλα τα format που έχει ο ενισχυτής δλδ dts x ή Dolby Atmos. Αν οι τιμές είναι ακριβές προτιμώ να το φτιάξω σιγά σιγά και να χρησιμοποιήσω το dts virtual x για αρχή. Δλδ να παρω 2 ηχεία για αρχή κτλ παρά να παρω 5.1 και να μην είναι αξιόπιστα. Πιο πολύ θα χρησιμοποιηθεί για ταινίες αλλά αν θελήσω να παίξω και μουσική να το υποστηρίξει.
 




Μηνύματα
54
Reaction score
11
Καλησπερα θα ηθελα μερικες γνωμες για αγορα ηχειων για τον ενισχυτη advance acoustic x-i 105 και χωρο δωματιιου γυρο στα 40τμ κ ανω ισως ... κοιτουσα για τα kef q950 ..
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπερα θα ηθελα μερικες γνωμες για αγορα ηχειων για τον ενισχυτη advance acoustic x-i 105 και χωρο δωματιιου γυρο στα 40τμ κ ανω ισως ... κοιτουσα για τα kef q950 ..
Καλως ορισες στη παρεα, για αρχη πηγαινε στη κορυφη τσι σελιδας αυτης και πατα το πορτοκαλί "ΗΧΕΙΑ" - εκει που θα σε βγαλει πατα το πορτοκαλί "ΝΕΟ ΘΕΜΑ" και ρωτα οτι θες ... καθενας με το νημα του - ομορφα πραματα ...
:drinks:
 

Μηνύματα
98
Reaction score
77
Προτείνω Monitor Audio Bronze 5 + Monitor Audio sub W10 (Καλό είναι φυσικά πριν την εκταμίευση να προηγηθούν ακροάσεις), ίσως και κάποια δαπέδου Dali (σειρές Zensor , Opticon) αντίστοιχης τιμής .
 

Μηνύματα
10
Reaction score
2
Για 50 τμ χώρο, ξεκίνα από τα σαμπ.
Τα. Όχι το.

Για 3,5 μ. απόσταση ακρόασης, όποιο ηχείο πάρεις, να έχει τουλάχιστον 8" μεγάφωνο.
Ναι υπάρχει κάποια προτίμηση για home cinema??? Ας είναι και μεταχειρισμένα. Αν είναι καλά δεν με απασχολεί. Αυτό που θέλω είναι να νιώθω τον ήχο surround κ να πιάνει ολες τις συχνότητες.εχετε καμία ιδέα γενικά με τις μάρκες; Ο ενισχυτής βγάζει 110w ανα κανάλι 8 ohm. Νομίζω ότι είναι καλός ενισχυτής και υποστηρίζει και όλα τα format. Με τι ηχεία θα εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες του σωστά;
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Lovelife
* ο χώρος είναι περίπου 50m3.

costas EAR
* Για 50 τμ χώρο, ξεκίνα από τα σαμπ.


-
Lovelife
Καλώs ήρθεs .
Γιά να μιλάμε Ελληνικά ,
ποιό είναι τό σωστό ?
Ό χώροs σου είναι ,
50 τ.μ.
ή
50 κυβικά μέτρα (m³) ?

Γιατί αν είναι κυβικά τά μέτρα , ό χώροs είναι 4 χ 4 ή 3,5 χ 4.5

-
lQcXuT3.gif
 

Μηνύματα
10
Reaction score
2
Lovelife
* ο χώρος είναι περίπου 50m3.

costas EAR
* Για 50 τμ χώρο, ξεκίνα από τα σαμπ.


-
Lovelife
Καλώs ήρθεs .
Γιά να μιλάμε Ελληνικά ,
ποιό είναι τό σωστό ?
Ό χώροs σου είναι ,
50 τ.μ.
ή
50 κυβικά μέτρα (m³) ?

Γιατί αν είναι κυβικά τά μέτρα , ό χώροs είναι 4 χ 4 ή 3,5 χ 4.5

-
View attachment 107365
Ναι υπάρχει κάποια προτίμηση για home cinema??? Ας είναι και μεταχειρισμένα. Αν είναι καλά δεν με απασχολεί. Αυτό που θέλω είναι να νιώθω τον ήχο surround κ να πιάνει ολες τις συχνότητες.εχετε καμία ιδέα γενικά με τις μάρκες; Ο ενισχυτής βγάζει 110w ανα κανάλι 8 ohm. Νομίζω ότι είναι καλός ενισχυτής και υποστηρίζει και όλα τα format. Με τι ηχεία θα εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες του σωστά;
Ο χώρος μου είναι 50τμ ενιαίος
[DOUBLEPOST=1539504359][/DOUBLEPOST]Σαν αποστάσεις δεν τα έχω σωστά εντελώς. Η τηλεόραση έχει απόσταση από την αριστερή τζαμαρία όπως βλέπουμε από καναπέ 2.5 μέτρα. Ο τοίχος του διαδρόμου ή της εισόδου μέχρι τον άλλο τοίχο δεξιά που είναι η τζαμαρία είναι 8 με 9 βήματα. Απόσταση τηλεόρασης μέχρι το τέλος καναπέ που κοιτάει τηλεόραση είναι 6 βήματα. Δεν είμαι σπίτι να μετρήσω αλλά θυμαμαι σε βήματα τις αποστάσεις. Τα ηχεία θέλω να τα βάλω τα τρία δίπλα από τηλεόραση. Χωράνε άνετα δλδ αριστερά δεξιά και μεσαίο. Τα πίσω πάνω από το καναπέ έχω μια κολώνα παράλληλη με το ταβάνι και έχω περάσει αριστερά και δεξιά από το κάναπε ψηλά βέβαια ένα rca αριστερά και ένα δεξιά όποτε μπορώ να βάλω ψηλά κάτι εκεί.
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.495
Χρειάζεται απαραίτητα ισόπλευρο τρίγωνο: αριστερό ηχείο, ακροατής, δεξί ηχείο. Ή ισοσκελές που να προσεγγίζει κατά πολύ το ισόπλευρο (πχ 2,5-2,5-3). Και το κεντρικό ακριβώς πάνω ή κάτω απο την τηλεόραση.
Αν δεν μπορείς να το πετύχεις λόγω περιορισμών του χώρου ή της παντόφλας, πάρε ηχομπάρα (ή και ακουστικά) και μην μπλέξεις καθόλου με το HiFi.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Άρα παρ όλο που ο χώρος είναι συνολικά 50τ.μ. θα ακούς σε περίπου 15τ.μ.

Ιδανικά, το δεξί και το αριστερό ηχείο θα πρέπει να έχουν την ίδια (ελαφριά) κλήση προς τα μέσα και να "σημαδεύουν" τον ακροατή.

Κατ' αρχήν μην μπερδέψεις διαφορετικούς τύπους ηχείων στο set up σου. Ότι επιλέξεις αρχικά, να βεβαιωθείς ότι θα μπορέσεις να βρεις και τα υπόλοιπα (sub, κεντρικό, πίσω), για να είναι όλα ίδια. Όχι απλά της ίδιας εταιρείας, αλλά και ο ίδιος τύπος.

Θα σου πρότεινα να ακούσεις Triangle και Focal.
http://www.6moons.com/audioreviews/triangle5/altea.htm
http://www.hifichoice.co.uk/news/article/focal-aria-926--pound;1798/20394

Από μνήμης μου είχαν αρέσει και τα Jamo.

Παραδείγματα τοποθέτησης:
Untitled.jpg
Untitled2..jpg
 
Last edited:



Μηνύματα
10
Reaction score
2
http://www.6moons.com/audioreviews/triangle5/altea.html
το άλλο link δεν δουλεύει, λείπει το l από το τέλος
[DOUBLEPOST=1539516570][/DOUBLEPOST]A! Και κάτι τελευταίο. Να βεβαιωθείς ότι ο ενισχυτής που έχεις θα μπορέσει να οδηγήσει σωστά τα ηχεία που θα επιλέξεις.
ο ενισχυτης θα ειναι ο marantz sr6013. πως θα ξερω τι υποστηριζει ο ενισχυτης? τα dali ειναι καλα? τα ξερετε?ή για τα klipsch?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ο ενισχυτης θα ειναι ο marantz sr6013. πως θα ξερω τι υποστηριζει ο ενισχυτης?
"
Specifications
Number of Poweramps 9
Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch Drive) 110 W
Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.05% 2ch Drive) -
Power Output (6 ohm, 1 kHz, 0.7% 2ch Drive) 150 W
Power Output (6 ohm, 1 kHz, 10% 1ch Drive) 220 W "


θελει ψαξιμο ... ριξε μια ματια εδω ...

υ.γ.
πρεπει ν' αρχισω να παιρνω ποσοστα απ' τον CC ... :D
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
ο ενισχυτης θα ειναι ο marantz sr6013. πως θα ξερω τι υποστηριζει ο ενισχυτης? τα dali ειναι καλα? τα ξερετε?ή για τα klipsch?
Νομίζω ότι ούτε τα Dalli ούτε τα Klipsch μπορούν να φτάσουν αυτά που σου έδειξα, αλλά ο καθ ένας έχει τη δική του άποψη, μπορεί να κάνω λάθος, το καλύτερο θα ήταν να κάνεις μια βόλτα να τα ακούσεις.

Δυστυχώς ο Marantz δεν αναφέρει αν οι προδιαγραφές για την ισχύ είναι RMS ή MAX. Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα (με αυτά που σου πρότεινα τουλάχιστον), αλλά καλό θα ήταν όταν θα πάρεις τηλ για ραντεβού σε μαγαζιά για να πας να ακούσεις, να τους πεις ότι θέλεις να τα ακούσεις με τον ενισχυτή σου και να τον έχεις μαζί σου για να δεις αν θα μπορέσει να τα οδηγήσει σωστά χωρίς παραμορφώσεις και σε υψηλές στάθμες. Απ' ότι είδα οι προδιαγραφές λένε το 1 ηχείο 220W, τα δύο 110W /κανάλι, άρα τα 5 που λογικά θα καταλήξεις ~ 45W /κανάλι. Βέβαια δεν ξέρω αν θα κατανεμηθούν έτσι. Όμως, όταν θα βάλεις το sub (που θα είναι ενεργό, δηλαδή με δικό του ενισχυτή), θα αναλάβει την αναπαραγωγή από τα 200-300Hz και κάτω, οπότε τα δύσκολα φορτία θα φύγουν από τα ηχεία και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Εξαρτάται όμως από το τι θα επιλέξεις πάντα.
 
Last edited:

Μηνύματα
10
Reaction score
2
Νομίζω ότι ούτε τα Dalli ούτε τα Klipsch μπορούν να φτάσουν αυτά που σου έδειξα, αλλά ο καθ ένας έχει τη δική του άποψη, μπορεί να κάνω λάθος, το καλύτερο θα ήταν να κάνεις μια βόλτα να τα ακούσεις.

Δυστυχώς ο Marantz δεν αναφέρει αν οι προδιαγραφές για την ισχύ είναι RMS ή MAX. Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα (με αυτά που σου πρότεινα τουλάχιστον), αλλά καλό θα ήταν όταν θα πάρεις τηλ για ραντεβού σε μαγαζιά για να πας να ακούσεις, να τους πεις ότι θέλεις να τα ακούσεις με τον ενισχυτή σου και να τον έχεις μαζί σου για να δεις αν θα μπορέσει να τα οδηγήσει σωστά χωρίς παραμορφώσεις και σε υψηλές στάθμες. Απ' ότι είδα οι προδιαγραφές λένε το 1 ηχείο 220W, τα δύο 110W /κανάλι, άρα τα 5 που λογικά θα καταλήξεις ~ 45W /κανάλι. Βέβαια δεν ξέρω αν θα κατανεμηθούν έτσι. Όμως, όταν θα βάλεις το sub (που θα είναι ενεργό, δηλαδή με δικό του ενισχυτή), θα αναλάβει την αναπαραγωγή από τα 200-300Hz και κάτω, οπότε τα δύσκολα φορτία θα φύγουν από τα ηχεία και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Εξαρτάται όμως από το τι θα επιλέξεις πάντα.
https://sklep.rms.pl/en/marantz-sr6...olby-atmos-dts-x-heos#specyfikacja_techniczna
https://tweakers.net/pricewatch/1248939/marantz-sr6013-zwart/specificaties/
σε αυτες τις σελιδες γραφει 110w rms λογικα στα 8 ohm οποτε μπορω να παιξω και στα 6 ohm πιο δυνατα ή χανω σε ποιοτητα?
και ειναι 110w ανα καναλι στα 8 ohm?
 

Μηνύματα
10
Reaction score
2
https://sklep.rms.pl/en/marantz-sr6...olby-atmos-dts-x-heos#specyfikacja_techniczna
https://tweakers.net/pricewatch/1248939/marantz-sr6013-zwart/specificaties/
σε αυτες τις σελιδες γραφει 110w rms λογικα στα 8 ohm οποτε μπορω να παιξω και στα 6 ohm πιο δυνατα ή χανω σε ποιοτητα?
και ειναι 110w ανα καναλι στα 8 ohm?
http://international.kef.com/q750 αυτα τα εβγαλε η eisa για το 2018-19 best. ειναι καλα?
και η παλαιοτητα δεν αιζει ρολο στην τεχνολογια?δλδ η kef εχει βγαλει τη σειρα R. λογικα δεν ειναι καλυτερη απο την Q?
ειμαι μπερδεμενος...πολλα ερωτηματα συγνωμη παιδια...
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
https://sklep.rms.pl/en/marantz-sr6...olby-atmos-dts-x-heos#specyfikacja_techniczna
https://tweakers.net/pricewatch/1248939/marantz-sr6013-zwart/specificaties/
σε αυτες τις σελιδες γραφει 110w rms λογικα στα 8 ohm οποτε μπορω να παιξω και στα 6 ohm πιο δυνατα ή χανω σε ποιοτητα?
και ειναι 110w ανα καναλι στα 8 ohm?
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα Watt δεν έχουν μεγάλη σχέση με την ένταση που θα ακούσεις τελικά. Η ένταση που θα ακούσεις εξαρτάται περισσότερο από την ευαισθησία των ηχείων (σε db), παρά με την ισχύ του ενισχυτή ή των ηχείων.

Προσπάθησε να επιλέξεις ηχεία που δεν έχουν ευαισθησία κάτω από 90db και δεν είναι κάτω από 8Ω, για να ακούγονται δυνατά χωρίς να δυσκολεύεται πολύ ο ενισχυτής. Όσο μικρότερη είναι η εμπέδηση των ηχείων, τόσο δυσκολότερο το φορτίο για τον ενισχυτή. Η εμπέδηση όμως δεν είναι σταθερή σε όλες τις συχνότητες, οπότε τα ηχεία ξεχωρίζουν σε "εύκολα" και "δύσκολα" φορτία ανάλογα με την ισχύ τους και την ελάχιστη εμπέδηση..... Αν σε ενδιαφέρει το θεωρητικό κομμάτι, διάβασε το άρθρο που σου πρότεινε ο oldy, αυτά όμως είναι πράγματα που ακούγονται στην πράξη, οπότε πάρε τον ενισχυτή σου παραμάσχαλα και κάνε μια βόλτα να ακούσεις ηχεία.

Τα watt του ενισχυτή σε βοηθάνε για να επιλέξεις τα κατάλληλα ηχεία. Αν επιλέξεις ηχεία που χρειάζονται μεγαλύτερη ισχύ από αυτή που μπορεί να σου δώσει ο ενισχυτής, υπάρχει περίπτωση τα ηχεία να παραμορφώνουν τον ήχο και μπορεί ακόμα και να καεί ο ενισχυτής αν δεν δώσεις σημασία ή /και το παρακάνεις.
[DOUBLEPOST=1539547223][/DOUBLEPOST]Όπως σου είπα όμως και παραπάνω, από τη στιγμή που θα βάλεις sub μελλοντικά, θα αναλάβει με τον δικό του ενισχυτή τις "δύσκολες" συχνότητες οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Και γενικότερα, οι κατασκευαστές των ηχείων home cinema και ειδικότερα των εμπορικών ηχείων, ξέρουν τι παίζει στην αγορά με τους πολυκάναλους, οπότε φτιάχνουν τα ηχεία τους για να μπορούν να δουλέψουν σωστά με λίγα Watt, όταν κουμπώσει πάνω τους και το sub.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.036
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top