Αγορά καινουργιων ηχείων σε έτοιμο σετ

Μηνύματα
14
Reaction score
8
Καλησπέρα

Θα ήθελα την βοήθεια και την γνώμη σας για αγορά καινούργιων ηχείων.

Αρχίζω απο τα βασικά. Έχω έναν ολοκληρωμένο Sony STR-HD190 (100watt) και το πικαπ της project audio το carbon. Τα ηχεια που εχω τωρα ειναι τα dali spektor 2. Θα ηθελα να πάω σε δαπέδου πλέον. Το μπάτζετ είναι μεχρι 700-800 Ευρω. Θα μπουν σε χώρο, σαλόνι περίπου 40-50 τ.μ. και θέση ακρόασης 2-2,5 .Η χρήση τους θα είναι αποκλειστικά μουσική ( νορμάλ ένταση) και κυρίως πικαπ. Εχω δει μέχρι στιγμής τα klipsch R-820F και τα Dali Oberon 5 αλλα μέχρι εκει. Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας για αυτά τα δύο και κάποιες προτάσεις πέρα απο αυτά.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Αν η μετάβαση σε ηχεία δαπέδου είναι απόφαση που δεν μπορεί να αλλάξει, πάρε τα Klipsch. Θα έχεις αρκετό μπάσο. Όχι ιδιαίτερα καλής ποιότητας, και ούτε καλύτερης ποιότητας ήχο από τα Spektor 2, αλλά περισσότερο μπάσο, τέλος πάντων αρκετό. Αν θέλεις καλύτερο ήχο και περισσότερο και καλύτερης ποιότητας μπάσο, διατήρησε τα spektor και πάρε δύο υπογούφερ, με τις κατάλληλες υποδοχές, ώστε να κροσάρεις τα τωρινά ηχεία και να τα απαλλάξεις -κι αυτά και τον ενισχυτή- από τα μπάσα. Ας πούμε δύο τέτοια. Ή ένα ισχυρότερο 12άρι, ή δύο (ακόμα καλύτερα).
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top