Αγορά καινούργιας συσκευής hifi από Γερμανία!!

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.852
Reaction score
4.596
Φίλτατε, ως ωραίος και πολιτισμένος που είμαι (όπως ενδεικτικά γράφεις) αλλά και ως καταναλωτής που προτιμά και πραγματοποιεί όλες σχεδόν τις αγορές του μέσω των ελληνικών καταστημάτων hi-fi, παραθέτω τον παρακάτω σύνδεσμο:

Επειδή ούτε ολόκληρο τον κλάδο κατηγόρησα (αντιθέτως, υπάρχουν αρκετοί φίλοι και γνωστοί μέσα σε αυτόν), δες την τιμή πώλησης του ενισχυτή στο site εξωτερικού και προχώρησε στη σύγκριση με την τιμή που διατίθεται στην Ελλάδα!
Έτσι, επειδή αναφέρθηκες σε κατηγορητήρια, έλλειψη στοιχείων κλπ!

Είναι τουλάχιστον γραφικά και αστεία τα σχόλιά σας προς το πρόσωπό μου! Ελπίζω να έχετε τη στοιχειώδη ικανότητα να το αντιληφθείτε!
To νήμα σας εξ' αρχής έπρεπε να είχε τις πληροφορίες που χρειάστηκαν 25 μηνύματα για να αποκαλύψετε. Άλλωστε το μόνο που σας ζητήθηκε ήταν το όνομα του προϊόντος και όχι το μυστικό του κράτους…

Αστείος και εκ του πονηρού λανθασμένος συνεπώς, ήταν ο χειρισμός σας μέχρι το post 25.

Από το σημείο αυτό και έπειτα μπορούμε και να συζητήσουμε, αλλά και να σας βοηθήσουμε.

Ξεκινώ με τη σειρά μου, επικοινωνήσατε με τον Γερμανό για το ενδεχόμενο η τιμή στο site του να μην ενημερωμένη ή να αφορά προϊόντα refurbished ή demo;
 

Μηνύματα
195
Reaction score
159
To νήμα σας εξ' αρχής έπρεπε να είχε τις πληροφορίες που χρειάστηκαν 25 μηνύματα για να αποκαλύψετε. Άλλωστε το μόνο που σας ζητήθηκε ήταν το όνομα του προϊόντος και όχι το μυστικό του κράτους…
Αστείος και εκ του πονηρού λανθασμένος συνεπώς, ήταν ο χειρισμός σας μέχρι το post 25.
Άποψή σας. Προφανώς διαφωνώ, αλλά δε χρειάζεται να συμφωνήσουμε μεταξύ μας!
Προσωπικά αποδέχτηκα το μερίδιο ευθύνης που μου αναλογεί για την όποια σύγχυση κι έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου.

Ξεκινώ με τη σειρά μου, επικοινωνήσατε με τον Γερμανό για το ενδεχόμενο η τιμή στο site του να μην ενημερωμένη ή να αφορά προϊόντα refurbished ή demo;
Δεν έχω πάρει σβάρνα τα sites εξωτερικού για τη συλλογή διευκρινίσεων αν τα καινούργια προιόντα που διαθέτουν προς πώληση είναι "κάλπικα"...
Ένα ακόμη μέλος βρήκε και ανέβασε σύνδεσμο με ίδια τιμή πώλησης. Αν είναι όλα demo ή refurbished ή ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΑ, τότε, πάει, χάλασε ο κόσμος!
... και επίσης

 
Last edited:


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Γιατί το έσβησες; Μια χαρά ήταν το σχόλιό σου!;)
καλα κανετε και κοιτατε πχ Γερμανια ή και αλλου, μπορει να βρεθει κατι σε αρκετα χαμηλη τιμη. Να τσεκαρετε συχνα .
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πήρα όνκυο πολυκάναλο από Γερμανία πριν 2-3 χρόνια 1.100 ευρώ κάτω από τιμή Ελλάδας (3.000).
Δεν ασχολήθηκα καν να πάρω τηλέφωνο "να παζαρέψω" θεωρώντας αφενός ότι και το μαγαζί το Ελληνικό έχει ιντερνετ και μπορεί να κάνει μία αναζήτηση οπότε μιλάμε καθαρά για Α.Π. αλλά και αφετέρου με τέτοια διαφορά αξίζει βρε αδερφέ μου να αναλάβεις και δύο ρίσκα για πάρτη της. Πχ, μεταφορά και ότι πρέπει να επιστρέψει εκεί σε περίπτωση βλάβης εντός εγγύησης αν και αυτό λύνεται και εδώ οικονομικά με έναν καλό ηλεκτρονικό.
Οπότε αφού πήρα πληροφορίες για το μαγαζί ότι όντως υπάρχει πλήρωσα και τον παράγγειλα χωρίς δεύτερη σκέψη. Σε 4 μέρες "άτμιζε" το σαλόνι😃😃
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Πήρα όνκυο πολυκάναλο από Γερμανία πριν 2-3 χρόνια 1.100 ευρώ κάτω από τιμή Ελλάδας (3.000).
Δεν ασχολήθηκα καν να πάρω τηλέφωνο "να παζαρέψω" θεωρώντας αφενός ότι και το μαγαζί το Ελληνικό έχει ιντερνετ και μπορεί να κάνει μία αναζήτηση οπότε μιλάμε καθαρά για Α.Π. αλλά και αφετέρου με τέτοια διαφορά αξίζει βρε αδερφέ μου να αναλάβεις και δύο ρίσκα για πάρτη της. Πχ, μεταφορά και ότι πρέπει να επιστρέψει εκεί σε περίπτωση βλάβης εντός εγγύησης αν και αυτό λύνεται και εδώ οικονομικά με έναν καλό ηλεκτρονικό.
Οπότε αφού πήρα πληροφορίες για το μαγαζί ότι όντως υπάρχει πλήρωσα και τον παράγγειλα χωρίς δεύτερη σκέψη. Σε 4 μέρες "άτμιζε" το σαλόνι😃😃
από που μαρή?
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
md-sound.de
το χω αυτό το σαιτ στα αγαπημένα....αλλα΄δεν ήξερα ότι δέχονται κ παζάρια..

θα έρθει η ώρα τους να το ξεφτιλίσω :biggrin:
κατέβηκαν πολύ από την τιμή στο σάιτ? μεταφορικά πόσα?
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
το χω αυτό το σαιτ στα αγαπημένα....αλλα΄δεν ήξερα ότι δέχονται κ παζάρια..

θα έρθει η ώρα τους να το ξεφτιλίσω :biggrin:
κατέβηκαν πολύ από την τιμή στο σάιτ? μεταφορικά πόσα?
Τα μεταφορικά ρε. Μια χαρά😜😜
Thanks…
Δεν χρειάζεται ευχαριστώ. Αλλά για να μην αφήνονται διάφορα να αιωρούνται έχει και Ελληνικά μαγαζιά μερακλίδικα …..😃
A84B5798-EF2C-4B7A-9A1F-6A4499AA98D4.png
 
Last edited:

Μηνύματα
195
Reaction score
159
Δεν χρειάζεται ευχαριστώ. Αλλά για να μην αφήνονται διάφορα να αιωρούνται έχει και Ελληνικά μαγαζιά μερακλίδικα …..😃
Προφανώς! Αναφέρθηκα σε μεμονωμένο περιστατικό άλλωστε!!!

Διακρίνω έναν τελικό bryston στη photo! Αναμένω pm αν έχεις κάτι υπόψη σου!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Προφανώς! Αναφέρθηκα σε μεμονωμένο περιστατικό άλλωστε!!!

Διακρίνω έναν τελικό bryston στη photo! Αναμένω pm αν έχεις κάτι υπόψη σου!
Δεν χρειάζεται να προτείνω κάτι εγώ ούτε κανένας αλλος. Η αγορά φροντίζει για όλους όπως αυτή ξερει😃
Η παρέμβαση μου αφορούσε καθαρά το εξωτερικό επειδή ρισκάρισα και μου βγήκε!
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
ρισκάρισα και μου βγήκε!
"Ρισκάρισα και μου βγήκε" θα έλεγα μόνο αν έπαιρνα κάτι από τυχαίο πωλητή στο ebay με 0 αξιολογήσεις.

Πού το βλέπετε το ρίσκο σε αγορά από επώνυμα γερμανικά καταστήματα με χιλιάδες πωλήσεις μηνιαίως, απορώ.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
"Ρισκάρισα και μου βγήκε" θα έλεγα μόνο αν έπαιρνα κάτι από τυχαίο πωλητή στο ebay με 0 αξιολογήσεις.

Πού το βλέπετε το ρίσκο σε αγορά από επώνυμα γερμανικά καταστήματα με χιλιάδες πωλήσεις μηνιαίως, απορώ.
Γενικότερα εγώ όταν διαβάζω δίνω σημασία σε όλες τις γραμμές. Ας επαναλάβω λοιπόν τα δύο που είπα παραπάνω. Α) κεφαλαίο οκ; Μεταφορά - με ότι αυτή συνεπάγεται από άλλη χώρα. Β) τυχόν βλαβη εντός εγγύησης - άρα συσκευασία και επιστροφή πίσω. Τι ακριβώς ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ από αυτά τα δύο για να το αναλύσουμε αγαπητέ αστραπή.
 

D

debianfox

Guest
Ελευθερη αγορα.....που το παραξενο...αναμενομενο....πχ..πηρα απ τον βενιερη το visaton fr 6.5 στα 10.1 ευρω το ενα,κ οπου κ αν εψαξα στην ευρωπη το βρισκω στα 15 20 25 ευρω...https://www.hifisound.de/Do-it-yourself-Products/Speaker-Drivers/Fullrange-Speakers/Visaton-FR-6-5-Paper-Coated.html ........20 ευρω εκαστον στη γερμανια. χτυπησα δυο κ θα δω τι θα τα κανω..παντου υπαρχουν ευκαιριες....απλως θελει ψαξιμο κ timing....αλλος θελει να ξεστοκαρει..αλλος βαζει ενα προιον σε χαμηλη τιμη για κραχτη..αλλος δουλευει με λιγο χαμηλοτερο κερδος γιατι κανει μεγαλους τζιρους..αλλος εχει χαμηλοτερα λειτουργικα εξοδα...αλλος μια χρονια θελει ως εταιρεια να παρουσιασει πωλησεις η τζιρους για λογους ισολογισμου η δανειοδοτησης..αλλος καποια στιγμη χρειαζεται αμεση ρευστοτητα.κ ο καταλογος των αιτιων δεν εχει τελειωμο...
Υγ...τα ματια ανοιχτα κ ψαχνουμε..
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Και άλλος για Χίο τράβηξε και άλλος για Μυτιλήνη. Μητροπάνος τετάστιος!!😃😃
Αποχωρώ γιατί ένεκα της ημέρας έχω να «τυλίξω» το πρωί δύο κοκορέτσια🤓🤓
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Α) Μεταφορά
Τι πιστεύεις ότι μπορεί να πάθει μια συσκευή στη συσκευασία της σε μεταφορά;
Όταν αγοράζεις το προϊόν από ελληνικό κατάστημα, πώς νομίζεις έφτασε μέχρι εκεί; Και πώς θα φτάσει μέχρι την πόρτα σου αν δεν παραλάβεις ο ίδιος; Πάλι από μεταφορείς θα μεταφερθεί.

Β) Βλάβη εντός εγγύησης - επιστροφή πίσω
Αντίστοιχα και για την επιστροφή. Πού το πρόβλημα να στείλεις ένα e-mail, και να ακολουθήσεις τη διαδικασία επιστροφής, βάζοντας το προϊόν ξανά στη συσκευασία και στέλνοντάς το πίσω στο γερμανικό κατάστημα για επισκευή εντός εγγύησης; Τα ίδια που θα έκανες κι εδώ είναι.
 


Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Σαν την ηλικωμένη μάνα μου που έκανε την πρώτη της αγορά με τη χρεωστική κάρτα της σύνταξης από το "ιντερνέτ" όπως το λέει, μέσω σκρουτζ.

Κι εκείνη περήφανη είναι που "πήρε το ρίσκο και της βγήκε". :roflmao:

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι κάποιοι τη θεωρούν παράτολμη τη διαδικτυακή αγορά, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνουν πόσο αστείο μπορεί αυτό να ακούγεται σε άλλους.

Και στην προκειμένη, δεν αναφέρθηκε ένα τυχαίο σκρουτζομάγαζο, αλλά ΤΟ md-sound, εταιρία κορυφή, τι να λέμε τώρα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top