Αγορά μεγάλης tv, 75-86”

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Ποιο μοντέλο κατά τη γνώμη σας να επιλέξω, στις παραπάνω διαστάσεις, με budget έως 2.000-2.500 €? Η χρήση θα είναι σε σαλόνι, με απόσταση θέασης 4-6 m, για τηλεοπτικό πρόγραμμα, δορυφορικά και ps4?.....όχι για ταινίες.
 


Μηνύματα
304
Reaction score
247
:eek:

Είσαι μακριά. Σίγουρα πρέπει να έχεις μέσα στα requirements όσο μεγαλύτερη. 75" είναι μικρή στα 4m για 4Κ.
Ναι, είναι μακριά. Αυτό όμως χωροταξικά δεν μπορει να αλλαξει. Για ταινιες έχω προβολέα. Θελω απλά μία tv για καθημερινή χρήση. Το διαθέσιμο πλάτος του τοίχου είναι 186 cm, για αυτό κοιτάζω να το εκμεταλλευτώ με την μεγάλη tv. Επίσης δεν έχω αποφασίσει αν θα πάω σε Qled ή σε απλή led λόγω κόστους. Αυτό ψάχνω....
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
:eek:

Είσαι μακριά. Σίγουρα πρέπει να έχεις μέσα στα requirements όσο μεγαλύτερη. 75" είναι μικρή στα 4m για 4Κ.
Εχω διαβασει κατ επαναληψη πινακάκια που προσδιοριζουν την αποσταση θεασης αναλόγως της αναλυσης τηλεόρασης κι εχω μια ευλογη απορια.

Πχ για 4Κ τηλεοραση προτεινουν χοντρικα 80 ιντσες στα 2 μετρα. Ομως οι ταινιες που βλεπεις δεν ειναι σταθερα 4Κ. Ολοι μπορει να εχουμε μια προτιμηση αν βρουμε 4Κ αλλα σαφως και θα βρουμε και θα δουμε καποιες σε 1080p.
Σ αυτη την περιπτωση τι γινεται ομως που σου προτεινουν σαφως μεγαλυτερη αποσταση?

Για τον φιλο που εκανε την αναρτηση, δεν γραφεις την αναλυση που σ ενδιαφερει. Παντως OLED σε τετοιο μεγεθος ειναι πολυ ακριβες. Σε 4Κ και 65 ιντσες βρισκεις χοντρικα με 2.000 ευρω. Απο κει και πανω εχει στις 77 ιντσες, με την πιο φτηνη στα 6.500 ευρω. Οποτε εχω την εντυπωση οτι η OLED θα πρεπει ν αποκλειστει. Αυτή είναι μια καλη θελω να πιστευω επιλογή μια και ειναι φετινο μοντελο Samsung UE75RU7102. Σου αφηνει μια μικρη αποσταση απο τους πλαινους τοιχους 8 εκ. οποτε νομιζω ειναι καλη περιπτωση.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Εχω διαβασει κατ επαναληψη πινακάκια που προσδιοριζουν την αποσταση θεασης αναλόγως της αναλυσης τηλεόρασης κι εχω μια ευλογη απορια.

Πχ για 4Κ τηλεοραση προτεινουν χοντρικα 80 ιντσες στα 2 μετρα. Ομως οι ταινιες που βλεπεις δεν ειναι σταθερα 4Κ. Ολοι μπορει να εχουμε μια προτιμηση αν βρουμε 4Κ αλλα σαφως και θα βρουμε και θα δουμε καποιες σε 1080p.
Σ αυτη την περιπτωση τι γινεται ομως που σου προτεινουν σαφως μεγαλυτερη αποσταση?

Για τον φιλο που εκανε την αναρτηση, δεν γραφεις την αναλυση που σ ενδιαφερει. Παντως OLED σε τετοιο μεγεθος ειναι πολυ ακριβες. Σε 4Κ και 65 ιντσες βρισκεις χοντρικα με 2.000 ευρω. Απο κει και πανω εχει στις 77 ιντσες, με την πιο φτηνη στα 6.500 ευρω. Οποτε εχω την εντυπωση οτι η OLED θα πρεπει ν αποκλειστει. Αυτή είναι μια καλη θελω να πιστευω επιλογή μια και ειναι φετινο μοντελο Samsung UE75RU7102. Σου αφηνει μια μικρη αποσταση απο τους πλαινους τοιχους 8 εκ. οποτε νομιζω ειναι καλη περιπτωση.
Ξέρω πως δεν μπορώ να δω την ευκρίνεια 4Κ στην απόσταση αυτή, δεν ψάχνω αυτό. Επίσης, δεν κοιτάω για Oled , που οπντως ειπναι πανάκριβες, αλλά για Qled, των οποίων οι τιμές πέφτουν. Τις τιμές τις βλέπω κι εγώ στο skroutz, κλπ. Ουσιαστικά ρωτάω αν κάποιος έχει αγοράσει ή έχει δει πως παίζουν τα μοντέλα αυτά σε τηλεοπτικό ή δορυφορικό πρόγραμμα. Στα μεγάλα ηλεκτρονικά καταστήματα τις βάζουν να παίζουν με demo υλικό 4Κ που παίζει τέλεια, δεν βλέπουμε όμως πως παιζουν σε χαμηλής ποιότητας υλικό..αυτό εξαρτάται από τους επεξεργαστές κλπ του κάθε μοντέλου...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Περσινό και φετινό μοντέλο.

Πιο μεγάλη δε βλέπω στα λεφτά σου.

Θα διάλεγα απλώς το μεγαλύτερο μέγεθος στα λεφτά που διαθέτεις από επώνυμη φίρμα, χωρίς να πολυκοιτάξω άλλες παραμέτρους.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Ίσως με κάποια βάση τοίχου με βραχίονα μπορείς να μειώσεις την απόσταση θέασης.

Με επιλογή φίλτρων στο σκρουτζ (70 ίντσες και άνω, 100 hz πάνελ για καθαρότερη απεικόνιση σε γρήγορες σκηνές, 4Κ και περιοχή τιμών 1800-3000):

https://www.skroutz.gr/c/12/television/f/356338_741788_913403/4K-Ultra-HD-70-kai-ano-100hz-ano.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&price_min=1.800,00&price_max=3.000,00

Από αυτές καλύτερη είναι η sony KD-75ZF9 λόγω φωτισμού LED σε όλη την επιφάνεια της οθόνης (Full Array LED), με τιμή όμως στα 3000.

Μετά θα πήγαινα στις 2 Samsung των 82 ιντσών (2018 LED και 2019 QLED). Σημείωση ότι όλες οι Samsung 2018 και 2019 δεν παίζουν DTS ήχο στα αρχεία video. Εάν αυτό ενοχλεί τότε πας στις Sony 75 ιντσών.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Καλημερα
Εντος μπατζετ οι προτασεις του ΔιαΧυσιου
Μια παρουσιαση του δυο μοντελων,περσινου και φετινου,με μικρη υπεροχη του περσινου
Καλυτερο sdr/hdr peak and local diming from NU8000,απο την αλλη καλυτερο input lag(games) and faster response time(for watching sports)for RU8000
Και οι δυο δυστυχως κοuβαλουν τα αρνητικα των Va panel(περιορισμενη γωνια θεασης) και λογω edge lit--χειροτερο μαυρο ,διαχειρηση γκρι,ανσι κοντραστ και εν γενει ποιοτητα απεικονησης,συγκρινομενα με FALD panels
www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-nu8000-vs-samsung-ru8000/586/784
Συνιστω επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια
Καλη αγορα
 



Μηνύματα
304
Reaction score
247
Χρήσιμες όλες οι επισημάνσεις έχουν γίνει ως τώρα και σας ευχαριστώ όλους. Το τελευταίο ίσως ερώτημα που έχω πριν αποφασίσω είναι: αν αξίζει τον κόπο να επιλέξω τεχνολογία Qled ή να παραμέινω σε led που είναι φθηνότερες, αυξάνοντας λίγο το budget ή επιλέγοντας 75 αντί για 82 inch, δεδομένων ότι, (όπως έχω ήδη προαναφέρει):
1) Δεν με ενδιαφερει η θέαση ταινιών, αλλά απλού τηλεοπτικού προγράμματος, δορυφορικών και gaming
2) Η απόσταση θέασης είναι δεδομένη: 4-6 m, και δεν μπορεί να αλλάξει
3) Δεν με απασχολεί η γωνία θέασης.....όλες οι θέσεις παρακολούθησης είναι στις 0-20°
4) Λογικά, σε 5-10 χρόνια θα την πετάξουμε, ή θα πάει στο σπίτι του παππού, όσο καλή και να είναι σήμερα
 



BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Χρήσιμες όλες οι επισημάνσεις έχουν γίνει ως τώρα και σας ευχαριστώ όλους. Το τελευταίο ίσως ερώτημα που έχω πριν αποφασίσω είναι: αν αξίζει τον κόπο να επιλέξω τεχνολογία Qled ή να παραμέινω σε led που είναι φθηνότερες, αυξάνοντας λίγο το budget ή επιλέγοντας 75 αντί για 82 inch, δεδομένων ότι, (όπως έχω ήδη προαναφέρει):
1) Δεν με ενδιαφερει η θέαση ταινιών, αλλά απλού τηλεοπτικού προγράμματος, δορυφορικών και gaming
2) Η απόσταση θέασης είναι δεδομένη: 4-6 m, και δεν μπορεί να αλλάξει
3) Δεν με απασχολεί η γωνία θέασης.....όλες οι θέσεις παρακολούθησης είναι στις 0-20°
4) Λογικά, σε 5-10 χρόνια θα την πετάξουμε, ή θα πάει στο σπίτι του παππού, όσο καλή και να είναι σήμερα
Το μεγεθος απλα μετραει στην απεικονηση
Μεσαιου βελινεκους τηλεορασεις προτεινουμε
Να επιλεξεις λεντ και οχι qled, για μενα,ειναι μονοδρομος τωρα που θελεις να αγορασεις
Κανονικα θα επρεπε να περιμενεις εως το Black friday,για να ειναι και vfm η αγορα σου
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Πάρε τη μεγαλύτερη.-
Στα 6μ, η μεγαλύτερη που θα πάρεις, θα φαίνεται μικρή.
Είτε με άριστο μαύρο, είτε με λίγο γκρι, θα είναι μικρή.

Το κύριο χαρακτηριστικό που θα βλέπεις, είναι "μικρή".

Ε, προφανώς πάρε την μεγαλύτερη δυνατή. Δεν έχουν νόημα τα υπόλοιπα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top