Αγορά μουσικής 2017: Πρώτο το streaming

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Όλες οι απόψεις σεβαστές.
Αν όμως έχεις περάσει τη μισή σου ζωή πάνω από δυο πικάπ, τα βλέπεις λίγο διαφορετικά.
Και cd έχω και mp3 και spotify , απλά για ν ακούω ότι θέλω παντού.
Με τα βινύλια όμως περνάω καλύτερα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κι εγώ προτιμώ να διαβάσω ένα βιβλίο στην πολυθρόνα μου και να μυρίζω το χαρτί του, να το ξεφυλλίζω κτλ αλλά δε θα πάω κόντρα σε κάποιον που έχει τα βιβλία του σε ηλεκτρονική μορφή και τα διαβάζει στο tablet. Ούτε θα πω ποια μέθοδος είναι καλύτερη αφού το τελικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Η δεύτερη μέθοδος όμως έχει πολλά πλεονεκτήματα κι όποιος μπορεί να την ακολουθήσει (εγώ το είπα πως δεν μπορώ) θα ωφεληθεί από αυτά.
 


Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
...Και cd έχω και mp3 και spotify , απλά για ν ακούω ότι θέλω παντού.
Με τα βινύλια όμως περνάω καλύτερα.
Ακριβώς αυτό. Κι εγώ έχω διάφορα format και δεν είναι θέμα καλύτερου ήχου, απλά μου αρέσει το συγκεκριμένο format. Ούτε επέστρεψα (δεν έφυγα ποτέ) και ούτε δίνω 40 ευρώ για ένα δίσκο. Υπάρχουν εκατομμύρια μεταχειρισμένοι δίσκοι και αμέτρητες προσφορές online και σε φυσικά μαγαζιά.

Η απάντηση μου στα αποτελέσματα αγοράς είναι η ίδια με το ποιοι είναι στο top 40...ούτε που με ενδιαφέρει. Κατά 99% δίσκοι για αγορά θα υπάρχουν τις επόμενες 2-3 δεκαετίες, αν ζήσω τόσο... Θα χρησιμοποιώ δίσκους παράλληλα με τα άλλα format όπως κάνω και τώρα.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
2. Πόσοι εξ αυτών την ώρα που ακούνε δεν κάνουν και κάτι άλλο παράλληλα; Δηλαδή απολαμβάνουν την ακρόαση.Αφοσιωνονται,όπως κάνουν στη θέαση μιας ταινίας.
Σε τι να αφοσιωθουμε ? :D Στον ...στιχο ?Αν ηταν ετσι διαβαζαμε καποιο βιβλιο. Ασε που αν δωσεις πραγματικα σημασια στον στιχο παιζει να γελας μεχρι δακρυων απο τις ''ποιητικες'' αμελοφιλοσοφιες η τον βαθυ νταλκα. .Στα ...βαθια νοηματα ? Στην τεχνικη καταρτιση των καλλιτεχνων ? Θα επρεπε να ειχαμε κανει και οι ιδιοι μουσικες σπουδες.Αυτα τα κανουν οι χαιντεδες.Που τους την σπαει η μυσικη υποκρουση και θελουν να τον ρουφηξουν τον δισκο με ..ολες τις αισθησεις τους.Επιμενουν κιολας, αν δεν το πετυχουν με την πρωτη , προσπαθουν ξανα και ξανα η αγορααζουν ολη την δισκογραφια μεχρι να τους ''μιλησει'' ο καλλιτεχνης .:D
Υπαρχουν και καποιοι που καθε ακουσμα το συνδυαζουν με στιγμες απο την ιστορια/προσωπικη ιστορια του συγκροτηματος , ενταξει αυτο θελει διαβασμα και καλη μνημη.Δηλαδη πρεπει να τελειωνει ο αγωνας και εσυ να θυμασαι τα οφσαιντ , τις αλλαγες,τις κοκκινες καρτες, τα λεπτα που μπηκαν τα γκολ , και να συγκρινεις στατιστικα στοιχεια με αλλα περασμενων δεκαετιων.Μονο που το εγραψα πεθανα απο την κουραση :D
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Σε τι να αφοσιωθουμε ? :D Στον ...στιχο ?Αν ηταν ετσι διαβαζαμε καποιο βιβλιο. Ασε που αν δωσεις πραγματικα σημασια στον στιχο παιζει να γελας μεχρι δακρυων απο τις ''ποιητικες'' αμελοφιλοσοφιες η τον βαθυ νταλκα. .Στα ...βαθια νοηματα ? Στην τεχνικη καταρτιση των καλλιτεχνων ? Θα επρεπε να ειχαμε κανει και οι ιδιοι μουσικες σπουδες.Αυτα τα κανουν οι χαιντεδες.Που τους την σπαει η μυσικη υποκρουση και θελουν να τον ρουφηξουν τον δισκο με ..ολες τις αισθησεις τους.Επιμενουν κιολας, αν δεν το πετυχουν με την πρωτη , προσπαθουν ξανα και ξανα η αγορααζουν ολη την δισκογραφια μεχρι να τους ''μιλησει'' ο καλλιτεχνης .:D
Υπαρχουν και καποιοι που καθε ακουσμα το συνδυαζουν με στιγμες απο την ιστορια/προσωπικη ιστορια του συγκροτηματος , ενταξει αυτο θελει διαβασμα και καλη μνημη.Δηλαδη πρεπει να τελειωνει ο αγωνας και εσυ να θυμασαι τα οφσαιντ , τις αλλαγες,τις κοκκινες καρτες, τα λεπτα που μπηκαν τα γκολ , και να συγκρινεις στατιστικα στοιχεια με αλλα περασμενων δεκαετιων.Μονο που το εγραψα πεθανα απο την κουραση :D
Δεν είμαι χαιεντάς, τουναντίον μάλιστα αλλά κάνω αυτό ακριβώς που περιγράφεις. Μου φάνηκε αστείο γι' αυτό το επεσήμανα. Ξέρω μάλιστα αρκετούς τρελούς σαν εμένα. Ακούω και μου αρέσουν και πράγματα "just because" αλλά στην συντριπτική πλειοψηφία τα μουσικά μου ακούσματα τα αναλύω μέχρις αηδίας :D.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Kανουμε και λιγο χαβαλε :D

Παρε ας πουμε την diana krall.Ωραια γυναικα,γλυκια φωνη, την ακους και χαλαρωνεις λες και καποια σου κανει μασαζ με αιθερια ελαια η σου ψυθιριζει τρυφερα στο αυτι.Μεχρι που αποφασιζεις να αφοσιωθεις και να δωσεις σημασια σε αυτα που λεει.Ασε που αναδεικνυει με μοναδικο τροπο ενα καλο ηχοσυστημα , ποιος ξερει ποσα υπεροχα σαλονια διακοσμει με την παρουσια της.Προσεκτικα, επιμελως ατημελητα , τοποθετημενοι οι δισκοι της πανω σε καποιο υπεροχο τραπεζακι σαλονιου , η κατω στο πλουσιο χαλι (για τους πιο αναρχες ) Τι μας λεει λοιπον η Dianna ? :D
L is for the way you look at me
O is for the only one I see
V is very, very extraordinary
E is even more than anyone that you adore

Ουτε στην..μανινα αυτα :roflmao:

Εχω να σουρω και για κατι ...ποιητες-επαναστατικο ροκαδες :D
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δε διαφωνώ καθόλου σε αυτά που λες. Ισχύει παντού και στη vocal jazz από τον καιρό που ο Satchmo συνάντησε την Ella. Όμως αν πάρουμε για παράδειγμα την Diana (που προσωπικά δεν την έχω και σε πολύ μεγάλη εκτίμηση λόγω ίσως και του ότι δεν είμαι χαϊεντάς) δεν θα την ακούσω απλά. Θα ψάξω τα παιδικά της χρόνια στον Καναδά και πως επηρεάζει το κρύο έναν καλλιτέχνη, θα κοιτάξω επιρροές τόσο καλλιτεχνικές όσο τοπικές, πόσο την άλλαξε ο γάμος της με τον Έλβις (εκεί τρέφω μεγαλύτερη εκτίμηση) οι διαφορές πριν και μετά το γάμο κτλ. Όλα αυτά τα κάνω πραγματικά, ίσως όχι με την Diana μιας κι όπως είπα δε με απασχολεί τόσο, αλλά σχεδόν με ό,τι με ενδιαφέρει. Από την άλλη σίγουρα ακούω και πράγματα έτσι απλά χωρίς λόγο. Προς απάντηση προηγούμενου σχολίου, όχι απλά δεν σηκώνομαι από την καρέκλα όταν ακούω μουσική, ούτε κουνιέμαι :D.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Kανουμε και λιγο χαβαλε :D

Παρε ας πουμε την diana krall.Ωραια γυναικα,γλυκια φωνη, την ακους και χαλαρωνεις λες και καποια σου κανει μασαζ με αιθερια ελαια η σου ψυθιριζει τρυφερα στο αυτι.Μεχρι που αποφασιζεις να αφοσιωθεις και να δωσεις σημασια σε αυτα που λεει.Ασε που αναδεικνυει με μοναδικο τροπο ενα καλο ηχοσυστημα , ποιος ξερει ποσα υπεροχα σαλονια διακοσμει με την παρουσια της.Προσεκτικα, επιμελως ατημελητα , τοποθετημενοι οι δισκοι της πανω σε καποιο υπεροχο τραπεζακι σαλονιου , η κατω στο πλουσιο χαλι (για τους πιο αναρχες ) Τι μας λεει λοιπον η Dianna ? :D
L is for the way you look at me
O is for the only one I see
V is very, very extraordinary
E is even more than anyone that you adore

Ουτε στην..μανινα αυτα :roflmao:

Εχω να σουρω και για κατι ...ποιητες-επαναστατικο ροκαδες :D
Για στίχο σοβαρό Doors, Van Der Graaf Generator, King Crimson κ.λ.π κ.λ.π.. την Diana την εχουμε για να ακούμε το στέρεο, χα χα...
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
1.102
Σε τι να αφοσιωθουμε ? :D Στον ...στιχο ?Αν ηταν ετσι διαβαζαμε καποιο βιβλιο. Ασε που αν δωσεις πραγματικα σημασια στον στιχο παιζει να γελας μεχρι δακρυων απο τις ''ποιητικες'' αμελοφιλοσοφιες η τον βαθυ νταλκα. .Στα ...βαθια νοηματα ? Στην τεχνικη καταρτιση των καλλιτεχνων ? Θα επρεπε να ειχαμε κανει και οι ιδιοι μουσικες σπουδες.Αυτα τα κανουν οι χαιντεδες.Που τους την σπαει η μυσικη υποκρουση και θελουν να τον ρουφηξουν τον δισκο με ..ολες τις αισθησεις τους.Επιμενουν κιολας, αν δεν το πετυχουν με την πρωτη , προσπαθουν ξανα και ξανα η αγορααζουν ολη την δισκογραφια μεχρι να τους ''μιλησει'' ο καλλιτεχνης .:D
Υπαρχουν και καποιοι που καθε ακουσμα το συνδυαζουν με στιγμες απο την ιστορια/προσωπικη ιστορια του συγκροτηματος , ενταξει αυτο θελει διαβασμα και καλη μνημη.Δηλαδη πρεπει να τελειωνει ο αγωνας και εσυ να θυμασαι τα οφσαιντ , τις αλλαγες,τις κοκκινες καρτες, τα λεπτα που μπηκαν τα γκολ , και να συγκρινεις στατιστικα στοιχεια με αλλα περασμενων δεκαετιων.Μονο που το εγραψα πεθανα απο την κουραση :D
Να αφοσοιωθουμε στη μουσικη,δεν μιλησα για ηχογραφησεις,ηχοσυστηματα,χαιεντιες κλπ.Πως εφτασε η κουβεντα εκει δεν ξερω.Φανταζομαι κάποιοι θα καταλαβαινουν τι εννοω...
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Μα ποσο να αφοσιωθεις πια ? Θα μοιαζει στο τελος με εξετασεις , για να ειναι πιο ταχυρυθμο το μαθημα θα παιρνεις και τιποτα σκονακια (reviews δισκων ) και θα προσπαθεις να αποστηθησεις τις ..γλαφυρες περιγραφες αλλων (που για ειμαστε δικαιοι, μπορει να λενε συχνα φανφαρες, αλλα μια συγγραφικη ικανοτητα την εχουν ) :D .Θα μου πεις τωρα,εγω σχηματιζω δικια μου αποψη.Και αν η πρωτη συ εντυπωση ειναι οτι ο miles davis ειναι συνωνυμο του valium τι θα κανεις ? Θα το ομολογησεις στην παρεα σου η θα συνεχιζεις να τον ακους , σαν μουρουνολαδο , μεχρι να νιωσεις την ..θεραπευτικη του δραση ? Αυτο ειναι το λεγομενο και '' δυσκολο ακουσμα'' :DΣτο τελος βεβαια παιζει να χαλαρωσει καποιος και να βυθιστει στις σκεψεις του.Εκει πια εχει επιτευχθει ο στοχος.Ο καλλιτεχνης τον ''ταξιδεψε'' .Αν μαλιστα θυμηθηκε και καποια παλια τοτυ αγαπη, τοτε ο καλλιτεχνης του μιλησε και μεσα στην ψυχη του :D
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Για στίχο σοβαρό Doors, Van Der Graaf Generator, King Crimson κ.λ.π κ.λ.π.. την Diana την εχουμε για να ακούμε το στέρεο, χα χα...
B.T.W., ωραία πόδια έχει η Diana (Krall) και τα δείχνει συνέχεια.

Σαν καλλιτέχνις, δεν ξέρω τι αξίζει.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Kαι για να επανελθω στο αρχικο θεμα.Φαντασου ολος ο μουσικος κοσμος σου να ειναι τα γουστα μερικων κριτικων ,η διαθεση μερικων ραδιοφωνικων παραγωγων (που εξαρταται και απο την οικονομικη τους αποψη η τις διαφημισεις ) και οι αναζητησεις μερικων ιδιοκτητων δισκοπωλειου , οταν μπορει να ειναι ολος ο πλανητης με μερικα κλικ.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Και βαλτε ενα παλικαρι να παιζει ωραια μουσικουλα (ας μην ειναι και στα γουστα μας ).Δινουν τοσες χιλιαδες ευρω,εν μεσω κρισης μαλιστα, για ανακαινισεις μαγαζιων και δεν παιρνουν ενα ανθρωπο να κανει την διαφορα.Και να πεις οτι εχουν φτιαξει καμμια playlist και την αφηνουν να παιζει..Μουγκα ,πας σε μια καφετερια βραδυ και ..ζαλιζεσαι απο τις συζητησεις των διπλανων.Ε αν ειναι ετσι βγαλε και κανα ταβλακι τουλαχιστον.Κυριλε πολυθρονες και μουγκα στην στρουγκα :D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.693
Μηνύματα
2.870.111
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top