Αγορά νέων ηχείων

Μηνύματα
691
Reaction score
2.206
η οδήγηση σε νορμάλ στάθμες που είπες ότι θα παίζεις...θα είναι εντάξει ....φυσικά καλό θα ναι να υπάρχει παραπάνω ρεύμα (όπως και κάνα σαμπάκι)
Sub έχω ένα 12άρι SVS SB1000,

Οπότε αποκλείω το Focal και είμαι μεταξύ Elac kai Kali που είναι και τα 2 3δρομα ομοαξονικά.
Πέρασα και από το κατάστημα, με τη σύζυγο, και είδαμε το KALI απο κοντά, το ενέκρινε οπτικά, ακούσαμε για 5 λεπτά (η αλήθεια είναι ότι παίζει πολύ δυνατά) και από βδομάδα θα κλείσουμε ραντεβού για κανονική ακρόαση.
Επίσης σήμερα άκουσα για αρκετή ώρα και το Elac. Και αυτό μου άρεσε πολύ. Βγάζει πάρα πολύ καλό ήχο.
Νομίζω θα είναι δύσκολη απόφαση.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Sub έχω ένα 12άρι SVS SB1000,

Οπότε αποκλείω το Focal και είμαι μεταξύ Elac kai Kali που είναι και τα 2 3δρομα ομοαξονικά.
Πέρασα και από το κατάστημα, με τη σύζυγο, και είδαμε το KALI απο κοντά, το ενέκρινε οπτικά, ακούσαμε για 5 λεπτά (η αλήθεια είναι ότι παίζει πολύ δυνατά) και από βδομάδα θα κλείσουμε ραντεβού για κανονική ακρόαση.
Επίσης σήμερα άκουσα για αρκετή ώρα και το Elac. Και αυτό μου άρεσε πολύ. Βγάζει πάρα πολύ καλό ήχο.
Νομίζω θα είναι δύσκολη απόφαση.
το Elac καλό θα ήταν αν γίνεται να το ακούσεις με τον δικό σου ενισχυτή για να καταλάβεις τι χάνεις (αν χάνεις)
σε σχέση με τον ενισχυτή που τα οδηγεί το κατάστημα
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.206
Μου το πρότειναν να πάω με τον δικό μου, αλλά και αυτός που το άκουσα 100w ήταν. Δεν πρόσεξα ποιός ήταν.
Και σαν απόσταση τα είχαν αρκετά πιο μακριά από αυτή που ακούω σπίτι
Αν χρειαστεί μάλλον θα πάρω τον δικό μου "παραμάσχαλα" και θα ξαναπάω
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Μου το πρότειναν να πάω με τον δικό μου, αλλά και αυτός που το άκουσα 100w ήταν. Δεν πρόσεξα ποιός ήταν.
Και σαν απόσταση τα είχαν αρκετά πιο μακριά από αυτή που ακούω σπίτι
δεν είναι μόνο τα watt μέτρο σύγκρισης

εφόσον σου το πρότειναν...πάρτον παραμάσχαλα και πήγαινε....να κάνεις τεστ ΑΒ ....;)
γιατί με αυτόν θα ακούς.....μην τύχει και δεν έχουμε καλό αποτέλεσμα και ψάχνουμε και για ενισχυτές μετά
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.206
Θα ακούσω πρώτα από Δευτέρα και τα KALI. Αν μου αρέσουν περισσότερο θα προτιμήσω αυτά, αν όχι θα ξαναπάω για τα Elac με τον δικό μου....
Στο μεταξύ είχα και τη σύζυγο μαζί σήμερα όπου πήγαινα και είδε και διάφορους διαχύτες και απορροφητικά και της άρεσαν και δεν είναι αρνητική στα να βάλουμε μερικά άν χρειαστεί...Δεν το περίμενα αυτό.....:o:o...Σε έξοδα θα με βάλει!!!....
 


Μηνύματα
691
Reaction score
2.206
Σε παραπάνω πόστ έχω αναφέρει ότι επίκειται αγορά δεύτερου, αλλά μετά την αγορά ηχείων....;)
Παρεμπιπτόντως, αν πάρω 2ο sub 10άρι και άλλη μάρκα από το 12αρι πού έχω τώρα, θα υπάρξει πρόβλημα?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σε παραπάνω πόστ έχω αναφέρει ότι επίκειται αγορά δεύτερου, αλλά μετά την αγορά ηχείων....;)
Παρεμπιπτόντως, αν πάρω 2ο sub 10άρι και άλλη μάρκα από το 12αρι πού έχω τώρα, θα υπάρξει πρόβλημα?
Όχι, αρκεί να είναι ίδιου τύπου (sealed). Και γρήγορα.
 


Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Σε λίγο θα μπει και πρόστιμο στην εφορία:
5000 ευρώ για όσους δεν έχουν sub
3000 ευρώ για όσους έχουν 1 sub.
100 ευρώ επιστροφή για κάθε sub παραπάνω.
Βιαστείτε για να μην ξηλωθειτε.
Δώρο έκπληξη για όσους έχουν ενεργά ηχεια το ρεύμα δωρεάν για 1 μήνα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σε λίγο
Τι εννοείς “σε λίγο”;
Εχει ήδη νομοθετηθεί εδώ και τρία χρόνια:

Το πρόστιμο για όποιον δεν παιρνει δεύτερο σαμπ σε εύλογο χρονικό διάστημα (κάπου έγραψα το χρονικό όριο αλλα δεν το θυμάμαι τώρα :roflmao:), θα ειναι ίσο με το 1/3 της αγοραστικής αξίας του πρώτου σαμπ.
Τα χρήματα θα πηγαίνουν προς ενίσχυση όσων συμμορφώνονται εγκαίρως με το νόμο, και θα καλύπτουν έως και το 1/3 της αξίας του δεύτερου σαμπ που αγοράζουν. Θα ιδρυθεί οργανισμός με όνομα ΤΔΥ (Ταμείο Διπλασιασμού Υποβαθύφωνων)
Κάτοχοι ήδη δυο σαμπ, δεν θα επιδοτούνται για τρίτο, τέταρτο κτλ, μεχρί να καλυφθεί η ανάγκη όλων όσων εχουν μόνο ένα.
:D
 

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Θα ακούσω πρώτα από Δευτέρα και τα KALI. Αν μου αρέσουν περισσότερο θα προτιμήσω αυτά, αν όχι θα ξαναπάω για τα Elac με τον δικό μου....
Στο μεταξύ είχα και τη σύζυγο μαζί σήμερα όπου πήγαινα και είδε και διάφορους διαχύτες και απορροφητικά και της άρεσαν και δεν είναι αρνητική στα να βάλουμε μερικά άν χρειαστεί...Δεν το περίμενα αυτό.....:o:o...Σε έξοδα θα με βάλει!!!....
Που είδες τους διαχύτες κλπ;
 


Μηνύματα
691
Reaction score
2.206
Επανέρχομαι με μια ερώτηση. Μεταξύ δυο ηχείων βιβλιοθήκης όπου το ένα 2δρομο με 7" woofer και ένα 3δρομο με 6.5", στην ίδια περιοχή τιμών, ποιό θα αποδίδει καλύτερα και σε μεγαλύτερη απόσταση το μπάσο?
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Μπορούμε να δούμε spinorama των ηχείων; Θεωρώ ότι μόνο από αυτες τις πληροφορίες, δεν μπορεί να απαντηθεί η ερώτηση.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.206
Βασικά είναι περισσότερο γενική η ερώτηση, αλλά θα ήθελα να μάθω αν σε αυτή την περίπτωση ισχύει ότι το μεγαλύτερο woofer λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας μπορεί να ακουστεί όπως πρεπει σε μεγαλύτερη απόσταση ή το 3δρομο με μικρότερο woofer λόγω του ότι θα παίζει μικρότερο φάσμα συχνοτήτων ή είναι άσχετο αυτό? Λογικά το 3δρομο θα πρέπει να έχει πιο "καθαρό" ήχο και περισσότερη λεπτομέρεια.
 


gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Φίλε η διαφορά 6.5 με 7 είναι πολύ μικρή. Δεν αποκλείεται το 6.5άρι να είναι και δυνατότερο και πιο "μπασάτο" από το 7άρι. Όσο για τους δρόμους, κάθε σημείο κρος είναι σημείο αδυναμίας για ένα ηχείο. Στη θέση σου θα κοιτούσα για 2δρομο με 8άρι.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top