Αγορά παθητικών ηχείων για δεύτερο σύστημα

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Έπεσε στα χέρια μου σαν δώρο για μια εξυπηρέτηση ένας ενισχυτής του κουτιού marantz PM5005.

Το κανονικό μου σύστημα στο γραφείο/σπηλιά είναι με ενεργά ηχεία οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι με τον ενισχυτή εκεί... και σκεφτόμουνα να στήσω ένα δεύτερο χαλαρό σύστημα στο σαλόνι όπου θα βάλω πάνω του και διάφορα άλλα μηχανάκια που δεν χρησιμοποιώ και πολύ (CD player, Tuner, Deck). Πιθανότατα κι ένα πικαπ Dual 505-4 που είναι κάπου ξεχασμένο κι αυτό.

Θέλω παθητικά ηχεία, οικονομικά μιας και δεν είναι το main σύστημα, σίγουρα πάνω από 5 ίντσες, "βιβλιοθήκής" μιας και θα μπουν πάνω σε κάποιο έπιπλο μαζί με τα υπόλοιπα. Δε μ' απασχολούν χροιές, στερεοφωνικές εικόνες κλπ... μια τονική ισορροπία να υπάρχει να παίζει μουσικούλα χαλαρά. Το σαλόνι είναι 4x5, απόσταση ακρόασης συνήθως θα είναι τα 2-3 μέτρα αλλά ξαναλέω θα παίζουν μουσικούλα χα-λα-ρα.

Να πω και κάποια που κοιτάω για να δώσω και στίγμα για το διαθέσιμο μπάτζετ.




κλίνω προς αυτά:
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Οπα τι γινεται εδω : μρε Μεταλοφρικουλα τι δουλεια εχεις εσυ με παθητικα ηχεια, ενεργος ων :lol:
Δεν παμε καλα και πικ απ και ραδιο και σιντι. Τα υστερα του κοσμου:oops::gamer:
 







Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
https://www.skroutz.gr/s/28181446/Mission-Ζεύγος-Ηχείων-Hi-Fi-Βιβλιοθήκης-LX-1-MKII-80W-2-Δρόμων-Μαύρα.html

Και για αυτή τη σειρά της Mission λένε διάφορα γλυκόλογα από 'δω κι από 'κει..
Κι αυτό μ' αρέσ' :biggrin:
https://www.skroutz.gr/s/27389630/Yamaha-Ηχείο-Hi-Fi-Βιβλιοθήκης-Soavo-02-120W-2-Δρόμων-Μαύρο.html
απομίμηση Yamaha ;;; !!! :p
Σε βλέπω να τα ''σπρώχνεις'' προς το στουντιάκι βέβαια αν πάρεις αυτά.. :lol:
Κι ένα ''υγρό'' ενισχυτικό.. :biggrin:
Και είσαι τζετ..
 
Last edited:








wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081





Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top