Αγορά παθητικών ηχείων για δεύτερο σύστημα

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Τελικά παρήγγειλα αυτά:

Q Acoustics Q3020i

View attachment 229237

Αν και σκεφτόμουνα τα Yamaha που προτάθηκαν παραπάνω... λίγο το ότι δε μου άρεσαν αισθητικά (ναι το παραδέχομαι... δεν είναι απόλυτα σωστή αντιμετώπιση, αλλά... ), λίγο το ότι τα πήρα 230 ευρά αντί 300 που θα τα δείτε στο skroutz (έσκασε προσφορά σε κάποιο μαγαζί και μόλις παρήγγειλα εξαφανίστηκε - μάλλον τελευταίο κομμάτι).. ε... πάτησα το κουμπί.

Ευχαριστώ για όλες τις προτάσεις, όταν έρθουν θα βάλω μετρήσεις :p Τι, μόνο τα ενεργά θα μετράμε;;; :p
Μια χαρά , είχα τα μεγάλα ,πολύ τίμια..
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τελικά παρήγγειλα αυτά:

Q Acoustics Q3020i

View attachment 229237

Αν και σκεφτόμουνα τα Yamaha που προτάθηκαν παραπάνω... λίγο το ότι δε μου άρεσαν αισθητικά (ναι το παραδέχομαι... δεν είναι απόλυτα σωστή αντιμετώπιση, αλλά... ), λίγο το ότι τα πήρα 230 ευρά αντί 300 που θα τα δείτε στο skroutz (έσκασε προσφορά σε κάποιο μαγαζί και μόλις παρήγγειλα εξαφανίστηκε - μάλλον τελευταίο κομμάτι).. ε... πάτησα το κουμπί.

Ευχαριστώ για όλες τις προτάσεις, όταν έρθουν θα βάλω μετρήσεις :p Τι, μόνο τα ενεργά θα μετράμε;;; :p
Μια χαρά είναι..
Είχα τα 2010i κάποτε και θα σου έλεγα να πας για τα 3020 από την αρχή αλλά ανέβαινε το μπάτζετ..
Αφού τα βρήκες φτηνά καλά έκανες και τα χτύπησες.
Καλοάκουστα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Ατιμούλη!

Πάντως καλά έκανες και τα πήρες βνετ, ήταν άτιμα τιμολογημενα, για να τσιμπήσεις.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Τελικά παρήγγειλα αυτά:

Q Acoustics Q3020i

View attachment 229237

Αν και σκεφτόμουνα τα Yamaha που προτάθηκαν παραπάνω... λίγο το ότι δε μου άρεσαν αισθητικά (ναι το παραδέχομαι... δεν είναι απόλυτα σωστή αντιμετώπιση, αλλά... ), λίγο το ότι τα πήρα 230 ευρά αντί 300 που θα τα δείτε στο skroutz (έσκασε προσφορά σε κάποιο μαγαζί και μόλις παρήγγειλα εξαφανίστηκε - μάλλον τελευταίο κομμάτι).. ε... πάτησα το κουμπί.
/QUOTE]
:biggrin:
Kim_pata_to.jpg

Με γειά καλές ακροάσεις...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Μόνο αν μπορείς δώσε τους λίγο ''αέρα'' από πίσω (κολλητά σε ράφι δεν τα έβαλα ποτέ.. :idk:) σε βάσεις θα παίξουν καλά.

Εμένα ένας φίλος από Βέλγιο μου έστειλε αυτά για τη γιορτή μου :party:
Και σκεφτόμουν παλιότερα να πειραματιστώ με κάτι τέτοιο.. (του το είχα πει)

https://www.bonedo.de/artikel/export/swissonic-nt10a-test.html?noredirect=1

Σήμερα παρέλαβα, όταν τα άκουσα έπαθα ένα σοκ (στεγνά-σκληρά-άμπασα) αλλά τώρα μετά από ώρες που ακούω διάφορα και έχω βάλει στην εξίσωση και τα sub μου φαίνεται πως έχω εθιστεί λιγουλάκι.. :p
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Party pooper : Χάλια επιλογή , θα το μετανοιώσεις πικρά, έπρεπε να πάρεις αυτά που σου είπα τα Wharfedale , την πάτησες, θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ :D :D :D
Αϊ ρε χαμένε με τα χρεπια τα γουερφεντελοντούλαπα, ευτυχώς πήρε ο άνθρωπος ωραίο μαύρο ηχείο και ζηλέβς.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αϊ ρε χαμένε με τα χρεπια τα γουερφεντελοντούλαπα, ευτυχώς πήρε ο άνθρωπος ωραίο μαύρο ηχείο και ζηλέβς.
Ευχαριστημένος είμαι που αποφάσισε (σε 10 μόνο ημέρες). Νόμιζα οτι θα κάνει κανά 2 χρόνια να αποφασίσει :D
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Για πες βρε wnet, τελικά σου ''έκατσαν'' καλά τα q?

Οι καλές κριτικές έχουν κάποια βάση?

Για ευχαρίστηση μιλάμε. όχι για μετρήσεις..
Την κάνουν τη δουλειά τους?
(ειδικά για την τιμή)
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Για πες βρε wnet, τελικά σου ''έκατσαν'' καλά τα q?

Οι καλές κριτικές έχουν κάποια βάση?

Για ευχαρίστηση μιλάμε. όχι για μετρήσεις..
Την κάνουν τη δουλειά τους?
(ειδικά για την τιμή)
Το πρώτο σοκ/εντύπωση ήταν ... "οεο, που είναι το μπάσο" (συνηθισμένος από 2 subs σε δωματιάκι...)
Το δεύτερο πως ήταν κάπως επιλεκτικά στην τοποθέτηση τους (ή εγώ δεν είχα ξαναβάλει ηχεία κοντά σε τοίχους)
Τελικά με μερικές δοκιμές λίγο μπροστά πίσω, και λίγες ακόμη με/χωρίς σφουγγαράκι στο bass reflex (τελικά τα έχω χωρίς), ήρθε και έδεσε το γλυκό.
Ναι δεν έχουν το μπάσο που έχει το άλλο σύστημα με τα subs αλλά η αλήθεια να λέγεται, μια χαρά ακούω μουσικούλα και την ευχαριστιέμαι.
Το σύστημα που τα συνοδεύει είναι ένας marantz PM5005 και ένα streamer με raspberry.
Δοκίμασα και EQ στο rapberry μετά από μετρήσεις αλλά τελικά τα άφησα έτσι σκέτα, που και που μόνο μπορεί να πειράξω τα bass/treble του ενισχυτή .... ναι, χαίρομαι την απλότητα, αλήθεια.
Μετά από δυο βδομάδες χρήσης περίπου... δεν ξέρω.. εγώ τα συνήθισα;;; έστρωσαν;;; (υπάρχει τέτοιο πράγμα; δεν ξέρω) τα εκτίμησα και τα χαίρομαι ακόμη πιο πολύ. Πιθανότατα επειδή τότε ότι πείραμα ήταν να κάνω το έκανα και απλά έπαιζαν μουσική.
Αν μετάνοιωσα που τα πήρα; όχι, για δεύτερο συστηματάκι είμαι φουλ ικανοποιημένος (αν δεν υπήρχε το άλλο με τα subs και το miniDSP άνετα θα μπορούσα να ζήσω και μ' αυτό μόνο).
Όπως ίσως μπορεί να υπέθεσες... ναι, τα δοκίμασα και με subs... σαφώς πολύ πιο γεμάτος ήχος αλλά όχι, δεν πρόκεται να τους βάλω sub, ήθελα ένα απλό συστηματάκι, όχι για τρελλά γκάζια και σ' αυτό είναι μια χαρά.

Για να μη συνεχίσω άλλο τα σεντόνια!! επειδή μίλησες για ευχαρίστηση και όχι για μετρήσεις, τελικά μετά από λίγο καιρό μαζί τους, ναι, μπόλικη ευχαρίστηση!!

...αλλά πάρε και μια πρόχειρη μέτρηση έτσι να υπάρχει (τα προβλήματα των ιδιοσυντονισμών του χώρου κάνουν κρα!)

1644674317082.png
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Το πρώτο σοκ/εντύπωση ήταν ... "οεο, που είναι το μπάσο"
Βρώμικο πράγμα η συνήθεια..(και το μικρό δωμάτιο):fuckyou:

Το δεύτερο πως ήταν κάπως επιλεκτικά στην τοποθέτηση τους
Ναι, στο είχα γράψει και παραπάνω για τον τοίχο..

Ναι δεν έχουν το μπάσο που έχει το άλλο σύστημα με τα subs αλλά η αλήθεια να λέγεται, μια χαρά ακούω μουσικούλα και την ευχαριστιέμαι
ναι, χαίρομαι την απλότητα, αλήθεια
ναι, μπόλικη ευχαρίστηση!!
Αυτό..
Μπράβο, χαίρομαι..:thumbsup:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το πρώτο σοκ/εντύπωση ήταν ... "οεο, που είναι το μπάσο" (συνηθισμένος από 2 subs σε δωματιάκι...)
Το δεύτερο πως ήταν κάπως επιλεκτικά στην τοποθέτηση τους (ή εγώ δεν είχα ξαναβάλει ηχεία κοντά σε τοίχους)
Τελικά με μερικές δοκιμές λίγο μπροστά πίσω, και λίγες ακόμη με/χωρίς σφουγγαράκι στο bass reflex (τελικά τα έχω χωρίς), ήρθε και έδεσε το γλυκό.
Ναι δεν έχουν το μπάσο που έχει το άλλο σύστημα με τα subs αλλά η αλήθεια να λέγεται, μια χαρά ακούω μουσικούλα και την ευχαριστιέμαι.
Το σύστημα που τα συνοδεύει είναι ένας marantz PM5005 και ένα streamer με raspberry.
Δοκίμασα και EQ στο rapberry μετά από μετρήσεις αλλά τελικά τα άφησα έτσι σκέτα, που και που μόνο μπορεί να πειράξω τα bass/treble του ενισχυτή .... ναι, χαίρομαι την απλότητα, αλήθεια.
Μετά από δυο βδομάδες χρήσης περίπου... δεν ξέρω.. εγώ τα συνήθισα;;; έστρωσαν;;; (υπάρχει τέτοιο πράγμα; δεν ξέρω) τα εκτίμησα και τα χαίρομαι ακόμη πιο πολύ. Πιθανότατα επειδή τότε ότι πείραμα ήταν να κάνω το έκανα και απλά έπαιζαν μουσική.
Αν μετάνοιωσα που τα πήρα; όχι, για δεύτερο συστηματάκι είμαι φουλ ικανοποιημένος (αν δεν υπήρχε το άλλο με τα subs και το miniDSP άνετα θα μπορούσα να ζήσω και μ' αυτό μόνο).
Όπως ίσως μπορεί να υπέθεσες... ναι, τα δοκίμασα και με subs... σαφώς πολύ πιο γεμάτος ήχος αλλά όχι, δεν πρόκεται να τους βάλω sub, ήθελα ένα απλό συστηματάκι, όχι για τρελλά γκάζια και σ' αυτό είναι μια χαρά.

Για να μη συνεχίσω άλλο τα σεντόνια!! επειδή μίλησες για ευχαρίστηση και όχι για μετρήσεις, τελικά μετά από λίγο καιρό μαζί τους, ναι, μπόλικη ευχαρίστηση!!

...αλλά πάρε και μια πρόχειρη μέτρηση έτσι να υπάρχει (τα προβλήματα των ιδιοσυντονισμών του χώρου κάνουν κρα!)

View attachment 240276
1644678296835.png

Από τη στιγμή που τίθεται στη διάθεση των αναγνωστών δεν γίνεται να μη το σχολιάσω...Αν αυτή η απόκριση προσφέρει την ευχαρίστηση που ευαγγελίζονται κάποιοι ΄΄αγνοί΄΄ χομπίστες,τότε...let the sour cherry be absent.:(

Προς αποφυγήν εσφαλμένων εντυπώσεων,τέτοια απόκριση δεν οφείλεται τόσο σε παράγοντες όπως απουσία sub ή μικρά midbass και καμπίνες,όσο σε πλημμελή τοποθέτηση εξαρχής.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top