Αγορά πικάπ και περιφερειακών - Low budget

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Καλησπέρα,

Είμαι νέος στο φορουμ και στη φάση με τα βινύλια και τα πικάπ. Τα τελευταία χρόνια έχω συλλέξει κάποιους αγαπημένους μου δίσκους, επειδή μου είχαν δωρίσει ένα πικαπ βαλιτσάκι, αλλά γρήγορα κατάλαβα πως δεν είναι αξιόλογο και μου έμεινε απλά το "χουσούρι" να αγοράζω τους αγαπημένους μου δίσκους.

Πλέον θέλω να αγοράσω ένα setup που να κάνει καλά τη δουλειά του και να μην χρειάζεται να ξοδέψω άλλα λεφτά σε αυτό στο προσεχές μέλλον, αλλά σχετικά low budget. Στην πραγματικότητα ο προβληματισμός μου είναι αν πρέπει να αγοράσω κάποιο πικαπ με ενσωματωμένο preamp όπως το Audio Technica AT-LP120X ή να πάω σε λύση πικάπ χωρίς όπως το Rega Planar 1 και να πρέπει να αγοράσω κάποιο όπως το επόμενο (https://www.skroutz.gr/s/1800310/Behringer-MicroPhono-PP400.html)(?), χωρις ομως να είναι πανάκριβο, δεδομένο ότι δεν θέλω να ξεφύγω πολύ.

Τα ηχεία που σκέφτομαι να αγοράσω είναι τα Edifier R1700BT.

Ποια από τις δύο λύσεις μου προτείνετε; Θα είναι επαρκής ενας από τους παραπάνω συνδυασμούς; Πιστεύετε ότι τα ηχεία είναι αρκετά καλά ή έχετε άλλα να προτείνετε;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
..... επαρκες ειναι ενα συνολο το οποιο μπορει να αποδωσει πληρως και σωστα ολες τις συχνοτητες.
Εν προκειμενω απο βαλιτσακι θα παιζει καλητερα, οτι και αν επιλεξεις
 


Μηνύματα
215
Reaction score
243
Σε ότι αποφασίσεις και αγοράσεις γράψε εντυπώσεις γιατί και εγώ στην ίδια φάση είμαι που είσαι και εσύ
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Καλό είναι να πάρεις ότι καλύτερα μπορείς με το μπάτζετ που διαθέτεις.
Εξωτερικό phono είναι ως επί το πλείστον καλύτερο από τα ενσωματωμένα που έχουν τα πικάπ.
Το 120 που λες το είχα, δεν το είχα δοκιμάσει βέβαια με το ενσωματωμένο phono του, αλλά ήταν αξιοπρεπέστατο.
Κοίτα και το rega που γράφεις, τίμιο για τα χρήματα του ή dual αν θες και αυτοματισμούς, start , stop στο τέλος του δίσκου.
Καλωσήλθες στο θαυμαστό αναλογικό κόσμο. Οι επιλογές είναι ατελείωτες για όλα τα βαλάντια
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στη παρέα μας,
Αν δεν έχεις ακουστικές ανησυχίες το AT LP120X είναι μια χαρά, απλώς με ξεχωριστό phono stage ίσως βγάλει λίγο καλύτερο ήχο.
Τώρα για τα ηχεία καλά κάνεις και επιλέγεις αυτοενισχυόμενα αλλά η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις με πιο μεγάλο bass driver και να είναι πιο ευαίσθητο πχ M-Audio BX8DE η KRK Rokit 7 G4
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
karavidas
καλως ηλθες στο κλουβι με τσι τρελες - υπομονη !
πες μας ποσα χρηματα υπολογιζεις να δωσεις - για να πεσουν και οι καταλληλες προτασεις
απ' οτι βλεπω ψαχνεις για πικαπ του 300σαρικου και ηχειαενισχυτη(!) του κατοσταρικου ?
η αναλογια δεν ειν' καλη ...
αναθεωρησε παραυτα ... :)
 

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Τέλεια. Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις! Αν εχετε να προτείνετε κάποιον ενισχυτη να έχω κατα νου θα με βόλευε!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Στη χαμηλή κατηγορία τιμής δύο είναι οι εταιρίες, Dual και Project.
Επίσης αξιόλογο είναι το Dynavox ps-300. Το έχω δοκιμάσει και μπορώ να σου πω ότι αδικείται από την κεφαλή και κυρίως τον ενσωματωμένο προενισχυτή του. Παρόλα αυτά είναι μια καλή βάση για μελλοντική αναβάθμιση, αν σε ενδιαφέρει και κολλήσεις το μικρόβιο, αφού αλλάζοντας μια κεφαλή και παρακάμπτοντας τον προενισχυτή του ανεβαίνεις κατηγορία.

Γενικά μιλώντας, τα ενσωματωμένα σε πικάπ τμήματα προενίσχυσης είναι ανάλογα της πολύ χαμηλής κατηγορίας τιμής. Δηλαδή αυτά που βρίσκεις μέχρι τα 70-80 ευρώ το πολύ.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
12
Έχω θα έλεγα να πάρεις ένα μεταχειρισμένο dual 505 4 και έναν μεταχειρισμένο ενισχυτη vintage .Μέχρι να δεις πιο θα είναι το τελικός σου σεταρισμα.και μην μπλέξεις με τις πλαστικουρες.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top