Αγορά 4K TV

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους,

Βρίσκομαι σε διαδικασία αγοράς 4k τηλεόρασης και θα χρειαστώ λίγο την βοηθεία σας 😁

Απόσταση θέασης: 2,3μ
Φωτεινότητα χώρου: νορμαλ επίπεδα
Χρήση: κυρίως ταινίες, σειρές, αθλητικά, περιστασιακό gaming

Μετά από αρκετό ψάξιμο, είμαι ανάμεσα στις παρακάτω περιπτώσεις και τείνω περισσότερο προς τις OLED της LG:
  1. LG OLED 4K UHD OLED65C14LB HDR 65" // 55"
  2. LG OLED 4K UHD OLED55G16LA HDR 55"
  3. Samsung Neo QLED 4K UHD QE55QN90A HDR 65"//55"
Με βάση την χρήση που αναφέρω παραπάνω θεωρείτε και εσείς πως είναι 'καλύτερο' να κινηθώ πως τις OLED;
Επίσης θεωρείτε πως σε αυτήν την απόσταση θέασης αξίζει να ανέβω προς τις 65 ίντσες (και άρα να αποκλείσω και την G1 της LG λόγω budget); Αυτό που με φοβίζει είναι το αν θα είναι είναι κουραστική η εμπειρία από αυτήν την σχετικά 'μικρή' απόσταση.
 


BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Καλησπέρα σε όλους,

Βρίσκομαι σε διαδικασία αγοράς 4k τηλεόρασης και θα χρειαστώ λίγο την βοηθεία σας 😁

Απόσταση θέασης: 2,3μ
Φωτεινότητα χώρου: νορμαλ επίπεδα
Χρήση: κυρίως ταινίες, σειρές, αθλητικά, περιστασιακό gaming

Μετά από αρκετό ψάξιμο, είμαι ανάμεσα στις παρακάτω περιπτώσεις και τείνω περισσότερο προς τις OLED της LG:
  1. LG OLED 4K UHD OLED65C14LB HDR 65" // 55"
  2. LG OLED 4K UHD OLED55G16LA HDR 55"
  3. Samsung Neo QLED 4K UHD QE55QN90A HDR 65"//55"
Με βάση την χρήση που αναφέρω παραπάνω θεωρείτε και εσείς πως είναι 'καλύτερο' να κινηθώ πως τις OLED;
Επίσης θεωρείτε πως σε αυτήν την απόσταση θέασης αξίζει να ανέβω προς τις 65 ίντσες (και άρα να αποκλείσω και την G1 της LG λόγω budget); Αυτό που με φοβίζει είναι το αν θα είναι είναι κουραστική η εμπειρία από αυτήν την σχετικά 'μικρή' απόσταση.
Καλημερα,Χρονια καλα και πολλα,παραμενοντας υγιης
Μερικα τιπς επι της αρχης
1.Το μεγεθος μετραει,στην κινηματογραφικη αισθηση----ξεχνας 55 πας για 65-(και αν αντεχες οικονομικα 77-δεν θα σε χαλαγε....)
2.Βαλε επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια για την αγορας σου
3.η τεχνολογια ολεντ προσφερει την καλυτερη δυνατη απεικονησηκαι κιμηματογραφικη αισθηση,με τους περιορισμους της τεχνολογιας της,με την C15 ΝΑ ΕΙΝΑΙ VFM,στην κατηγορια της
4.Δυστυχως η Lg c15 ειναι κακη out of the box-οποτε θα χρειασθεις κανα 120 επιπλεον για καλιμπρεισον,ενω η Σονυ ειναι παρα πολυ καλη
5.Στην εμπειρια σερβις και αφτερσειλ σαπορτ ειναι καλυτερη η Σονυ και Lg
6.Αν και η Lg G1,εχει καλυτερο πανελ απο ολες,(καλυτερο συστημα ψυξης--μεγαλυtερη φωτεινoτητα στο HDR)δεν δικαιολογει το εχτρα κοστος.ΓΙΑ ΜΕΝΑ
7.Καλυτεροι επεξεργαστες εικονας ,απσκειλιγκ,τηλεοπτικων δεκτων και μιντια πλειερ με υποστηριξη ολων των ηχητικων φορματ,απο Σονυ.και μετα η Lg
8. Σε 4 μερες ξεκινουν εκπτωσεις,
9.Βαλε και την Sony ολεντ A80J ,στις επιλογες σου,η Α9ΟJ ειναι πολυ ακριβη γιαυτο που προσφερει,αλλα ειναι η καλυτερη τηλεοραση για το 21,για μενα......
Τελικα----Lg C14/15-η Sony A80J ?
Εσυ διαλεγεις...................βασει μπατζετ
Εγω εχω 75---στην ιδια αποσταση
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Καλή χρονιά!
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι με ψήνει πολύ το να νιώθεις σαν να είσαι σε cinema και γενικά ψάχνοντας είδα ότι η πλειοψηφία προτείνει "as big as it can get' οπότε με βλέπω για την 65" C1. Οι δύο της SONY (A80J & A90J) αν και καταλαβαίνω πως ειδικά η δεύτερη είναι ένα click καλύτερη, με βγάζουν αρκετά off budget αν προστεθεί και η εγγύηση αλλά και το calibration.
Θα περιμένω τις εκπτώσεις μήπως και υπάρξει καμία καλή ευκαιρία και καταφέρω να τσιμπίσω κάποιο καλύτερο μοντέλο.
 
Last edited:

Μηνύματα
54
Reaction score
26
+1 από μένα για την 65" (οπωσδήποτε)
Και κράτα το ότι η Sony είναι πολύ καλή και δίχως calibration οπότε μπορείς πιο εύκολα να έρθεις στο budget σου.
Στις εκτυπώσεις μπορείς να πετύχεις και δωρεάν επέκταση οπότε έχε το νου σου.
Και το calibration έρχεται πολύ αργότερα ή και ποτέ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Ίσως είστε νέοι,

Κάποτε καμάρωνα στις 29 ίντσες! Τετράγωνο κουτί βάρους ... για 2 άτομα. Τώρα μιλάμε για 80 - 85 ίντσες!!!! Τέλος πάντων.
H Philips & η Sony ήταν τότε στην κορυφή.

Θυμάμαι λοιπόν γύρω στο 2002-3 που όταν την έφεραν στο σπίτι, ακόμη και κλειστή, την χάζευα σαν ηλίθιος.

Καλή κατασκευή μέχρι και sub-άκι είχε (εμ βέβαια, τέτοιο μπαούλο που ήταν είχε άφθονο χώρο για τέτοια κόλπα). Φυσικά όλα ήταν αρχαία επάνω της σύμφωνα με τις τελευταίες τεχνολογίες, εκτός από ένα σημείο: Το μαύρο (πραγματικό μαύρο) λόγω της τότε τεχνολογίας.

Πως αλλάζουν οι καιροί!!!!!
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
τι μου θύμισες τώρα 2003 samsung 29'' 100hz must τότε 59κιλά δύο άτομα για τοποθέτηση παρέα με sony dd 5.1 τελικό roister τεράστιος ήχος με εικόνα μινιόν χαχαχα τι μπούρδες έχουμε κάνει.
τώρα για τον φίλο 65'' σε καλύπτει άριστα ,βλέπω σε γνωστό μου που έχει την διάσταση αυτή σούπερ
 

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Παίζει ρόλο το υλικό που υπάρχει πλέον.
Αν δεν παίζεις 4Κ ναι δεν έχουν νόημα οι 65". Αλλά αν παίζεις 4Κ στις 55" θα πρέπει να είσαι στο 1.60-1.70μ για να τα δεις. Δε θα σου κάνει διαφορά.
Παλιά έβλεπες 720p και έλεγες ουαου ποιότητα.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Εγω θα περιμενα 3-4 μηνες να βγουν τα καινουρια μοντελα σε παραγωγη και να πεσουν οι τιμες στα περσινα ..
Απριλη υπαρχουν καλες εκπτωσεις αλλα και παλι πρεπει να το παρακολουθεις γιατι ερχονται και κουφες προσφορες
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Η αλήθεια είναι ότι κοιτάω συνέχως τις τιμές και σκέφτομαι να το τρενάρω λίγο για να βγουν τα νέα μοντέλα. Φαντάζομαι θα θέλουν να ξεστοκάρουν οπότε λογικά θα πέσουν και άλλο οι τιμές κάποιον μοντέλων. Έχω κλειδώσει στις 65" και γλυκοκοιτάω τα 77" (δύσκολο λόγω budget).
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα φίλοι μου και καλή μας χρωνιά χωρίς ώμικρων! Έχουμε κάποια πρόταση android tv 50 inches σε καλή τιμή τώρα με τις εκπτώσεις?
Ευχαριστώ!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Να ορίσουμε ένα όριο για την "καλή τιμή";

Επίσης οι 50" είναι οριστικές; Ρωτάω γιατί οι οι oled για παράδειγμα βγαίνουν σε 48" και 55". Αν η επιλογή είκαι οπωσδήποτε 50" η μόνη επιλογή είναι led tv.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Αποκλειστικα και μονο για ταινιες το βραδυ, καθολου αλλη χρηση, δλδ μιλαμε για 2 ωρες μαξ την ημερα, αν και πολλες φορες δε θα ανοιγει καθολου. Οποτε σκεφτομαι να μην επενδυσω αρκετα χρηματα και να αγορασω την LG A1. Θα ειμαι καλυμμενος πιστευετε; Και σε 3,4 χρονια αγοραζω κατι αρκετα δυνατο. Απλα εχω ηδη μια 46αρα στο σαλονι για τηλεοπτικα καναλια και παιδικα για τα παιδια, ειναι ολη την ημερα ανοικτη, οποτε θα την κρατησω. Και θα βαλω την oled ακριβως διπλα. Δεν βρισκω αλλη λυση..

Ηθελα να αγορασω την A80J αλλα να δωσω τοσα λεφτα και να πεταξουν τιποτα πανω τα παιδια και να σπασει, ειναι ρισκο.. Οχι πως τα 900 ευρω που θελει η LG ειναι λιγα, αλλα σιγουρα λιγοτερα απο τα υπολοιπα μοντελα.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Δηλαδή θα τους πεις άμα θέλουν να πετάξουν κάτι να το πετάξουν στην 46 άρα αλλά την oled να την αφήσουν ήσυχη;; 😅

Πέρα από την πλάκα, σημαντικό είναι να μας πεις και την απόσταση θέασης, αλλά να δώσεις κάποια να ξαναδώσεις καλά λεφτά για τηλεόραση σύντομα, ίσως είναι λίγο υπερβολή-πεταμένα λεφτά.
Μετά σκέφτεσαι να αγοράσεις μεγαλύτερη ή 55" πάλι;
Κατά τα άλλα, ναι για τις ταινίες σίγουρα θα είσαι αρκετά καλυμμένος, είναι πολύ καλή τηλεόραση.
 


Μηνύματα
115
Reaction score
235
Εγώ με 2.40 απόσταση θέασης πήρα τελικά 75αρα..
Αλλά μου φάνηκε μικρή... 😢
Συμπάσχω, με 77” στα 2.5μ. Και μια 85αρα καλά θα μου καθόταν. Απλά θέλει λίγο ξεκούραση το μάτι μετά από κανα 3ωρο. Το παρατήρησα σε χριστουγεννιάτικα gaming sessions.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Καλησπέρα ξανά!

Μετά από πολύ ψάξιμο και βρίσκοντας μία τούμπανη προσφορά κατέληξα τελικά στην SONY A80J!
Υπάρχει κάποια βάση τοίχου (σταθερή) που προτείνεται για τέτοια μεγέθη/βάρος;

Προς το παρόν κοιτάζω αυτή
 
Last edited:

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Καλησπέρα ξανά!

Μετά από πολύ ψάξιμο και βρίσκοντας μία τούμπανη προσφορά κατέληξα τελικά στην SONY A80J!
Υπάρχει κάποια βάση τοίχου (σταθερή) που προτείνεται για τέτοια μεγέθη/βάρος;

Προς το παρόν κοιτάζω αυτή
Εξαιρετη επιλογη η Α80-ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ καλυτερη της C14.Και η βαση ειναι απο τις καλυτερες μαρκες-στιβαρη
 


Μηνύματα
15
Reaction score
2
Εξαιρετη επιλογη η Α80-ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ καλυτερη της C14.Και η βαση ειναι απο τις καλυτερες μαρκες-στιβαρη
Ψάχνοντας είδα ότι συμπεριλαμβάνεται βάση από την ίδια την SONY οπότε το σκέφτομαι αν θα πάρω άλλη. Αν είναι και όντως στιβαρή είμαστε μια χαρά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top