Αγορά DAC, dirac, κάτι άλλο;

H

HuxFlux

Guest
Καλησπέρα,
Βρίσκομαι αυτή την περίοδο στο ψάξιμο ενός DAC με όσο καλύτερη πιστότητα γίνεται για χρήση σε network media transport (raspberry) καθώς και σε cd transport.
Θα ήθελα να διαθέτει balanced εξόδους αφού διαθέτει τέτοιες ο ενισχυτής μου. Οπωσδήποτε USB και SPDIF inputs. Bluetooth το καλοβλέπω , δεν με καίει όμως. Δεν με ενδιαφέρουν οι ενισχύσεις για ακουστικά κλπ.

Είσοδος θα είναι ο "ολοκληρωμένος" Emitter I της ASR. Ο οποίος με τη σειρά του τροφοδοτεί τα Β&W 803s3. Υπάρχει κι ένα 10ιντσο subwoofer στην άκρη για ενδεχόμενη χρήση. Και λέω στην άκρη καθώς προς το παρόν δεν έχω ούτε χώρο, αλλά ουτε κι ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει έξοδο για sub ή εστω Speaker 2 output και δεν θα ήθελα να κροσάρω την έξοδο του ενισχυτή πάνω στο sub πριν την δώσω στα Β&W. Δεν έχω παράπονο από τα παραπάνω, δεν σκοπεύω να τα αλλάξω σύντομα, αλλά σίγουρα οποιοδήποτε συνοδό που θα μπορούσε να τα βοηθήσει να αναδειχτούν κι άλλο είναι more than welcome (εξαιρώ καλώδια...).

Όλα αυτά σε ένα χώρο που ναι μεν θέλει συμμάζεμα, αλλά δύσκολο το βλέπω στο προσεχές μέλλον λόγω...ανωτέρας βίας.

Έχω ρίξει άπειρο διάβασμα για DACs κι εδώ κι εκεί και παρακείθε, αλλά εχω χαθεί τελείως με την πλειάδα επιλογών. Κι εκεί που άρχιζα να καταλήγω σε κάποια μοντέλα DAC, είδα τις συζητήσεις για λύσεις DAC που διαθέτουν και dirac κλπ και χάθηκα εκ νέου.

Μπάτζετ στα 1000 συν-πλην, δεν είμαι αρνητικός στην αγορά μεταχειρισμένου. Αν θεωρείτε οτι τη δουλειά μου την κάνω και με 300 ευρώ μια χαρά, τότε κανένα πρόβλημα, δεν είναι ανάγκη να εξαντλήσω το διαθέσιμο μπάτζετ. Στην παρούσα φάση χρειάζομαι προτάσεις/κατευθύνσεις όπως καταλαβαίνειτε. Τύπου τι πρέπει να πάρω σαν φιλοσοφία κατ'αρχήν (DAC? Dac με Dirac? Dac με άλλα χαρακτηριστικά που μου διαφεύγουν;) κι έπειτα βλέπουμε και μοντέλα κλπ.
 
Last edited by a moderator:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
MiniDSP SHD: για crossover, ισοστάθμιση (Dirac), ενσωμάτωση subwoofers, DAC, network streamer.

Για τιμή ρώτα στην ελληνική αντιπροσωπεία.
Λίγο πιο πάνω από τον προϋπολογισμό σου. Κάνε υπομονή, βάλε ακόμα λίγα χρήματα στην άκρη και προχώρα στην αγορά. :)
 

H

HuxFlux

Guest
Λίγο πιο πάνω από τον προϋπολογισμό σου. Κάνε υπομονή, βάλε ακόμα λίγα χρήματα στην άκρη και προχώρα στην αγορά. :)
Το μπάτζετ αν χρειάζεται θα μαζευτεί. Η απορία που με ταλανίζει στο dsp/active crossing κλπ, είναι οτι γενικά όταν κάποιος αποκτά ενισχυτικό σαν τον ΑSR Emitter και στην άλλη άκρη κάθονται Β&W της σειράς 8χχ σίγουρα έχει στο μυαλό του να κρατήσει short signal path από το source ως το ηχείο με τις λιγότερες δυνατές παρεμβάσεις.
Εγώ σίγουρα δεν θα πω όχι στην ισοστάθμιση του ήχου, ούτε στο οτι το signal path μεγαλώνει. Θα ρωτήσω όμως , σε ένα τέτοιο σύστημα, να αναμένω πτώση της όποιας πιστότητας έχω με αυτές τις παρεμβάσεις; Καταλαβαίνω οτι στο τέλος της ημέρας θα έχω καλύτερη τονική ισοροπία στο χώρο μου και θα εκμεταλλευτώ σωστά και το sub, αλλά μήπως αρχίζω και βάζω θορύβους, intermodulation κλπ με όλο αυτό;
Ουσιαστικά τα παραπάνω θα μπορούσαν να μεταφραστούν ως εξής: Τα θετικά του dsp πάνω κάτω τα γνωρίζω. Τα αρνητικά του ποιά μπορεί να είναι;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
σίγουρα έχει στο μυαλό του να κρατήσει short signal path από το source ως το ηχείο με τις λιγότερες δυνατές παρεμβάσεις.
Να το βγάλει απο το μυαλό του.

Θα ρωτήσω όμως , σε ένα τέτοιο σύστημα, να αναμένω πτώση της όποιας πιστότητας έχω με αυτές τις παρεμβάσεις;
Όχι, να περιμένεις άνοδο.

Τα αρνητικά του ποιά μπορεί να είναι;
Το DSP είναι ενα εργαλείο. Εξαρτάται πως θα το χρησιμοποιήσεις, άνετα μπορεί να τα κάνει κάποιος μαντάρα.
 



H

HuxFlux

Guest
Λίγο πιο πάνω από τον προϋπολογισμό σου. Κάνε υπομονή, βάλε ακόμα λίγα χρήματα στην άκρη και προχώρα στην αγορά. :)
Η ελληνική αντιπροσωπεία δεν έχει online τιμή , αλλά λίγο που το έψαξα, θα πρέπει να υπολογίζω όχι λίγα χρήματα ακόμα, αλλά ενα 70% πάνω στο μπάτζετ μου. Χαλάλι αν αξίζει τόσο πολύ και αν δεν υπάρχει κανένα αρνητικό ή κάτι που θα πρέπει να έχω υπόψιν πριν από μια τέτοια επένδυση. Σε ένα χώρο ΚΑΚΟ που δεν επιδέχεται πολλές αλλαγές , εκτιμώ οτι θα βελτιώσει σημαντικά τον ήχο.

Αλλά επιμένω: Κάτι που θα πρέπει να έχω υπόψιν μου ως πιθανό αρνητικό, που δεν θα μου αρέσει κλπ; Με βλέπετε συντηριτικό επειδή απλά είμαι άσχετος με το dsp. Το έχω στο μυαλό μου σαν κάτι αντίστοιχο με αναλογικό equalizer, τα οποία, πραγματικά αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Και ως φιλοσοφία και ως υλοποιήσεις κλπ.

Να υπολογίζεις και μια πτώση στην ένταση
Νομίζω οτι είναι και preamp. Το αντίθετο δε θα έπρεπε να συμβαίνει;
 

H

HuxFlux

Guest
Η συνδεση πως γινεται;
rca out στο sub και xlr out στον ενισχυτη μου; Οποτε ο ενισχυτης θα παιρνει μονο κροσαρισμενο φασμα αν εφαρμοσω dsp? Κι αντιστοιχα το sub θα παιρνει μονο τις χαμηλες στο rca in του;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Αλλά επιμένω: Κάτι που θα πρέπει να έχω υπόψιν μου ως πιθανό αρνητικό, που δεν θα μου αρέσει κλπ; Με βλέπετε συντηριτικό επειδή απλά είμαι άσχετος με το dsp. Το έχω στο μυαλό μου σαν κάτι αντίστοιχο με αναλογικό equalizer, τα οποία, πραγματικά αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Και ως φιλοσοφία και ως υλοποιήσεις κλπ.
Το αρνητικό του είναι ότι έχει εξόδους μόνο για 2 subwoofers. Οπότε, εάν στο μέλλον αποκτήσεις περισσότερα ή θα πρέπει να κάνεις πατέντες ή να πας σε άλλο μηχάνημα. Επίσης, αντιμετώπισα ένα θέμα με το λογισμικό του media player που διαθέτει, αλλά για αυτό θα γράψω περισσότερα στο σχετικό thread.

Το αναλογικό equaliser που έχεις στο μυαλό σου είναι παντελώς άσχετο με το DSP.
Η συνδεση πως γινεται;
rca out στο sub και xlr out στον ενισχυτη μου; Οποτε ο ενισχυτης θα παιρνει μονο κροσαρισμενο φασμα αν εφαρμοσω dsp? Κι αντιστοιχα το sub θα παιρνει μονο τις χαμηλες στο rca in του;
Αν δεν απατώμαι, ο ενισχυτής σου είναι ολοκληρωμένος. Θεωρητικά, το miniDSP θα μπει πριν τον ενισχυτή σου. Το miniDSP διαθέτει 4 balanced και 4 unbalanced εξόδους. Οπότε θα συνδέσεις τη συσκευή όπως σε βολεύει. Εάν υπάρχει η δυνατότητα, θα πρότεινα balanced συνδέσεις παντού.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
To DDRC 8*8, δεν είναι προενισχυτής. Το SHD είναι και προενισχυτής με ικανή τάση εξόδου για να οδηγήσει οποιονδήποτε τελικό ενισχυτή. Δεν προβλέπεται μείωση έντασης. :)
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κάτι λένε οι δόκτωρες για μια μείωση της τάξης κάποιων db ( 6 αν θυμάμαι καλά; ) λόγω της εφαρμογής της ισοστάθμισης;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Κάτι λένε οι δόκτωρες για μια μείωση της τάξης κάποιων db ( 6 αν θυμάμαι καλά; ) λόγω της εφαρμογής της ισοστάθμισης;
Νομίζω ότι είναι θέμα ρυθμίσεων. Ας μας πουν οι γνώστες.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το Dirac (ολα τα RoomEq) θυσιάζει 6-8db headroom για να εφαρμόσει ισοστάθμιση. Δεν γίνεται αλλιώς.

Αν κάποιος εχει ισχυρά ηχεία/ενισχυτικά και σαμπς αυτό δεν τον απασχολεί, ειναι ακαδημαϊκή συζήτηση.
Αν ομως εχει 6.5ιντσα γουφεράκια και ψόφια ενισχυτικά το RoomEq θα του κόψει τα πόδια.
 

H

HuxFlux

Guest
Επανέρχομαι στο τόπικ.
Τώρα που σκότωσα τα nordost που είχαν πέσει στα χεράκια μου ως μέρος πακέτου, μπατζεταρίστηκε ένα ποσό για το SHD και είμαι έτοιμος να κάνω την υπέρβαση.

Η αντιπροσωπεία όπως είπα προηγουμένως, δεν το έχει διαθέσιμο και θα αργήσει να το φέρει. Αν το πάρω από γνωστό σάιτ εξωτερικού θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα είτε με licences , είτε με υποστήριξη (πχ εγγύηση) ; Προχωράω χωρίς φόβο και πάθος;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Όταν λες "πρόβλημα με licences" τι εννοείς;

Για το ποιος θα σου παρέχει εγγύηση, πιθανολογώ ότι η απάντηση είναι "ο πωλητής". Μίλα όμως και με την miniDSP, ρώτησε τους για την εγγύηση και δες τι θα σου πουν.
 

H

HuxFlux

Guest
Όταν λες "πρόβλημα με licences" τι εννοείς;

Για το ποιος θα σου παρέχει εγγύηση, πιθανολογώ ότι η απάντηση είναι "ο πωλητής". Μίλα όμως και με την miniDSP, ρώτησε τους για την εγγύηση και δες τι θα σου πουν.
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου οτι θέλει και κάποιο licence (το software?) το οποίο στο δίνει η αντιπροσωπεία. Και αναρωτήθηκα μήπως προκύπτει θέμα αν αγοράσεις εκτός αντιπροσωπείας, από άλλη χώρα πχ.
Μάλλον όμως κάνω λάθος.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Εχει ένα coupon code που μπαίνεις στο site της minidsp για να σε κάνει validate και να κατεβάσεις το software. Αυτό περιλαμβάνεται στην συσκευασία και δεν έχει σχέση πως έφτασε στα χέρια σου. Όσο αφορά εγγύηση, service κτλ. όπως τα είπε ο wizzy.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top